Reklam
Reklam
Meşale Annelerin yılbaşı coşkusu

Meşale Annelerin yılbaşı coşkusu

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES)'in  “Meşale Anneler” isimli grubu, yeni yıl kutlaması yaptı.

BEDES’in “Meşale Anneler” isimli kitap okuma grubu, yeni yıl kutlaması yaptı. Bol okumayla geçen 2012 yılına, tertip ettikleri bir eğlence organizasyonuyla elveda diyen Meşale Anneler hem hediyeleşti, hem de kurtlarını döktü!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü ve kendisinden burs almakta olan öğrenci annelerinin oluşturduğu bir kitap okuma gurubu olan “Meşale Anneler”ini bu kez 2013 yılına birlikte “merhaba” demek amacıyla bir araya getirdi.

Funda Acar sponsorluğunda gerçekleşti

Meşale Anneler Projesi grup lider ve yöneticileri, Meşale Anneler Projesi sorumlusu Gülin Erdeniz ve BEDES Başkanı Gülay Demirel’le Sabancı Öğretmen Evi’nde bir araya gelen Meşale Anneler, önce canlı müzik eşliğinde yemek yedi, ardından müziğin hareketlenen ritmiyle birlikte kendilerini piste attı!

Etkinliğin  sponsorluğunu Acarlar Şirketler Topluluğu Genel Müdürü Funda Acar yaptı.

Gülay Demirel: Yılbaşı kutlaması konusunda önyargılar var

Etkinliğin açılış konuşmasını BEDES Başkanı Gülay Demirel yaptı. Demirel, konuşmasının başında bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, “ Bildiğiniz gibi, biz her bir araya geldiğimizde mutlaka bir konu hakkında kendimizi geliştirme ve farkındalığımızı arttırma adına çalışmalar yaparız” açıklamasını yaptıktan sonra, toplumda “yılbaşı kutlaması” konusundaki ön yargılara atıfta bulundu.

Yeni yıl, umut getirsin!

31 Aralık tarihinin Hıristiyanların dini bayramları olduğu düşüncesiyle kutlanmasından endişe duyulduğunu ifade eden BEDES Başkanı, “ Oysa ki, Hıristiyanların Noel Bayramları 25 ve 26 Aralık tarihleridir. 24 Aralık ise onların Arefe günleridir. İsa’nın doğumunu bayram etmişlerdir ve bunu kutlarlar” açıklamasını yaptı.

Meşale Anneleri bu konuda bilgilendirmek amacıyla Polonezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski’yi de etkinliklerine davet ettiğini belirten Gülay Demirel, şunları söyledi: “ Ben, yılbaşının mutluluk, saadet, zenginlik, barış, aydınlık ve umut getirmesini diliyorum. Bu amaçla da bütün pozitif enerjimiz ile burada eğlenelim. Bu konuya duyarlılığımızı arttırarak, birlikte yaşama, hoşgörülü ve paylaşımcı olma duygularıyla dolu olarak kendimizi besleyelim.”

Funda Acar: İnşallah bir sonraki seneyi daha çok kitap okuyarak geçiririz

BEDES Başkanı Gülay Demirel’in kürsüye davet ettiği Acarlar Şirketler Topluluğu Genel Müdürü Funda Acar ise yaptığı konuşmada, “ Meşale Anneler’in güzel işler yaparak, bir yılın sonunda bir araya gelmelerinin çok güzel olduğunu” kaydetti ve “ eğlenmenin kötüsü olmaz. Yapılan şeyler güzelse insanlar bir araya gelip eğleniyorsa, bunda olumsuz bir şey aramanın anlamı yok” dedi. Acar, konuşmasını, “inşallah bir seneyi daha, daha iyi öğrenerek, daha çok kitap okuyarak ve başkalarının da daha çok kitap okumasına vesile olarak, toplumu aydınlatarak geçiririz” temennisiyle sonlandırdı.

Gülay Demirel: Ön yargılara savaş açtık

Yapılan konuşmaların ardından halay çekmeye ve damat havası oynamaya devam eden kadınlar, daha sonra Gülay Demirel tarafından sahneye davet edilen Polonezköy Muhtarı Antony Vilkoşevski’yi dinlediler.

BEDES Başkanı Gülay Demirel, Polonezköy Muhtarı Vilkoşevski’ye mikrofonu vermesinin öncesinde ise şunları söyledi: “ Ülkemizde çeşitli dinlerden, çeşitli etnik gruplardan, çeşitli kökenlerden gelen insanlar var. Ortak tarafımız var ki, hepimiz bu bayrak altında hür, mutlu ve birlikte yaşamak durumundayız ve bizler Mevlana’nın torunları olarak hoşgörü sahibiyiz. Bizler önyargılardan uzak insanlarız. Özellikle Meşale Anneler önyargıya karşı büyük bir savaş başlattılar ve bütün önyargıları yıkmak üzere hep beraber yürüyoruz.”

Vilkoşevski: Yılbaşı ile Noel aynı şey değil

Toplumda yılbaşı kutlamalarına yönelik ön yargılar bulunduğuna işaret eden Demirel, gerçekleştirdikleri kutlama etkinliğiyle aslında bu önyargıyı yıktıklarının altını çizerek, “ Yılbaşı, Hıristiyanların dini bayramları değildir. Yılbaşı, hep birlikte güzel bir yıla başlamak için kutlanılır” dedi ve Hıristiyanların 24, 25 ve 25 Aralık günlerinde kutladıkları Noel bayramı ile yılbaşı gecesi olan 31 Aralık’ın aynı şey olmadığını belirtti.

Antoni Vilkoşevski: Biz de bu topraklar için namus sözü verdik

Altı nesilden bu yana Polonezköy’lü olan Muhtar Antoni Vilkoşevski ise, BEDES Başkanı’nın ardından yaptığı konuşmada, salonda bulunan misafirlere şu bilgiyi aktardı: “ Burada dinimizi, ibadetlerimizi en iyi şekilde yapmaktayız. Bunun sebebi de Osmanlı’dan bugüne kadar bu topraklarda kardeşçe birlik ve beraberlik içinde yaşamamızdır. Biz de askere gittik, biz de bu topraklar için şeref ve namus sözü verdik, bizim dedelerimiz de Çanakkale’de savaştılar, şehitlerimiz de var. Aynı şekilde 2. Dünya Savaşı’nda da burada bazı katkılarda bulundular. Önemli olan siyaset değil, birlik ve beraberlik.”

Bu topraklarda hiç zulüm görmedik

“ Zaten bütün dinler birlik ve beraberliği, hoşgörüyü, bir arada bulunmayı ister. Mesela, Kudüs bugün Müslümanlar için nasıl kutsal bir yer ise, Hıristiyanlar ve Yahudiler için de aynı kutsallıktadır. Ben bugün Kudüs’te olmayı isterdim. Çünkü orada güzel bir Noel kıtlaması var. Bu, bir gelenek. Biz bu topraklarda hiçbir zaman baskı ve zulüm altında yaşamadık. Burada dinimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz.”

İkisi aynı şey değil

Sözlerinin devamında Hazreti İsa’nın doğum gününü simgeleyen Noel kutlamaları ile ilgili olarak bilgi veren Antoni Vilkoşevski, 24 Aralık’ı 25’ine bağlayan gece, gece yarısında hep birlikte kiliseye gittiklerini, ailece bir araya gelerek hediyeleştiklerini ve yemek yediklerini ifade ederek, “ yeni yıl ve Noel bayramı aynı şey değildir” dedi.

Konuşmasının sonunda Polonezköy Muhtarı’na günün anısına olmak üzere mikro kredi projesi kapsamında faaliyetlerini sürdüren kadınlar tarafından üretilmiş bulunan işlemeli bir havlu hediye edildi.

BEDES’in okuma grubu olan Meşale Anneler, hediye takdiminin sonrasında, eğlencelerine kaldıkları yerden devam ettiler!

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...