Reklam
Reklam
Beykozlular Sarıkamış Şehitleri'nin izinde yürüdü

Beykozlular Sarıkamış Şehitleri'nin izinde yürüdü

Sarıkamış şehitleri için düzenlenen, “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” anma yürüyüşünde Beykoz 3 otobüslük kafile ile yer aldı

Kars Sarıkamış Allahuekber Dağları'nda 98 yıl önce donarak şehit olan Mehmetçiği hatırlamak için düzenlenen, “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” anma yürüyüşü  20 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşti. Beykoz Belediyesi etkinlikte 3 otobüslük kafile ile yer aldı.  

Bu yıl 4.sü düzenlenen “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” Anma etkinliğine,  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte yurdun dört bir yanından 20 bini aşkın insan katıldı.   

98 yıl önceki aynı hava koşullarında gerçekleşen etkinliğe katılan Beykoz Belediyesi kafilesinde, Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, Kültür Müdürü Adem Çalışkan, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Şeref Sarıkaya, öğretmenler, öğrenciler ve STK temsilcileri yer aldı. 

1915 yılının aralık ve ocak ayında Enver Paşa komutasında Sarıkamış Harekâtı'nda donarak şehit düşen Mehmetçikler için harekâtın 98.yıldönümünde "Türkiye Şehitlerine Yürüyor" ve "Gençlik Şühedanın İzinde" adları altında düzenlenen etkinlikte atalarımız minnet duyguları ve hayır dualarıyla yâd edildi.   

Türkiye'nin dört bir yanından anma yürüyüşüne katılan binlerce vatandaş, sabahın erken saatlerinde yürüyüşün başlayacağı Kızılçubuk Köyünde bir araya geldi. Yürüyüşe katılan 81 ilden binlerce vatandaşa Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden katılımcılar da eşlik etti.

 -6 C◦’de yürüdüler

Etkinlik öncesinde Sarıkamış'ta başlayan yoğun kar yağışı  yürüyüşün gerçekleştirildiği 8,4 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu karla kapladı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 6 dereceye kadar düştüğü anma yürüyüşü yaklaşık 3 saat sürdü. 40 santimi bulan kar yağışı altında yürüyen vatandaşlar, ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle Soğanlı Dağları'nı aşarak resmi törenin gerçekleştireceği Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde bir araya geldi. 

Bu arada yürüyüşe katılan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe ve beraberindekiler, yürüyüş yolunun 2 bin 400 rakımlık zirvesine geldiklerinde ise şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu.

Sarıkamış Şehitlerini 98. yılında anma etkinlikleri, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ndeki resmi törenle son buldu. Burada törende 9. Motorize Piyade Tugay Komutalığı'na bağlı askerler, tören geçişi yaparak vatandaşların alkışları arasında tören alanına geldi.

Tören alanında bakanları karşılayan tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Enver Paşa'nın, 'Eğer ben savaşta ölürsem' adlı vasiyetini Hafız Hakkı Paşa rolünde okudu akabinde ise protokol üyeleri şehitlikte bulunan anıta çelenkler sundu. 

Başkan Çelikbilek: “Sarıkamış Şehitleri Unutulmayacak”   

 Kars’tan dönen Beykoz kafilesini belediye önünde karşılayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Sarıkamış ruhunun yeniden inşa edilmesi için etkinliğe destek verdiklerini  ve bu etkinliğin düzenlenmesine öcülük ettiklerini belirterek  böylelikle atalarımızın fedakârlıklarını genç nesillere aktardıklarını,  bu anma programları neticesinde yeni nesillerin hiçbir zaman Sarıkamış’ı unutmayacağını söyledi.  

YORUMLAR...