Reklam
Reklam
Ardahanlılar, 'Biz Yokuz!' dedi. Birleşme olmayacak

Ardahanlılar, 'Biz Yokuz!' dedi. Birleşme olmayacak

Beykoz Ardahanlılar Derneği ile KAİ birleşmesinde Arhanlılar ‘hayır’ dedi, Yönetim Kurulu istifa etti; birleşme olmayacak.

Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Kars, Ardahan ve Iğdır Derneği (KAI) birleşmesinde geri adım atıldı: Ardahanlılar Derneği birleşmeye “hayır” dedi, Yönetim Kurulu’nun istifasını istedi; birleşme olmayacak.

“Dernek devam etsin” kararı oybirliğiyle alındı

11 Kasım 2012 tarihinde aralarındaki bölünmüşlüğe son vererek, birleşme yönünde karar alan Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ARDA-DER) ile Kars, Ardahan ve Iğdır Derneği (KAI) hangi isim altında bir araya gelecekleri noktasında Beykoz Vakfı’nda bir referandum düzenlemiş ve söz konusu referandumda 201’e karşılık 214 oy ile Kars, Ardahan ve Iğdır (KAI) Derneği ismi altında toplanılması yönünde bir sonuç çıkmıştı.

Bu süreç, Ardahanlılar Derneği (ARDA-DER)’in Olağanüstü Genel Kurul şeklinde toplanarak, bu sonuca itiraz etmesiyle son buldu.

Ardahanlılar Derneği’nin Şahinkaya’da bulunan lokalinde toplanan dernek üyeleri,  yaptıkları müzakereler neticesinde söz konusu referandum sonucunu kabul etmediklerini ifade ederek, derneklerinin kapatılmaması ve faaliyetine devam etmesi yönünde oy kullandılar.

KAI yönetimi de davet edildi

Ardahanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’na KAI yönetimi de davet edildi.

Tabana sorulmadı iddiası

Edinilen bilgilere göre, Ardahanlılar Derneği tabanı söz konusu birleşme kararının iyi niyet ilişkileri çerçevesinde alınarak, tabana danışılmamış olunmasından rahatsızlık duyuyordu. Tüzük gereğince tabanın onayını almak esastı ve her iki dernek yönetiminin de istifa ederek, genel kurul kararı almaları gerekiyordu.

Bayram Ulusoy yönetimi istifa etti

Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Güven Doğruyol, YİBO Derneği Başkanı Celil Ünlü ve Beykoz Diş Hastanesi Müdürü Güven Demirci’den oluşan Divan Heyeti, 2012 yılı Dernek Gelir- Gider Raporu ile Denetleme Kurulu Raporu’nu görüşerek, oya sundu.

Birleşme konusu görüşüldü

ARDA- DER ile KAI’nin birleşme konusunun müzakere edildiği Olağanüstü Genel Kurul’da, Bayram Ulusoy başkanlığındaki eski ARDA-DER yönetimi feshedilerek, yeni yönetim oluşturuldu. Bu amaçla Divan Heyeti’ne sunulan liste, oy birliğiyle kabul edildi.

ARDA- DER’in yeni Başkanı: Süleyman Yıldız

Ardahanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Beykoz Şubesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Süleyman Yıldız, yaptığı konuşmada, eski yönetime bugüne dek yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “ Bu yeni görevde sizlere lâyık olmak için elimden gelen her şeyi yapmaya çalışacağım”  dedi.

Celil Ünlü: Derneği kapatmayacağız!

YİBO Derneği Başkanı Celil Ünlü, Beykoz Güncel Haber’e yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: “ İnsan sermayesi bizde, para sermayesi bizde fakat biz hâlâ Karslılar’ın gölgesinden çıkamadık. Tabii ki Karslılar bizim arkadaşlarımız, hemşerilerimiz; aynı toprağın çocuklarıyız. Biz bunu tartışmıyoruz. Fakat insanlar kabul etse de, etmese de Ardahan artık yirmi yıldır il olmuş bir yer. Dolayısıyla Türkiye’deki dernekler sırlamasına baktığınız zaman Ardahan şu anda maalesef en son sıralarda; 0, 14’te! Dolayısıyla sayı bu kadar az iken ve on yıldır marka olmuş bir dernek varken, derneği kapatmamız bize göre uygun değildir. Derneğin kapanmasını istemiyoruz; bunun mücadelesini veriyoruz ki, kapatmayacağız da.”

Topçu Kılıç: Her iki dernek de tüzük ihlali yaptı

Birleşme kararı alınması öncesinde doğru sürecin her iki derneğin tüzükleri gereği ayrı ayrı olağanüstü genel kurullarını yaparak, daha sonra halka gitmeleri olduğuna işaret eden ARDA-DER üyesi Topçu Kılıç ise gazetemize şu açıklamayı yaptı: “ Ben Ardahan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurucularındanım. KAI ile ARDA-DER, Beykoz’da birleşme adına yönetim kurullarının yetkileri olmaksızın tüzük ihlali yapmışlardır. Yapılan referandumda KAI lehine bir sonuç çıktı. Bugün ARDA-DER’in Olağanüstü Genel Kurul’u yapıldı. Gündemimiz ise referandum sonucunun değerlendirilmesi ve seçimdi. Eski yönetim Kurulu, referandum nedeniyle yaptığı yanlıştan, eksiklikten dolayı istifasını verdi bugün.”

İl ve Bölge Dernekler Birliği’ne başvuruda bulunacaklar

Yetkilerden aldığımız bilgiye göre, ARDA-DER’in yeni Yönetim Kurulu,  derneklerinin İl ve Bölge Dernekler Birliği’ne üye olması yönünde gerekli girişimlerde bulunacak.

ARDA-DER yeni yönetimi

Yönetim Kurulu (Asil):

Süleyman Yıldız (Başkan), Sinan Demir, İlyas Yıldız, Yusuf Şit, Serkan Korkmaz, Gülsen Yıldız Demir, Serhat Işık.

Denetleme Kurulu (Asil):

Şakir Özer, Taner Demirbaş, Ayhan Yılmaz.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...