Reklam
ARDA-DER'in meşruiyeti kalmamıştır!

ARDA-DER'in meşruiyeti kalmamıştır!

Beykoz KAI, Ardahanlılar Derneği’nin “birleşmeye hayır!” kararını bir basın açıklamasıyla değerlendirdi.

Kars, Ardahan, Iğdır Derneği (KAI), Ardahanlılar Derneği (ARDA-DER) ile birleşme süreci ve geçtiğimiz günlerde ARDA-DER Olağanüstü Genel Kurulu’nda alınan “ birleşmeye hayır!” kararına ilişkin olarak bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında ARDA-DER eski Başkanı Bayram Ulusoy ve bazı üyelerin de ARDA-DER’den ayrılarak, KAI üyeliklerini tazeledikleri duyuruldu.

Zeki Avşar: ARDA- DER, Ardahan’ı temsil etmiyor

KAI’nin Paşabahçe’de bulunan dernek lokalinde gerçekleşen basın açıklamasına KAI Başkanı Zeki Avşar ile ARDA-DER’in son Genel Kurulu’na istifasını veren dernek eski Başkanı Bayram Ulusoy ve ARDA-DER üyeleri katıldılar.

ARDA-DER’in 6 Ocak 2013 tarihinde yapılan Genel Kurulu’nu bir “kumpas” olarak niteleyen KAI Derneği Başkanı Zeki Avşar, düzenlenen basın açıklamasında, “ Ardahan Derneği’nin Ardahan’ı temsil etmediğini ve bir fiiliyatının olmadığını” kaydetti.

Avşar, ARDA-DER ile birleşme sürecinde yaşananları ise şu şekilde dile getirdi: “  Kasım 2012’nin öncesinde başlayan bir süreçte KAI ile ARDA-DER’in Beykoz’da yaşanan sıkıntılardan kaynaklı birlikte nasıl bir yol izleyebiliriz çalışmasıyla Yönetim Kurulumuz ile bir başlangıç yaptı ve birleşme kararı neticesine vardık ancak isim üzerinde anlaşamadığımız için Kasım 2012’de referanduma gittik. Referanduma katılan mevcut üyelerimizin 218’i ‘ Kars, Ardahan, Iğdır’ ismi üzerinde birleşilmesi yönünde oy verdi.”

ARDA-DER’in meşruiyeti kalmamıştır

Söz konusu sürecin 6 Ocak 2013 tarihine kadar uzatıldığını kaydeden Avşar, “ bu arkadaşlarımız 6 Ocak 2013’te birleşme kararıyla ilgili artık kendilerini feshedip KAI çatısı altında birleşme kararı vereceklerini söylediler. Ardahan Derneği’nin meşruiyeti kalmamıştır; evet, ismi var ancak bu, tabela üzerindedir. ARDA-DER iki isim üzerinde yürüyor: Alaaddin Kılıç ve Topçu Kılıç ismindeki arkadaşlar. Bunlar KAI içinde yönetime seçilmedikleri için bir oluşumla birlikte ARDA-DER’i kurdular. O günden bugüne hiçbir faaliyetleri, isim üzerinde kendilerini yaşatması için siyasi menfaat, rant peşinde (olmaktan) başka bir şeyleri olmadı.

Aldandık

“ ARDA-DER eski yönetimiyle birlikte onların bu yanlış hareketlerine bizler de aldandık; bu, iyi niyetlerimizden kaynaklandı. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, ARDA-DER’de bulunan arkadaşlarımızın KAI çatısı altında yer almaları.”

Zeki Avşar, basın açıklamasının sonunda, ARDA-DER eski Başkanı Bayram Ulusoy ve yönetimdeki arkadaşlarının bundan böyle KAI çatısı altında faaliyet gösterecekleri bilgisini de verdi.

Bayram Ulusoy: Cepte taşınan derneklerin kimseye faydası yok!

 ARDA-DER eski Başkanı Bayram Ulusoy ise yaptığı açıklamada, şunları söyledi:                  “ Yönetimi devraldıktan sonra iki derneğin birleşmesi yönünde bir süreç başlatmak istedik, çünkü taban aynı. Her iki derneğin tabanı da benzer insanlardan oluşuyor. Derneklerin sahibi kendi halkımız, insanlarımız. Biz sadece yönetiyoruz. Yönetebiliyorsak, yöneteceğiz. İşte bu süreci hep birlikte başlattık. En sonunda da isim üzerinde referandum yaptık.”

Hangisi doğruysa, onun yanındayız

6 Ocak 2013 günü ARDA-DER’in Şahinkaya’da bulunan lokalinde gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul’a atıfta bulunan Ulusoy, şu açıklamada bulundu: “ Ben, insanlarımızın gelip orada  ‘biz referandumun sonucunu istiyoruz’ demelerini beklerdim. İnsanlarımız da çok duyarsız bu konuda. Biz elimizden geleni yaptık; bunun sorumlusu da biz değiliz. Biz kimsenin oyuncağı da değiliz. Herkesin bir şahsiyeti var. Bundan sonra çoğunluk yok ise, halk tabanı yok ise, ben yokum; her iki dernekte de yokum ama taban varsa KAI’de de varım. Zaten ARDA-DER meşruiyetini kaybetmiştir. Eğer cepte taşınacaksa o derneğin bir anlamı yok. Cepte taşınan derneklerin kimseye faydası olmaz. Dernekçilik nedir? Paylaşımdır, kitledir, güç birliğidir, bir araya gelmektir, insanları bir araya toplamaktır. Bunun dışına çıkmış ise artık diyecek bir şey yok. Hangisi doğruysa biz onun yanındayız.”

Yerel basının sorularını yanıtladılar

Yapılan konuşmaların ardından ise KAI yöneticileri ile ARDA-DER eski Yönetim Kurulu üyeleri, basın tarafından kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

ARDA-DER üyelerinin dernek ile bağlarının olmadığını, üyeliklerin kayıt üzerinde olduğunu kaydeden ARDA-DER eski Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Beşli, “ Halk çekişmelerden rahatsızdı, dernek faaliyetlerimize katılmıyorlardı, kişisel ilişkilerimiz ile çekmeye çalışıyorduk. Taban bize ‘ birleşin’ dedi. Yapacağımız Genel Kurul bunun bir gereksimiydi. Fakat bizim yaptığımız kongre de, Genel Kurul da meşru değildi çünkü orada 14-15 kişilik bir grup vardı ve grubun çoğu üye değildi. Bir anda bir karanbol oldu.  Arkadaşların şahsi şeyinden kaynaklanan bir husustur. Alaaddin Kılıç ve Topçu Kılıç bizim yöremizin insanlarıdır. Arkadaşların kendilerini ifade edecekleri yerde olmama gibi bir yaklaşımları var; bundan başka bir şey değil. Yoksa ne onlar kitleyi temsil ediyor, ne de ortada Ardahan Derneği ismi var” dedi.

Genel Kurul için gerekli çoğunluk sağlanamadı

Beykoz Güncel Haber’in sorusu üzerine ARDA-DER’in 6 Ocak 2013 tarihindeki Olağanüstü Genel Kurulu’nda çoğunluğun sağlanmadığını kaydeden dernek yöneticilerinden Yaşar Beşiktaş ise, “ ilk Genel Kurulu için üyelerin ekseriyeti istenir. 400 üyenin olduğunu iddia ediyorlar ancak orada en az 200 kişinin olması lazımdı Genel Kurul yapılması için. İkincisinde ise mevcudun ekseriyetinin oyuyla Genel Kurul devam eder. Orada üye olmayan aileler ve toplanan on-on beş kişi vardı. 400 üyeden bahsediyorlardı, ben üye sayısını sorduğumda ise kimse bana cevap vermedi. Aileden getirilen on- on beş kişiyle, üye olmayan insanlar ile Genel Kurul yapıldı. Meşru olmamasının en büyük nedeni de bu. Genel Kurul’a itiraz edilir ise, o zaten lağvedilir” açıklamasını yaptı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...