Reklam
Reklam
BİRAND son yolculuğuna Beykoz'dan uğurlandı

BİRAND son yolculuğuna Beykoz'dan uğurlandı

Beykoz Güncel Haber,  gazeteci- yazar Mehmet Ali Birand’ı uğurlayanlar arasında, Anadoluhisarı Mezarlığı’ndaydı

Beykoz Güncel Haber,  pankreas kanseri nedeniyle uzun yıllar tedavi gören ancak safra kesesindeki stentin rutin değişimi sırasında kalp yetmezliği nedeniyle yaşama veda eden usta gazeteci, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ı uğurlayanlar arasında, Anadoluhisarı Mezarlığı’ndaydı.   

Yücel Çelikbilek ve Kaymakam Süleyman Erdoğan da hazır bulundular

Defin merasimine Beykoz sivil ve idari erkânıyla bazı STK temsilcileri ve Belediye Meclisi üyelerinin de katıldıkları görüldü.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kaymakam Süleyman Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Belediye Meclisi üyesi Halit Kılıç, Beykoz’un tanınan simalarından ( CHP Beykoz Belediye Başkan aday adayı) harita mühendisi Aydın Düzgün cenazeye katılan Beykozlu isimler arasındaydılar.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Boydak da katıldı

Cenaze defin işlemleri sırasında bir ambulansın kabristan çıkışında hazır bekletildiği ve polisin de güvenlik tedbirleri aldığı görüldü.

Birand’ın defin merasiminde Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci ile Üsküdar ve Beykoz’dan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Boydak da hazır bulundular.

Torunun çorabı tabutuna iliştirilmişti

Mehmet Ali Birand’ın Anadoluhisarı’ndaki Aile Kabristanı’na getirilişi sırasında 2 yaşındaki torunu Umberto Ali’nin bir çorabının usta gazetecinin tabutuna iliştirilmiş olduğu görüldü.

Duayen gazetecinin naaşı Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreni sırasında musalla taşına konulduğunda, eşi Cemre tarafından tabutuna iğnelendiği belirtilen çorap, usta gazetecinin tek oğlundan olan tek torunu Umberto Ali’ye aitti.

Birand’ın hastanede yattığı sırada gözünü tek bir kez açtığı, bunun da torununun çorabının eline verildiği an olduğu belirtiliyor.

Mezara oğlu Umur tarafından indirildi

Usta gazeteci, yazar ve televizyon programcısı Birand’ın naaşı, oğlu Umur tarafından gözyaşları içinde mezara indirildi.

Allah, kabir istirahati nasip etsin!

Mezarlıklar Müdürlüğü Protokol İmamı Fatih Savaş, Birand’ın naaşı mezarına yerleştirileceği sırada usta gazeteciye “ Allah’tan kabir istirahati” niyazında bulundu.

Necip Fazıl’lı uğurlama

İmam Fatih Savaş, okuduğu Kuran-ı Kerim’in ardından, ünlü gazeteciyi son yolculuğuna uğurlamaya gelenlere Necip Fazıl Kısakürek’in dizleriyle seslenerek, “ Ölüm güzel şey/ Budur perde ardından haber/ Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?/ O dem perdeler kalkar, perdeler iner/ Azrail’e ‘ hoş geldin!’ diyebilmekte hüner/ Kapı kapı, yolun son kapısı ölümse/ Her kapıda ağla ama o kapıda gülümse!” dedi ve Mehmet Ali Birand’ın da “ bu kapıda gülümseyen kullar zümresine ilhak olması” duasında bulundu.

Birand’ın kabri başındaki duadan alıntılar

Defin işleminin sonunda, “ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır” diyen imam Fatih Savaş, “ bu vatan uğruna, bu nezih milletin bekası uğruna canlarını, mallarını feda eden tüm aziz şehitlerin, gazilerin, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının, kısaca bu vatana fikriyle, düşüncesiyle, kalemiyle, sanatıyla, sanayisiyle hizmeti ve emeği geçmiş olan herkesin ruhlarına” dua ederek,  konuşmasını Hz. Mevlana’nın şu sözleriyle noktaladı: “ Ben insanı ne kalben severim, ne de aklen. Çünkü kalp durur, akıl unutur. Ben insanı ruhen severim çünkü ruh ne durur, ne de unutur. Birbirimizi ruhen sevebilen, birbirimizi gerçek manada anlayabilen kullar zümresine cümlemizi ilhak eyle.”

Son kez helal edin…

İmam Fatih Savaş’ın, cenazeye katılan herkese aile adına şükranlarını sunmasının ardından “ Haklarınızı son kez helal edin” şeklinde seslenmesi üzerine, kalabalık hep bir ağızdan      “ helal olsun” cevabını verdi.

 Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül oldukça üzgündü

Usta gazetecinin naşının Anadoluhisarı’ndaki Aile Kabristanı’na getirilişi ile birlikte mezarlığa gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün, defin işlemi boyunca Birand’ın eşi Cemre Hanım’ın yanından ayrılmadığı ve kendisine destek verdiği görüldü. Mustafa Sarıgül’ün oldukça üzgün olduğu gözlendi.

Ünlü isimler Anadoluhisarı’ndaydı

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Mehmet Barlas, Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Ali Koç gibi ünlü isimlerin de katıldıkları defin işlemine Anadoluhisarlı vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdiler.

Beykoz Belediyesi’nin afişi

Beykoz Belediyesi’nin Kavacık’ta oturan Birand Ailesi’nin acı kaybına bir bez afiş ile ortak olduğu görüldü. Anadoluhisarı’nın muhtelif bölgelerine asılan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in imzasını taşıyan bez afişlerde şu ifade yer aldı: “ Beykozlu hemşerimiz, usta gazeteci- yazar Mehmet Ali Birand’a Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...