Reklam
Reklam
Lojistik  & Turkcell el ele, daha mobil günlere!

Lojistik & Turkcell el ele, daha mobil günlere!

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ile bir işbirliği protokolü imzaladı

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ile bir iyi niyet protokolü imzaladı. Söz konusu protokol kapsamında, iki kurum birlikte ortak projeler geliştirecek.

İletişim ve teknoloji sektörü ile ilgili karşılıklı eğitim faaliyetleri ve lojistik öğrencilerinin sektör firmalarında öncelikli olarak istihdamı gibi alanlarda Turkcell’in vereceği destek, protokol ile gerçekleşmesi planlanan hedeflerden sadece birkaçı.

Tören öncesinde kokteyl

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Kavacık yerleşkesinde gerçekleşen ve sunumu Lojistik Program Başkanı Yardımcı Doç. Dr. Kenan Dinç tarafından yapılan protokol imza törenine ev sahibi olarak Yüksekokul Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen, Okul Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel, akademisyenler ve öğrenciler ile Turkcell Kurumsal Çözümler Bölüm Başkanı Pelin Şeker ile firma yetkilileri katıldılar. İmza töreni öncesinde ise misafirlere ikramlarda bulunuldu.

Yrd. Doç. Dr. Kenan Dinç: Sektöründe iddialı iki kurum bir araya geldi

Yrd. Doç. Dr. Kenan Dinç, yaptığı açılış konuşmasında, “ Turkcell Mobil Çözümler” ile ilk olarak 2012 yılında tanıştıklarını ifade ederek, bu sayede lojistik sektörü için mobil teknoloji alanında geliştirilmiş öncü uygulamaları tanıma olanağı bulduklarını belirtti. Turkcell tarafından geliştirilen hizmetlerin lojistik sektöründe öncü uygulamalar olduğuna işaret eden Dinç, “ eskiden bildiğimiz klasik uygulamalarda araç takip sistemleri vardı veya konum belirleme sistemleri vardı; bu şekildeki bilgiler ile bazı spesifik uygulamalar gerçekleştiriliyordu. Ancak artık Turkcell’in bu iletişim altyapısıyla mobil cihazlar arasında makine ile makine arasındaki iletişim veya mobil uygulamaları kullanarak mobil sistemlerde çok yenilikçi çözümler bulmak mümkün” dedi.

Dünyanın bir ucundaki tırınızın kapısının açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz

Lojistik Program Bölüm Başkanı Dinç, sözlerini şu şekilde örnekledi: “ Dünyanın neresinde olursanız olun, başka bir ülkedeki tırınızın kapısının açılıp açılmadığını elinizdeki cep telefonundan bir SMS ( cep telefonu mesajı) göndererek kontrol etmeniz mümkün. Yine, şehir içi dağıtım yapan bir kurye şirketinin, müşterilerinize ait broşürleri ilgili adreslerine gerçekten teslim edip etmediğini böyle bir uygulama geliştirerek, kontrol etmeniz mümkün.”

İki iddialı kurumu bir araya getiren süreç

“ Bu açıdan bakıldığında, lojistik sektöründe hem karar vermede, hem de operasyonel seviyede mobil çözümlerin yakın gelecekte çok daha önem kazanacağını” kaydeden Dinç, Turkcell tarafından üretilen başarılı mobil çözümlerin hem lojistik sektörü, hem de bu sektörde çalışan elemanlar tarafından uygulanması ve bilinirliğinin arttırılması ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti. Yard. Doç. Dr. Dinç, söz konusu bu durumun da, “ Türkiye’nin lojistik alanında verdiği eğitim ile iddialı bir eğitim kurumu olan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile mobil iletişim alanında en iddialı kurum olan Turkcell’in” ortak bir protokol ile bir araya gelme sürecine yol açtığını belirtti.

Pelin Şeker: Mobil çözümler verimliliği arttıracak

Yard. Doç. Dr. Kenan Dinç’in ardından söz alan Turkcell Kurumsal Çözümler Bölüm Başkanı Pelin Şeker ise, konuşmasının başında “ Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun lojistik sektörüne çok önemli katkıları olduğunu düşündüğünü” kaydederek,  “ sektörün ciddi anlamda insan kaynağına ihtiyacı var. Okulun aslında potansiyelinden daha fazla öğrenci yetiştirmeye de ihtiyacı var. Ancak teknoloji hayatımızın her yönüne girdiği gibi, lojistik sektöründe de bu farkı yaratmamızı sağlayacak; yani teknoloji verimliliği arttırarak, maliyetleri azaltarak, çok daha verimli çalışma ortamları sağlayacak” dedi.

Öğrenciler sektörde fark yaratacak

Turkcell yetkilisi Şeker, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu yöneticilerinin vizyonel bakış açısı neticesinde kurulmuş bulunan Mobil Teknolojiler Bölümü sayesinde okul öğrencilerinin lojistik sektöründe fark yaratacak ve bu sektörü dünyada farklı bir yere taşıyacak teknolojileri geliştirmek üzere bilgi edindiklerini de ifade etti. “ Bizim işimiz önce insan. Her şeyi insan için yapıyoruz. O yüzden de bu projede yer almak ve bu projeye destek vermek, işbirliğinde bulunmak istedik” diyen Pelin Şeker, konuşmasını okul yöneticilerine teşekkür ederek sonlandırdı.

Prof. Dr. Ahmet Yüksel: Büyümek adına buluştuk

Turkcell yetkilisi Pelin Şeker’in ardından söz alan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel ise, söz konusu protokol imza töreninin hem okulları, hem de Turkcell açısından çok yararlı bir başlangıcı temsil ettiğine işaret etti.

Turkcell’in stratejik hedefinin “ büyüme” olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yüksel, “ Büyümek adına buluştuk çünkü biz de büyümek istiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde çok büyük, çok anlı, çok şanlı bir Lojistik Üniversitesi olacağız; hedefimiz o” dedi.

Lojistik sektörünün ihtiyaçlarını en iyi bilen kurum bizim okulumuz

“ Mobil teknolojisinin sunumu üzerine de çalışan Turkcell’in, lojistik sektörüne özel önem verdiğini” kaydeden Prof. Dr. Ahmet Yüksel, “ lojistik sektörünün ihtiyaçlarını ve sorunlarını en iyi bilen kurumun kendi okulları olduğunu” belirtti. Ahmet Yüksel, şunları söyledi: “ Bu sektöre yönelik geliştirilecek olan mobil çözümlerde biz Turkcell’e ihtiyaçlar ve sorunlara ilişkin görüş ve öneriler sunmaya başlayacağız ve gerekiyorsa akademik destek de vereceğiz. Diğer taraftan Turkcell de bu çözümler ile ilgili olarak öğrencilerimizin bilgilendirilmesini sağlayacak ve onları bu ürünler ile tanıştırarak, sektörde görev aldıkları firmaların gelişiminde önemli roller almalarına fırsat verecektir.”

Biz, marka bir kurumuz!

Sözlerinin devamında, “ Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun hizmet kalitesi anlamında büyük” olduğunu ifade eden Yüksel, okullarının “ uluslararası standartlarda eğitim yaptığını” belirtti. “ Sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak, adeta sipariş üzerine uzman eleman yetiştiren bir kurum olduklarına” da işaret eden Okul Müdürü, “ biz, marka bir kurumuz” dedi.

Ruhi Engin Özmen: Menfaatimiz karşılıklı

Okul Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel’in ardından kürsüye davet edilen Yüksekokul Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen ise, bilişim çağının henüz gelişmediği yıllarda kendisinin, “ bilgi havada uçuşuyor eğer bu bilgiyi tutacak insanlar yetiştirir iseniz, bu ülkenin kalkınmasına büyük emek vermiş olursunuz” dediğini hatırlatarak, “ o zaman bu okulda mobil teknolojiler bölümü yoktu” dedi.

Mobil teknolojiler konusunda Turkcell ile yapılacak olan işbirliğinin kendileri için önemli olduğunu da kaydeden Özmen, bunun, “ bundan sonraki süreçte çok önemli şeyler oluşturacağını” söyledi.

İşbirliğinden büyük menfaat sağlayacaksınız

Akademik camianın birinci görevinin AR-GE çalışmalarına yeni ürünler tasarlamak olduğunu belirten Mütevelli Heyeti Başkanı, “üniversitelerin ve meslek yüksek okullarının görevi de o üretilen ürünleri tamir edecek, işletecek, yönlendirecek elemanlar yetiştirmektir. Bizim buradaki görevimiz, Turkcell’in teknolojik yatırımlarından kaynaklı araçlarının tamiri, servisi, bakımı, geliştirilmesi, onarımı, taşınması, sektör içerisinde kullanılması için verdiğimiz eğitimlerden oluşuyor. Dolayısıyla (Turkcell’in) sektör içinde kullanılan programlarının daha verimli kullanılabilmesi için biz burada öğrenci yetiştiriyoruz. Bizimle beraber hareket etmiş olmanızdan büyük bir menfaat sağlayacaksınız ki, bu menfaat karşılıklı ” dedi.

Ruhi Engin Özmen, konuşmasını “ imzalanacak protokolün hayırlı olması ve işbirliğinin geliştirilmesi” dilekleriyle sonlandırdı.

Protokol imza edildi

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ise Beykoz Lojistik Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen ile Turkcell Kurusal Çözümler Bölüm Başkanı Pelin Şeker arasında işbirliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi.

İmza töreninin sonrasında ise Yüksekokul yönetimi tarafından protokol imza sürecine katkıları dolayısıyla Turkcell yetkilileri Pelin Şeker, Volkan Kadem ve Ekrem Özcan’a plaket takdim edildi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...