Reklam
Reklam
MHP, Soğuksu esnaf ziyaretlerini değerlendirdi

MHP, Soğuksu esnaf ziyaretlerini değerlendirdi

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet, Soğuksu Mahallesi esnaf ziyaretlerinin toplu değerlendirmesini Beykoz Güncel Haber’e yaptı.

MHP Beykoz İlçe Başkanlığı, Cuma namazı sonrası esnaf ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdiği ve üç haftada tamamladığı Soğuksu Mahallesi esnaf ziyaretlerinin toplu değerlendirmesini gazetemize yaptı.

Ali Emanet: Piyasanın nabzını tutmak için esnaf iyi bir göstergedir

Ali Emanet başkanlığındaki MHP Beykoz İlçe yönetimi, üç hafta süren Soğuksu Esnaf ziyareti ile ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: “ Soğuksu esnaf ziyaretlerinden edindiğimiz izlenimlerin bu zamana kadar yapmış olduğumuz ziyaretlerden çok farkının olmadığı ortaya çıktı. Piyasanın nabzını tutmak için esnaflar iyi bir göstergedir. Onların verdiği bilgiler ekonominin ve vatandaşın durumunun açıklanması noktasında çok gerçekçi bilgiler veriyor.”

On yıl önce para boldu

Soğuksu’daki bir kuyumcu esnafının kendilerine “on sene önce işlerim daha iyiydi; vatandaş yastık altındaki birikimini kuyumcuya gidip bozdurabiliyordu; ‘ yarın alabilir miyim, alamaz mıyım?’ noktasında bir düşüncesi yoktu çünkü para boldu” dediğini kaydeden MHP İlçe Başkanı, bunun sebebini Beykoz’daki fabrikaların kapanmasına bağladı.

Fabrikalar kapandı, para Beykoz’dan gitti

Ali Emanet, şunları söyledi: “ On yıl öncesine kadar Beykoz’daki üç fabrikanın 5 bin tane çalışanı vardı. Bunların ortalama ikişer bin TL maaş aldıklarını hesap edersek, Beykoz’a eski parayla ayda 12 trilyon TL civarında bir girdi sağlanıyordu. O zamanın şartlarında vatandaş kuyumcudan altın, bilezik alabiliyordu. İş yerleri kapanınca ise para Beykoz’dan gitti. Paranın gitmesi neticesinde de vatandaş fakirleşti.”

Esnaf kendi yağıyla kavruluyor

Beykoz’da mevcut nüfusun yüzde 80’inin orta gelirli olduğunu ifade eden Ali Emanet, Soğuksulu kuyumcunun kendisine “ vatandaş emekli maaşını yetiremiyor; biz de ancak çeyrek altın satabiliyoruz” dediğini hatırlattı.

Soğuksu’daki giyim mağazalarının da ürün satamadıklarından ve yeterli miktarda kazanamadıklarından şikâyet ettiklerini söyleyen MHP İlçe Başkanı, “ kasabı da aynı şekilde; lokantasına giriyoruz o da aynı şekilde. Esnaf ancak kendi yağıyla kavrulabileceği bir ekonomik yapıya sahip” dedi.

Kaldırım söküp yapmalar yandaşlara zenginleşme aracı

Soğuksu’da yaşayan vatandaşlardan bazılarının kaldırımların sık sık sökülüp tekrar yapılmasından dert yandıkları bilgisini veren Ali Emanet, vatandaşlara “ bu kaldırım söküp yapmaların yandaşlar için bir zenginleşme aracı olduğunu ve sistemin bu şekilde işlediğini” ifade ettiklerini kaydetti.

İslâmi söylemler maske yapılıyor

“ Vatandaşlarımızın kimisi, dini inançların ön planda tutularak, İslâmi söylemlerin maske yapılarak, insanların sömürüldüğünü ifade ediyor” diyen İlçe Başkanı, Soğuksu Mahallesi sakinlerinin kendilerine farklı konularda dert yandıklarını belirtti.

Soğuksu Mahallesi’nde yaşayan vatandaşımızın şikâyetleri çok!

“ Beykoz’un Soğuksu Mahallesi’nde yaşayan vatandaşımızın şikâyetleri çok!” diyen Ali Emanet, bu sorunları aşmak isteyen vatandaşların geçim derdine düşmelerinden dolayı demokratik yolları pek akıllarına getirmeyerek, ‘ bir şeyler nasip olsa da bunu şöyle bir kesip atsa” şeklindeki hızlı çözümleri arzuladıklarının da altını çizdi.

Emanet, şu açıklamayı yaptı: “ Her seferinde vatandaşımıza böyle bir sihirli değnek olmadığını ifade ediyoruz. Bir yıl sonra ülkemizde yerel seçimlerin yapılacağını, bu seçimler arefesinde kendilerinin de birtakım düşünceler geliştirmeleri gerektiğini söylüyoruz.”

Tekrar aynı noktaya atış yapacak mısınız?

Vatandaşlara “ tekrar aynı noktaya atış yapacak mısınız?” sorusunu yönelttiklerinde, kendilerinden “kesinlikle hayır!” cevabını aldıklarını kaydeden MHP İlçe Başkanı, “ vatandaşlarımız bize bu seferki siyasi tercilerinin farklı olacağını ifade ediyor. Gençlerimizden bazıları örneğin 2B’de çözüm için sokağa çıkacaklarını söylüyor; biz de kendilerine sokağa çıkmanın çözüm olmadığını, siyasi tercihlerin değiştirilmesinin en demokratik yöntem olduğunu, Ak Parti’ye cevabın sandıkta verilmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

2B’deki indirimler oyalama taktiği

Esnaf ziyaretleri sırasında vatandaşların özellikle “ 2B konusu ne olacak?” sorusuyla karşılaştıklarını ifade eden Ali Emanet,  400 metrekareye kadar olan yerlerde indirim uygulanması şeklindeki yasa değişikliğine atıfta bulunarak, “ Son çıkan yasa ile Şehircilik ve Çevre Bakanlığı bu konuda tam yetkili. 400 metrekare yeri siz parasını verdiniz aldınız, diyelim. Tapunuzu alıp cebinize koysanız dahi, 400 metrekarelik yere parsel bazında imar yok yani üzerine yapı yapamıyorsunuz” açıklamasını yaptı.

Tapunuzu almanızın da bir kıymeti yok

MHP İlçe Başkanı, şunları söyledi: “ Beykoz’da var olan mevcut yapıların yüzde 90’ı yeni çıkan deprem yönetmeliğine uygun değil. Güvenli olmadığı için de Şehircilik ve Çevre Bakanlığı sizin oturmuş olduğunuz, mesken olarak kullandığınız binayı yıkabiliyor. Parsel bazında imar olmadığı için de, siz buranın üzerinde deprem yönetmeliğine uygun bir bina da yapamıyorsunuz. Yani, kısacası sizin indirimli de olsa parayı verip aldığınız yer, herhangi bir kıymet - değer ifade etmiyor. Önümüzdeki yerel seçimler ile ilgili benim şahsi görüşüm, bunun bir vatandaşı oyalama taktiği olduğudur.”

Vatandaş ‘tövbe, bir daha oy vermeyeceğim’ diyor!

“ Bu işi bu aşamaya getirenlere önümüzdeki dönemde oy vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yönelttiğimizde, şu ana kadar dolaştığımız yerlerden edindiğimiz izlenim, vatandaşın yüzde 95’inin tekrar oy vermeyeceği yönünde. Yüz kişinin 95’i ‘tövbe; bu sefer vermeyeceğim!’ diyor.”

Bu ülkenin kaderi bir kişinin elinde değil

“ Bu ülkenin kaderi bir kişinin elinde değil. Bu ülkede analar bu milletin kaderini olumlu yönde tayin edebilecek evlatlar doğurdular; bunlar şu anda da varlar. Bugünkü iktidarın başındaki şahsın ortaya çıkması gibi, Türk milletinin vakti zamanı gelince onları da demokratik yol ve yöntemler ile iktidara taşıyacağından, millete hizmet etmeleri için seçeceğinden en ufak bir kuşkum yok. Ben milletime güveniyorum; zaman zaman yanlış tercihler yaparlar ama ben sonunda doğruyu göreceklerine inanıyorum.”

On yıl öncesine kadar Ak Parti yoktu

“ On yıl öncesine kadar bu ülkede Ak Parti yoktu. Türk milletinin bilinen tarihi 7 bin yıl. Türk milleti 7 bin yıldır nice badireler atlattı. Her şeye rağmen milletimize güveniyoruz.”

Üreten değil, tüketen toplum olduk

“ Türkiye son on yılda ‘üreten’ konumundan, ‘tüketen’ konumuna geçti. Bu da Ak Parti iktidarının mevcut ekonomi politikalarının sonucunda oluştu. Beykoz’da daha öce yüzlerce konfeksiyon atölyesi, cam dekor atölyesi, sayacılar vardı. Buralar küçük de olsa istihdam yaratıyordu.”

Beykoz kadınlarının kaderi gündelikçilik olmamalı

Soğuksu’da son ziyaret noktası olarak misafir olduğu çaycı esnafında Emre Arslan ve Serkan konukçu isimli gençlerin soruları üzerine Beykoz halkının para kazanma yönteminin zengin evlerde hizmetçi, bahçıvan veya güvenlik görevlisi olarak çalışmak şeklinde olmaması gerektiğini ifade eden MHP Beykoz İlçe Başkanı, “ Lüks sitelerde temizliğe gidecek, bahçıvanlık yapacak; şu günkü haliyle, mecburiyetten gidiyor insanlar.  Mecbur kaldıkları için bu bölgenin genç kadınları temizliğe gidiyorlar. Bu kötü bir şey değil; alın teriyle çalışıyorlar fakat bu bölgenin kadınlarının kaderi bu olmamalı” dedi.

Soğuksu Mahallesi’nin sorunları daha fazla

Emanet, konuşmasına şu şekilde devam etti: “ Soğuksu Mahallesi’nde gördüğümüz sorunlar Beykoz’un bu güne kadar ziyaret ettiğimiz diğer mahallelerinde dile getirilen sorunlardan fazla. Bunların çözümü yok mudur? Hiçbir şey çözümsüz değildir. Çözüm, halkımızın kendisidir. Yeter ki biz Belediye’nin gelirlerini, ülkemizin gelirlerini yerinde kullanalım. Yerinde kullanabilir isek her şeyin üstesinden geliriz. Vatandaşın da seçimini yaparken doğru tercih yapması lâzım.”

Hani siz Anadolu Kavağı’nı defterden silmiştiniz?

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, son Anadolu Kavağı Mahallesi ziyaretini de hatırlatan Ali Emanet, “ Hani siz Anadolu Kavağı’nı defterden silmiştiniz? Nereden icap etti? Çükü MHP Beykoz İlçe yönetimi oraya gitti, vatandaşların dertlerini dinledi. Basın da bu haberleri duyurdu. Tabii bu haberleri Beykoz Belediye Başkanımız da gördüler. Görüyorlar ki, pabuç pahalı! Akabinde 16 Ocak 2013’te gittiler orada bir toplantı yapma gereği hissettiler” dedi.

MHP Kadın Kolları oluşturuldu

Konuşmasının devamında MHP Beykoz İlçe Başkanlığı Kadın Kolları’nın ihdas edildiği bilgilendirmesinde de bulunan Ali Emanet, önümüzdeki günlerde Beykoz halkına ev ziyaretlerine başlayacaklarını söyledi.

Korku dağları sarmış!

MHP Beykoz İlçe yönetimi olarak yaptıkları çalışmaların iktidar temsilcilerinin de dikkatini çektiğini ifade eden Ali Emanet, iktidar partisine atıfta bulunarak, “ korku dağları sarmış!” dedi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...