Reklam
Reklam
Yenimahalle'de inceleme yapan MHP'den açıklama

Yenimahalle'de inceleme yapan MHP'den açıklama

MHP Beykoz İlçe teşkilatı, Yenimahalle’nin bir bölgesinde vatandaş şikâyetleri üzerine inceleme yaptı; ardından ise basın açıklamasında bulunuldu

MHP Beykoz İlçe teşkilatı, Yenimahalle’nin Doğa Çıkmazı, Şark Çıkmazı ve Hasır Çıkmazı sokaklarında vatandaş şikâyetleri üzerine inceleme yaptı; ardından ise basın açıklamasında bulundu.

Ali Emanet: Burada gördüklerim beni rahatsız ediyor

İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, yeni oluşturulan Kadın Kolları yönetimi ve mahalle sakini vatandaşlar ile birlikte Yenimahalle’nin şikâyet konusu bölgesinde incelemelerde bulunan Başkan Ali Emanet, yaptığı basın açıklamasında Beykoz Belediyesi’ni eleştirerek, “ eğer Beykoz Belediyesi vatandaşın ihtiyacı olan hizmeti veremeyecek ise, emlak vergisini neden almaktadır?” diye sordu. Emanet, “Buradaki insanlarımızın çaresizliği ve Beykoz Belediyemizin olaya hassasiyetle yaklaşmaması, Milliyetçi Hareket Partisi Beykoz İlçe Başkanı olarak beni rahatsız etmektedir” dedi.

Medeniyetlerin beşiği İstanbul dediğimiz yerde…

Basın açıklamasının öncesinde beraberindekiler ile birlikte sokakları inceleyen Ali Emanet, burada vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

Sokaklarda açık halde bulunan külünklere ve yerdeki atık su birikintilerine işaret eden MHP İlçe Başkanı, “ Bu, ilkel Afrika kabilelerinde görülen bir kanalizasyon görüntüsüdür. Medeniyetin beşiği İstanbul dediğimiz yerde, ‘medeniyetlerin buluşma noktası’ diye tabir ettiğimiz yerde bugün bu şekilde bir kanalizasyon sistemi var. Tasvip edilmeyecek, çağdaş kentleşmeye uygun olmayan, hijyenik şartlara uygun olmayan bir kanalizasyon sistemi. Gördüğünüz gibi burada kanalizasyon sisteminden akan ve sıcak havalarda çevreye zarar veren, etrafa mikrop saçmaya müsait bir hâl var” dedi.

Bostan’a akan pis su

İncelemeleri sırasında atık suların aktığı bir bostana da giren MHP İlçe Başkanı, söz konusu bostandaki ürünlerin Beykoz pazarlarında satıldığını hatırlatarak, bunun tüm ilçenin sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirtti. MHP İlçe Başkanı, bundan sonra mahalle pazarlarından doğal ürünler alırken bir kez daha düşüneceğini söyledi.

Foseptik çukuru dışarıda, lağım suları sokaktan akıyor

İncelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, mahalle sakinlerinin sokak boyunca uzanan ve toprağa gömülü olmayan mevcut külünkleri de kendi olanakları ile yaptırdığını kaydeden MHP İlçe Başkanı’na aktarılan başlıca sorunlar şu konulardan oluştu: Yangın yolu gereksinimi, üzeri tahtalar ve taşlar ile kapalı açık foseptik çukurları, sokaktan akan lağım suları, özellikle yaz aylarında çoğalan pis koku ve başta karasinek olmak üzere sinek sayısı.”

Tüm bu sorunlar nedeniyle çocuklarını sokağa salamadıklarını da kaydeden mahalle sakinleri, pis suları temizlemek için sokaklarını zaman zaman musluk sularıyla boydan boya yıkadıklarını ifade ettiler.

Bacaklarına çamaşır suyu döküyor

Mahalle sakini bir kadın, MHP İlçe Başkanı’na, üzerine sıçrayan pis suların sağlığına zarar vereceği endişesiyle bacaklarına çamaşır suyu dökerek yıkadığını ancak bunun da sağlığına zarar verdiğini söyledi.

Otobüs seferleri azaltılıyor

Vatandaşlar, okulların tatile girmesiyle birlikte otobüs seferlerinin sayısının azaltıldığı  ve eski otobüslerinin yenilenmediği şikâyetinde de bulunarak, MHP Beykoz İlçe Başkanlığı’ndan bu yönde yardım talebinde bulundular.

MHP’nin basın açıklaması şu şekildedir:

Yenimahalle’de manzara ortadadır. Burada Doğa Çıkmazı, Şark Çıkmazı ve Hasır Çıkmazı’nda yaşayan vatandaşlarımızın yıllardır devam etmekte ola ciddi sorunları vardır. Bunların başında kanalizasyon ve asfalt sorunları gelmektedir. Burada ikamet eden insanlar ihtiyaçları olan kanal sisteminin yapılması için Beykoz Belediyesi’ne müracaatta bulunmuşlarsa da, gerekli hizmeti alamamışlardır.

O zaman neden emlak vergisi alıyorsunuz?

Burada yaşayan insanlar Belediye’ye emlak vergisi ödemektedirler. Eğer Beykoz Belediyesi vatandaşın ihtiyacı olan hizmeti veremeyecek ise, emlak vergisini neden almaktadır?

Gördüğümüz kadarıyla burada ikamet eden vatandaşlarımıza İSKİ Genel Müdürlüğü su, AYEDAŞ elektrik, TÜRK TELEKOM ise telefon hizmeti vererek, insanlarımızın buralarda oturmalarına meşruiyet kazandırmışlardır. İSKİ’nin su faturalarında atık su bedeli vardır ve bu parayı vatandaştan tahsil etmektedir. İşin tuhaf tarafı, buradaki insanların atık sularını kanal sisteminin olmayışıdır. İnsanlar atık sularını evlerinin bahçesinde yapmış oldukları foseptiklere akıtmaktadırlar. Zaman sonra ise kuyular dolmakta ve etrafa pis kokular yayılmakta, sonuçta da insanlar kapı pencere açamamaktadır. Hijyenik bir ortamda yaşamak, burada yaşayan insanların en temel arzusudur.

Böylesi ancak Afrika kabile devletlerinde görülür

Burada oturan vatandaşlar önceki yıllarda çaresiz kalınca, kendi imkânları ile atık su hattı döşemişler. Böylesi ancak Afrika’daki kabile devletlerinde görülür. Çağdaş, modern ülkelerde böyle kanalizasyon şebekeleri görmezsin!

Bu durum beni rahatsız ediyor

Mahalle sakini vatandaşların belirttiğine göre, etrafa akan pis sular evlerin önünden akmakta ve bu şekilde etrafa mikrop saçmakta, çocuklarının dışarıda oynayamadıklarından ve sık sık hastalandıklarından şikâyet etmektedirler. Dahası, bir vatandaşımız olumsuz şartlardan dolayı çocuğunun lösemi hastası olduğunu beyan etmişlerdir.

Buradaki insanlarımızın çaresizliği ve Beykoz Belediyemizin olaya hassasiyetle yaklaşmaması, Milliyetçi Hareket partisi Beykoz İlçe Başkanı olarak beni rahatsız etmektedir.

Şunun şurasında yerel seçimlere bir yıl gibi kısa bir zaman kaldı. İnşallah önümüzdeki dönem yüce Rabbim Belediye Başkanlığı’nı bize nasip eder. İnanıyorum ki edecek ve Yeni Mahalle ve Beykoz’un her köşesi daha iyi yaşanabilir bir hale gelecektir.

Belediye Başkanı’nı takipteyiz!

Son olarak bir konuya vurgu yapmak istiyorum: Bizler MHP olarak mahalle ziyaretleri yapıyoruz; vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde dinliyoruz. 2 Aralık 2012 tarihinde Anadolukavağı’na ziyaretimiz oldu. Bir vatandaşımız bize sorunlarını anlattı; biz de kendisine ‘Bunları belediye Başkanı’na anlattınız mı?’ dediğimizde şu cevabı verdi: ‘ Belediye Başkanı bize ‘Ben Anadolukavağı’nı defterden sildim!’ Ama aynı Belediye Başkanı 16 Ocak 2013 tarihinde Anadolukavağı’nda hanımefendi kardeşlerimiz ile bir toplantı yapıyor ve her türlü eksikliği gidereceğinin sözünü veriyor. Bu hareketi bizi memnun etmiştir. Kendisini takip ediyoruz.

Sözlerimi bitirirken, etkili ve yetkili kişilere, özellikle Belediye Başkanımız’a hatırlatmak istiyorum: Belediyelerin birçok görevleri vardır. Bunların başlıcaları;

1-      Kentin alt yapısını oluşturmak ( doğalgaz, su, kanalizasyon)

2-      Çöp toplama, temizlik

3-      İmar

4-      Şehrin ekonomik işleri ( fiyat belirleme, ücret tespiti, Pazar yeri kurma ve halle açma)

5-      Eğitim ile ilgili görevler,

6-      Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikâh işleri

7-      Şehir içinde ulaştırma alanındaki hizmetleri yerine getirmek

8-      Tarihi eserleri koruma, kültür merkezleri açma, spor alanları oluşturmak, tiyatro ve sinema salonları açmak.

Yenimahalle’de gördüğümüz manzara, bu saydıklarımızın 1., 2, ve 6. Maddeleri ile bağdaşmıyor. İnşallah Belediye Başkanımız en kısa zamanda buradaki insanlarımıza çare olurlar. Kendilerine buradan sesleniyorum.

Ali Emanet/ MHP Beykoz İlçe Başkanı

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...