Reklam
Reklam
Akbaba ve Kanlıca Arıtma Tesisi’ne bağlanıyor

Akbaba ve Kanlıca Arıtma Tesisi’ne bağlanıyor

Beykoz sahillerini atıksu ve çevre kirliliği tehdidinden kurtaran Paşabahçe Atık Su Ön Arıtma Tesisi’ne bağlantılar devam ediyor.

Kanlıca’dan Boğaz’a, Elmalı-Örnekköy bölgesi ile civardaki köylerden Akbaba Deresi’ne kontrolsüz olarak akan atık suların Paşabahçe Atık Su Ön Arıtma Tesisi’ne bağlantıları inşaatları devam ediyor.

İBB’nin ilçedeki dev yatırımlarından biri olan Paşabahçe Atık Su Ön Arıtma Tesisi’nin hizmete açılmasıyla ilçenin atık suları denize ön arıtma tesisinde işlem gördükten sonra verilmeye başlanmıştı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden Hz. Yuşa Tepesi'ne kadar uzanan yaklaşık 12 km'lik sahil şeridinde daha önce doğrudan denize akan atıksular, Beykoz-Paşabahçe-Çavuşbaşı Bölgeleri’ne yapılan toplayıcı ve tünellerle Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaşıyor.

Burada toplanan ve arıtılan sular deniz deşarj hattıyla Boğaz’dan dip akıntısına veriliyor.

Arıtılan Sular Karadeniz’e Veriliyor

Kanlıca’daki düzenlemeler ve Akbaba Deresi’nin ıslah edilmesinin ardın atık su arıtma çalışmaları yeniden başladı. Açık kazı yapılmadan boru itme tekniğiyle yürütülen atık su bağlantı çalışmasıyla araç trafiği engellenmiyor, çevreye rahatsızlık verilmiyor.

Burada açılan tünellerin Paşabahçe’deki tesise bağlanmasıyla bu bölgelerden de Boğaz’a atık su akışı kesilecek, arıtlan sular Karadeniz'in dip akıntısına verilecek ve dereler tertemiz akacak.

Kanlıca ve Akbaba’daki çalışmaların ardından Beykoz Korusu girişi ve Yalıköy arasındaki kısım da aynı yöntemle ana arıtma tesisine bağlanacak.

Çamlıbahçe Su Baskınlarından Kurtuluyor

Çamlıbahçe Mahallesi sakinlerini her yağmurda mağdur eden su baskınları Tokatköy Deresi’ndeki kot düzenlemesiyle gideriliyor.

Tokatköy Deresi’nde başlatılan kot düzenleme çalışmasıyla dere yatağı yer yer 3-5 metre aşağıya çekilecek. Tokat Deresi’nde dere yatağının derinleşmesiyle su baskını tehlikesi ortadan kalkacak.

YORUMLAR...