Reklam
Reklam
Kızılay Beykoz'da Çiğdem Özkan ile yola devam

Kızılay Beykoz'da Çiğdem Özkan ile yola devam

Türk Kızılayı Beykoz Şubesi, olağan kongresinde oybirliği ile eski Başkan Çiğdem Özkan ile yola devam kararı alındı!

Türk Kızılayı Beykoz Şubesi, olağan kongresini gerçekleştirdi. Oylamaların oybirliği ile alındığı kongreye sunulan tek listede 2013- 2014 ve 2015 yılları için eski Başkan Çiğdem Özkan ile yola devam kararı alındı!

Geniş tabanlı katılım

10 Şubat 2013 Pazar günü Yalıköy’de bulunan Beykoz Vakfı’nın Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen kongreye, CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, Ak Parti İl Genel Meclisi üyesi Hüseyin Yüksek, MHP İlçe Teşkilatı üyeleri Kenan Şirin ve Mustafa Bulut, Saadet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Kaçmaz, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, Baltacılılar Dernek Başkanı Aziz Baltacı, Trakyalılar Dernek Başkanı Sacit Kaya, Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, İSO Genel Sekreteri Hikmet Baltacı, Gümüşsuyu Vakfı Başkanı Dursun Ali Okuyan, Türk Kızılayı Türkiye Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Çakır, delegeler ve davetliler katıldı.

Ali Yılmaz: Hilali Ahmer’den günümüze…

Kongrenin öncesinde, eğitimci Ali Yılmaz tarafından Kızılay’ın tarihine ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktarıldı. Eğitimci Ali Yılmaz, bilgilendirmesinde “ 1868 yılında ‘ Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adı altında kurulan Kızılay’ın geçmişte “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti,” “ Türk Hilali Ahmer Cemiyeti,” “ Türkiye Kızılay Cemiyeti” gibi çeşitli isimler aldığını hatırlattı ve derneğe “ Kızılay” adının Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiğini belirtti.

Gözyaşının rengi her yerde aynı

Konuşmasına, “ gözyaşının rengi olmadığını” ifade ederek başlayan eğitimci Ali Yılmaz, Türk Kızılayı’nın dünyanın her yerinde gözyaşı döken insanlara yardım elini uzattığını belirterek, bu yıl derneklerinin 145. yılını kutladıkları bilgisini verdi. Türk Kızılayı’nın gönüllü sayısını arttırmayı amaçladıklarını da kaydeden Yılmaz, “ Türk Kızılayı çok mühim işler yapıyor. Türk Kızılayı sözün bittiği yerdedir” dedi.

Doğal afetler neticesinde insanların kaderinin saniyeler içinde değişebileceğini kaydeden Ali Yılmaz, “ Türk Kızılayı’nın son beş yılda 60’ın üzerindeki ülkede operasyon yaptığını” söyledi.

Prof. Dr. İsmail Yüksek: Dinimiz zaten yardımı emrediyor

Sunumu Hasan Şatıroğlu tarafından yapılan kongre, kürsüye davet edilen Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek’in konuşmasıyla devam etti. Prof. Dr. Yüksek, yaptığı konuşmada, Türk Kızılayı’nın sadece doğal afet mağdurlarının değil, fakir ve mağdur insanların da yanında olduğunu hatırlatarak, toplumda hayır hasenat yarışı içerisinde birçok kuruluş bulunduğu ancak bunlardan bazılarıyla ilgili dedikodular çıkmasına rağmen, “ Türk Kızılayı’nın 150 yıldır şerefi ve onuruyla bu hizmeti sürdürdüğünü” ifade etti. Prof. Dr. Yüksek, bunun da kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu belirtti.

“ Türk Kızılayı’nın başarısının altında gönüllülerin yattığını” ifade eden Yüksek, insanları Kızılay’a yardım etmeye çağırarak, “ bu ülke, bu insanlık bizim; bizim dinimiz zaten bunu emrediyor: Dinimiz, ‘Irkı, rengi, dini hiç önemli değil, fakire, fukaraya, mazluma yardım edin’ diyor” dedi.

Konuşmasının sonunda, kongreye tek listeyle girilmiş olmasının, Kızılay’ın yaptığı işlerin hassasiyetinin bir göstergesi olduğunu da kaydeden Prof. Dr. İsmail Yüksek, seçilecek olan yönetime yeni görevinde başarılar diledi.

Divan oluşturuldu

Prof. Yüksek’n konuşmasının ardından ise kongre Divan’ı oluşturuldu. Divan, oybirliğiyle alınan karar neticesinde şu isimlerden oluştu: Divan Başkanı Hüseyin Yüksek, Başkan Yardımcısı Ahmet Soylu, kâtip üyelikler: Şeref Kaçmaz ve Cemalettin Şahin.

Çiğdem Özkan: Kızılay, halkın yardımlarıyla güç buluyor

Oluşan Divan, (eski) Şube Başkan Çiğdem Özkan’ı konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti. Şube Başkanı Çiğdem Özkan, yaptığı kısa konuşmasında misafirlerini selamlayarak, halkın yardımları ile güç bulan Türk Kızılayı’nın 145 yıllık bir kuruluş olduğunu kaydetti.

Özkan, şube olarak hedeflerini, “ tüm toplumu kucaklayan, ulusal ve uluslar arası düzeyde saygınlığını ve hizmet kalitesini sürekli geliştiren bir yardım kuruluşu olmak” şeklinde açıkladı.

Aslan Kandemir: Bütçe, üç yıl içinde dördü katladı

Özkan’ın konuşmasının ardından ise saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Ardından ise Aslan Kandemir tarafından 2010-2011 ve 2012 yıllarına ait Faaliyet Raporu ve Kesin Hesap Bilançosu okundu.

Aslan Kandemir, ilgili raporları sunmasının ardından, “ Hiçbir borcumuz yoktur; bütçemiz dördü de katlayıp aşmıştır” dedi.

Eski yönetim ibra edildi

Divan Başkanı Hüseyin Yüksek’in, Faaliyet Raporu’nu müzakereye açmasıyla birlikte üye Alaaddin Kılıç söz alarak, görüş ve temennilerini dile getirdi.

Bu konuşmanın sonrasında oylanan Faaliyet Raporu, delegelerin oybirliğiyle kabul edildi. Denetleme Kurulu Raporu’nun da aynı şekilde kabulünün ardından, Türk Kızılayı Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu yönetimi, 2010- 2011 ve 2012 yılları için ibra edildi.

2013 -2014 ve 2015 Eylem Planı da kabul edildi

2013 -2014 ve 2015 yıllarına ilişkin olarak oya sunulan ve oybirliğiyle kabul edilen Eylem Planı’nda belirtilen hususlar ise şunlar oldu: Halihazırda 60 adet olan öğrenci bursu sayısının arttırılması, daha çok yardım yapılması, kumbara sayısının arttırılarak, esnafa dağıtılması, seminerler düzenlenmesi, gençlik ve kadın kollarının oluşturulması…

Tek liste ve gizli oylama

Türk Kızılayı Beykoz Şubesi’nin yaklaşık 200 civarındaki aktif üyesinin katılımıyla gerçekleşen kongre, tahmini bütçenin de onaylanmasının ardından Çiğdem Özkan başkanlığındaki tek listenin gizli oylama yöntemiyle onaylanmasıyla son buldu.

Oya sunulan liste aşağıdaki şekildedir:

Türk Kızılayı Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu (Asil)

Çiğdem Özkan (Şube Başkanı)

K. Tahir Akar,

Muzaffer Gökgöz

Hasan Şatıroğlu,

Aslan Kandemir,

M. Kemal Sadıkoğlu

Ali Yılmaz

Öznur Küçük

Hikmet Baltacı

Şube Denetçisi Asil ve Yedek üyeler

Hüseyin Yüksek ( Asil)

Ali Bilir (Yedek)

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Şeref Kaçmaz

Mehmet Öndin

Ercan Tarakçı

Yakup Gürkan

İdris Kurt

Şeküre Dilek Yeşilbaş

Ali Bektaş Akar

Nejdet Çağlayan

Cemalettin Şahin

Genel Merkez Genel Kurul Asil ve Yedek Delegeleri

Aslan Kandemir

Hasan Şatıroğlu

Aziz Baltacı

Muzaffer Gökgöz

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...