Reklam
Düzgün: 2B müracaatlarınızı mutlaka yapın!

Düzgün: 2B müracaatlarınızı mutlaka yapın!

Harita ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Tokatköylüler ile bir araya gelerek, kendilerini 2B konusunda bilgilendirdi

Harita ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Tokatköy Mahallesi Merkez Camii Derneği Lokali’nde Tokatköylüler ile bir araya gelerek, kendilerine mülkiyet konuları hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 400 civarında mahallelinin takip ettiği bilgilendirme toplantısında, haritalar eşliğinde sunumlar yapılarak, vatandaşların soruları cevaplandırıldı.

Kenan Özdemir: Sizin de başınıza gelebilir!

Toplantı, aynı zamanda toplantıyı tertip eden mahalle sakini Kenan Özdemir’in açılış konuşmasıyla başladı. Özdemir, yaptığı kısa konuşmada, tapu alınsa dahi bunun bir rahatlama anlamına gelmeyeceğini ifade ederek, Rüzgarlıbahçe sakini Durali Gür örneğini verdi. Gür’ün, tapusunu beklediği sırada, arazisinin bir başkasına satıldığını öğrendiğini ifade eden Kenan Özdemir, “ bu, sizin de başınıza gelebilir” yorumunda bulundu.

Rayiçler önce açıklandı, sonra geri çekildi

Özdemir’in ardından ise tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün söz aldı. 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’nin Belediye Başkalığı aday adaylarından biri olan Aydın Düzgün, bir vatandaşın sorusu üzerine rayiç bedellerin aslında yayınlandığını ancak gelen tepkiler üzerine ilgili siteden kaldırıldığını ifade ederek, o zaman ilan edilmiş bulunan bazı metrekare fiyatlarından da örnekler verdi: “ Çubuklu ve Çiğdem 700 TL, İncirköy 750 TL, Soğuksu 500 TL, Tokatköy 260 TL, Yenimahalle 550 TL, Çengeldere 1.000 TL…”

Tapuyu almakla iş bitmiyor!

 Konuşmasında, “ benim derdim sizlerin ufkunu açmak” diyen Düzgün, “ tapuyu almak kadar plan da çok önemli. Tapunu aldın ama bir şey yapamıyorsun, o zaman ne anladım bu işten?” diye sordu.

Kentsel Dönüşüm ve Afet Yasası gibi yasaların da çok ciddi sıkıntıları bünyesinde barındırdığını kaydeden Düzgün, “ Ak Parti, ‘ben kentsel dönüşüm yapacağım’ diyor. Samandıra, Sarıgazi’de, Okmeydanı’nda başladı buna. Yasa gereği buna itiraz etme hakkı yok” açıklamasını yaptı.

Özel Proje Alanı çok daha tehlikeli

Konuşmasında Özel Proje Alanları konusuna da değinen Aydın Düzgün, şunları söyledi: “ Beykoz’da 9 mahalle Özel Proje Alanı olarak ilân edildi. Ne yapılacak o da ayrı bir muamma! Bu ‘Özel Proje Alanı’ çok fena tuzaklar ile dolu. Özel Proje Alanı çok daha tehlikeli. Bizler yerinde dönüşümü savunuyoruz.”

Yüzde 60’ın gözü Beykoz’da

“ Türkiye’yi yönetenlerin yüzde 40’ı Beykoz’da oturuyor ve kalanların da gözü Beykoz’da! O yüzden, yöneticiler bu işe çok iyi bir niyetle bakmıyorlar” diyen Düzgün, bir insan buradan kendi isteğiyle gitmeli. Kentsel dönüşüm ile yerinde dönüşümüm arasındaki fark bu. Şu anki yönetim ne yapıyor? ‘ Ben Rüzgarlıbahçe’de üç parseli ihaleye çıkaracağım’ diyor. Bin TL maaş alan vatandaş bu ihaleye nasıl girecek?” eleştirisinde bulundu.

2B gelirinin 4 milyar doları Beykoz’dan

Hükümetin 2B satışlarından 4 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi hedeflediğini kaydeden harita ve kadastro mühendisi Düzgün, bu tutarın 4 milyar dolarlık kısmının ise Beykoz’dan karşılanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Sıtmayı gösterip bizi ölüme razı ediyorlar!

Hükümetin 2B rayiç bedelleri konusunda önce yüzde 70 diyerek, arkasından yaptığı indirimleri, “ Sıtmayı gösterip ölüme razı etmek” şeklindeki atasözüyle tarif eden Düzgün, “ Tabii, indirsinler; bu doğru bir şey. Ancak burada neyi indiriyor o belli değil! Rayiç bedel tehlikeli bir kelime; ne olduğu belirsiz bir kelime” dedi.

Beykoz’da 500 TL’yi aşan taksit tutarı sıkıntı yaratır

Beykoz’un birçoğu emekli ve zorlanarak geçinen ailelerden oluştuğunu kaydeden Aydın Düzgün, şunları söyledi: “ Taksitler burada 500 TL’yi geçtiği zaman çok ciddi sıkıntı oluyor. Vatandaş 2B’yi alsa bir dert, almasa bir dert! Bütün bunlar soru işareti. Ben Beykoz’da Mal Müdürlüğü’nde şunu gördüm: Pek çok insan kurbanda kurbanını kesmedi ve 2 bin TL’yi yatırmaya koştu.”

2 bin TL yatırmayanların müracaatlarını da kabul etmek zorundalar

Parası olmayan kişilerin de 2B müracaatında bulunmaları gerektiğine işaret eden Aydın Düzgün, müracaat bedeli olarak öngürülen 2 bin TL’ye atfen, “öyle bir şart koşma şansları yok; (parasız başvuruyu) kabul etmek zorundalar. Yani, 2 bin TL müracaat bedelini yatırmayan kişilerin müracaatını da kabul etmek zorundalar” dedi ve toplantıya katılanların şahsında bütün Beykozluları 2B müracaatlarını yapmaya çağırdı.

2B ölçümü yapılmayanlar da müracaat etsin

Düzgün, “ hatta 2B ölçümü yapılmayan vatandaşlar dahi müracaatta bulunsun!” uyarısında bulunarak, “ kanun, müracaat yapmayanı muhatap kabul etmiyor; eğer müracaatta bulunmaz iseniz, hak iddia etme şansınız ortadan kalkıyor” dedi.

Tapu, plan ile birleşmediği zaman bir şey ifade etmez

Sonrasında verilecek olan tapuların sadece arsa tapusu olduğu bilgisini de veren Aydın Düzgün, salonda bulunan vatandaşlar ile şu bilgiyi paylaştı: “ Bu tapu evi göstermez. O, imarlı yerlerde olur. İşte o nedenle ben planları çok önemsiyorum. Yani, tapu ile plan birleşmediği zaman çok bir şey ifade etmiyor. Planlama, imar durumu ve tapu birleştiği anda bu, bir güç oluyor; ayrı ayrı olduğu zamanlarda ise çok bir şey ifade etmiyor.”

Vatandaşların soruları cevaplandırıldı

Aydın Düzgün’ün konuşmasının ardından ise vatandaşların 2B konusundaki soruları cevaplandırıldı.

Not: Toplantıya iştirak edemediğimizden dolayı ses ve görüntü kayıtları konusunda bize destek veren betykoztr.com’a teşekkür ederiz.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...