Reklam
MHP heyeti, piyasanın nabzını Ortaçeşme'den tuttu

MHP heyeti, piyasanın nabzını Ortaçeşme'den tuttu

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı, esnaf ziyaretleri kapsamında bu kez Ortaçeşme’deydi. MHP heyeti, piyasanın nabzını bu kez Ortaçeşme’den tuttu

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı, esnaf ziyaretleri kapsamında bu kez Ortaçeşme’deydi. MHP heyeti, ekonominin nabzını bu kez Ortaçeşme’den tuttu.

Yılmaz Gökgöz, İsmail Hakkı Önenerk, Adnan Ceviz, Şeref Kurtuluş, Nazım Kahraman, Osman Akça, Kenan Şirin ve Ortaçeşme Mahalle Başkanı Ramazan Doğan’dan oluşan MHP Beykoz İlçe Teşkilatı, Cuma namazı sonrasında Ali Emanet başkanlığında gerçekleştirdiği esnaf ziyaretini hava kararıncaya değin sürdürdü. Heyet, Ortaçeşme Merkez Camii’nden hareket ile Tokatköy girişi yönünde devam eden ziyareti kapsamında esnafı dinledi.

İlçe Başkanı Ali Emanet, 12. esnaf ziyaretlerinin sonunda ise gazetemize özel bir değerlendirmede bulundu. Emanet’e göre, Beykoz esnafının nabzı yüksek!

ÖZEL DEĞERLENDİRME

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet’in, söz konusu esnaf ziyareti kapsamında Beykoz Güncel Haber’e özel değerlendirmesi şu şekildedir:

Manzara aynı manzara!

“ MHP Beykoz İlçe Teşkilatı olarak ben ve yönetimimin yapmış olduğu esnaf ziyaretleri ve diğer gezilerden ortaya çıkan şudur ki,  Ortaçeşme Mahallesi’nin, Beykoz’un diğer mahallelerinden farkı yok. Beykoz’un doğusu neyse, batısı aynı; güneyi neyse, kuzeyi aynı! Manzara aynı manzara! Esnaf, zor durumda. Hiçbirisinin işi arzu ettiği gibi iyi gitmiyor. Yeterince para kazanamıyorlar. Esnaf, mevcut vergilerin ağır olduğunu ifade ediyor.”

Vatandaş 2B konusunda yeterince aydınlatılmıyor

“ Vatandaşın 2B ile ilgili olarak yeterince aydınlatılmadığını gördük. Esnaf, ‘halimiz ne olacak?’ diye soruyor. Daha işin başında vatandaş moral olarak çökmüş vaziyette. Yani bir nevi kaderine razı olmuş. Hatta esnafın bir tanesi, ‘gideceğiz buralardan!’ diyor. ‘ Baştan teslim mi oldun?’ diye sorduğumda ise, bana, ‘evet, teslim oldum’ cevabını verdi.”

İnsanları sürgün etmeye kimsenin hakkı da yok, haddi de yok!

“ Bu insanlar buralarda 40 yıldır, 50 yıldır hatta 60 yıldır yaşıyorlar; hatta kökleri daha eskilere gidenler, 100- 150 yıldır burada oturanlar var. Bu insanların hiçbirisinin Beykoz’dan göç ettirilmeye - ki, göçten ziyade bir nevi sürgün olarak değerlendiriyorum bu olayı- kimsenin hakkı da yok, haddi de yok!”

Ne vatandaş, ne Hazine mağdur olsun

“ Şunun göz ardı edilmemesi gerekir: Bu insanların burada ikamet etmelerinin, üzerinde oturdukları arazileri çok uygun şartlar oluşturarak satın almalarının sağlanması lâzım. Ne vatandaş, ne Hazine mağdur olsun. Bir orta yol bularak, tapularının verilmesini arzu ediyorum.”

Tapuların verilmesi işi çözmez

“ Tabii, tapuların verilmesi işi çözmez. Ayrıca imar durumunun parsel bazında düzenlenmesi gerekir. 2B ile ilgili yasa Meclis’ten geçirilirken, MHP olarak bizim teklifimiz, şu olmuştur:    ‘ 2B arazileri imar planları yapılarak vatandaşa satışa sunulsun’ dedik. Ne yazık ki, hükümet üyelerinin Meclis’teki çoğunluğuyla beraber, yasayı kendi istedikleri gibi geçirdiler.”

Vatandaşın mağdur olacağı gün gibi ortadadır

“ Vatandaşın mağdur olacağı gün gibi ortadadır. Belediye’nin ve merkezi hükümetin bu planlarını tekrar tekrar gözden geçirmelerini istiyoruz. Temennimiz, Beykoz halkının mutlu ve müreffeh yaşaması. Kimsenin yerinden, yurdundan olmaması. Beykoz’da yaşayan insanlar öyle çok ahım şahım da bir şey istemiyorlar yetkililerden. Yerlerinde kalmayı, çoluk çocuğunun Beykoz’da ikamet etmesini, ömürlerinin bundan sonraki kısmını Beykoz’da devam ettirmeyi, Beykoz’da ölmeyi ve buraya defnedilmeyi istiyorlar ama yarının ne olacağı belli değil.”

Vatandaş kızgın; Belediye’ye de, iktidara da güvenmiyor

“ İşte görüyorsunuz, esnafımızın hiçbirisi sorduğumuzda ticaretlerinden memnun değiller. Vatandaş kızgın; Beykoz Belediyesi’ne güvenmiyor, iktidara güvenmiyor. Vatandaşı toplu iğnenin ucunda oturtur gibi bekletmek olmaz. Bu, insanlığa yakışmaz; siyaset ahlakına da uymaz. Net olunmalı; herkes önünü görebilmeli.”

Beykoz Belediyesi’nde sıra MHP’ye geldi!

“ Bu ziyaretlerimizde 2014 yılı Mart ayında yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçiminde vatandaştan oy da istiyoruz çünkü biz de siyasi bir kurumuz. Oy istemek en doğal hakkımızdır. Beykoz’da Belediye Başkanlığı seçimlerine katılacağız. Orada MHP’li bir Belediye Başkanı’nın oturması arzumuzdur ve diğer siyasi partiler gibi en temel hakkımızdır. Biz de buna hazırlanıyoruz. Mevcut Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Bey, ikinci dönemdir belediye başkanlığı yapıyor Beykoz’da. Ben sıranın Milliyetçi Hareket Partisi’ne geldiğine inanıyorum.”

Beykozlu sadece mevut Belediye’ye değil, tüm siyasi kurumlara güvensiz durumda

“ Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımız gördüğümüz kadarıyla iyice karamsarlığa bürünmüşler. İşin kötü tarafı, sadece mevcut Belediye’ye değil, siyaset kurumunun hepsine karşı bir güvensizlik içerisinde olduklarını görüyoruz. İnanmıyorlar, güvenmiyorlar. ‘Diğeri gelse ne olacak?’ şeklinde ifadeler kullanıyorlar.”

MHP’li biri başkanlık koltuğuna oturduğunda…

MHP’li bir Belediye Başkanı, Beykoz Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda, bizim vatandaşa söylediklerimizin, söz verdiklerimizin hepsi partimizin taahhüdüdür. Kim seçilir ise seçilsin, partimizin taahhüdünün aksine hareket edemez.”

‘ Belediye’nin kaynağı esrarengiz yerlere gidiyor’ eleştirisi

“ MHP, Beykoz’da seçimi kazandığı takdirde, en azından şunu yapacaktır: Şu andaki Belediye kaynaklarının bir kısmının esrarengiz yerlere gittiği yönünde eleştiriler vardır. Vatandaş arasında belli etkili ve yetkili kişiler aracılığıyla bu ifade edilmektedir. MHP yönetiminde, Belediye’nin her kuruşu Beykoz’daki halkın hizmetinde harcanacaktır. Beykoz Belediyesi tarafından kayıt dışı hiçbir yere para aktarılmayacaktır. Bunu taahhüt ediyoruz.”

Taşeronluk müessesesi gözden geçirilmeli

“ Bunun haricinde, Belediye’de temizlik hizmetleri gözden geçirilecektir. Esnaf ziyaretimizde temizlik işlerinde çalışan bir taşeron işçiye rastladık. Kendisine kaç TL ücret aldığını sorduğumda, ‘askeri ücret’ dedi.  İstanbul gibi metropol bir şehirde, asgari ücret ile bir insanın geçinmesi mümkün değil. Ben şahsım olarak, asgari ücrete yakın bir rakamı aylık fatura bedeli olarak ödüyorum; elektriği, suyu, doğalgazı, interneti… Bu, insanlığa, insanlık onuruna yakışmamaktadır. İnsana insanca yaşayabileceği bir ücret verilmelidir. Kimse kimsenin sırtından para kazanmamalı. Herkes hakkı olan kadarı talep etmeli Peki, günümüzde bu, bu şekilde mi uygulanıyor? Hayır, tam tersine uygulanıyor. İnsanlar sömürülmekte.  Bu nedenle taşeronluk müessesesini gözden geçirmek gerekiyor.”

Ya kadroya alınacaklar ya da…

“ Beykoz Belediyesi’ni aldığımız takdirde, Belediye’de çalışan taşeron işçilerin kadrolu olarak Belediye’ye geçişleri mümkün ise kadrolu personel yapacağız; eğer mümkün değil ise, kamu kurumunda çalışan kamu personeli işçisi insanların toplu sözleşmeler yoluyla aldıkları hakları biz taşeronda çalışan işçi kardeşlerimize de vermeyi düşünüyoruz. Birisi bal yerken, diğeri peksimet yememeli; bölüşümde adalet olmalı.”

Kiralık araç ihalelerini gözden geçireceğiz!

İkinci bir husus, Belediye’deki kiralık araçlar. Bu da yıllık oldukça yüksek bir meblağ tutuyor. MHP’li Belediye Başkanı, Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda, bu araç ihaleleri de gözden geçirilecektir. Belediye Başkanı’nın çok lüks araca binmesine gerek yok. Lüks araca binmek insanın derecesini, insani yönünü yükseltmez. Şahsen, ben kendim olsam bisiklete de binerim! Bunların gözden geçirileceğini taahhüt ediyorum.”

Merkezi hükümet Beykoz’da Belediye’yi kaybettiğinde…

Merkezi hükümet Belediye’yi Beykoz’da kaybettiğinde, birtakım manipülasyonlara girişecektir; bunun örneklerini İzmir’de, Eskişehir’de, Balıkesir’de, Edremit’te görüyoruz. Bunlar yanlış şeyler. Gerektiğinde bam teline bastığınızda, halk iradesinden bahsediyorlar. ‘Bizi halk seçti, halk götürür’ diyorlar. Peki merkezi hükümete soruyorum buradan: Halkın seçtiği belediyeler ile niye uğraşıyorsunuz?

Keşke biz seçilelim, onlar bu şekilde tebessümde bulunsunlar! Beykoz halkını karşılarına dikeriz; karşı dururuz! Türkiye kimsenin at oynatacağı bir yer değildir. Herkes kanunlara hakka, hukuka riayet etmeli. Bu, dağdaki çoban Mehmet Efendi için de geçerlidir; devletin en tepesinde oturan kişi için de, bütün vatandaşlar için de geçerlidir. Kanunlara uymak mecburiyetindeyiz. Halk seçtiyse, halkın seçtiği kişilerin iradesini kimse hiçe sayamaz.”

Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok!

“ Sorunlar saymakla bitmiyor; sorun çok. Bunlar bir günde çözülmez ancak belli bir zamana yaydığınızda Beykoz’da alt yapı ve üst yapıyla ilgili çözülemeyecek problem görmüyorum.  Önemli olan niyetlerin halis olması; sokakların yap- boz şeklinde değil de, bun bir seferde yapılması. Biz, bunun örneklerini Avrupa’da gördük. Orada, bizdeki gibi sokakların, kaldırımların sık sık yenilendiğini görmedim. Bu da benim aklıma şunu getiriyor; bu kaldırım söküp yapmalar, bir nevi belli kesimlerin zenginleşme aracı haline dönüştürüldü. Şunu net olarak ifade ediyorum; israfın kesinlikle önüne geçeceğiz. Beykoz halkı, bizi seçtiği takdirde, biz bunları taahhüt ediyoruz. Yapamayacak olduğumuz hiçbir şeyin de sözünü vermiyoruz. Dünyayı yeniden keşfetmeye de gerek yok; dünyada bu işlerin nasıl yapıldığı belli.”

Beykoz halkının bize güvenmesini istiyorum

“ Beykoz halkının bize güvenmesini istiyorum. Beykozluların dertlerine çare olacağız. Yılgınlığa kapılmasınlar. Önümüzdeki dönem seçimlerinde MHP’nin göstereceği adaya ve Meclis üyesi adaylarına oylarını versinler. Biz Beykoz halkını mahcup etmeyeceğiz. Beykoz halkını seviyoruz ve saygılar sunuyoruz.”

Haber &Röportaj: Arzu Başlantı

YORUMLAR...