Reklam
Çubuklu Muhtarı Kolcu, mahalle sakinlerini dinledi

Çubuklu Muhtarı Kolcu, mahalle sakinlerini dinledi

Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, mahalle sakinlerine mülkiyet sorunları hakkında bilgi aktararak taleplerini dinledi.

Ordu İli Mesudiye İlçesi Çukuralan Derneği’nde mahalle sakinleriyle bir araya gelen muhtar Hüsnü Kolcu, hem eleştirileri yanıtlayarak mülkiyet sorunları hakkında bilgiler aktardı, hem de talepleri dinledi.

Hüsnü Kolcu ile Çelikbilek arasındaki diyalog

Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, Beykoz Belediye Meclisi’nin 6 Şubat 2013 tarihli oturumunda mahallelerindeki bazı arsaların Büyükşehir Belediyesi’ne devri kararı alınmasının ertesi günü,  görüşmek üzere Belediye Başkan Yücel Çelikbilek’ten randevu aldığını açıkladı. Belediye Başkanı ile yaklaşık bir saat süren görüşmesinde, Çelikbilek’e, “ Başkanım, burada bir şey olduğu zaman gelip birini bulabiliriz, derdimizi anlatabiliriz. Onun için gönlüm istiyor ki, (buralar) sizde kalsın” dediğini ifade eden Kolcu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ise kendisine, “ söz konusu yer ile ilgili bir proje yaptığını ve bu şekilde Beykoz Belediyesi para kazanırken, diğer yandan da burada oturan kişilerin hakları korunmak suretiyle bina yapmalarının sağlanacağı”  cevabını verdiğini belirtti.

Orası halen yeşil alan

Kendisinin söz konusu yerin imara açılması yönünde daha önce imza attığını belirten Çubuklu Mahalle Muhtarı, “ zaten benim imzam bir işe yaramadı; burası imara açılmadı, orası halen yeşil alan” dedi.

‘Muhtar kaçtı’ demesinler…

Daha sonraki günlerde Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik tarafından Ak Parti İlçe Başkanlığı’nda yapılacak olan görüşmeye davet edildiğini belirten Kolcu, bu davete icabet etmesinin sebebini ise, “ muhtar kaçtı, gelmedi” şeklindeki olası söylemlerden kaçınmak olarak açıkladı.

Ak Parti ilçe binasında gerçekleşen ve gergin bir şekilde başlayan söz konusu toplantıda,  “ konuşmadığı” yönünde eleştiriler aldığını hatırlatan muhtar Hüsnü Kolcu, şunları söyledi:    “ Ben bu konuyu Belediye Başkanım ile bir saat konuşmuşum; o bana söyleyeceğini söylemiş. Keşke o arkadaşımız, başkanımız (Erdem Çelik) bana gelseydi de deseydi ki, ‘muhtarım böyle bir durum var, ne yapacağız?’ Ben ona durumu anlatırdım, ona göre bir yol çaresi düşünürdük. Ama ben mecburdum gelmeye. Söz almak istemedim. Söz alsam, Başkan (Yücel Çelikbilek) ne diyecek bana? ‘ Muhtar, sen bana gelmedin mi? Ben sana bu konuyu anlatmadım mı? Şimdi ne yapıyorsun burada?’ dediği zaman ben ne yapacağım? O yüzden orada söz almadım ve fazla konuşmak da istemedim. Olayın başka bir yönü de yoktur.”

Benim siyasetim yok

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte siyaset yapanların da çoğaldığını kaydeden Muhtar Hüsnü Kolcu, “ Benim siyasetim yok; benim siyasetim sizlersiniz. Eğer sizin hakkınızı koruyabiliyorsam, ne mutlu bana” dedi.

Belediye’nin bu yerleri üzerlerinde oturanlara satması gerekirdi

Belediye’nin devrini yapmak istediği söz konusu alanın 835 ada 1,10, 4 ve 9 nolu parseller ile 714 ve 833 nolu adaların aşağı yukarı tamamını içerdiği bilgisini veren Hüsnü Kolcu, bu arsalar hakkındaki detay bilgileri de salonda bulunan mahalle sakinleriyle paylaştı.

Mahalle muhtarı, söz konusu alanın; 835 ada 1 parselde 2 ev (birer katlı); 4 parselde 1 ev (iki katlı), 9 parselde 1 ev (bir katlı), 10 parselde 29 ev (yaklaşık 60 aile) olmak üzere toplamda 36 bina ve yaklaşık 70 daireyi kapsadığını belirtti.

Anavatan Partisi döneminde 1987 yılında Çubuklu’daki birçok 2B alanının ölçümünün yapılarak, Belediye’nin üzerine kaydedildiği bilgisini veren Kolcu, “ aslında tapu tahsislerinin geçerli olduğu yerde, Belediye’nin bunları üzerinde oturanlara satması gerekir çünkü Hazine’den bu yerleri bunun için aldı ama bazılarını satmadı, satamadı; şöyle veya böyle. Bu parsellerin birçoğu 1987 yılında, 835’ler ise 1990 yılında tapuda Belediye’nin üzerine geçmiş” dedi.

Ne olacağını bilemiyorum

835 ada ile ilgili olarak hayırlı gelişmelerin olması temennisinde de bulunan muhtar Hüsnü Kolcu, “ ancak ne olacağını bilemiyorum” açıklamasını yaptı.

2B tapularını hisseli olarak alacaksınız

Toplantıda Çubuklu Mahallesi’ndeki çeşitli mülkiyet sorunları hakkında mahalle sakinlerini bilgilendiren Hüsnü Kolcu, 2B’de tapu almanın rahatlama anlamına gelmemesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “ Rahat değiliz; 2B tapularını bize hisseli olarak verecekler. Yani, üzerinde bir donatı alanı, bir imar çalışması yapılmamış. İmarı yok, iskânı yok; ne yapacaklarını ne biz biliyoruz, ne onlar bize söylüyorlar.”

Niye açıklamıyorlar, bilmiyorum!

Konuşmasının devamında, “ 2B fiyatları yüksek olursa, vay halimize!” yorumunda bulunan Muhtar Hüsnü Kolcu, Çubuklu Mahallesi’nde ayrıca Beykoz Belediyesi’nin Büyükşehir’den devralmış olduğu arazilerin bulunduğunu da ifade ederek, bu yerlerin tapularını alacak olan vatandaşların da rahatlama lüksü olmadığını kaydetti. Mahalle muhtarı, söz konusu bu yerlerin fiyatlarının da belli olmadığını söyledi. Mahalle sakinlerine bu konuda kulaktan dolma bir şekilde yayılan fiyatlara inanmamaları çağrısında da bulunan Kolcu, “ fiyatlar açıklanmadı; açıklamıyorlar; niye açıklamıyorlar, bilmiyorum. Acaba yüksek diye mi çekiniyorlar?” dedi ve “ İnşallah düşük olur” temennisinde bulundu.

Bir mahalle sakininin Tokatköy Muhtarı benzetmesi!

Vatandaşlara mülkiyet ile ilgili olarak zaman zaman harita üzerinden de bilgiler aktaran Çubuklu Mahalle Muhtarı’nın konuşmasının ardından ise mahalle sakinleri söz alarak, kendisine bu konudaki düşüncelerini aktardılar ve çeşitli sorular yönelttiler.

Söz alan bir mahalle sakini, Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu’nun Ak Parti İlçe binasına gerçekleştirilen ziyaret boyunca susmuş olmasını eleştirdiğini ifade ederek, “ Tokatköy Muhtarı Erkan gibi eğer Yücel Çelikbilek’e sen biraz masaya elini vurmuş olsan, bu halk da senin peşinde olsa, beceremeyeceğin bir iş yok!”  yorumunu yaptı.

Belediye Başkanı daha yumuşak olmalı

Bunun üzerine konuşan muhtar Hüsnü Kolcu, Belediye Başkanı’nın söz konusu görüşme sırasındaki bazı davranışlarını ve sözlerini tasvip etmediğini kaydederek, “ Belediye Başkanı daha yumuşak olmalı” yorumunu yaptı.  

“ Hakkımızı nasıl arayacağız?” endişesi

Toplantının ilerleyen dakikalarında ise bazı vatandaşlar, muhtar Kolcu’ya, “giden zaten gitmiş; biz bundan sonra ne yapacağız? Hakkımızı nasıl arayacağız?” sorusunu yönelttiler. Muhtar Kolcu da, bunun hukuki bir süreç olduğunu belirtti. Ancak vatandaşların buna itiraz etmesi ve farklı yollara başvurmayı düşündüklerini kaydetmeleri üzerine Hüsnü Kolcu, “ araştıracağız; yapabileceğimiz bir şey varsa, yine burada toplanırız, bilgi veririz. Ben her zaman yanınızdayım” dedi.

 “Öncülük yap” talebi

Bir mahalle sakininin sorusu üzerine, söz konusu arsaların Büyükşehir’e devri konusunda kendisinin önceden bir bilgisi olmadığına tekrar vurgu yapan Kolcu, bu konuyu CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın açıklamasıyla birlikte duyduğunu kaydetti. Mahalle Muhtarı, “Hiçbir bilgim yoktu; sadece ve sadece ben bir sene veya daha öncesinde buranın konuta açılmasını istedim çünkü eşil alanda kimsenin konut hakkı yoktur” dedi.

Kötü bir ortamdayız

Mahalle sakinleri, muhtar Hüsnü Kolcu’nun bu konuda yapılabilecekler konusunda kendilerine öncüllük etmesini istedi. Muhtar Kolcu, bunun üzerine Rumların Çubuklu’nun bazı bölgelerinin tapularını alarak, tescil ettirdikleri örneğini verdi ve şunları söyledi: “Oradaki (mahalle sakinleri) de mağdur. 1978 yılında dava açılmış, 80’de dava kazanılmış. 2011’e kadar temyiz edilememiş; herhalde hükümetin azınlık haklarının iadesi ile ilgili kanundan dolayı dava temyiz edilmiş.   2012’de tapuları üzerlerine tescil ettirmişler; şu anda tapular onların (Rumların) üzerinde.”

Muhtar Hüsnü Kolcu, “ Kötü bir ortamda, kötü bir yerdeyiz; ne yapacaksak hep beraber yapacağız. Ben sizin arkanızdan asla bir şey yapmam, buna emin olun” açıklamasını yaptı.

Herkes kendine göre siyaset yapıyor

Mahalle sakinlerine, “ bilgiyi benden alın, kimseden bilgi almayın. Herkes kendine göre siyaset yapıyor. Benim siyasetim sizlersiniz; benim doğruları söylemem lâzım. A Partisi bir şey söylüyor, B Partisi bir şey söylüyor; inanmayın, bana inanın”  çağrısında bulunan mahalle muhtarı, konuyla ilgili araştırma yaparak, kendilerine döneceğini söyledi.

Muhtar Hüsnü Kolcu, toplantının sonunda, “ Dernekler olarak bir araya gelelim, bunu çözmeye çalışalım” önerisinde bulundu.

Not: Fotoğraflar için “ beykoztr. com”dan sayın Fırat Aydoğar’a teşekkür ederiz!

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...