Reklam
Afyon Şehitliği için çalışmalar başladı

Afyon Şehitliği için çalışmalar başladı

Beykoz Giresunlular Derneği, Afyon’da bulunan Giresunlular Şehitliğinin güzelleştirilmesi, geliştirilmesi ve tanıtımı için çalışmalara başladı.

Beykoz Giresunlular Derneği, Afyon İsçehisar ilçesinin Doğanlar Köyünde bulunan Giresunlular Şehitliğinin güzelleştirilmesi, geliştirilmesi ve tanıtımı için çalışmalar yapmak üzere kurduğu Çalışma Komitesi,  Şehitliğe giderek yapılması gereken işleri yerinde tespit etti.

Komite Başkanı Abdullah Yümsel, komite üyeleri Yahya İpek ve Gökhan Taneri Vural’dan kurulu ekip gittikleri İsçehisar’da, Doğanlar Köyü Muhtarı Arif Doğan, Giresunlular Şehitliği Derneği Başkanı İhsan Özkara, Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Doğan, Dernek Üyesi Metin Başpınar ve Osman Doğan ile buluşarak çalışmalarına başladı.

Heyet ilk olarak İsçehisar Belediye Başkan Yardımcısı M.Basri Şen ile görüştü. Komite Başkanı  Abdullah Yümsel,  görüşmede İsçehisar’da bulunma sebeplerini sıraladı ve Doğanlar Köyü sınırları içinde bulunan Giresunlular Şehitliğinin daha çok ziyaret edilebilir hale getirmek için Şehitlik, Dedesivri Tepesi ve Doğanlar Köyüne yapmayı düşündükleri altyapı ve tesisleri anlattı. Yümsel bu planlamaların hayata geçirilebilmesi noktasında Belediyenin yardımlarını talep etti.

Belediye Başkan Yardımcısı M.Basri Şen’de yaptığı açıklamada, Komitenin Doğanlar Köyü, Şehitlik yolu ve Şehitlikte incelemeler yapması, bu incelemeler neticesinde tespitlerini Belediye ile paylaşmasını istedi. Başkan Yardımcısı Şen, bu tespitler sonrası belediye olarak kendilerinin yapabileceklerini hemen hayata geçireceklerini, diğer yatırımlar için de Beykozlu Giresunlular Derneği ile işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

Şehitlik Komitesi Üyesi ve Beykoz Giresunlular İstişare Konseyi Başkanı Yahya İpek’te görüşmede yaptığı konuşmada, bu bölgenin Büyük Taarruzun başlangıç noktası, Kurtuluş Savaşının da sonuç noktası  olduğunu vurgulayarak bu kritik noktalarda 47.Giresun Alayının olduğunu söyledi.  İpek “Bu bölgeler en az Çanakkale kadar Sarıkamış kadar önemlidir. Biz Beykozlu Giresunlular Derneği olarak burada yatan şehitlerimize sahip çıkıyoruz. Onları nesillerimize anlatmak için daha etkin çalışmalar yapmak istiyoruz.” Dedi. 

Heyet daha sonra Doğanlar Köyünde bulunan Şehitliğe geçti. Şehitlik çevresi ve içinde yapılan inceleme ve fotoğtaflamadan sonra, Kurtuluş Savaşının kazanılmasında büyük rol oynayan ve Giresun 47.Alayı askerlerinin geri aldığı Dedesivri Tepesine çıkılarak burada yapılabilecek uygulamalar ile ilgili incelemelerini  sürdürdü.  Yapılacak ön çalışmalara yardımcı olunabilmesi için burada da fotoğraflamalar yapılarak Doğanlar Köyünde bulunan tören alanına geçildi.

Tören alanında Şehitliği ziyarete gelenler için konaklama imkânlarının oluşturulması için köy heyetiyle görüş alışverişinde bulunuldu.

Beykozlu Giresunlular Derneği heyeti bu çalışmaların ardından İstanbul’a döndü.

YORUMLAR...