Reklam
CHP,Özel Proje Alanları konusunda mahalle turunda

CHP,Özel Proje Alanları konusunda mahalle turunda

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 2B ve Özel Proje Alanları konularında bilgilendirmede bulunmak amacıyla, mahalle sakinleriyle bir araya geliyor

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 2B ve Özel Proje Alanları konularında bilgilendirmede bulunmak amacıyla, mahalle sakinleriyle bir araya geliyor. Bu amaçla 19 Şubat Salı akşamı Rüzgarlıbahçe sakinleriyle bir araya gelen ve ağırlıklı olarak 2B konusunu ele alan CHP Beykoz İlçe Örgütü, 20 Şubat Çarşamba günü İncirköy’de, 22 Şubat Cuma akşamı ise Yenimahalle’deydi.

Örgütün Rüzgarlıbahçe’de gerçekleşen toplantısının ana temasını 2B oluştururken, Yenimahalle’de gerçekleşen ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün de katıldıkları toplantının ağırlığını ise Beykoz Belediyesi tarafından ilçenin dokuz mahallesinde ilân edilen “ Özel Proje Alanları” konusu oluşturdu.

Gerçekleşen tüm bu toplantıların ortak paydasını ise, örgütlenerek, birlik içinde hareket etmeleri yönünde vatandaşlara yapılan çağrılar oluşturdu.

Rüzgarlıbahçe, İncirköy, Yenimahalle

Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe Örgütü, 19- 22 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirdiği toplantılarda, ilgili mahalle sakinlerini 2B ve Özel Proje Alanları konularında bilgilendirerek, yapılması gerekenler konusunda açıklamalarda bulundu ve vatandaşlar tarafından kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

Beykoz Güncel Haber, ilçe örgütünün Rüzgarlıbahçe ve Yenimahalle buluşmalarına katıldı.

Rüzgarlıbahçe buluşması

Rüzgarlıbahçe Can Kafe’de gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda Hızır Yılmaz başkanlığındaki İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri Halit Kılıç ve Hayrullah Usta ile mahalle muhtarı Ayhan Gökgöz hazır bulundu.

Hızır Yılmaz: Metrekaresi 200 TL’nin altında fiyat yok!

Toplantıda ilk sözü CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz aldı. Konuşmasına, 2B Kanunu’nun Beykoz’un her bir bölgesi için farklı anlamlar taşıdığını ifade ederek başlayan Hızır Yılmaz, her bölgenin kendine özgü sorunları olduğunu kaydetti.

2B Kanunu’nun “ Kentsel Dönüşüm Yasası” ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirten İlçe Başkanı,  fiyatların henüz belli olmamasını da eleştirerek, “ size fiyatlar konusunda maalesef bilgi veremeyeceğiz ama Beykoz’da mahalle bazında (metrekaresi) 200 TL’nin altında fiyat yok! 200 TL’den 500 TL’ye kadar; bir bölgemizde ise bin TL’ye kadar fiyatlar var. Bunlar doğru fiyatlardır. Bunlar geçen Perşembe günü Milli Emlak Müdürlüğü’nün ekranlarında olan fiyatlar. Perşembe günü parsel parsel isim isim bunları görebiliyor idik ama Cuma günü bu görüntü ekranı kapandı” açıklamasında bulundu.

Fiyatlar mektup ile mi bildirilecek?

Fiyat ekranının kapatılmasının iki nedenden kaynaklanıyor olabileceğini kaydeden İlçe Başkanı, bu olasılıkları ise şu şekilde sıraladı: “ Vatandaşların fiyatları toplu gördükleri anda, tepkilerini toplu verecekleri kaygısı veya başka bir formül ile bildirme yolunun seçilmiş olması.”

2B’ye kayıt yaptırmış bulunan vatandaşlara ilgili arsasının büyüklüğüne göre tespit edilmiş bedelinin mektupla bildirileceği şeklinde bir duyum aldıklarını ifade eden Yılmaz, “ fiyatlar tahmin edilenin çok altında kaldığı için, fiyatların bazı bölgelerde bir miktar yukarı çekileceği” şeklindeki bir olasılıktan da bahsederek, “ umarım bu ikinci olasılık doğru değildir ama şunu net olarak söylüyorum, Beykoz’un mahallelerinde 200 TL’nin altında hiçbir fiyat yok” dedi.

Sadece 2B Kanunu’nu bilmek yetmez!

Açıklamış oldukları bu bilgiler dolayısıyla sırf kendilerini yalancı çıkarmak için fiyatların aşağı düşürülmesi gibi bir olasılıktan çok büyük bir mutluluk duyacağını da belirten Hızır Yılmaz, “ ‘ biz iyileştirme yapacağız, Ankara’yı ayağa kaldırdık’ teranelerinin de çok doğru olmadığını gene (2B) Yasası’nın kendi içindeki maddelerinde görüyoruz” dedi.

Söz konusu yasanın neler götürüp neler getireceğini anlamak için sadece bu kanunu bilmenin yeterli olmayacağını kaydeden Yılmaz, aynı şekilde “ Toplu Konut Kanunu” ile “ Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Kanunu”nun da bilinmesi ve yorumlanması gerektiğini belirtti.

Vatandaşlar bu arazileri alamaz

Konuşmasının devamında, “ Mevcut fiyatlar ile birçok vatandaşın üzerlerinde oturdukları arazileri alamayacağını varsaydığı” açıklamasında bulunan CHP İlçe Başkanı, bunu söylerken Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından yaptırılarak, Belediye’nin internet sitesinde yayınlanan ve Beykoz halkının gelir durumunu gösterir bir araştırmayı baz aldığını belirtti.

Yılmaz, şunları söyledi: “ Bu analize göre, Beykoz’da 2B alanları üzerinde oturup buraları almak isteyen vatandaşların yüzde 75’inin gelir düzeyi 0 TL ile 1.500 (bin beş yüz) TL arasındadır. Hâl böyle olunca, bunlar bizler için kolay fiyatlar değildir.”

Halkımız örgütsüz

Rüzgarlıbahçe’nin ihtilaflı (mahkemede davalı) arazilerden oluştuğunu  da kaydeden Yılmaz, kendilerinden bu konuda teknik bilgi almak isteyen vatandaşlara CHP İlçe yönetimi olarak yardımcı olacakları bilgisini verdi. Yılmaz, “ halkımızın her olayda olduğu gibi, bu olayda da çok örgütsüz olduğunu gördük” yorumunda bulundu ve Rüzgarlıbahçe halkını üzerinde oturdukları arsaların sorunları birbirinden ne kadar farklı olursa olsun- birlik olmaya ve bir arada davranmaya çağırdı.

Belediye Başkanı’na öneri

CHP İlçe Başkanı, konuşmasının devamında ise Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e bir öneride bulundu. Yılmaz, 6292 sayılı 2B Kanunu’nun ( “ Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun”) Belediye Başkanı’na (ilgili taşınmazları) İhale Şartnamesi’ni zorunlu kılmadan yani Belediye Kanunu’na saplanmadan istediği rakam ile ve istediği kişiye  -ihaleye çıkarmaksızın- verebilme yetkisi sunduğu açıklamasında bulundu. CHP İlçe Başkanı, Belediye Başkanı Çelikbilek’e söz konusu bu yöntemi uygulamasını önerdi.

Yılmaz, şunları söyledi: “ Belediye Başkanı’na burada yol gösteriyorum; eğer iyi niyetliyse derhal yeni çıkan 6292 sayılı Yasa’ya dayanarak, kendi özel mülklerinde uygulamak zorunda olduğu İhale Şartnamesi’ni zorunlu kılmadan, ( ilgili taşınmazları) bana göre kişinin kendisine - hem de istediği alt rakam ile- verme şansına sahiptir. Eğer bu yolu bilmiyorsa, gelsin Yasa’yı beraber yorumlayalım.”

Belediye’ye dilekçe yazın!

Hızır Yılmaz, temeli 2B olan ve vatandaşa verilmek üzere geçici olarak Belediye’nin uhdesinde bulunan araziler ile ilgili olarak ise ilgili mahalle sakinlerine, “ 6292 sayılı Yasa, Belediye’nin emanetinde olan arsaları size vermek için yeterlidir” şeklinde seslenerek, kendilerini söz konusu bu arsalar ile ilgili olarak Beykoz Belediye Başkanlığı’na ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne en geç Şubat ayının 28’ine kadar dilekçe yazmaya davet etti.

Meclis Üyesi Halit Kılıç da bilgi verdi

Vatandaşlar tarafından sorulan soruları da yanıtlayan Yılmaz, zaman zaman CHP’nin mimar Belediye Meclisi üyesi Halit Kılıç ile 2B danışmanı Gökhan Taneri Vural’dan da bilgiler aldı. Kılıç ve Vural, vatandaşlara haritaların da yardımıyla bilgi aktardılar.

Yenimahalle buluşması

Rüzgarlıbahçe ve İncirköy’ün ardından, haftanın üçüncü buluşması olarak, Yenimahalle sakinleriyle bir araya gelen CHP İlçe Örgütü’ne bu kez Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile Adalet Komisyonu üyesi Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de eşlik ettiler.

Yenimahalle’de “ Başkan’ın Yeri” isimli mekânda gerçekleşen toplantının selamlama konuşmasını CHP İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz yaptı; ardından ise İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan söz aldı. Milletvekili Eyidoğan, konuşmasında Beykoz Belediyesi’nce ilan edilen Özel Proje Alanları’na yönelik eleştirilerde bulundu.

Milletvekili Prof. Dr. Eyidoğan: Özel Proje Alanları”nın projesini gören var mı?

İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, vatandaşlara “ riskli alan ilanı”nı bildiren bir tebligat yapılmaksızın, Özel Proje Alanı ilan edilmesinin doğru olmadığını kaydederek, “eğer konu Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili bir konuysa, o zaman ( bu yerlerin) ‘riskli alan’ ilân edilmesi gerekiyor” dedi.

“ Özel” Proje Alanı şeklindeki bir tabirin bilgisi dahilinde olmadığını kaydeden Eyidoğan, şunları söyledi: “Belediyeniz (Beykoz Belediyesi), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Kanun’a göre ekinde gerekli evrakları olmak koşuluyla başvuracak ve diyecek ki, ‘biz Belediye olarak gerekli etütleri yaptık.’ Ekine de bu raporları ekleyecek. Bu rapor diyecek ki, ‘burası sel alandır; burada zemin çok kötüdür, burada heyelan vardır burada tsunami vardır… gibi buranın afete maruz olma ihtimali bir bölge olduğunu ya da üzerindeki yapıların durumunun çok kötü olduğunu’ Bakanlık’a gönderdiği yazının ekine koyması lâzım.”

İstihareye yatalım, belki görürüz!

Yenimahalle sakinlerine “ söz konusu projeyi gören var mı?” sorusunu yönelten Milletvekili, vatandaşlardan ‘hayır’ cevabını alması zerine ise, “ bu gece istihareye yatalım, belki görürüz!” eleştirisinde bulundu.

Arazilerinizi ellerine geçirebilirler

İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Eyidoğan, Beykoz’un adı geçen Özel Proje Alanı’na konu 9 mahallesinde oturan vatandaşların alacakları kararlar ve atacakları imzalar konusunda birbirleriyle sürekli konuşmaları gerektiğini hatırlatarak, “ eğer tek tek davranışlar ile bazı işlemler yaparsanız, birbirinize sormadan kararlar alırsanız, o zaman sizi tek tek ikna edip haklarınızı bir yerlere devretmenizi sağlayabilirler. Hatta sizleri birbirinize düşünerek, kendi aranızda rant savaşları çıkararak ve sonra hepinizi bertaraf ederek, arazilerinizi ellerinize geçirebilirler; bunların örnekleri var” uyarısını yaptı.  

Eyidoğan, Yenimahalle sakinlerine birlikte hareket etmeleri, bir dernek kurmaları çağrısında bulundu. Milletvekili Eyidoğan, vatandaşlar tarafından kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Milletvekili Ali Rıza Öztürk: Evimizi de alırlar, hatta canımızı da alırlar!

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’ın ardından söz alan Mersin Milletvekili ve aynı zamanda T.B.M.M. Adalet Komisyonu üyesi Ali Rıza Öztürk ise, sözlerine, “ asıl meselenin ‘ Türkiye’nin bir hukuk devleti olup olmadığı?’ sorusunda yattığını” ifade ederek başladı.

“ Bugün bu ülkede hak arama özgürlüğünün ortadan kaldırıldığı bir süreci yaşıyoruz” diyen Milletvekili Öztürk, “ ortada bir ‘ hukuk güvenliği’ kavramı olmadığı için de işte evimizi de alırlar, arsamızı da alırlar, tarlamızı da alırlar, hatta canımızı da alırlar; o durumdayız biz” dedi.

İktidarın dini imanı para

“ Rantsal Dönüşüm Kanunu” olarak nitelediği “ Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun, ‘ Yabancılara Mülk Satışı Kanunu’ ve 2B Kanunu ile birlikte düşünülmesi gerektiğini kaydeden Öztürk,  şu eleştiride bulundu: “ Bu üçüz yasaları getirirken siyasi iktidarın düşündüğü bir tek şey var; para! Bu iktidarın dini imanı para! Başka hiçbir şeyi yok. Bu iktidar bütün hesabını kitabını para üzerinden yapıyor; ‘ nereden ne kazanabilirim?’ diyor.  İktidar eğer bir kanun çıkartıyor ise hemen bakacaksınız, bu işin içinde para var mı, yok mu? Mutlaka var. Yani, yandaşlarına akan kanallar daraldıkça, başka kanallar buluyor, bir şeyler icat ediyor. Bunu yaparken de vatandaşın Anayasa’da güvence altına alınmış barınma hakkı hiç önemli değil! Parlamento’daki çoğunluğuna dayanarak bir yasa çıkartıyor, o vatandaşın hukuk devletinde tanınması gereken hakkı ortadan kaldırılıyor.”

Pervasızca bir satış olayı gerçekleşmeye başladı

Konuşmasının devamında, “ bir sürü arazi yabancılara satılıyor” diyen Milletvekili Öztürk, “ böyle bir satış sistemi yabancı ülkelerde yok; ne Hollanda’sında var, ne Danimarkası’nda var. Bizde artık pervasızca bir satış olayı gerçekleşemeye başladı” eleştirisinde bulundu.

Hızır Yılmaz: Beykoz Belediyesi’nin 9 mahalleyi alacak bütçesi nerede?

Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün ardından ise CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz söz aldı. Yılmaz, “ 2B Yasası’nın tuzaklar ile dolu olduğunu” kaydettiği konuşmasında, ilgili yasanın Özel Proje Alanları ile ilgili maddesini de sesli olarak okudu.

Özel Proje Alanları’na konu olan taşınmazları devir alacak kurumun, bu yerleri emlak vergi değerini ödemek suretiyle alacağı bilgisini aktaran Yılmaz, salonda bulunan Yenimahalle sakinlerine, “ Beykoz Belediyesi’nin 9 mahalleyi alacak bütçesi nerede?” diye sordu.

Yandaş müteahitler için Hazine’nin stoğunda bekletilecek

Yılmaz, “ Beykoz Belediyesi, talep etmiş olduğu bu yerlerin parasını vermediği zaman ise bu yerler size geri dönmüyor; Hazine’nin stoğunda yandaş müteahitlere verilmek üzere orada bekletiliyor” dedi ve bunu bir “tuzak” olarak niteledi.

Bu projelerin hiçbirini uygulatmayacağız!

“ Bu yasalara karşı direneceğiz. Eğer CHP yerelde iktidar olur ise bu projelerin hiçbirini uygulatmayacağız” açıklamasında bulunan İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, “ gerekirse biz yandaşlarına verdiği Yenimahalle’nin önüne iki kanal yapacağız ve şantiyeleri de sokmayacağız” dedi.

Ankara’ya yürümeye hazırım!

Yılmaz, sözlerinin devamında Rüzgarlıbahçe Mahallesi sakinlerine seslendiği gibi, Yenimahalle sakinlerine de “ birlik olmaları” çağrısında bulunarak, şu açıklamayı yaptı:       “ Gerekirse sizinle beraber Ankara’ya yürümeye hazırım! Dediklerimi yerine getirmez isem beni kaçak ilan edin!”

Yılmaz, Eyidoğan ve Öztürk, Yenimahalle sakinleri tarafından kendilerine yöneltilen soruları da yanıtladılar.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...