Reklam
Reklam
Bengü Efsen Gururla Sunar…

Bengü Efsen Gururla Sunar…

Beykoz Vakfı Gençlik Orkestrası, yerel basın mensuplarına özel olarak düzenlenen mini bir konser ile kamuoyu önüne çıktı.

Beykoz Vakfı bünyesinde Bengü Efsen koordinatörlüğünde 2007 yılından bu yana keman eğitimi almakta olan gençlerin oluşturduğu “ Gençlik Orkestrası,” yerel basın mensupları için düzenlediği mini bir konser ile kamuoyu önüne çıktı.

Aslında kameralara alışlıklar!

Beykoz Vakfı’nın Yalıköy’deki binasında yerel basın mensupları için hazırladıkları bir konserde kuruluşu kamuoyuna resmen ilân eden Gençlik Orkestrası’nı izlemeye gelenler arasında Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ve eşi Kadriye Tören ile orkestrayı oluşturan gençlerin aileleri de vardı.

Beykoz Vakfı’nda kemanı ellerine ilk aldıkları andan itibaren konserlere çıkmaya ve basına poz vermeye alışık olan gençlerin müzik eğitmeni Bengü Efsen, gururla sunduğu gecesinde oldukça heyecanlıydı!

İlk notaları orada öğrendiler, bugünlere geldiler!

Gençlik Orkestrası’nın bir özelliği, Beykoz Vakfı’nda küçük yaşta keman eğitimine başlamış olan gençlerin bu süre zarfında geliştirdikleri kabiliyetlerini sergiliyor oluşları.

Bu gençlerin içinde müzik yeteneklerini fark ederek, müzik eğitimi veren liselere yönelenler de var.

Hayallerini gökyüzü ile sınırladılar!

Beykoz Vakfı’nın müzik koordinatörü ve keman eğitmeni Bengü Efsen’in titizlik ile hazırladığı basın mensuplarına özel gece, “Hayallerimiz Gökyüzü ile Sınırlı” sloganı altında faaliyetlerini geliştirmeyi hedefleyen Gençlik Orkestrası’nı kamuoyuna tanıtmayı ve herhangi bir enstrüman çalmakta olan Beykozlu gençleri aralarına davet etme amacını taşıyor!

Zengin repertuar!

Beykoz Vakfı Gençlik Orkestrası’nın mini konser gecesi, misafirlere yapılan ikram ile başladı. Orkestranın sunduğu ilk eser ise, İstiklal Marşı oldu. Ardından ise davetlilere klasik batı müziği, tangolar, kantolar ve Türk Sanat Müziği repertuarından oluşan geniş yelpazeli bir dinleti sunuldu.

12 kişilik orkestra

Beykoz Vakfı Gençlik Orkestrası şu anda 12 kişiden oluşuyor. Vakıf’ın dokuz öğrencisine, Haliç Üniversitesi Konservatuar Bölümü öğrencisi Gökçe İşler klarnette, Haliç Üniversitesi Konservatuar Bölümü mezunu Çağrı Durgut viyolonselde, İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi piyano öğretmeni İbrahim Acer ise piyanoda eşlik ediyorlar.

Hedef, 40- 50 kişilik bir orkestra oluşturmak!

Bengü Efsen, basın mensuplarıyla sohbeti sırasında yaptığı açıklamada, aralarına katmayı düşündükleri gençler ile Gençlik Orkestrası mensuplarını 40- 50 kişiye çıkarmayı amaçladıklarını ifade ederek, “ bundan sonraki yolumuz hayli zor çünkü çıtayı her zaman yükseltiyoruz” dedi. Efsen, farklı enstrümanlar çalan gençleri de aralarına katmak suretiyle  büyümek istediklerini belirtti ve “ hayallerimiz gökyüzü ile sınırlı!” açıklamasını yaptı.

3 Mart’taki konserlerine davetlisiniz!

Beykoz Vakfı Müzik Koordinatörü Bengü Efsen, orkestralarını tanıtım amaçlı bir dizi konser etkinliği daha düzenleyeceklerini de belirtti. Gençlik Orkestrası bu bağlamda, tüm müzikseverleri 3 Mart 2013 Pazar akşamı saat 19.00’da Beykoz Vakfı Konser Salonu’nda gerçekleştireceği konsere bekliyor!

Basın Açıklaması:

Beykoz Vakfı Müzik Koordinatörü Bengü Efsen tarafından yapılan basın açıklaması şu şekildedir:  

“Bu basın toplantının amacı, BEYKOZ VAKFI GENÇLİK ORKESTRASI’nın oluşumu, halen devam etmekte olan çalışmaları ve ileriye dönük projeleri hakkında sizleri bilgilendirmektir.

Aynı zamanda keman çalmaya bu çatı altında başlayan ve yıllar içerisinde kendilerini geliştirerek, Vakfımızın ve Beykoz’umuzun ilk gençlik orkestrasını oluşturan bu gençlerimizi size ve sizin sayenizde de Beykoz kamuoyuna tanıtmaktır.

Beykoz Vakfı’ndaki keman çalışmalarımız 2007 yılında 7 küçük kemancı ile başladı. Geçen zaman içerisinde küçük kemancılarımız, müzikal yetenek ve becerilerini geliştirdiler. Birçok projede birlikte görev aldılar. Dönem dönem çeşitli sebeplerle sayılarındaki değişkenliğe rağmen, çoğu bugüne kadar taşıdı bu çalışmalarını…

Bu yıllar içerisinde verdikleri konserlerde; Türk müziğimizin en güzel eserlerinden  marşlarımıza, tangolarımızdan kantolarımıza  ve evrensel müziğin en güzel örneklerine kadar geniş bir repertuarla çıktılar dinleyicilerinin karşısına… Ve bu anlamda Beykoz’da yaşayan birçok gencimize örnek teşkil ettiler.

Bu gençler, Beykoz Vakfı’nda kemana başlayan ilk küçük kemancılarımız… Ve Beykoz Vakfı Gençlik Orkestrası’nı oluşturan gençlerimiz…

Bu açıklamayı takip eden hafta içinde vereceğimiz konserden sonra, orkestramızın tanıtımı için bir dizi daha dinleti yapmayı hedefliyoruz. Bu dinletiler Beykoz ve çevresindeki çeşitli eğitim kurumlarında gerçekleştirilecektir. Bu sayede Beykoz Vakfı olarak başlattığımız bu örnek çalışmamızı daha geniş kitlelere duyurarak, müziğe gönül veren diğer arkadaşlarımızı da aramıza katmak arzusundayız.

Amacımız ise Beykoz’da yaşayan ve farklı enstrümanlar çalan genç arkadaşlarımızı da bu çatı altında bir araya getirebilmek ve müziğin birleştiren gücü ile yolumuza devam edebilmektir.

Sosyal hayatlarına katacağımız güzellikler sayesinde, daha aktif ve duyarlı bir gençlik yetiştirmek ise asıl amacımızdır.

Başarılar dileriz!

Beykoz Güncel Haber, Beykoz Vakfı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren bu başarılı oluşumun daha çok Beykoz gencini bünyesine katarak büyümesini diler…

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...