Reklam
Reklam
BİSK Şubat ayı toplantısını 'Mesudiye'de yaptı

BİSK Şubat ayı toplantısını 'Mesudiye'de yaptı

Beykoz Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği (BİSK), aylık Başkanlar Kurulu kahvaltısı için bu kez Mesudiye Spor Kulübü’ndeydi

Beykoz Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği (BİSK), aylık Başkanlar Kurulu kahvaltısı için bu kez Mesudiye Spor Kulübü’ndeydi. Toplantıda farklı konular gündeme geldi; ana tema ise Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Veysel Küçük’ün sporda şiddet konulu bilgilendirmesi oldu.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek bu sefer yoktu

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in hemen hemen sürekli olarak iştirak ettiği BİSK aylık toplantısında bu sefer bulunmayışı, katılımcıları hayal kırıklığına uğrattı. 

Kulüp Başkanı Taşlıçukur: Her türlü destekten mahrumuz

Toplantının selamlama konuşması Mesudiye Spor Kulübü Başkanı Turan Taşlıçukur tarafından yapıldı. Sözlerine, “ Aramızda Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in de olmasını dilerdik” şeklinde başlayan Kulüp Başkanı Taşlıçukur, BİSK’in gerçekleştirdiği aylık toplantıların kulüplere yararlı olduğunu düşündüğünü ifade ederek, şunları söyledi: “Zor şartlar altında kulübümüzü idare etmeye çalışıyoruz. Kulüp lokalimiz kira, sahamız ise yok. Her türlü destekten mahrum olarak, kenedi çabalarımız ile bir yerlere gelmeye çalışıyoruz. Beykoz gibi bir yerde kulübümüzün daha farklı yerlerde olmasını isterdik ama elimizden ancak bu kadar geliyor. Daha iyisini de yapmaya çalışıyoruz. Keşke Belediye Başkanımız da aramızda olsaydı da, dertlerimizi kendisine de söyleyebilseydik.”

Asım Özdemir: Hakem camiası amatör spora iyi bakmıyor

Kulüp Başkanı Turan Taşlıçukur’un ardından söz alan BİSK Başkanı Asım Özdemir ise konuşmasında toplantı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sözlerine diğer ilçelerde Kent Konseylerinde özellikle amatör sporu temsil eden kişilerin başarıyla görev yapıyor olmalarına rağmen, Beykoz Kent Konseyi’nde bir spor adamı görmediklerini ifade ederek başlayan Özdemir, kendilerini temsilen bir kişinin Konsey’de bulunması gerektiğine işaret etti.

Gündem konuları…

BİSK olarak Mart ayında bir “ Halk Yürüyüşü” düzenlemeyi düşündüklerini belirten Özdemir,  kahvaltıda bulunan kulüp başkanlarından bu konuda kendileriyle fikir teatisinde bulunmalarını istedi ve kulüp yöneticilerini bu yürüyüşe katılmaya davet etti.

Yine Mart ayı içerisinde vatandaşların da katılımıyla bir spor paneli gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden Asım Özdemir, köylerdeki amatör spor kulüplerine ayni yardım konusunda Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten yardım isteyeceklerini de ifade etti.

Hakem camiası amatör spora iyi bakmıyor

Konuşmasının devamında, Hakemler Derneği’ne gerçekleştirmiş olduğu bir ziyareti de dile getiren BİSK Başkanı, “ hakem camiası, amatör spora ve amatör yöneticilere, bilhassa teknik adamlara iyi bakmıyor” yorumunda bulundu.

Hakemlerin sahalardaki agresif davranışlardan, küfürlü konuşmalardan amatör spor kulüplerde görevli teknik görevlileri sorumlu tuttuklarını ifade eden Özdemir, hakemlerin bu konuda kendisine görüşlerini ifade ettiği bilgisini aktardı.

Onlar başka konuşuyor, biz başka!

Kahvaltıda hazır bulunan amatör spor kulübü yöneticilerine, bu konuda hakemlerin de bulunacağı bir ortamda, bir toplantı düzenleyebileceklerini ifade eden BİSK Başkanı Özdemir, “ diyalog olmayınca onlar başka konuşuyor, biz başka konuşuyoruz” dedi. Beykoz amatör spor kulübü başkanları Özdemir’in bu teklifini olumlu karşıladı.

Kırmızı kart göstermek için ilah kesilmişler!

“ Hakemler amatör spor kulüpleri camiasına kırmızı kart göstermek için sanki ilah kesilmişler!” şeklinde bir izlenim edindiğini de kaydeden Özdemir, “ biz onlara kötü imaj mı bıraktık acaba?” diye sordu.

Kulüp yöneticileri, antrenörü iyi tanımalı

BİSK Başkanı, konuşmasının devamında, “ İyi bir genel kaptan yetiştiremiyoruz, teknik adamlarımız agresif; maçı kazanalım da ne olursa olsun diyoruz” özeleştirisinde bulunarak, “ bir kulüp yöneticisi bana göre bir antrenör ile karşılaşırken bir kere onun seminerlere katılıp katılmadığını öğrenecek, geçmişini öğrenecek, o antrenörün hitap şeklini bilecek, vizyonunu bilecek. Biz, o antrenöre çocuk teslim ediyoruz. Eğer küfürbaz birine teslim edersek, çocuk da sahada küfür eder” dedi.

Bilimsel araştırmanın sonuçları paylaşıldı

Asım Özdemir’in ardından ise Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Antrenörlük Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) İstanbul Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Veysel Küçük söz alarak, “ sporda şiddet ve saldırganlık” konusunda yapmış oldukları bilimsel araştırmanın sonuçlarını toplantıya katılan amatör spor kulübü yöneticileriyle paylaştı.

Sorunlar dile getirildi

BİSK aylık Başkanlar Kurulu kahvaltısı, katılanların fikir teatisi, görüş ve öneri sunmalarıyla devam etti. Söz alan katılımcılardan Mesudiye Spor Kulübü yöneticisi Hicabi Işık, kulüplerinin bir sahası olmamasının yarattığı zorlukları dile getirirken, Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü eski yöneticisi Ahmet Şeref Özbek, amatör futbol müsabakalarını yöneten hakemlerin de üst düzeyde eğitilmeleri gerektiğini ifade ederek, bu kapsamda yaşadıkları olumsuz olaylardan örnekler verdi.

Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu ise,           “ Yetkili kurumlarımızın, kanun koyucuların Sporda Şiddet Yasası çerçevesindeki cezaları uygulama noktasında gereğini yapmadıklarını düşündüğünü”  belirterek, mevcut kanunların uygulanmasının büyük bir sorun olduğuna işaret etti. Kaşıtoğlu, sporda şiddet olaylarının baş sorumlularının ise kulüp başkanları olduğunu belirtti.

Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, mahallesinde iki spor kulübünün bulunmasının kendisi için çok büyük bir avantaj olduğunu kaydederek, “ burada 100- 200 tane çocuğun farklı yönlere gitmesini engelleyen bir yapı var. Bunlar çok önemli değerler. Beykoz’da sahası olmayan, tesisi olmayan kulüpler var. Tesisi olana da bir dokunsan, o da kırk göz ile ağlıyor. Bu konunun desteği, kesinlikle yerel yönetimde olması lâzım; yerel yönetimin bu sorumluğu kesinlikle alması lâzım. Var olan kulüpleri yaşatıp değerlendirmek gerekiyor. Proje üretimini de sadece Belediye Başkanı’na bırakmamak lazım; bizim de projeler üretmek, onlara destek olmak lâzım” dedi.

Mesudiye Spor Kulübü Başkanı Turan Taşlıçukur’la özel…

Mesudiye Spor Kulübü Başkanı Turan Taşlıçukur, gazetemize yaptığı özel açıklamada,  Mesudiye Spor Kulübü’nün en büyük sorunu olarak, bir kulüp lokalleri ile sahalarının olmayışını sıraladı. “ Her kulübün olduğu gibi maddi manevi her türlü sorunumuz var” diyen Taşlıçukur, “ Belediye Başkanımız bugün gelmiş olsaydı, bunları aynen söyleyecektik. Çok zor şartlar altında bu işleri yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir sonraki toplantı Beykoz Spor Kulübü 1908 A.Ş. Tesisleri’nde

Toplantı, çekilen hatıra fotoğrafını ardından son buldu. BİSK’in, Mart ayı toplantısının ev sahipliğini ise Beykoz Spor Kulübü 1908 A.Ş. yapacak.

Not: Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Antrenörlük Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) İstanbul Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Veysel Küçük tarafından bilgilendirmesi yapılan bilimsel çalışmanın sonuçlarını ayrı bir haber başlığı altında dikkatlerinize sunacağız.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...