Reklam
Reklam
Beykozlu Giresunlular Derneği kurs atağına geçti

Beykozlu Giresunlular Derneği kurs atağına geçti

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, dernekçiliği bırakma kararı ve açılacak kurslar hakkında gazetemize bilgi verdi.

Beykoz halkı tarafından 2011'in en başarılı STK'sı seçilen Beykozlu Giresunlular Derneği, bir dizi kursu hayata geçiriyor. Planlanan kurslar arasında horon, diksiyon ve etkili iletişim var! Kurslar hakkında bilgi almak üzere Dernek Başkanı Hasan Karakaya ile görüştük. Yaptığımız görüşmede, sadece açılacak olan kurslar değil, derneğin yakın zamanda hayata geçirilecek olan diğer projeleri ve Karakaya’nın geleceğe yönelik aldığı “dernekçiliği bırakma kararı” da gündeme geldi.

Hasan Karakaya: Kendisini Beykozlu hisseden herkes kurslarımıza gelebilir!

Dernek Başkanı Hasan Karakaya, açılacak olan kurslar ile ilgili olarak sorularımızı yanıtladı. Denek Başkanı, Beykoz Güncel Haber’e şunları söyledi: “ Bu derneği açarken ben şöyle ‘Biz Beykoz’da standart dernekçilik yapmayacağız, fikir dernekçiliği yağacağız’ demiştim. Bu dernek, bir fikir kulübü olacak. Adımız Giresunlular Derneği belki ama    ‘ Beykozlu’ Giresunlular Derneği ve kendini Beykozlu hisseden herkes bizim derneğimize gelebilir; düzenlediğimiz her türlü etkinliğimize katılabilir.”

Kültür kaynaşması olsun!

Gazetemize, açılacak olan horon kursuna çok yoğun bir müracaat olduğu bilgisini de veren Dernek Başkanı, “ herkes davetlimizdir. Biz şunu da arzu ederiz; horon kursumuza bir Karslı da gelsin oynasın, bir Trakyalı da gelsin oynasın ve bir kültür kaynaşması olsun.  İnsanlarımızın katılması bizim hoşumuza gider”  dedi.

4 Mart Pazartesi günü başlıyor!

Karakaya’nın verdiği bilgiye göre, 4 Mart 2013’te başlayıp 15 Haziran’a kadar toplam üç buçuk ay sürecek olan horon kursları Pazartesi ve Salı günleri olmak üzere, haftada iki kere, saat 19.30- 21.30 arasında gerçekleştirilecek.

Horon kursu, kadın-erkek, her yaştan insana açık olacak. Horon eğitimi alacak olanların içinden kıvraklığına ve esnekliğine göre seçilecek bir ekip Beykozlu Giresunlular Derneği’nin ekibi olarak Kaymakdonduran Şenliği’nde ve Çayır Festivali’nde sahne alma olanağına da kavuşacak!

Hangi horonlar öğretilecek?

Yaptığı açıklamada, farklı horon türleri bulunduğu bilgisini de veren Hasan Karakaya, kursta “Sallama,” “Sıksara” ve “Giresun Karşılaması”nın öğretileceğini söyledi.

Horon kursunun ücreti

Öğrencilere ücretsiz olarak verilecek kurslarda, çalışan yetişkinler için 50 TL, çalışmayan yetişkinler için ise 20 TL ücret belirlenmiş durumda.

Neden ücretli?

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, ücret uygulamasının nedenini ise “ ücretsiz yapıldığı takdirde, kurslara devamlılığın azalmasıyla” açıkladı. Karakaya, şunları söyledi: “ Biz zaten kimseyi para yüzünden geri çevirmeyiz. Neden ücret koyduk burada? Ücretsiz yaptığınız zaman kıymeti olmuyor. İnsanlar bir geliyor, bir gelmiyor ancak ücretlendirdiğiniz zaman, onu sonuna kadar hak etmek istiyor.”

Ücretsiz “ Diksiyon ve Etkili İletişim” kursları

Edindiğimiz bilgiye göre, Beykoz Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle düzenlenecek olan “ Diksiyon” ve “ Etkili İletişim” kursları için kayıtlar da başlamış durumda.

Kursların başlangıç tarihi henüz kesin değil, ancak yakın zamanda açılacakları kesin! “Diksiyon” ve “Etkili İletişim” kurslarının her biri 60’şar saat sürecek ve kurs sonunda katılımcılara Halk Eğitim Merkezi sertifikası verilecek. Katılım için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor.

Normal fiyatı 2 bin – 3bin TL!

Karakaya, bir Etkili İletişim veya Diksiyon kursunun normal piyasa fiyatının 2 bin TL- 3 bin TL civarında olduğunu belirterek, derneklerinde düzenlenecek olan kursların ise ücretsiz olacağını ifade etti.

Kadınlar için okuma günleri etkinliği başlatıldı

Beykozlu Giresunlular Derneği’nde ayrıca kadınlar için okuma günleri etkinliği de başlatıldı. Kadınlar, okumak istedikleri bir kitabı seçerek bunu dernek yönetimine bildiriyor; temin edilen kitaplar okunduktan sonra ise bunun üzerinde tartışıyorlar. Dernekte şu anda Elif Şafak’ın “Aşk” isimli romanı okunuyor. Yeni başlayan etkinlik, henüz ikinci haftasında.

Dernek Başkanı Hasan Karakaya, her istekli Beykoz kadınının, yöresine bakılmaksızın bu etkinlikte yer aldığını söyleyerek, “ bundan çok mutluluk duyuyorum. Bizim yapmak istediğimiz de aslında bu” dedi.

9 Mart’ta Kadınlar Günü Şöleni!

Karakaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, 9 Mart 2013 Cumartesi günü, derneklerinin Kavacık’ta bulunan lokalinde saat 13.00’te bir “ Kadınlar Günü Şöleni” düzenleyecekleri bilgisini de verdi.   

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte bir kadın hukukçu ve bir psikolog da hazır bulunacak ve şölene katılan kadınlara “ kadına şiddet” konusunda bilgiler aktarılacak. Tabii, söz konusu etkinlikte müzik ve eğlence de olacak! Giresunlu genç sanatçı Gizem Kara, 9 Mart günü kadınlara müzik dolu bir gün yaşatacak!

Ergen psikolojisi ve eşcinsel eğilimler konusunda seminerler de düzenlenecek

Hasan Karakaya, derneklerinin Kadın Kolları yönetimi tarafından “ ergen psikolojisi” konusunda aileleri bilinçlendirmek amacıyla bir seminer düzenleneceği bilgisini de verdi. Kendisinin daha önce böyle bir seminere katıldığını ve öğrendiği bilgiler neticesinde çocuklarına karşı daha bilinçli ve anlayışlı hareket ettiğini ifade eden Dernek Başkanı, öğrenmenin yaşı ve zamanı olmadığına vurgu yaptı.

Karakaya, “eşler arası iletişim” ve “ gençlerde eşcinsel eğilimler” konularında da uzmanlardan destek alarak, seminerler düzenleyeceklerini ifade etti.

Nisan 2014’te dernekçiliği bırakıyorum

Karakaya yaptığımız görüşmede, bize dernekçiliği çok sevdiğini ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle Nisan 2014 itibariyle dernekçiliğe devam etmeyeceği bilgisini de aktardı. Hasan Karakaya, “ ancak dernekçiliği bırakacağım demek, desteğimi de bırakacağım demek değildir. Bizden destek istenirse, bu desteği vermeye devam edeceğim. Şu anda dernekçiliğim öyle bir hal aldı ki, işimin önüne geçti. Onun için bırakmak zorundayım” dedi.

Kursların hepsine katılacağım!

Gerçekleştirdiğimiz sohbette, “ birebir bu kursların hepsine katılacağım” açıklamasında bulunan Hasan Karakaya, “ ben horon kursuna da, diksiyon kursuna da, etkili iletişim kursuna da katılacağım. Güzel şeyler yapınca, dernekçilik de güzel” açıklamasında bulundu.

Teşekkürler!

Verdiği bilgiler için Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya’ya teşekkür ediyoruz!

Bilgi almak isteyenlerin dikkatine!

Beykozlu Giresunlular Derneği’nde düzenlenen etkinlikler ve kurslar hakkında bilgi almak isteyen değerli okuyucularımız, derneğin internet sayfasını (www.beykozgiresunlular.com)  ziyaret edebilir veya   “ iletisim@beykozgiresunlular.com” adresine e-posta gönderebilirler.

Röportaj: Arzu Başlantı

YORUMLAR...