Reklam
CHP Kadın Kolları'ndan AK Kadınlara eleştiri

CHP Kadın Kolları'ndan AK Kadınlara eleştiri

CHP Beykoz Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, gerçekleştirdikleri ev ziyaretleri üzerine yaptığımız röportajda, Ak Parti Kadın Kolları yönetimini eleştirdi.

CHP Beykoz İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz’la Beykoz genelinde gerçekleştirdikleri ev ziyaretleri üzerine yaptığımız röportajda, Ak Parti Kadın Kolları yönetimine eleştiri geldi.

Esengül Yılmaz: Siyaset anlayışımızda ayırımcılığa yer yoktur

CHP İlçe örgütü olarak, altı aylık çalışma programları çerçevesinde Beykoz’daki tüm sivil toplum kuruluşları ve muhtarlara ziyaretler gerçekleştirdiklerini ifade eden İlçe Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, gazetemize yaptığı açıklamada, “ ayırım yapmaksızın, çalınmadık kapı ve eli sıkılmadık sivil toplum kuruluşu bırakmayacaklarını” belirterek, “ bizim siyaset anlayışımızda ayırımcılığa yer yoktur” dedi.

Birileri kaşık ile verip kepçeyle alıyor

CHP İlçe yönetiminin haricinde, sadece Kadın Kolları olarak, Beykoz’daki her insana ulaşmayı hedeflediklerini belirten Başkan Esengül Yılmaz, ilçede yardıma muhtaç çok fazla aile olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “ Birileri kaşık ile verip kepçeyle aldıkları için, zor durumdaki bu insanlar ilçe merkezimize geliyorlar ve bu durumu dile getiriyorlar. Biz buna çok üzülüyoruz. Oysa ki, Belediye’nin görevi, hiçbir siyasi parti ayırımı gözetmeden, kendisine oy vermiş ya da vermemiş tüm vatandaşlara ulaşmak ve yardım etmektir. Ancak bunu biz Beykoz Belediyesi’nde göremiyoruz.”

Ağlayarak çıktığımız evler var

Sözlerinin devamında, köylerden başlayarak, Üsküdar sınırına kadar girilmedik ev bırakmayacaklarını ifade eden Yılmaz, “ biz insanlara oy amaçlı gitmiyoruz ve bunu doğru da bulmuyoruz. Biz insanlar ile sohbete gidiyoruz ama gittiğimiz her evde o kadar zor koşullar ile karşılaşıyoruz ki, bu evlerden ağlayarak çıkıyoruz.  Vicdanı olan bir insanın bu evlere gittiği zaman ağlamadan çıkması mümkün değil” dedi.

Rüzgarlıbahçe’deki 26 yaşındaki gencin dramı

Rüzgarlıbahçe Mahallesi’nde gerçekleştirdikleri ev ziyaretlerinden birinde doğuştan engelli ve 6 yaşındaki bir çocuk görüntüsüne sahip 26 yaşındaki bir delikanlının dramına ortak olduklarını belirten Esengül Yılmaz, gözlerini tavana dikmekten başka hiçbir şey yapamayan bu çocuğun annesi olmadığı için sekiz yıldır babası tarafından bakıldığını söyledi.

Yılmaz, babası işteyken, kendisini döven bir bakıcıyla kaldığını ifade ettiği söz konusu özürlü gencin bez ihtiyaçlarını ellerinden geldiğince karşılamaya çalıştıklarını ifade ederek, “ ancak Beykoz Belediyesi’nin görevi ayırım yapmadan herkese ulaşmaktır. Oraya haftada bir sağlık ekibi yollanarak, bu gencin bakılması gerekir” eleştirisinde bulundu.

Bir hafta kendimize gelemedik

Rüzgarlıbahçe’de yalnız yaşayan yaşlı bir kadının evini yaptırmak için nalbura senet imzaladığını ancak borcunu ödeyemediği için söz konusu senetlerin başkasına devredilmesi neticesinde evine haciz geldiği bilgisini veren CHP Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, şunları söyledi: “ Eve haciz geldiği için elektrik de verilmiyor. Evdeki bir lambayla insanlar hayatlarını idame ediyorlar. Biz evi ziyarete gittiğimizde sobanın yanmadığını fark ettik.”

Ziyaretleri sırasında akciğerlerinde ve ekleminde problemleri olan yaşlı kadının, çatısından suların damladığını fark ettiklerini de ifade eden Yılmaz, “ bu durumu gördükten sonra bir hafta kendimize gelemedik. Biz imkânlarımız doğrultusunda aylık olarak kendisine yardımcı olmaya çalışıyoruz” bilgisini de verdi.

Reklam amaçlı yardım yapılmasın

Gerçekleştirdikleri ev ziyaretleri daha önce basına da yansıyan Çubuklu Şenevler’de yaşayan üçüzlere de değinen Esengül Yılmaz, “ biz, şu anda 9 buçuk aylık olan üçüzlerimizi her ay sevmeye gittik ve reklamını yapmadan elimizden geldiğinde ihtiyaçlarını temin etmeye çalıştık” dedi.

Sözlerinin devamında, Ak Parti Kadın Kolları yönetimine sadece seçim zamanında ziyaretler yaptığı eleştirisini yönelten Yılmaz, şu açıklamada bulundu: “ Bizi takip ederek bu eve giriyorlar ve aylık bağladıklarını söylüyorlar. Ak Parti Kadın Kolları’nın üçüzlere gitmesi tabii ki bizi onore eder, sevindirir ama lütfen bunu reklam amaçlı yapmasınlar.”

Beykoz’da bu işe gönül verdik

CHP Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı, sözlerinin devamında şunları söyledi: “ Ak Parti hükümetinin ülkeyi çok kötü yönettiği ve uçuruma doğru sürüklediği halkımız tarafından artık anlaşılmaktadır. CHP’li kadınlar olarak, çalışmalarımız boyunca tüm olumsuzluklara karşı umdu, inancı ve güveni örgütlemek, bizim birincil görevimizdir. Bizler, çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Daha mutlu, daha huzurlu bir hayat için tek ses, tek güç, tek yürek olacağız. Bizler Beykoz’da bu işe gönül verdik ve elimizi değil, tüm vücudumuzu taşın altına koyduk. Bundan da çok memnunuz; çünkü burada yüreğimiz ile bulunmaktayız.”

Alın teriyle kazandıklarımızı yoksul ile paylaşıyoruz

 “ İktidarın görevi, yoksulları kalkındırmak ve onlara sahip çıkmaktır. Ak Parti Kadın Kolları,  ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımların ancak reklamını yapıyor. Basından öğreniyoruz ki, dokuz aydır her ay ziyaret ettiğimiz üçüzlerimiz, Ak Parti Kadın Kolları tarafından ziyaret edilmiş; sözüm ona aileye ayda 600 TL yardım yapılacakmış. Yardım yapılmasına üçüzler adına seviniriz; ama yaptıkları yardımın reklamını yapmaktan vazgeçsinler. Ak Parti Kadın Kolları, yaptığını siyasi rant için yapıyor. CHP Kadın Kolları ise yaptıklarını kadın dayanışması ve sırdaşlık anlayışıyla yapıyor. Ak Partili kadınlar, girdikleri evlere yandaş müteahitlerden aldıklarını bırakıyorlar. CHP’li kadınlar ise alın teriyle kazandıklarını yoksul ile paylaşıyorlar

CHP’nin gittiği evleri takip ediyorlar

“CHP ile Ak Parti arasındaki fark budur. Ak Parti Kadın Kolları, girdikleri yerlere basına reklam amaçlı olarak, sadece bir kere giderler ve CHP’nin gittiği evleri takip ederek giderler. CHP ise bizzat araştırarak ve ihtiyaçları tespit ederek ve ‘sağ elin verdiğini sol el duymasın’ gizlilik çerçevesi içinde gider. Ak Parti Kadın Kolları, Beykoz Belediyesi’nin verdiği olanaklar ve yandaş müteahitlerinden aldıklarıyla gidiyor. Gittikleri evlerde, ‘biz size aylık vereceğiz’ diyorlar ama bir daha da uğramıyorlar.”

Resim çektirip gidiyorlar

Sözlerinin devamında, CHP Kadın Kolları yönetimi olarak Beykozlu şehit ailelerinin evlerine ziyaretlerde bulunduklarını da kaydeden Yılmaz, buralardan edindikleri bilgilere göre, Ak Partili Kadın Kolları’nın gittikleri şehit ailelerine, “ neye ihtiyaçları olduğu” sorusunu yönelttikten sonra, resim çektirmelerinin hemen akabinde gittiklerini ve bir daha da uğramadıklarını savundu.

Üçüzler üzerinden prim yapıyorlar

Ak Parti İlçe Kadın Kolları yönetiminin “ üçüzler üzerinden prim yaptığını” iddia eden Yılmaz, şu açıklamayı yaptı: “ Bizim ziyaret ettiğimiz yerlere hemen arkamızdan gidiyorlar, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ancak yapmaya çalışmak, o evlere girmek ve resim çektirmek demek değildir. Ak Parti Kadın Kolları, ellerinde olan imkânlar ile lütfen her tarafa girsinler; bizler bundan mutlu oluruz. Beykoz’da ihtiyaç sahibi vatandaşlara tek tek gidilmeli ama bu Ak Parti olarak değil, Beykoz Belediyesi olarak yapılmalı.”

Doğal gazı olanlara kömür veriyorlar

Beykoz’da doğal gazı bulunan insanlara kömür verildiğini savunan Esengül Yılmaz, ihtiyaç sahibi olup yeşil kart isteyen vatandaşlara ise  “sizin ihtiyacınız yok” denildiğini belirtti. Yılmaz, Beykoz Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara yardımda bulunması gerektiğinin altını çizerek, “ ama bakıyorsunuz, hiçbir yerde hiçbir şey yok” yorumunda bulundu.

Beykozlu kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

CHP olarak Beykoz Belediyesi’ni aldıkları takdirde, “ şu an yaptıklarının binlerce katını yapacaklarını” ifade eden Esengül Yılmaz, tüm Beykoz kadınlarının yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü de şu sözler ile kutladı: “ Beykoz’a gönül veren, Beykoz için bir şeyler yapmak isteyen yoldaşlarımızdan, ellerini taşın altına koymalarını ve Beykoz’u kurtarmak adına bir şeyler yapmalarını istiyoruz. Biz, omuz omuza yürümek istiyoruz çünkü yakında hepimiz Beykoz’da evimizden olacağız. En çok cefayı çeken de kadınlardır; kadınlar çok mağdur olacaklar.”

Artık Beykoz’un yüzü gülsün!

Esengül Yılmaz, sözlerinin sonunda, “ 2014’ün partilerine çok iyi şans getirmesi” temennisinde bulunarak, “ 2014 bize yerelde, genelde iktidarı getirsin! Artık Beykoz’un yüzü gülsün” dedi. Yılmaz, sözlerini CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’ın,   “ Sol açık, yol açık!” şeklindeki sözüyle noktaladı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...