Reklam
Reklam
Yücel Çelikbilek, Giresunlular Derneği'ne konuk oldu

Yücel Çelikbilek, Giresunlular Derneği'ne konuk oldu

Beykozlu Giresunlular Derneği’ne konuk olan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek mülkiyet ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nce düzenlenen “ Pancar bahane, fikir şahane” akşamına konuk olan Belediye Başkanı, burada mülkiyet ile ilgili açıklamalar yaptı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykozlu Giresunlular Derneği tarafından düzenlenen Pancar Çorbası Fikir Kulübü Sohbetleri’nin 14.’sünde vatandaşlar ile bir araya geldi. Belediye Başkanı, “ Pancar Bahane” akşamında, hem Belediye’nin projelerini anlattı, hem de vatandaşların sorularını yanıtladı.

Konuşmasında, CHP Belediye başkan aday adaylarından tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün tarafından Beykoz’un farklı mahallelerinde mülkiyet problemleri üzerinde yapılan bilgilendirme toplantılarına da gönderme yapan Çelikbilek, söz konusu toplantılarda vatandaşlara doğru bilgilendirmelerde bulunulmadığını kaydederek, “ bazı arkadaşlarımız havada uçuyorlar!” dedi.

Yoğun katılım

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin Kavacık’ta bulunan lokalinde, Dernek Başkanı Hasan Karakaya, Dernek yönetimi ve kalabalık bir vatandaş topluluğu ile biraya gelen Belediye Başkanı Çelikbilek’e Belediye Başkan Yardımcıları M.Hanefi Dilmaç, av. Yüksel Baki ve Nevin Çalışkan ile bazı Belediye Meclis üyeleri eşlik ettiler.

ARDA-DER yönetimi ile bazı mahalle muhtarlarının da hazır bulundukları “ pancar bahane, fikir şahane” akşamında, derneğin geçmişte iki dönem başkanlığını yapmış olan Mavi Karadeniz TV yöneticisi Fuat Kuş da hazır bulundu.

Hasan Karakaya: Sözümüzü tutmuş olduk

Sohbet akşamının selamlama konuşması, Dernek Başkanı Hasan Karakaya tarafından yapıldı. Karakaya, konuşmasında, “ standart yöre dernekçiliğin dışında, neler yapabilecekleri” şeklindeki bir düşünce neticesinde, “ pancar çorbası bahane” akşamları gibi bir dizi etkinliği hayata geçirdiklerini belirterek, “ insanlarımıza eğitimler vermeye çalışıyoruz. Beykoz’a katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.

“ Beykozlu Giresunlular Derneği’nin açılışı sırasında, derneğimizin sıradan bir dernek değil, Beykoz’un bir fikir kulübü olacağını söylemiştik” hatırlatmasında bulunan Karakaya,    “ sizlere karşı sözümüzü de tutmuş olduk” açıklamasını yaptı. 

Fuat Kuş: Dernek, birçok öncülüğe imza attı

Hasan Karakaya’nın ardından ise, “ akşamın onur konuğu” olarak kürsüye davet edilen Beykozlu Giresunlular Derneği eski Başkanı Fuat Kuş söz aldı. Sözlerine, derneğin iki dönem başkanlığını yaptığını belirterek başlayan Kuş, “ Beykozlu Giresunlular Derneği, benim hayatımda birçok değişime de öncülük etmiştir” dedi.

Başkanlığı döneminde “ hem Beykoz, hem de Karadeniz açısından birçok öncülüğe imza atıklarını” kaydeden dernek eski Başkanı, “ sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yapmak, ekip kurmak ve çalışacak birilerini bulmanın büyük bir mesele olduğunu” ifade etti.

Beykoz’a ilk gelenlerden olan Giresunluların, ilçeye gelir gelmez bir STK oluşturduklarını da belirten Fuat Kuş, Beykozlu Giresunlular Derneği’nin tarihinin çok eskiye gittiğini söyledi.

Mavi Karadeniz TV, derneğin odalarından birinde kuruldu!

Derneğin, Beykoz’da birçok ilk’e de öncülük ettiğini belirten Kuş, dönemlerinde “ Beykozlu Giresunlular” adı altında bir gazete ve daha sonra bir internet sitesi kurduklarını belirterek, Sultaniye Çayırı’nda organize edilen Ramazan çadırları ile derneğin bir odasında kurulan Mavi Karadeniz TV’yi de ilkler arasında sıraladı.

Dernek yönetimine teşekkür etti

Fuat Kuş, konuşmasını,  hem kendi dönemindeki yönetici arkadaşlarına, hem de “ başarılı çalışmalarından ötürü”  Hasan Karakaya başkanlığındaki dernek yönetimine teşekkür ederek sonlandırdı.

Yücel Çelikbilek: Beykoz’daki fabrikalar sizlerin gelişmesine engel oldu

Akşamın son protokol konuşmasını ise Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptı. Konuşmasında Danışma Meclisi için hazırlanmış bulunan bir sunumdan yararlanan Belediye Başkanı, ilçede mülkiyet ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ve uygulaması yapılacak olan çeşitli projeler hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin “ pancar akşamlarına” atıfta bulunarak, “dernekçilikte güzel bir örnek gösterdiklerini” kaydeden Belediye Başkanı, “ iyi bir adım attılar; kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Belediye’nin elinde 1 m2 yer kalmasın

Belediye Başkanı Çelikbilek, konuşmasının devamında ise Beykoz’un mülkiyet sorunları ve hayata geçirilecek olan projeler hakkında detaylı bilgiler aktardı. Beykoz’un “ mülkiyet sorununa en fazla çözüm getirmek isteyenin Belediye olduğunu” kaydeden Çelikbilek,  “ Hedefimiz şu: Belediye’nin elinde 1 m2 yer kalmasın. Vatandaşa üzerinde oturduğu yeri verelim veya bir dönüşümcü kullanalım. Bundan sonra gelecek Belediye başkanlarının böyle bir konuyu kullanarak vatandaştan oy isteme imkânını elinden alalım çünkü bu istismara çok müsait bir konu” dedi.

Büyükşehir’den devralınan yerlerin fiyatları belirleniyor

Konuşmasının devamında, Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan 197 adet parsele de değinen Çelikbilek, bu yerlerin toplam büyüklüğünün 780 bin m2 olduğu hatırlatmasında bulunarak, bu parsellerin tamamının tapu işleminin bitirildiğinin ve Belediye bünyesine katıldığının altını çizdi.

Bu arsaların – ortalama fiyatlar ile- Beykoz Belediyesi’ne yaklaşık 400 milyon TL üzerinde bir değer kattığını belirten Belediye Başkanı, bu yerler karşılığında olmak üzere “ Beykoz’a getirisi olmayan” Kışla’nın Büyükşehir ile takas edildiğini ve bu şekilde Beykoz Belediyesi’nin Büyükşehir’e olan 15 milyon TL’lik borcunun da ayrıca silindiğini söyledi.

Çelikbilek, Kışla’da daha önce kurban satışlarının yapıldığını ve bu yerin içki içen veya uyuşturucu kullanan vatandaşların mekânı haline geldiğini hatırlatarak, “ ancak siz verince bir anda kıymete biniyor” dedi.

2 bin aile yer sahibi olacak

Kışla’ya takas olarak Büyükşehir’den devir alınan yerlerin yüzde 25 peşinat ile 3 yıl vadeli olarak Beykoz halkına satılacağını ifade eden Çelikbilek, “ bu yerlerin satış fiyatlarını tespit etmeye çalışıyoruz” dedi. Belediye Başkanı, bu satışların sonucunda ise “ en az 2 bin ailenin yer sahibi olmasını sağlayacaklarını” kaydetti.  

Bazı arkadaşlarımız havada uçuyor!

Belediye Başkanı 2B konusunda ise sözlerine, “ Bugünlerde 2B uzmanları çıktı piyasaya!  Birtakım yerlere ilanlar asmışlar. Bunlar izin alınmadan asılan ilânlardı” şeklinde başladı ve bu duyuruları toplatmadığını hatırlatarak, “ bu arkadaşlarımız anlatsınlar ama yasa neyi gerektiriyorsa onu anlatsınlar. Bazı arkadaşlarımız havada uçuyorlar! Yasa’yı nasıl okumuşlar, ben de bilmiyorum” dedi.

Maliye, Özel Proje Alanları için protokolü henüz imzalamadı

Toplam 13 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan ve “ Özel Proje Alanı” olarak belirlenen yerler ile ilgili protokolün Maliye Bakanlığı’nca henüz imzalanmadığı bilgisini de veren Belediye Başkanı, “ her zaman her şeyin olabileceğini” ifade ederek, Bakanlık ilgili protokolü imzalamadan, bu yerler ile ilgili yetkinin Beykoz Belediyesi’ne geçmiş olmayacağına vurgu yaptı. 

TOKİ’nin zararına asla inanmıyorum

“ TOKİ’nin bölgeye zararı olur” gibi bir düşünceye hiçbir zaman sahip olmadığını belirten Çelikbilek, “ ben TOKİ’nin zararına asla inanmıyorum; aksine faydasının olduğunu biliyorum” dedi ve TOKİ’ye karşı çok kuvvetli bir aleyhte propaganda olduğunu ifade ederek, halkın bu endişesi neticesinde, 9 mahalleyi “ Özel Proje Alanı” ilân ettiğini söyledi.

Fitne kazanı

TOKİ’nin Beykoz’a girmesinin, “ buradaki vatandaşlar lehine olmak üzere” Beykoz’un çehresini değiştireceğini ifade eden Belediye Başkanı, “ ama öyle bir fitne kazanı var ki, cadı kazanı; doğruyu anlatamıyorsun” açıklamasında bulundu.

Gelen para, dönüşüme harcanacak

Özel Proje Alanları’ndan elde edilecek paranın, Beykoz’un kasasına gireceğini ve dönüşüme harcanacağını kaydeden Çelikbilek, “ hedefimiz, Beykoz’da on bin binayı dönüştürmek, on bin binayı yenilemek. Bu ancak alkışlanır” dedi.

Ucuz kahramanlık!

Mülkiyet sorunu kapsamındaki yerleri vatandaşlara “ bedava verecekleri” şeklindeki bazı söylemlere de atıfta bulunan Yücel Çelikbilek, bu şekildeki söylemleri “ucuz kahramanlık” olarak niteleyerek, kendisini dinlemekte olan vatandaşlara, “ kendinizi kimseye bu konuda istismar ettirmeyin!” uyarısında bulundu. Belediye Başkanı, “ hiç kimse bedava bir şey dağıtamaz. Buna hakkın yok! Kimin malını kime dağıtacaksın?” diye sordu ve ekledi: “Yapamayacağımız şeyi vaad etmeyelim; bundan daha kötü bir şey olamaz. ‘ Bedava vereceğim dersem’ bana da inanmayın! Kandırmış olurum sizi.”

3 fabrikanın Beykoz’a yaptığı kötülüğü hiç kimse yapmadı!

Beykoz’da işsizlik sorununa da değinen Çelikbilek, “ işsizliğin oluşmasında Belediye’nin hiçbir katkısı yoktur. Belediye işsizlik giderilsin diye çalışır” dedi ve Belediye’nin, işsizliğin azaltılması yönünde bir dizi projeyi hayata geçirmeye çalıştığını ifade etti.

Beykoz’un kapatılan fabrikalarına da değinen Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ Bu üç fabrikanın Beykoz halkına yaptığı kötülüğü hiç kimse yapmadı. Bu bölgeye en büyük kötülüğü o fabrikalar yaptı. Bu fabrikalar sizlerin gelişmesine engel oldular; hepiniz işçi oldunuz. Bu fabrikalar hepinizin ufkunu kararttı. Bütün hedefimizi işçi olmaya bağladık biz. Üç fabrika kapanınca, bütün Beykoz’un hayatı bitti. Bu fabrikalar, sizlerin hayallerini götürdü, sizlerin bakış açılarınızı köreltti. Bölgenin kaçak yapıyla dolu olmasına bu fabrikalar sebep oldu. Yasaların ‘ işgalci’ diye tabir ettiği konuma bu fabrikalar nedeniyle düştük.”

Vatandaşların sorularını yanıtladı

Yücel Çelikbilek, konuşmasını tamamlamasının ardından ise dernek lokalinde hazır bulunan vatandaşlar tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

‘ Rüzgarlıbahçe gözden çıkarıldı mı?’ sorusu

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bir vatandaşın, “ Rüzgarlıbahçe gözden çıkarıldı mı?” diye sorarak, gazete haberlerine atıfta bulunması üzerine ise, “ Kimsenin kimseyi gözden çıkardığı yok. Böyle bir şeyi hangi ahlaksız yazıyor?” eleştirisinde bulundu.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...