Reklam
Reklam
MHP, Kadınlar Günü’nde sokağa indi!

MHP, Kadınlar Günü’nde sokağa indi!

MHP Beykoz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ilkin Kadın Kolları Yönetimi’ne kahvaltı verdi; ardından da lavanta kokusu dağıttı.

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Beykoz İlçe Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ilkin İlçe Kadın Kolları Yönetimi’yle kahvaltıda bir araya geldi; ardından ise Beykoz sokaklarında kadınlara lavanta kokusu dağıttı.

Lavanta kokulu gün!

MHP Beykoz İlçe Başkanlığı, 8 Mart Cuma günü, Kavacık’ta bulunan merkezinde düzenlenen kahvaltı etkinliğinde, yeni şekillenmekte olan Kadın Kolları Yönetimi’yle bir araya geldi.

İlçe Başkanı Ali Emanet, aralarında eşi Elif Belkıs Hanım’ın da bulunduğu İlçe Kadın Kolları Yönetimi ile birlikte kahvaltı yaptıktan sonra, yerel basın mensuplarına günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kahvaltıda, Elif Belkıs Emanet de duygu ve düşüncelerini hem bilimsel rakamlar ışığında, hem de kadınlar için yazdığı bir şiir ile dile getirdi.

MHP’li kadınlar daha sonra İlçe merkezinden hareket ile Kavacık ve Onçeşmeler’deki Beykozlu kadınların 8 Mart’ını, kendilerine lavanta kokusu hediye etmek suretiyle kutladılar. Kadın Kolları’na, Başkan Ali Emanet ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri de eşlik etti.

Ali Emanet: Kadın olmak zor!

İlçe Başkanı Ali Emanet, kahvaltının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ‘andığını’ ifade ederek, “ burada kutlanacak bir durum yok” açıklamasını yaptı. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün çıkışında, 1857 yılında bir dokuma fabrikasında hakları için mücadele eden yüzlerce kadının yanması olayının bulunduğunu hatırlatan Ali Emanet, sözlerinin devamında, “ kadınlarımız anadır, eştir, bacıdır, bizim için çok önem ifade ederler. Çocuklarımızı kadınlarımız yetiştirir. Onlar çok kutsal bir görev icra etmektedirler. Kadın olmak, zor!” dedi.

“ İnsanların ilk öğretmeninin de kadınlar olduğunu” belirten MHP İlçe Başkanı, “ ilk terbiyeyi anneler verirler. Kadınların önemi, ciltler dolusu kitap yazmaya yeterli!” açıklamasını yaptı.

Ak Parti iktidarı döneminde kadına şiddet daha yukarılara çıkmıştır

Sözlerinin devamında, Kadınlar Günü’nün tarihi kökenleri hakkında da açıklamalarda bulunan Ali Emanet, şunları söyledi: “ Ancak istiyoruz ki, kadınlarımız sadece 8 Mart’ta değil,  geri kalan 364 günde de hatırlansınlar. Diğer taraftan ise kadına şiddet devam etmekte. Özellikle, bugünkü mevcut Ak Parti iktidarı döneminde, kadına şiddet olayı daha yukarılara çıkmıştır. Attıkları zaman mangalda kül bırakmıyorlar! - Diğer partileri de bu kapsama sokmadan edemeyeceğim,- bakıyorsunuz, T.B.M.M’ne 550 tane Milletvekili gönderiyoruz ancak bunların kaç tanesi kadın?”

Kadınlar neden görmezden geliniyor?

İlçe Başkanı Ali Emanet, eleştirilerini şu şekilde sürdürdü: “ İstatistiki araştırmalara göre, ülkemizde kadın nüfusu, erkeklerden bir puan fazla, yani yüzde 51 oranında. Kadınlar yerel seçimlerde, Parlamento seçimlerinde, ya da diğer kurumlarda, devletin diğer birimlerinde neden görmezden geliniyor? Buralara baktığımızda, kadın sayısı az. Madem nüfus yarı yarıya, onları da buralara gelmeleri yönünde teşvik etmek gerekir. Ben isterim ki, Parlamento’da bugün 550 milletvekilinin en kötü ihtimal 200 tanesi kadın olmalı. Bu çağrım bütün siyasi partileredir.”

Yönetici kadınlar bile baskı altına alınmaya çalışılıyor

“ Kadının görevinin sadece evde yemek pişirmek, temizlik yapmak, çocuk yetiştirmek” olmadığını kaydeden Ali Emanet, “ kadınlarımız, erkeklerin yaptıkları bütün işlerin çoğunu yapabilir” dedi. Emanet, “ yönetici konumundaki kadınların bile, erkek yöneticiler tarafından baskı altına alınmaya çalışıldığını, hafife alındıklarını” ifade etti.

Hak ettikleri yerde değiller

“ Tam aksine, kadınların erkeklerden daha çok şey bildiğine” işaret eden Emanet, bu kanıya iş yaşamından edindiği tecrübeler neticesinde vardığını belirterek, “ kadınlar, erkeklerden daha yetenekliler ancak hak ettikleri yerde değiller” dedi.

Şiddet ve töre cinayeti daha fazla cezalandırılmalı

İlçe Başkanı Emanet, kadına karşı şiddet ve töre cinayeti şeklinde suç işleyen bir erkeğin, mahkeme sırasında kıyafetinin düzgün olması ya da iyi hâl gerekçeleriyle cezasının indirilmesini ise eleştirerek, “ bunun kesinlikle önüne geçilmesi lâzım” dedi.

Elif Belkıs Emanet: Beykoz, kadına şiddette İstanbul’un üçüncü ilçesi!

MHP İlçe Başkanı Ali Emanet’in ardından söz alan Elif Belkıs Emanet ise, konuşmasına, “ 8 Mart’ta, emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz için alanlarda olmamız lâzım” şeklinde başlayarak, Türkiye’de kadına şiddetin istatistiklere yansıyan boyutunu dile getirdi.

Şiddetin sebeplerinden biri: Sosyal devletin çökertilmesi

“ Beykoz ilçesi, İstanbul çapında kadına şiddet açısından üçüncü ilçedir” açıklamasında bulunan Elif Belkıs Emanet,  yapılan araştırmaların Türkiye’de ve dünyada kadına şiddetin arttığını gösterdiğini belirterek, bu artışın sebebinin ise, “ sosyal devletin çökertilmesiyle oluşan sosyal güvensizlik, devletin kadını korumaması ve medyanın tüm bunlara duyarsız kalmasıyla” açıklandığını ifade etti.

Tahrik indirimleri kaldırılmalı

Konuşmasının devamında, istatistiklerin Türkiye’de son 7 yıl içinde kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığını gösterdiğine işaret eden Emanet, “ her gün en az 5 kadının namus, iffet gibi sebepler ile öldürüldüğünü” söyledi ve bu nedenle, “ kadınların özgürlüğü, bedeni ve kimliği için alanlarda olması gerektiğini” belirtti.

Elif Belkıs Emanet de eşi Ali Emanet gibi, kadına şiddet ve töre cinayetleri suçlarında  mahkemelerce uygulanmakta olan “ haksız tahrik indirimlerini” eleştirerek, bunların kaldırılması ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 29. maddesinin uygulanmaması gerektiğinin altını çizdi.  

Kadınlar için yazdığı şiiri okudu

Elif B, Emanet, sözlerini, kadınlar için yazmış olduğu, “ Kadın demek” isimli şiiri okuyarak sonlandırdı.

“ Fatma anamızdan bugüne kadar/ Nice mübarek kadınlar duydum/ Cepheye mermi taşıyan Nene Hatunlar/ Ben bu güzel öykülerle büyüdüm.

“ Kadın demek; emek, seven bir yürek demek/ Arada ister gönlü güzel bir çiçek/ Sevgi dokur yüreğinde ilmek ilmek/ Kadın demek, ana demek, yar demek…

Seni de bir kadın doğurmadı mı?/ Hamur gibi sevgiyle yoğurmadı mı?/ Gece gündüz yoluna kul olmadı mı?/ Öyleyse bu şiddet, bu öfke neden?

Kadınmış, erkekmiş yapmam ayırım/ Yüreğimde sevgi, şefkat taşırım/ Yarim için, yavrum için yollar aşarım/ Çaresiz kadınlara çözüm ararım.

Sokağa çıktılar

MHP Beykoz İlçe Başkanlığı Kadın Kolları Yönetimi, kahvaltının ve günün anlamına ilişkin sohbetin ardından ise, Kavacık Mahalle merkezinden başlayarak, kadınlara lavanta kokusu hediye etti.

MHP’li kadınlar, Kavacık’ın ardından da Onçeşmeler’e doğru hareket ettiler.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...