Reklam
Reklam
Beykozlu Giresunlulardan bir taşla iki kuş!

Beykozlu Giresunlulardan bir taşla iki kuş!

Beykozlu Giresunlular Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir etkinliğe daha imza attı. 

Beykozlu Giresunlular Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir etkinliğe daha imza attı. Kadınların hem bilgilendikleri, hem de eğlendikleri etkinliğe katılım oldukça yoğundu.

Dernek’in Kavacık’ta bulunan merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe sosyolog Yasemin Civelek ve psikologlar Osman İlhan ile Şenay Çetin konuşmacı olarak katıldılar.

Kadınları yalnız bırakmadılar

Dernek Başkanı Hasan Karakaya, İstişare Konseyi Başkanı Yahya İpek, Dernek Sekreteri İsmail Hakkı Öztürk, Beykoz Kent Konseyi Kadın Fırsat Eşitliği Çalışma Gurubu üyeleri Mehmet Öztürk, Özcan Yüce ve Kemençe sanatçısı Hüseyin Çendeoğlu, söz konusu etkinlikte kadınları yalnız bırakmadılar.

Derneğin misafirleri arasında Ak Parti ve CHP Kadın Kolları ilçe yönetimleri ile BEDES Başkanı Gülay Demirel de vardı.

Dernek protokolü, misafirlerini selamladı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Hasan Karakaya, söze tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Karakaya, Beykozlu Giresunlular Derneği olarak gerçekleştirdikleri birçok faaliyetin yanında kadınları da unutmadıklarını ifade ederek, “ Kadın Kollarımız,  Fatma Emanet başkanlığında bu tür etkinliklerimizi gerçekleştiriyor; kendilerine ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Beykozlu Giresunlular Derneği Kadın Kolları Başkanı Fatma Emanet ise yaptığı konuşmada, hemcinslerinin Kadınlar Günü’nü kutlayarak, kadınların bilinçlenmesi yönündeki etkinliklerine devam edeceklerini belirtti.

Şiddet, sadece fiziksel olmaz

Protokol konuşmalarının ardından ise “ Kadına Şiddet” konulu panele geçildi. Panelistlerden sosyolog Yasemin Civelek, sunum eşliğinde yaptığı bilgilendirmesinde, daha çok aile içi şiddet konusunda konuşacağını belirterek, bunun sebebini,  “ aile içi şiddetin süreklilik arz etmesi” şeklinde açıkladı.

Sosyolog Civelek, şiddetin tarifini yaptıktan sonra ise, şiddet biçimlerini örnekleriyle ortaya koydu.  Şiddeti, “ en kısa tabirle; insanların bedensel bütünlüğüne karşı dışarıdan yöneltilen sert ve acı veren davranış” olarak açıklayan Civelek, şiddetin, fiziksel olabileceği gibi, duygusal, sözel, ekonomik ve cinsel olarak da görülebileceğine işaret etti.

Erkeklerden yardım isteyeceğiz!

Sosyolog Civelek, kadınlara şu şekilde seslendi: “ Bu yarayı sarmak için eşlerimizden ve toplumun diğer erkeklerinden de yardım isteyeceğiz. Bilinçlenerek ve gerekli yardımları alarak, inşallah bu şiddetin azalmasına, hatta bitmesine biz katkı sağlayacağız.”

Her çözümün başı eğitim!

Psikolog Osman İlhan ve psikolog Şenay Çetin ise yaptıkları konuşmalarda, kadına şiddetin zaman içinde önlenemez felaketler ile neticelendiğinin altını çizerek, öncelikli çözümün “eğitim” olduğunu dile getirdiler.

Aile içi şiddet nesilden nesile aktarılır

Panelistlerin ortak görüşleri ise son cümlelerine şu şekilde yansıdı: “ Şiddet, güçlünün güçsüze yönelik her türlü sindirme davranışıdır; her çağ ve toplumda var olan bir toplumsal olgudur. Fakat kadına yönelik aile içi şiddet, şiddet mağduru kadının sürekli bir şekilde bu şiddete maruz kaldığı ve nesilden nesle aktarıldığı için önemlidir. Şiddet toplumsallaşma sürecinde öğrenilir. Zararı herkese dokunur. Çözümü için tüm toplum fertlerinin iştiraki lazımdır.”

Eğlence de unutulmadı!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde, misafirlerini konuşmalar ile sıkmak istemeyen Beykozlu Giresunlular Derneği yöneticileri, ikramda bulunmayı ve onları eğlendirmeyi de ihmal etmemişlerdi.

Hasan Karakaya ve Fatma Emanet ile görüştük

Karakaya: Şiddet konusunda erkeklere yönelik bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya ve Kadın Kolları Başkanı Fatma Emanet ile yaptığımız görüşmede, her iki dernek yöneticisi de, kadınların bilinçlenmeleri yönündeki faaliyetlerine devam edeceklerini ifade ettiler.

Hasan Karakaya, “ Dernek Başkanı olarak, Kadın Kolları Yönetimi’nin sonuna kadar arkasında olduğunun” altını çizerken, panelde ortaya atılan bir teklif üzerinde çalışmalar yapmaya başlayacaklarını da söyledi. Karakaya, bu bağlamda, şiddet konusuyla ilgili olarak erkeklere yönelik bir etkinlik düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.

Beykoz’un ilk kadın spor kulübü başkanı: Fatma Emanet

Beykoz’da 25 seneden bu yana dernekçilik ile uğraşan, hatta Çiğdem Spor Kulübü’nün Başkanlığı’nı yapmak suretiyle ilçenin ilk kadın spor kulübü başkanı unvanını kazanan; belki de kadın olmanın verdiği annelik duygusunun ağır basmasıyla, bir böbreğini kardeşine bağışlamış olan Fatma Emanet ise, “ Hasan Karakaya’nın teklifiyle bir aydan bu yana Beykozlu Giresunlular Derneği’nin Kadın Kolları Başkanlığı’nı yürüttüğünü” söyledi.

Amacını, “ Giresunlu kadınları çeşitli projeler vasıtasıyla toplum hayatının içine katmak” şeklinde açıklayan Emanet,  düzenledikleri panelin ise çok verimli geçtiğini, kadınların uzmanları çok dikkatli bir şekilde dinleyerek, kendilerine sorular yönelttiklerini belirtti.

Kitap okuyan kadın, özgüven kazanıyor

Aynı zamanda BEDES’in Meşale Anneler isimli kitap okuma grubunun sorumlularından biri olan Fatma Emanet, “ kadınların okudukça kendilerini aştıklarını, aydınlandıklarını ve özgüvenlerini kazandıklarını” kaydederek, “ bu nedenle Beykozlu Giresunlular Derneği’nde de bu çalışmayı başlattık” dedi.

Kadınları evden çıkarmak hiç kolay değil!

Emanet, konuşmasının devamında, “ kadınlara ulaşmak, onları evden çıkarmak hiç kolay değil” açıklamasında bulunarak,  “ancak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Dernek Başkanımız Hasan Karakaya bu konuda çok istekli” açıklamasını yaptı.

Kadın Kolları Başkanı, daha birçok konuda seminer ve söyleşi yapacaklarının da müjdesini verdi ve sloganlarından birini şu şekilde açıkladı: “ Mutlu aile, mutlu Beykoz!”

Mahalle bazında etkinlikler gerçekleştirecekler

Karakaya ve Emanet, bahsi geçen etkinliklerin ise Kavacık’ta bulunan dernek merkezlerinde değil, Beykoz’daki kültür merkezlerinde gerçekleştirileceğini, hatta buralara gelemeyecek olan vatandaşlar da düşünülerek, mahalle bazında belirli noktalar tespit edilmek suretiyle, söz konusu faaliyetleri buralara taşıyacaklarını ifade ettiler.

YORUMLAR...