Reklam
Reklam
İlçe Emniyet ve BEDES el ele 8 Mart'ı kutladılar!

İlçe Emniyet ve BEDES el ele 8 Mart'ı kutladılar!

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü ve BEDES işbirliğinde bir 8 Mart kutlaması gerçekleştirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Beykoz’da bir dizi etkinlik ile kutlandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik ( TDP) Büro Amirliği de dahil olmak üzere, birçok dernek ve siyasi parti, kadınların bu gününde birbirinden renkli etkinliğe imza attı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü TDP Büro Amirliği’nin, Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) ile ortaklaşa düzenlediği etkinlik, Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi’nde gerçekleştirildi.

Beykoz’un önde gelen kadınları da oradaydı

8 Mart Cuma günü, OFD’nin Ortaçeşme’de bulunan merkezinde bir araya gelen davetliler arasında, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ın eşi Ayten Erdoğan, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, BEDES Başkanı aynı zamanda OFD Yönetim Kurulu üyesi Gülay Demirel, OFD Başkanı Saniye Efe, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, İlçe Nüfus Müdürü Nihade Kılıç, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdiresi Nurgül Direk, Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç’ın eşi Filiz Dilmaç, Uluslar arası Soproptimist Derneği Beykoz Şubesi İkinci Başkanı Emine Jale Önen, Kadın Adayları Destekleme Derneği ( KADER) Yönetim Kurulu üyesi Ayşegül Kansak, BEDES Meşale Anneler Projesi sorumlusu Gülin Erdeniz, tapu ve kadastro mühendisi aynı zamanda CHP Beykoz Belediye Başkan aday adayı Aydın Düzgün ile OFD üyeleri ve BEDES’in kitap okuma grubu olan Meşale Anneler Grubu üyeleri vardı.

Günün anlam ve önemine ilişkin olarak katılımcılar tarafından kısa konuşmaların yapıldığı etkinlikte, tabii ki canlı müzik, ikram ve hediyeler de söz konusuydu!

TDP, bilgilendirdi

Etkinlik, Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği’nde görevli polis memuru Selçuk Küçük’ün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, birimleri ile ilgili olarak bilgilendirmede bulunmasıyla başladı.

TDP Beykoz Büro Amirliği’nin, ilçede şiddet gören kadınlar ile ilgili olarak gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunan Küçük, şiddet gören kadınların evlerine danışmanlar eşliğinde yapılan ziyaretleri ve şiddet gören kadının toplum hayatına kazandırılması yönündeki çalışmaları bu faaliyetlere örnek olarak sıraladı.

Gülin Erdeniz: Kadının iyi olması demek, ülkenin iyi olması demektir

TDP görevlisi Küçük’ün ardından ise BEDES “ Meşale Anneler Projesi” sorumlusu Gülin Erdeniz söz aldı. Konuşmasına, 8 Mart’ın, kadınların mevcut sorunlarının ve sahip oldukları hakların konuşulması adına çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek başlayan Erdeniz,        “ Kadınların daha iyi olması demek, ülkemizin daha iyi olması demektir. Ülkemizin daha iyi olması demek ise dünyamızın daha iyi olması demektir” dedi.

Gülay Demirel: Onlara güvenebilirsiniz!

BEDES Başkanı Gülay Demirel ise, yaptığı konuşmada, “ İlçe Emniyet Müdürlüğü ile zaman zaman ortak projeler gerçekleştirdiklerini” hatırlatarak, kadınlara, aile içi şiddet söz konusu olduğunda, TDP’nin ilgili telefonlarını aramaktan kaçınmamaları önerisinde bulundu. Demirel, şiddet gören bazı kadınların “ acaba eşimi hapse atarlar mı?” şeklinde bir korku yaşadıklarını ifade ederek, “ TDP’nin, konuya tamamen aile bütünlüğünü koruyacak bir çözüm arayışı içinde yaklaştığını” kaydetti. BEDES Başkanı, TDP’ye atıfta bulunarak, “ onlara güvenebilirsiniz!” dedi.

Bir toplumda kadının ruhu eksik ise…

“ Ekonomik olarak aile bütçesine katkı sağlayan bir kadının aile içindeki konumu ile evde oturarak, eşinin avucuna bakan bir kadının konumu bir olmaz” diyen Gülay Demirel, şunları söyledi: “ Ekonomik özgürlüğünü alan kadınlar toplumda daha fazla söz sahibi olurlar. Güçlü olmak için özgür olmak gerekiyor… Kadının emeği, kadının ruhu, kadının aklı bir toplumda eksik ise, bu felçli bir adama benzer. Bir tek erkeklerin yönettiği bir toplumda çok fazla toplumsal mutluluk bekleyemeyiz çünkü mutluluk kaynağı analardır. Bizim dinimiz ne der? ‘ cennet, anaların ayağı altındadır.’ Her ananın ayağı altında da cennet olmaz. Çalışan, emek veren anaların ayağının altında cennet olur.”

Ayten Erdoğan: Bir kadın yetiştirilir ise, bir kuşak yetiştirilir

Kaymakam Süleyman Erdoğan’ın eşi Ayten Erdoğan ise yaptığı konuşmada, “ kadınlarımıza verilen değeri sadece bir güne sığdırmak mümkün değil! 8 Mart’ta kutlamalar nasıl mutlu geçiyor ise, dilerim ki, her günümüz birbirinden güzel, birbirinden mutlu geçsin!” temennisinde bulunarak, “ mevcut sorunların, kadın - erkek işbirliği içinde ve birbirlerinden destek almak suretiyle çözülebileceğine inandığını” kaydetti. Ayten Erdoğan,  “ bir erkek yetiştirilirse, bir adam eğitilir; bir kadın eğitilir ise, bir kuşak yetiştirilir” dedi.

Kadınlara çok büyük bir görev düşüyor

Ayten Erdoğan, konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “ Büyük devlet adamlarını yetiştiren kadınlarımız, annelerimiz. Ulu öder Atatürk’ü yetiştiren kadınlarımız, annelerimiz. Onun için kadınlarımıza gerçekten çok iş düşüyor. Kadınlarımız her şeyden önce kendilerini bilinçlendirmeliler, yetiştirmeliler; kendilerine olan özgüvenlerini asla kaybetmemeliler. Gelecek nesli emanet edecek olduklarımız kadınlarımız; onun için kadınlarımıza gerçekten çok büyük bir görev düşüyor.”

Kaymakam Erdoğan’ın eşi Ayten Erdoğan, konuşmasının devamında ayrıca “Koruyucu Anne” ve “Gönüllü Elçi” projelerinden de bahsederek, kadınları bu projelerde görev almaya davet etti.

Nihade Kılıç: Gençlere örnek olalım!

Erdoğan’ın ardından ise İlçe Nüfus Müdürü Nihade Kılıç söz alarak, “ Gönüllü Elçilik Projesi” konusunda bir bilgilendirmede bulundu.  Söz konusu projenin, “ insana ihtiyacı” olan kişilerin yanında olmak anlamına geldiğini belirten İlçe Nüfus Müdürü, bir insana kitap okumanın, onunla okey oynamanın, onun alışverişini yapmanın veya onunla sohbet etmenin gönüllü elçilik faaliyetleri kapsamına girdiğini belirterek, “ önce komşularımızdan başlayarak, ihtiyacı olan insanlar ile vakit geçirelim” dedi.

Kılıç, şimdiden bu uygulamalara başlandığı ve bir ağ kurulduğu takdirde, gelecekteki neslin bugünün gençleri, yarının yaşlılarına aynı gönüllü elçiliği yapacağını belirterek, salonda bulunan davetlilere, “ gençlere örnek olalım” mesajını verdi.

Necla Çağlayan: Biz her şeyde varız!

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “ Bu ülkede bir kadın Başbakan olmuşsa, kadınlarımız milletvekili olabiliyorsa, kaymakam, Milli Eğitim Müdürü olabiliyorsa, ‘ biz her şeyde varız’ diyorum. Okullarda sınıflara baktığımızda, en çok kızları görüyoruz, erkek sayısı azalıyor. Eskiden egemenlik erkeklerinmiş; şimdi bayanların! Birlik ve beraberlik olsun, kadın erkek sırt sırta vererek, Türkiye için hepimiz elimizden geleni yapalım.”

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, konuşmasının devamında ayrıca “ okumanın yaşının olmadığını” belirtti ve kadınların kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri için Halk Eğitim Merkezleri başta olmak üzere, kurslara katılmaları tavsiyesinde bulundu.

Emine Jale Önen: İki elin sesi var!

Soroptimist Derneği Beykoz Şubesi 2. Başkanı Emine Jale Önen ise, derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Kadınların eğitimi ve toplumdaki statüsünün yükselmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Önen, “ bir elin nesi var,   iki elin sesi var” dedi ve  söz konusu bu ortak amaç etrafında Beykoz’da faaliyet göstermekte olan bütün dernekler ile gurur duyduğuna işaret etti.

Aydın Düzgün: Kadınların kurtuluşu siyaset iledir!

Kadınların 8 Mart Günü’nü kutlayan CHP Beykoz Belediye Başkanlığı aday adayı Aydın Düzgün ise, dernekçiliğin çok özveri isteyen bir uğraş olduğunu belirterek, örnek çalışmalar sergileyen dernek yöneticisi kadınları kutladı.

Konuşmasında, kadına şiddet konusuna da değinen Aydın Düzgün, “ kadına şiddetin, her kadının yanına bir polis vererek, önleneceğine inanmadığını” belirterek, kadınlara şu şekilde seslendi: “ Ben, kadınlarımızın geleceğinin, kurtuluşunun siyaset ile olacağına inanıyorum. Siyasete mutlaka girin, baskı unsuru olun. Bu işi asla eşlerinize bırakmayın; o ne derse oraya oy vermek gibi bir düşünceye kapılmayın. Siyasette mutlaka bir baskı aracı olun çünkü güç, sizlersiniz!”

Belediye Başkanı’na baskı yapın!

Düzgün, konuşmasının devamında, dernek yöneticisi kadınlara da şu şekilde seslendi: “Belediye Başkanı’na baskı yapın! Türkiye’yi yönetenlerin yüzde 40’ı Beykoz’da oturuyor. Burada oturanların her biri ayda 5’er TL verseler, bu 7 bin kişiden 35 bin TL eder! Ben inanıyorum ki, siz bu parayı çok iyi yerlerde kullanırsınız!”

Meşale anneler ve OFD üyeleri de söz aldılar

Etkinlikte, BEDES’in Meşale Anneler Grubu üyeleri söz alarak, kitap okumanın, tiyatro ve sinemaya gitmenin, üretim hayatının içinde yer almanın öz güvenlerine kattığı artıları ve bundan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Meşale Anneler’den 54 yaşındaki Aynur Kezban da kadınlar için seçtiği bir şiiri okudu.

Kadınlar Günü etkinliğinde ayrıca OFD üyesi kadınlar da söz alarak, duygu ve düşüncelerini hemcinsleri ile paylaştılar.

Türk Sanat Müziği ile coştular, şarkılara eşlik ettiler!

İlçe Emniyet Müdürlüğü & BEDES & OFD Beykoz Şubesi’nin ortaklaşa düzenledikleri 8 Mart etkinliği, günün anlam ve önemine ilişkin olarak yapılan konuşmaların ardından, Türk Sanat Müziği ile devam etti.

Huysuz ve tatlı kadın!

 “ Huysuz ve tatlı kadın” isimli sevilen eserin, söylenen ilk şarkı olması kadınlar arasında gülüşmelere yol açarken, şarkının bu bölümü “ güzel ve tatlı kadın” olarak değiştirildi!

Türk musikinin sevilen parçalarına coşkuyla eşlik eden kadınlar, sıra hareketli nağmelere geldiğinde ise BEDES Başkanı Gülay Demirel ve İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik’in başı çekmesiyle, kendilerini piste attılar!

Tülay Çik: İvedi durumlarda 155’i arayın!

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, programın sonunda yaptığı konuşmada, şiddet gören kadınların ya da çevresinde şiddete uğrayan kadın tanıdığı olanların ihbarda bulunmak üzere TDP’nin ilgili numaralarını gece gündüz arayabileceklerini ifade etti. Çik, kadınlara,      “ çok ivedi durumlarda öncelikle 155’i aramaları” tavsiyesinde bulunarak, “ aradığınızda, ekip beş dakika içerisinde sizin yanınızda olacak” dedi.  

İlçe Emniyet Müdürü’nün selamını iletti

Tülay Çik’in, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci’nin tüm kadınlara selamını ve                         “ kadınlarımız boyunlarına taktıkları şal kadar kendilerini bize yakın hissetsinler” şeklindeki mesajını iletmesinin ardından ise 8 Mart kadınlarına İlçe Emniyet Müdürlüğü hediyesi şallar dağıtıldı.

OFD üretimi bez torbalar hediye edildi

Etkinliğin sonunda protokol davetlisi kadınlara, OFD’nin “ Engelliler Üretsin, Doğa Kazansın” sloganı altında faaliyetine yeni başlayan atölyesinde üretilen bez torbalar hediye edildi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...