Reklam
Reklam
Anadoluhisarlı kadınların horon coşkusu!

Anadoluhisarlı kadınların horon coşkusu!

Beykoz Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği, geleneksel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamasının 9.’sunu gerçekleştirdi!  

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği, geleneksel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması için bu kez Asia Princess Otel’deydi. Dokuzuncusu gerçekleşen ve kadınlara özel olan gecede, yaklaşık altmış Anadoluhisarlı kadın, önce birlikte yemek yedi, ardından ise doyasıya eğlendi.

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz ve Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulundukları, ancak misafirlerini selamlamak ve günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapmak dışında kadınları birbirleriyle baş başa bıraktıkları gecede Anadoluhisarlı kadınlar, derneğin başlattığı horon kursunda öğrendiklerini de ilk kez sergileme olanağı buldular.

Mustafa Babuz: Daha güzel bir Anadoluhisarı için

Yemeğin ardından bir selamlama konuşması yapan Mustafa Babuz, misafirlerinin Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “ derneklerinin Anadoluhisarı’nın güzelleştirilmesi ve daha güzel sosyal yaşam alanlarının oluşturulması için kurulduğunu” hatırlattı. Babuz, Anadoluhisarı’nın Küçüksu Çayırı, Göksu Deresi gibi turizm alanlarının sosyal medyada gittikçe daha cazip bir hale geldiğini de ifade ederek, “ bizler de Anadoluhisarı’mızın siz güzide bayanlarıyla birlikte, semtimize daha güzel alanlar yaratmak için mücadele etmekteyiz” dedi.

Kadına uzanan eller kırılsın!

Babuz, sözlerinin devamında ise kadına şiddet konusuna değinerek, “ bayanlara kalkacak eller kırılsın” açıklamasında bulundu.  “ Kadınlar, her şeyimizin direği ve kadına şiddet, gönüllerimize inen bir darbedir” yorumunda bulunan Dernek Başkanı Babuz, misafirleri arasında bulunan ve neredeyse Anadoluhisarı ile özdeşleşmiş emekli öğretmen Perizat Hanım’a da gecelerine katılmasından dolayı teşekkür ederek, kendisinin “ Anadoluhisarı’na çok katkıları olduğunu” belirtti.

Hilal Hanım’dan Perizat öğretmene…

Başkan Mustafa Babuz, konuşmasının sonunda, derneğin Kadınlar Komisyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Hilal Kır’a geceye verdiği emekten dolayı bir buket çiçek sundu. Hilal Kır da, “ En büyüğümüz olduğu için ben bu çiçeği Perizat Hanım’a vermek istiyorum” sözleriyle, elindeki buketi 1926 doğumlu Perizat öğretmen’e takdim etti.

Horon gecesi!

Anadoluhisarlı kadınlar, gecenin ilerleyen bölümlerinde ise, derneklerinde eğitimini almaya başladıkları horon oyunu konusundaki maharetlerini sergilediler ve misafirlerine Karadeniz tulumu eşliğinde bir gösteri sunmanın heyecanını yaşadılar.

 

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...