Reklam
Reklam
Tekin, saya atölyesi gezdi, İncirköy’de konuştu

Tekin, saya atölyesi gezdi, İncirköy’de konuştu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, önce Beykoz Ortaçeşme’de bulunan bir saya atölyesini gezdi; ardından İncirköylüler ile bir araya geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün davetlisi olarak, önce Ortaçeşme’de bulunan bir saya atölyesini gezerek, burada çalışan işçiler ile sohbet etti; ardından İncirköy Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Tekin, programın sonunda tekrar Ankara’ya döndü.

Kimler vardı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İl Eğitim Sekreteri Füsun Sökmez, İl Genel Meclisi üyesi İlyas Yılmaz,  Esenyurt Belediyesi’nin CHP’li eski Başkanı Gürbüz Çapan, Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri, CHP İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan, bazı Belediye Meclisi üyeleri, CHP Beykoz Belediye Başkanlığı aday adayları Dr. Devrim Altıntaş, Aydın Düzgün ve Doç. Dr. Nafiz Ünlü, İncirköy mahalle Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz, Tokatköy Mahalle Muhtarı Erkan Atagün, partililer ve mahalle sakinleri 13 Mart 2013 Çarşamba akşamı, saat 19.30’da Çukurçayır’da bulunan Kelle’nin Kıraathanesi’nde bir araya geldiler.

Hızır Yılmaz, programa sonradan katıldı

Ankara’dan gelen Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Beykoz İlçe Örgütü Hızır Yılmaz’ın Beykozlu Giresunlular Derneği’nin etkinliğine katılımı dolayısıyla, İlçe Yönetim Kurulu üyesi Bahadır Yavuz, Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz ve bazı İlçe Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

İLK DURAK: Saya atölyesi

İlk olarak, Ortaçeşme Doğukapısı’nda bulunan bir saya atölyesine giderek, burada çalışan işçilerden bilgi alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, işçilere, “ burada kaderinize terk edilmişsiniz; devletin sizden haberi var mı?” diye sordu.

Atölye çalışanları da Tekin’e, fason çalışmakta olan saya işletmelerinin sıkıntıları olduğunu ifade ederek, geçtiğimiz günlerde 2 buçuk hafta çalışamadıkları örneğini verdiler.

Saya atölyeleri üzerinden 2B sorununa gönderme

Saya atölyesinde işçiler ile birlikte karşılıklı çay içen Gürsel Tekin, bir işçinin, “ saya atölyelerinin insanlara ekmek kapısı olması dolayısıyla, onları kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğunu” belirtmesi üzerine, “ zaten sosyal devletin yapamadığını girişimci yapıyor. Yapması gereken sosyal işleri devlet yapamayınca, vatandaş sadece burada değil, barınma sorunu konusunda da aynı şeyi yapıyor” yorumunda bulunarak, Beykoz’un 2B sorununa da göndereme yaptı.

Tekin, Beykoz’da halihazırda 15 tane saya atölyesi bulunduğunu ifade eden çalışanlara, “Özelleştirme, Türkiye’de olağanüstü bir sorun yarattı. Milyonlarca kişi işsiz kaldı” dedi.

Bu Ak Partili yöneticilerin hepsinin çocukları maşallah çok becerikli!

CHP Genel Başkan Yardımcısı, bir soru üzerine, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, “Fabrikalar iyi ki kapatıldı” şeklindeki söylemini ise şu şekilde yorumladı: “  Bir söz var: ‘ Kulu nasıl bilirsin’ demiş, ‘kendim gibi bilirim!’ Şimdi bu Ak Partili yöneticilerin hepsinin çocukları maşallah çok becerikli! Bunlar zannediyor ki, fukaranın çocukları da becerikli! ( Yücel Çelikbilek) bu sözü, bu anlamda söylüyor. Bizim çocuklar akıllı da, bizim çocuklar namuslu”

Gürsel Tekin, saya atölyesinin ardından ise 2B konusunda mahalle sakinleriyle bir araya gelmek üzere, Çukurçayır’da bulunan Kelle’nin Kıraathanesi’ne doğru yol aldı.

SON DURAK: Kelle’nin Kıraathanesi

Çukurçayır’a varışında kalabalık bir partili ve vatandaş topluluğu tarafından karşılanan Gürsel Tekin, burada mülkiyet sorununa değindi ve hükümetin mülkiyet politikasını eleştirdi. Tekin, vatandaşların sorularını da yanıtladı. Yöneltilen sorular sadece mülkiyet sorununu değil, farklı konuları da içerdi.

Muhtar Şefik Yavuzyılmaz: Sıkıntımız had safhada

Toplantının selamlama konuşmasını İncirköy Mahalle Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz yaptı. Mahallelerinde 2B’ye (6831 sayılı Yasa’ya) konu bin 190 adet parsel olduğu bilgisini aktaran Muhtar Yavuzyılmaz, bu parsellerin 400 m2, 500 m2 civarında, en büyüğünün ise 1 dönüm civarında olduğunu belirtti.

Mahallesi’ndeki 2B fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu kaydeden Yavuzyılmaz,                   “ 2 bin TL olan müracaat parasını ödeyemeyen insanların bu bedelleri ödemesi mümkün değildir” dedi.

Belediye beyan esası dikkate alınmalı

Muhtarlar Derneği olarak yaptıkları çalışmaya rağmen, “ bu rakamları aşağıya indiremediklerini” ifade eden İncirköy Mahalle Muhtarı, “ sıkıntımız had safhadadır” açıklamasında bulundu. Yavuzyılmaz, rayiç bedel yerine, Belediye beyan esasının dikkate alınması gerektiğine işaret etti.

Enkaz bedelini vatandaş karşılayacak

Muhtar Şefik Yavuzyılmaz, şunları söyledi: “ Bu parsellerde oturan vatandaşlarımızın çoğu emekli olup 600 TL, 800 TL maaş almaktadır. Onun için bu paraların vatandaş tarafından ödenmesi şansı yoktur. 6831 sayılı Yasa’yla getirilen tablo şu: Bu yerler alınmadığı takdirde, bir de bunların enkaz bedellerini karşılayacak şekilde düzenleme vardır. Bu nasıl olacak? Burayı alamadığın zaman buranın elektriği, suyu kesilecek, binanın enkazını da kaldıracaksın. Biz bunu nasıl kaldırırız? 2 bin TL’yi ödeyemeyen insanların bunu ödeme şansı yoktur. Bu insanların burada 150 sene geçmişi var. Fabrikalar varken bu insanlar buraya geldi, yerleşti. Bu, bizleri burada yok sayma anlamına gelir; bu, insanların burayı terki anlamına gelir. Biz nereye gideceğiz? Başka bir yere gitme şansımız yok. Onun için, gelen her siyasi partiye bu sıkıntımızı anlatmak zorundayız; bize bir çare bulsunlar, burada kalmamızı sağlasınlar.”   

Hızır Yılmaz: Rizeli bir Hızır Yılmaz var!

Muhtar Yavuzyılmaz’ın ardından ise toplantıya sonradan katılan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz söz aldı. “ Beykoz’da bir sürgün yasası yaşanıyorsa, CHP bütün kademeleriyle bu sürgüne ‘dur’ deme adına burada olacak” diyen Hızır Yılmaz, şunları söyledi: “ 2B Yasası sadece bir sürgün yasası değil, bir soykırım yasasıdır çünkü siz insanları iradeleri dışında, kırk yıllık komşularından ayırırsanız, atasının mezarından ayırırsanız, bu sadece bir sürgün olamaz, bu soykırım olur. Beykozlu’yu sürmek için ferman çıkaran Rizeli bir Recep Tayyip Erdoğan varsa, o fermanı yırtıp çöpe atacak Rizeli Hızır Yılmaz var.”

Gürsel Tekin: İktidar bu bölgede mülkiyet sorunu çözülebilmiş değil

CHP Beykoz İlçe Başkanı’nın ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ise “ söylediklerimizle bu iktidarı anlatmak biraz zor oluyor. Biraz da fotoğraflar ile anlatalım” diyerek, duvarda asılı ve üzerinde “ İstanbul AVM Mezarlığı “ yazılı bulunan bir haritayı işaret etti.

Gürsel Tekin, şu açıklamalarda bulundu: “ Ak Parti 25 yıldır iktidar. 11 yıldır da merkezde iktidar. Halen bu bölgede mülkiyet sorunu çözülebilmiş değil. Sadece 2B ile ilgili sorunlar yok. Hisseli tapular ile ilgili, kamu alanlarıyla ilgili binlerce sorun yaşanıyor. Sosyal devletin temel görevi, yurttaşların barınma sorununu çözmektir. Bunu devlet yapamamış, yurttaş kendi sorununu kendisi çözmüş.”

Ak Parti’nin 2B’den 25 milyar dolar gelir geleceğini belirttiğini ifade eden Genel Başkan Yardımcısı, “ 25 milyar doları kimden alacaksınız? Böyle bir para yok!” dedi ve “ Ya bu bakanlar hesap yapmayı bilmiyorlar, ya da dayak yememişler!’ eleştirisini yaptı.  

Parayı buldunuz, zenciliği unuttunuz!

Gürsel Tekin, şu açıklamayı yaptı: “ Sayın Başbakan diyor ya, ‘ biz Türkiye’nin zencisiydik.’ Doğru! Ama parayı buldunuz, zenciliği unuttunuz!” Başbakan’ın Üsküdar’da bulunan evinin mülkiyet sorununun çözüldüğünü ifade eden Tekin, “ Sayın Erdoğan’ın evini çözüyorsunuz da, 150 yıldır burada oturan Beykozlu vatandaşın işini niye çözemediniz? Çünkü çözmek istemiyorlar.”

Beykozlu’nun anne sütü kadar hakkıdır

2B alanlarına atıfta bulunarak, “ Meşru kabul edilmeyen, kaçak olan bir yerde” devletin vatandaştan vergi almasını da eleştiren Tekin, salonda bulunanlara, “ üç gün ( bu borçlarınızı) ödemeyin, suyunuzu, elektriğinizi keser” şeklinde seslendi ve “ CHP olarak seçim öncesinde söylediklerimizin ve bugün söylediklerimizin arkasındayız. Biz diyoruz ki, bu arsalar burada oturan yurttaşlarımızın anasından, babasından kalma kendi alanlarıdır, kendi haklarıdır. Annesinin sütü kadar sonuna kadar hakkının olduğunu savunuyoruz ve bu konuda da sonuna kadar bu mücadeleyi vereceğiz”  dedi.

Rezidans ve AVM’ler vatandaşa ek yük getirdi

Milli Emlak üzerindeki malların milletin ortak malı olduğunu belirten Tekin, harita üzerinde işaretli rezidanslar, kuleler, alışveriş merkezleri ve büyük binalara işaret ederek,  “ bunlar, Ak Parti döneminde özel plan tadilatlarıyla yapılan rant alanları” açıklamasında bulundu.

İstanbul’un söz konusu bu alanlarında son 7 yılda 100 milyar dolar rant yaratıldığını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı, bunun vatandaşların emlak vergisini artırdığını belirterek, bu yerlerdeki holding sahibi bir kişinin ödediği asfalt katılım payı ile sıradan bir vatandaşın ödediği payın aynı olduğuna işaret etti. Söz konusu rezidans ve AVM’lerin trafik sorununu da arttırdığını ifade eden Tekin, “ bu yerler dolayısıyla sırtınıza sadece ve sadece milyonarca yük ve vergi yüklendi” dedi.

Din adına oy alıp dinsizlik yapanlar

Mahalle sakinlerine, “ Din adına, iman adına sizden oy alıp sonra dinsizlik imansızlık yapmasınlar!” şeklinde seslenen Tekin, “ sizi kimlerin yönettiğini bilmeniz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Binlerce vatandaş müteahit mağduru. Bu müetahitler kim?

Esenyurt’ta, maket üzerinden ev satışları yapıldığını hatırlatan Tekin, beş binlik plana uymadığı halde, binlik planlara ruhsat verildiğini, sonrasında ise bu ruhsatların iptal edildiğini kaydederek, “ burada binlerce vatandaş mağdur” dedi. Genel Başkan Yardımcısı, “ söz konusu müteahit firmaların tamamı bugünkü iktidarın yakın dostlarıdır, arkadaşlarıdır, bakan çocuklarıdır” iddiasında bulundu.   

Namus borcumuz

Beykozlulara, “ Mülkiyet sorununuzu beş kuruş para almadan çözmek bizim namus borcumuz olacak” şeklinde seslenen Gürsel Tekin, ayrıca, “ ama sizin de yapacağınız bir tek şey var. 2014 Mart’ta kendi geleceğinize oy verin, sorununuzu çözün” çağrısını da yaptı.

Soru- cevap bölümüne geçildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, vatandaşlar tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...