Reklam
Reklam
Saadet Partisi, Yenimahalle sakinleriyle ile buluştu

Saadet Partisi, Yenimahalle sakinleriyle ile buluştu

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, mahallelerde “mülkiyet” konulu toplantılarına devam ediyor

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı’nın mahallelerde düzenlediği mülkiyet toplantılarının son durağı Yenimahalle oldu. SP Yenimahalle Temsilciliği'nde gerçekleşen mülkiyet konulu toplantıya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

İl Başkan Yardımcısı da katıldı

Saadet Partisi İlçe Başkanlığı'nın organize ettiği toplantıya, İlçe Başkanı Burhan Öz, SP İl Başkan Yardımcısı Selman Yücel, Esenler'den İBB Meclis Üyesi Sebahattin Yiğit, SP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Davut Erdem Şeraldı, SP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi av. Cabir Soylu ve mahalle sakinleri katıldı.

Davut Erdem Şeraldı: Mikrofonu vatandaşa uzatmıyorlar!

Programın açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan Davut Erdem Şeraldı, 15 günde bir belirli mahallelerde bu toplantıları gerçekleştirerek vatandaşların mülkiyet sorunlarına yönelik tespitlerde bulunduklarını belirtti. Şeraldı, diğer siyasi partilerin ilçe başkanlıklarının mahallelerde milletvekilleri ile toplantılar düzenlediklerini hatırlatarak, ancak buralarda mikrofonun vatandaşlara uzatılmadığını savundu.

Söz mahallede!

D. Erdem Şeraldı şunları söyledi: “ Mahallelerde 15 günde bir böyle özel toplantılar yapıyoruz. 15 gün önce Çubuklu'daydık.  ‘ Söz mahallede’ programının asıl amacı, yerel seçimler öncesi Saadet Partisi'nin mahallelerdeki sorunları tespit etmesi üzerinedir. Bugün de yine aynı şekilde programın formatına uygun olarak sizlerin de soru ve görüşlerini dinlemek istiyoruz. Bu bağlamda üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.”

Söylemlerde bulunup gidiyorlar

Siyasi partilerimiz milletvekilleri ile mahallelerde bazı programlar yapıyorlar ama genelde mikrofonları eline alıp bazı söylemlerde bulunup çekip gidiyorlar. Biz ise vatandaşımızı dinlemek istiyoruz.

Burhan Öz: 2B Yasası kâbus gibi çöktü!

Şeraldı'nın açılış konuşmasının ardından ise Saadet Partisi İlçe Başkanı Burhan Öz söz aldı.  Öz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Çok derdimiz var ama bir derdimiz önemli ve acildir. Bu derdimiz ise mülkiyet konusudur. Hemen hemen 1 yıl önce 2B Yasası çıktı fakat çıktığı gün üzerimize kâbus gibi çöktü. Öyle bir rayiç bedel ile ortaya çıktı ki, bu 2B, ‘ evini yerini terk et’ dediler. Hemen sivil toplum kuruluşlarından ve siyasi partilerden bazı baskılar oldu. Sonra o yasayı çıkartan irade, psikolojik baskı kullandı.   ‘ İşgalci’ kelimesi ile bizi karşı karşıya bıraktılar. Buna müsaade etmemek için ısrar ettik; ismi değişti ve ‘ 2B mağduru’ oldu. Yani, getirdiği 2B Yasası’nı dayatırken bize bir şekilde ‘ haksızsınız’ dediler. ‘ İşgalci değilseniz bile, 2B mağdurusunuz’ dediler ve rayiç bedeli dayattılar.”

Rantiyenin ekmeğine yağ sürmek için çabalıyorlar

“ Sonra gördük ki, kendileri bu Yasa ile 4-5 defa oynadılar. Oynama miktarları bu Yasa’nın ne derece yanlış olduğunun bir göstergesidir. Rütuşlarda bile samimi değiller. Yine bir yerden zarar verecekler! Rantiyenin ekmeğine yağ sürmek için çabalıyorlar.”

Hiçbiri gerçeği söylemiyor

“ Zaman zaman AKP’liler, CHP’liler MHP’liler konuşuyorlar ama hiç biri size hakkınızı teslim etmiyor, hiç biri gerçeği söylemiyor. Çünkü ikisi de o kanunun savunucularıdır. Sen Meclis’te o kanuna direnemiyorsun ama destek veriyorsun! Geçen hafta CHP Milletvekili vardı burada. Burada ne konuşuyorsun kardeşim; Meclis’te konuşsana! Sayı önemli değildir icraat önemlidir.”

Meclis üyeleri neden Belediye Meclisi’nde konuşmuyor?

“ Seçim yaklaştığında seçime uygun konuşmalar gerçekleştiriliyor. Sonra Meclis üyeleri konuşuyorlar. Sayın Meclis üyeleri! Neden Belediye Meclisi’nde konuşmuyorsunuz? Peki, biz ne yapacağız, kalkıp müdahale edeceğiz, mücadele edeceğiz, yoksa oynanan bu oyunları bitirmek mümkün değil.”

Ak Parti’ye de, CHP’ye de oy vermeyin!

“ Bunları biz seçtik, seçtiğimiz gibi koltuklarını altından çekip alabiliriz de. Ama seçime kadar oyalayacaklar, sonrada seçimden sonra rafa kaldırılacak. Diyorlar ki, ‘ Ak Parti geliyor, CHP'ye ver; CHP'ye oy ver AKP geliyor.’ Biz diyoruz ki, ‘ ikisine de vermeyin! Bu zulmü durdurabilecek Saadet Partisi'dir’. Bunlar, Millet Meclisi’nde, Belediye Meclisi’nde beraber değiller mi?”

Çare, Milli Görüş!

“ Çaresiz değilsiniz, çare milli görüş, çare Saadet Partisi'dir. Yeter ki bizi duyun, dinleyin ve anlayın ve tekrar eski günlerdeki gibi bize destek verin.”

Sebahattin Yiğit: Allah bize gömleğimizi çıkartmayı nasip etmesin!

İlçe Başkanı Burhan Öz'ün ardından ise İBB Meclis Üyesi Sebahattin Yiğit bir konuşma yaptı. Yiğit, şunları söyledi: “ Milli Görüş partileri olarak biz 40 yıldır adaletin tesisi için gayet ediyoruz. Ülkemizin yaşanılabilir bir yer olması için mücadeleye devam ediyoruz. Gömleğimizi çıkartmadık, inşallah Allah bunu bize nasip etmez.”

Plan tadilatlarını babalarının hayrına yapmıyorlar

“ İBB'de 301 tane meclis üyesi var. Bu Belediye’ye her ay 300 civarında dosya gelir ve 280 tanesi İstanbul planları ile alakalıdır. Bu 300 dosyanın 290 tanesi oy birliği ile yani CHP'nin de oyları ile geçiyor ve buradaki plan tadilatları da ranta dayalı plan tadilatlarıdır. Örnek verebiliriz. Bunları babalarının hayrına yapmıyorlar.”

Bunlarınki rantsal dönüşüm!

“ Kentsel Dönüşüm bu günlerde oldukça moda olmuş durumda. Depreme dayanıklı olmayan binaların yenilenmesi, donatı alanı olmayan yerleri açarak, kenti yenilemektir. Ama bunlarınki Kentsel Dönüşüm değil ‘ rantsal dönüşüm’ dür. İlk önce buraların paralarını alacaklar sizden. Biliyorsunuz, burada bir çivi bile çakamazsınız. Ondan sonra plan tadilatı yapacaklar. ‘ Şu fiyata istimlak edelim!’ diyecekler, ya da ‘ yeşil alan’ diyecekler ve elinizden alacaklar.

Devlet yaşadığımız yerde aşımızı verseydi, gelir miydik?

“ Bu noktada insanların niyetlerinin halis olmalıdır. Siyasi partiler halka hizmet için vardır; Rant elde etmek için ellerinde ne varsa almak için değil. Biz Anadolu'dan rızkımızı temin etmek için geldik. Devlet aşımızı yaşadığımız yerde verseydi, gelir miydik?”

Vatandaşların soruları yanıtlandı

Saadet Partililer, konuşmaların ardından ise Yenimahalle sakinlerinin sorularını yanıtladılar.

Not: beykoztr.com’dan Fırat Aydoğar’a teşekkür ederiz!

YORUMLAR...