Reklam
Reklam
Kıraathaneler ve dernekler kütüphaneye dönüşüyor

Kıraathaneler ve dernekler kütüphaneye dönüşüyor

Beykoz’da başlatılacak yeni uygulamayla kahvehanelerde kitaplıklar oluşturulacak ve vatandaşların kitap okumaları sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eşi Hayrunnisa Gül himayelerinde başlatılan “Türkiye Okuyor” kampanyası ile Kütüphaneler Haftası çerçevesinde Beykoz’da bulunan kıraathaneler ‘okunan’ mekanlara dönüşecek. Kıraathanelerin yanı sıra derneklerde de kütüphaneler oluşturulacak.

Emeklilerin yoğun bulunduğu ilçede 250’yi aşkın kıraathane bulunduğunu ifade eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “250 bin nüfusun yaşadığı ilçemizde kütüphane bulunmuyordu. Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle, yaklaşık 15 bin kitabın yer aldığı modern bir kütüphane kurduk. Kısa sürede üye sayısı 4 bini geçti. Son bir ayda, Kütüphaneler Haftası kapsamında 22.00’ye kadar açık olmasından dolayı da 6 bin vatandaşımız kütüphaneden yararlandı. Ancak bununla yetinmeyeceğiz. İlçe genelinde bulunan tüm kahvelere yani kıraathaneleri öz kimliğine kavuşturmak istiyoruz.  Ankara Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre,  kıraathanelerin “en az parayla en fazla vakit harcanan yer” olduğu belirtiliyor. Vatandaşlarımız kendilerine en yakın yerde bulunan kıraathane ya da derneklere giderek vakitlerini daha verimli geçirebilirler. Buna imkan sağlayacağız, kitap desteğinde bulunacağız. Kitaplıklar oluşturarak, daha fazla oyun oynamak yerine kitapla haşır neşir olmalarını hedefliyoruz. İleriki zamanlarda okumayı teşvik etmek için çeşitli ödüllü yarışmaların yanı sıra yazarlarımızı vatandaşlarımızla buluşturmayı da planlıyoruz. İlçemizin her köşesinde adeta ‘Küllük’ yer alacak.Basın ve Edebiyat dünyamızda ünlü yazar, gazeteci ve fikir mekanı olan ‘Küllük’leri Beykoz’da canlandıracağız.” dedi.

YORUMLAR...