Reklam
CHP'nin yıkıp Halkevi yaptığı caminin inşası başlıyor

CHP'nin yıkıp Halkevi yaptığı caminin inşası başlıyor

CHP'nin tek parti iktidarı döneminde yıkılarak Halkevine dönüştürülen Beykoz Küçüksu Camii, aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek.

CHP'nin tek parti iktidarı döneminde yıkılarak Halkevine dönüştürdüğü Küçüksu Camii, aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, caminin aslına uygun olarak yapılması konusunda gerekli proje işlemleri tamamlandığını belirtti. Küçüksu Camii'nin şiirlere konu olan bir alan üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Çelikbilek, bölgenin Osmanlı zamanında yapılan Küçüksu Kasrı ve çayırıyla tarihi nitelik taşıdığını aktardı. CHP'nin iktidar olduğu dönemde cami özelliğinden çıkarılarak halkevine dönüştürülen caminin, Celal Bayar'ın talimatıyla tamamen yıkıldığına işaret eden Çelikbilek, 'Yıllarca camisiz kalan bölgenin tarihi dokusuyla ilgili bilgimiz vardı. Caminin eskiden bulunduğu bölgeye kazıklar çakılarak inşaata başlandı' diye konuştu.

TARİHİ YAPI BELGELERLE ASLINA DÖNÜYOR

Cami yapımında özel işlemeler ve malzemelerin kullanılacağını ifade eden Başkan Çelikbilek, 'Bahçesiyle, etrafındaki şadırvanıyla güzel bir camiye kavuşacağız. En az 400 kişilik bir cemaat kapasitesine ulaşacağız' dedi. Yeni Şafak'ın daha önce de manşetine taşıdığı Küçüksu Camii ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarih Çevre Koruma Müdürlüğü kapsamlı bir araştırma yürütmüş. Caminin 1835'te yenilendikten sonraki durumunu ortaya koyan kurum, ilk yapıldığında adı Mihrişah Sultan Camii olan Küçüksu Camii'nin Mimar Ali Talat Bey tarafından yapılan tasarımını da inceleyerek yeni halini buna göre dizayn edecek.

Parti amblemli cami gazino oldu

1750'lerde yapılan Küçüksu Camii, Padişah I. Mahmut'un fermanı ile 1835'te restore edildi. 1930'larda ise caminin hemen yanındaki Küçüksu Kasrı devlet büyüklerine tahsis edildi. Bu süreçte caminin minaresi anlaşılamayan bir sebeple yıkıldı. Daha sonra CHP Halkevi olarak kullanılan cami parti lokaline de dönüştürüldü. Yıkılan minaresinin yerine 6 ok yerleştiren CHP, burada langırt bile oynattı.

Kaynak:Yeni Şafak

YORUMLAR...