Reklam
Reklam
Rayiç bedeller iyileştirilecek mi?

Rayiç bedeller iyileştirilecek mi?

2B rayiç bedelleri ile ilgili olarak Ankara’ya giden AK Parti ve CHP İlçe yönetimleri ve Muhtarlar Derneği’yle Beykoz’a dönüş yolunda konuştuk.

2B’de açıklanan rayiç bedeller ile ilgili olarak, Ankara’ya giden Ak Parti ve CHP İlçe başkanlıkları yönetimleri ile Muhtarlar Derneği’yle Beykoz’a dönüş yolunda konuştuk.

Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Dernek Başkanı Cavit Gül ile Beykoz Güncel Haber okuyucularına özel…

AK Parti de, CHP de bugün Ankara’daydı

Beykoz kamuoyu 2B rayiç bedelleri ile ilgili tepkisini, ilkin Beykoz Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen basın açıklamasında, ardından ise CHP Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen mitingte dışa vurmuştu. CHP İlçe Örgütü, Beykoz’dan yükselen tepkiye Ankara’nın dikkatini çekmek için, 2 Nisan 2013 Salı günü partisinin grup toplantısına gideceğini açıklayarak, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’e de bu yönde bir teklif sunmuştu.

CHP, basın açıklaması yapacak

Ak Parti, CHP ve Beykoz Muhtarlar Derneği heyetleri, aynı gün ( 2 Nisan 2013, Salı) birbirlerinden ayrı olarak, Başkent’te idiler. Ancak CHP İlçe Örgütü, Cavit Gül başkanlığındaki 8 muhtarın oluşturduğu Beykoz Muhtarlar Derneği heyetinin “ CHP grubuna geleceklerini bildirmiş olmalarına rağmen, gönderilmediklerini” ifade ederek, muhtarlar heyetinin “ kimler tarafından gönderilmediği” ile ilgili olarak 3 Nisan 2013 Çarşamba günü ilçe binasında bir basın açıklamasında bulunacağını duyurdu. Ancak söz konusu basın açıklaması, “ İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın İl Başkanlığı’ndaki bir toplantıya katılacak olması” dolayısıyla, aynı gün içinde ileri bir tarihe ertelendi.  

Sefer, Yılmaz ve Gül’e sorduk

Beykoz Güncel Haber,  bu gelişmeler üzerine haberin yayına hazırlandığı saatte henüz Ankara’dan dönüş yolunda olan Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP ilçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Beykoz Muhtarlar Derneği Başkan’ı Cavit Gül’ü arayarak, kendilerine, 2B rayiç bedelleri konusunda Ankara’da neler yaşandığı, yetkililerin karşısına hangi teklifler ile çıkıldığı ve nasıl tepkiler alındığı hususlarını sordu.

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’e, yukarıdaki sorularımızın dışında ayrıca, “ CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın, ‘ birlikte T.B.M.M Grup Toplantısı’na katılma’ yönündeki  teklifini kabul etmiş olmasına rağmen, iddia edildiği gibi, neden kendileriyle değil de, Ak Parti’yle Ankara’ya gittiği” sualini yönelttik.

Aldığımız yanıtları, sizler ile paylaşıyoruz:

Cavit  Gül: Amacımız, bağcıyı dövmek değil; üzüm yemek

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, sorularımıza cevap olarak, ilkin Ankara’da yaşananlar ile ilgili olarak, şu değerlendirmeyi yaptı:  
“ Gece saat 3’te Ankara’ya doğru yola çıktık. Bizi orada bölge milletvekilimiz Metin Külünk karşıladı.  T.B.M.M. Başkan vekili, eski Bakan Mehmet Ali Şahin ile görüştük. Oradan Milli Emlak Müdürlüğü’ne geçtik ve burada rayiç bedeller ile ilgili olarak Milli Emlak Müdürü ile görüştük. Ardından, Mustafa Ekici Bey ile görüştük.”

2B rayiç bedelleri tekrar bir değerlendirmeye alınacak; olumlu yaklaşım var!

“ 2B rayiç bedelleri tekrar bir değerlendirmeye alınacak. Biz oraya gövde gösterisi için gitmedik yani Beykoz’un sorununa, kanayan yaraya çözüm için gittik. İnşallah, bir adım daha attık. Olumlu yaklaşım var. Yaptığımız görüşmeler, rapor halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.”

İlerleyen günlerde inşallah iyi haberler olacak

“ Bizim teklifimiz, fiyatların emlak değeri üzerinden, en azından emlak değerine yakın olması yönünde. Fiyatların emlak değerinin çok çok üzerinde olması nedeniyle, Beykoz halkının bunu ödeyemeyeceğini, bölgemizdeki gelir seviyesinin düşük olduğunu ifade ettik. Ankara’da bürokratlara gittik; bürokratlardan sonra da Meclis Başkanvekillerinin makamlarına gittik. Akif Hamzaçebi’nin olsun, Mehmet Ali Şahin’in olsun, Mustafa Ekici’nin olsun... 8- 10 tane milletvekiliyle de görüştük ancak bunların (bu konuda) yetkileri olmadığı için, artı bürokratlarımız ile yetkili organlarımız ile de görüştük. Milletvekilimiz Metin Külünk’ün de emeği var bunda. İlerleyen günlerde inşallah iyi haberleri olacak diye düşünüyoruz; beklentimiz var.”

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi ile de görüştük

“ T.B.M.M ziyaretimizde CHP milletvekilimiz Akif Hamzaçebi ile görüştük; kendisinin de çayını içtik. Akif Bey, bize ‘iyi yaptınız! Ben de konuyu takip edeceğim’ dedi. Hatta MHP Bölge Milletvekili Ali Torlak’a da uğrayacaktık ancak yoğunluktan dolayı kendisini sadece arayabildik. Kendisi, bana, ‘tamam muhtarım; sorun yok’ dedi. Yani, ona da uğramış gibi olduk. Ankara’ya gitmeden önce Beykoz’daki üç siyasi ilçe başkanını da ( Ak Parti, CHP ve MHP) aradım ben.”

Biz, tek taraflı hareket etmeyi düşünmüyoruz

“ CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Bey ile biz ( CHP mitinginin olduğu) 31 Mart Pazar günü görüştüğümüzde, bize  ( Salı günü için, Ankara’ya) ‘gelir misiniz?’ dedi. Ben, kendisine, ‘şu an karar vermem yanlış olur. Arkadaşlarımla görüşürüz, ona göre Pazartesi günü (1 Nisan) ben size dönerim’ dedim. Pazartesi günü Hızır Bey’le görüştüğümde kendisine, ‘ Ak Parti İlçe Başkanı ile de, MHP İlçe Başkanı ile de görüştüm. Ankara’da buluşuruz’ dedim. Neticede, biz burada tek taraflı hareket etmeyi düşünmüyoruz. Neticede bu, Beykoz’un sorunu.”

Ankara’da Hızır Yılmaz ile karşılaştık

“ Biz kendi aracımız ile gittik. Olay bu. Ankara’da ise Meclis çıkışında Hızır Bey’le karşılaştık ve görüştük. Ben orada kendisine, ‘biz buraya geldik, ilgili kurumlar ile görüştük” dedim.”

Amacımız, bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek!

“ Biz, Ankara’ya Beykoz halkının sorunlarını çözmek için gittik. Biz, bağcıyı dövme peşinde değiliz; bağdan üzüm yemek, Beykoz halkının sorunlarını dile getirip sorunu çözmek düşüncesindeyiz. Bu öyle demiş, bu böyle demiş, inanlar birtakım farklı şeyler söyleyebilir. Biz muhtarlar olarak burada parti falan da tutmuyoruz. Ama tabii, burada çözüm noktası Ak Parti ise ve onlara gitmemiz gerekiyor ise onlara da gidiyoruz. Biz, öbür tarafı da ziyaret ettik. Çözüm noktası Ak Parti olduğu için, Ak Parti’den bürokratların çalıştığı yetkili bakanlıklar ile görüşerek hareket ettik.”

Biz, Ankara’ya Ak Parti ile birlikte gitmedik

“ Biz, Ankara’ya Ak Parti ile gitmedik. Kesinlikle öyle bir şey yok. Bizim gittiğimiz araç ayrı. Biz, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ve İlçe Başkanı Adem Sefer ile Ankara’da bir araya geldik, buluştuk.”

Adem Sefer: Muhtarlarımız bu işi şov olarak düşünselerdi, CHP’nin yanında yer alırlardı

Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Adem Sefer ise, gazetemize yaptığı açıklamada Ankara’daki görüşmelerin “ olumlu geçtiğini” kaydederek, şunları söyledi:

“ Bazı şeyler olgunlaşmadan sahaya yansıdığı zaman, geri dönüyor; olumsuz etki yapıyor. Ben başından beri şunu söylüyorum: 2B sürecini bu noktaya getiren Ak Parti, bunu yasal olarak çıkaran Ak Parti’dir. Halkımızın fiyatlar ile ilgili olarak şu an bir rahatsızlığı var. Bu, çok doğal. Biz de kesinlikle buna ( katılıyoruz.) Bununla ilgili iyileştirmenin adımlarını attık. Ama netice bir noktaya gelmeden açıklamak istemiyoruz. Ancak gelişmelerin olumlu olduğunu, muhtar arkadaşların haklı olarak bu işin çözüm yanlısı olduklarını (düşünüyoruz.) Muhtarlarımız eğer bu işi şov amaçlı düşünselerdi, CHP’nin yanında yer alırlardı ama arkadaşlarımız da bölge insanlarını düşündükleri için, sabahın saat 08.00’inden beri en az beş altı yer ile görüşmelerimizi yaptık. Görüşmelerimiz olumlu geçti. İnşallah, neticelerini de yakın zamanda Beykoz halkı duyacak.”

Hızır Yılmaz: Hem Beykoz’un, hem Türkiye’nin sesini duyurduk

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise aynı gün, 100 Beykozlu ile birlikte partisinin T.B.M.M’deki grup toplantısına katıldı.

Dönüş yolunda, sorularımızı yanıtlayan İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, hem grup toplantısında yaşananları, hem de Muhtarlar Derneği ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Ankara’da müthiş verim aldık

“ Beykozlu vatandaşlarımız ile birlikte gittik Ankara’ya. ( 31 Mart 2013 Pazar günkü) mitingimizde konuşan ablamız Hatice Köse’ye Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, grupta söz verdi. Müthiş verim aldık. 2B sorununu tüm Türkiye duydu. Beykoz bu konuya parmak bastığı için, bu işin öncülüğünü yaptığı, bayrağı haline geldiği için Türkiye’nin değişik yerlerinden teşekkür telefonları geliyor. Hem Beykoz halkının, hem de Türkiye halkının sesini duyurma adına bir şeyler yapabildiysek, ne mutlu bize!

Kemal Kılıçdaroğlu davet etti

“ Yapmış olduğumuz mitingin çok başarılı olduğunu duyunca, zaten Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu, özellikle Beykoz ağırlıklı olmak üzere, Ümraniye, Çekmeköy gibi 2B sorununun ağırlıkta olduğu ilçeleri grubumuza kendisi davet etti ve grupta da 2B’nin geldiği noktayı, hükümete geri dönmesi gerektiğini misafirlerin önünde söyledi.”

Ak Parti, CHP davet edince mi uyandı?

“ Muhtarlarımız bizim T.B.M.M’deki grubumuza uğrayacaklardı. ( 3 Nisan’da yapacağım basın açıklamasında) yapmak istediğim onları yargılamak değil. Onlar ‘geleceğiz’ demişlerdi; kendilerine, ‘ hangi gerekçeler ile gelmediniz?’ şeklinde bir soru sormayı düşünüyorum.  Yolda iken beni de aradılar ve gerekçelerini söylediler. Ben muhtarlarımıza,     ‘ Ak Parti biz sizi grubumuza davet edince mi uyandı? Bu, bir oyalama taktiği olmasın. Bundan kaygı duyarım. CHP grubuna gitmemek için size öylesine randevu verip muhtarları da gündemin içerisine sokmama gibi bir niyetleri olup olmayacağı’ sorusunu yönelteceğim. Yoksa kötü bir niyet yok. Ben, arkadaşlarımı da kötü niyetli bulmuyorum.”

Bu, bir oyalama taktiği olabilir

“ CHP olarak biz bu konuda hep şunu söylüyoruz: (2B sorununu) kim çözer ise çözsün. Biz de nereye gittiyseler, muhtarlarımız ile birlikte gidebilirdik. Bunda hiç gurur yapmayız. Öyle bir kaygımız yok. Ben, (basın açıklamasında), daha önceki süreçleri hatırlatacağım ve basın üzerinden Ak Parti’ye güvenilmeyeceğini,  bugünkü olayın da Beykoz muhtarları CHP grubuna gitti diye gündeme sokmama, oyalama taktiği olabileceği yönünde kaygılarımı (belirteceğim.) Eğer bir umut verdiyseler, bunu deklare etmeleri durumunda, yarın Ak Parti bunları yapmaz ise, bunun kamuoyunda bu sefer muhtarlar kendilerini oyaladı şeklinde algılanacağını, bu sorumluluğun muhtarların üzerinde kalacağını, Ak Parti’ye karşı mesafeli olmaları gerektiğini basın yoluyla kendilerine duyuracağım; muhtarlarımızı bu konuda uyaracağım.”

Muhtar arkadaşlarımı kötü niyetli görmüyorum

“ Ben, muhtar arkadaşlarımı özellikle ( yolda telefon ile aramalarından sonra) kötü niyetli olarak görmüyorum. Zaten kötü niyetli görecek bir şey de yok. Çünkü ben teklif ettim onlar da CHP grubuna geleceklerini kendileri söylediler. ‘Evet, gelelim; gelmişken de diğer grupları da gezelim, daha fazla fayda sağlayalım’ dediler. Ben de, ‘hayhay!’ dedim. Hatta, beni de davet ederseniz, Ak Parti grubuna, MHP grubuna ben de gelebilirim’ demiştim. Ancak, hangi bakanlık ise, onlara tam da bizim grup saatimizde randevu vermiş! Herhalde bakan da çok yoğundu, o saate denk gelmiş!”

Muhalefetin görevi budur

“ Ak Parti, bugüne kadar muhtarlarımızı çok ciddiye almadı. Ancak bizim bu eylemlerimizden sonra, Beykozlu 100 vatandaşımız ile CHP’nin T.B.M.M’deki Genel Kurulu’na gittikten sonra, Ak Parti hükümetinin kendilerini dinlemesi, görmesi yönünde umarım muhtarlarımıza bir katkımız olmuştur. Zaten muhalefetin görevi de budur. Sorunları iktidarın önüne sunarak, bunların çözülmesi gerektiğini kendilerine hatırlatmaktır. O zaman biz de işimizi iyi yapmışız galiba diye bundan da pay çıkarırız. Halkımız adına da seviniriz.”

Haber: Arzu Başlantı

 

YORUMLAR...