Reklam
2B ile ilgili konu çözülecek; bu bir vaat değil!

2B ile ilgili konu çözülecek; bu bir vaat değil!

Beykoz Belediyesi, ilçede faaliyet gösteren yöre dernekleriyle bir araya geldi. Toplantıda 2B rayiç bedelleri de gündeme geldi.

Beykoz Belediyesi, ilçede faaliyet gösteren yöre dernekleriyle bir araya geldi. Toplantıda 2B rayiç bedelleri de gündeme geldi. “ İstişare Toplantısı” adı altında gerçekleştirilen toplantıya on sekiz yöre derneği katıldı. Beykoz Kaymakamı’nın ardından konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bir slayt sunumu eşliğinde ilçede hayata geçirilmesi planlanan çeşitli projeleri tekrarladı. 2B ve fiyatlar konusuna da değinen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ana muhalefet partisi CHP’yi de eleştirdiği konuşmasında, fiyatlar ile ilgili olarak, “ benim vatandaşımın alım gücüyle orantılı fiyatlar değildir” açıklamasında bulundu.  

Beykoz Korusu İ.B.B. Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantı, Galatasaray’ın Real Madrid takımı ile yapacağı maç dolayısıyla planlanandan erken sonlandırıldı.

Hasan Karakaya: 2B konusunda Beykoz halkının ciddi anlamada sıkıntıları var

 

Toplantıdan erken ayrılmak durumunda olduğu için konuşması öne alınan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ın ardından söz alan Beykoz İl ve Yöre Dernekler Birliği  dönem Başkanı Hasan Karakaya, Beykoz’da beş yıldan bu yana faaliyetlerini sürdürmekte olduklarını hatırlatarak, Beykoz Belediyesi ile söz konusu bir araya gelişlerin daha sık olması temennisinde bulundu ve “ ümit ediyorum ki, fikir alışverişleri daha tez olur. Bu manada Beykoz’a bizler de STK’lar olarak katkı sunma noktasında her zaman hazırız. Bunu yapmak için de İl Dernekler Birliği olarak, kendi derneklerimizde ciddi anlamda çalışmalar içerisindeyiz” dedi.

Rantiyeciler ile gerçek ihtiyaç sahiplerinin aynı kefeye konmaması lâzım

Sözlerini, “ şu anda Beykoz’un maalesef en ciddi problemi 2B” şeklinde sürdüren Karakaya, şunları söyledi: “ Beykoz halkı bu manada bir heyecan içerisinde ve ciddi anlamda da sıkıntıları var. Başkanımız (Yücel Çelikbilek’in) bu konudaki gayretlerini biliyorum. Beykoz’daki sıkıntıyı Ankara’ya aktarmaya çalıştığını, bu noktada ciddi mesai harcadığını biliyorum. Bu açıklanan fiyatlar ile ilgili olarak hangi noktada katkı yapılması gerekiyor ise, bizler de katkı sunmaya hazırız.  Bu fiyatların mutlaka bir şekilde düzeltilmesi Beykoz halkının gerçekten rahat etmesi ( açısından önemli.) Burada rantiyeciler ile gerçek ihtiyaç sahiplerinin –nasıl olacak bilmiyorum ama- bir şekilde ayrılması, bu ikisinin aynı kefeye konmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu manada ne çalışma gerekiyor ise, bu çalışmalara katkı sunmaya her zaman hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.”

Katılımcıların, Galatasaray maçını heyecan içinde beklemeleri dolayısıyla sözlerini fazla uzatmayacağını söyleyen Beykoz İl ve Yöre Dernekler Birliği dönem Başkanı Hasan Karakaya’nın ardından ise Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek söz aldı.

Yücel Çelikbilek: 2B ile ilgili konu çözülecek; bu bir vaat değil!

Konuşmasının başında, yöre dernekleri temsilcilerini toplantının akış süreci ile ilgili olarak uyaran Belediye Başkanı, ya konuşması öncesinde kendisine – varsa- soruların yöneltilmesini, aksi takdirde konuşmasına başladığı takdirde, bir iki saat sürecek sözlerinin ardından soru yöneltilmesi durumunda, milli maçın biteceği uyarısında bulundu. Ancak, dernek yöneticilerinin aksini belirtmemeleri nedeniyle, Başkan Yücel Çelikbilek, konuşmasına başladı.

Konuşmasında, söz konusu “ istişare” toplantılarını senede en az bir kere yaptıklarını kaydeden Belediye Başkanı, katılımlarından dolayı misafirlerine teşekkür etti.

Beykoz zor bir ilçe

“ Beykoz zor bir ilçe” açıklamasında bulunan Çelikbilek, “ biz halka hizmetin Hakk’a hizmet etmek olduğunu bilen anlayışın insanlarıyız. Topluma hizmette işler bitmez, yeter ki, niyetiniz doğru olsun” dedi.

Kimsenin kimseyi bir yere gönderdiği yok!

Konuşmasının devamında, 2B konusuna da değinen Belediye Başkanı, vatandaşlar arasında,    “ bizi buradan gönderecekler” şeklinde bir düşüncenin mevcut olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “ 40 yıldır bu Beykoz’dan hep bizi gönderdiler ama hiçbir yere gitmedik biz! Kimsenin kimseyi bir yere gönderdiği yok. Gönderemezler, nereye gönderecekler sizi? Ama bu korkuyu, bu yanlışı hep belleklerimize kazıdılar bizim. ”

Vatandaşa vereceğiz

“ İnsanların sağlığı, eğitimi ve barınması ile ilgili siyaset yapmanın bir sanat haline geldiği” eleştirisinde bulunan Belediye Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “ Beykoz Belediyesi’nin elinde ne varsa satacağız ve bu Belediye’yi halka mal edeceğiz. Sonra da halka diyeceğiz ki, ‘ Bu Beykoz’un düzelmesi için sizin de katkıda bulunmanız lâzım. Aslında yerel hizmet bu. Vereceğiz her şeyi millete; sonra da diyeceğiz ki, ‘şimdi de siz bize verin ki, bu Belediye’yi idare edebilelim. Yoksa benim gökten para yağdıracak halim yok. İnşallah bu günleri göreceğiz; bu halk, bu toprakların tamamının sahibi olacak. Bu ne demektir? Bizim kendi elimize olan arsalarımızın, Milli Emlak’tan devralacaklarımızın tamamını, inşallah Büyükşehir’den devraldığımız arsaların tamamını ve 2B’lerin tamamını bu vatandaşa vereceğiz ve bu vatandaş buraların sahibi olacak.”

CHP’ye eleştiri: Maşallah, mangalda kül bırakmıyorlar!

“ Bu fiyatlar ile buraları biz alamayız!” şeklindeki düşünceye de gönderme yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, isim vermeden ana muhalefet partisi CHP’ye atıfta bulunarak, şunları söyledi: “ Şu ana kadar vicdanen rahat söylüyorum. Bu parti (Ak Parti), Türk halkını zora sokacak hiçbir işin içerisinde olmadı; hamdolsun! Hep halkın yüzünü güldürmeye çalıştı. 2B meselesini biz on sene önce çözecektik ama bize çözdürmediler. Anayasa Mahkemesi’dir, Cumhurbaşkanı vetosudur, başka şeylerdir. Vatandaş bunları bilsin! Bugün birleri, 2B ile ilgili olmak üzere, maşallah, mangalda kül bırakmıyor! Öyle atıyorlar ki, her şeyi bedava vereceklermiş gibi anlatıyorlar!”

Ucuz kahramanlık yapıyorlar!

“ Bu arkadaşlar, Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları itirazlarda, sizin tamamen işgalci olduğunuzu, Ak Parti’nin ormanları katlederek, sizlere sattığını söyleyen arkadaşlarımız.  Ama bugün kahramanlık yapıyorlar! O kadar ucuz değil!”

Biz buna çözüm buluruz!

Anadolu Yakası belediye başkanları olarak, her toplantıda, ( 2B fiyatları konusunu)                 “ fazlasıyla dile getirdiklerini” ifade eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “ benim vatandaşlarımın alımlarıyla orantılı bir fiyat değildir. Ama bu değil diye benim ne yapmam lazım? Kalkıp köprüden kendimi aşağıya mı atacağım? Atarsam bir iş yapmamış olurum; bir şeye yaramam ki o zaman! Dolayısıyla ben çalışmama, konuşmama devam edeceğim. Biz buna çözüm buluruz; çözüm de bulacağız; bulmak da gerekiyor.”

Özel Proje Alanları, vatandaşa bir iyiliktir

Konuşmasının devamında, İstanbul’da Özel Proje Alanı ilân eden tek belediyenin kendileri olduğunu hatırlatan Çelikbilek, “ bu akıl işidir, biz akıl ve cesaret ile buna karar verdik” dedi. Söz konusu proje sayesinde, kadastral olarak yapılacak satışlardan elde edilecek gelirin Milli Emlak’ın kasasına girmek yerine, net satışlar üzerinde Beykoz Belediyesi’nin kasasına gireceğini ve vatandaşın yüzde 40’a kadar daha ucuza arsa satın alabileceğini kaydeden Belediye Başkanı, “ bu, vatandaşa yapılan çok iyi bir iyiliktir” yorumunda bulundu.

Maliye Bakanlığı, bize böyle bir kıyağı uygun gördü

Elde edilecek olan söz konusu gelir ile kentsel dönüşüm kapsamında, ilçedeki  “ on bin binanın iyileştirileceğini” ifade eden Çelikbilek, “ Maliye Bakanlığı, böyle bir kıyağı bize uygun gördü” dedi.

Neden sadece 9 mahalle?

Diğer mahallelerin fiziki şartları buna uygun olmadığı için, söz konusu bu 9 mahalle dışında  Özel Proje Alanı ilân etmediklerini belirten Yücel Çelikbilek, “ köy alanlarında ise, son Belediye Kanunu’nun çıkacağını ve köylerin mahalleye dönüşeceğini tahmin edemedikleri için”  aynı ilânın yapılamadığını söyledi.

TOKİ’den talepte bulunduk

TOKİ’nin Beykoz’a girmesinden yana olduğunu ifade eden Çelikbilek, ancak halkın bu konudaki rahatsızlığı ve tepkisi nedeniyle, söz konusu Özel Proje Alanı’nın dördüne talip olan TOKİ’ye durumu izah ederek, söz konusu bu mahallelerin kendilerine iadesi talebinde bulunduklarını hatırlattı ve “ sağ olsunlar, hiç kırmadılar, sözümüzü iki etmediler ve bizdeki talebini geri çektiler. Böylece bu dört mahallemiz de TOKİ’ye geçmedi ve bizde kaldı” dedi.

Bu hükümet, bize çok da hoyratça davranmıyor

“ Bu hükümet, talep ettiğimiz noktada bize çok da hoyratça davranmıyor, yardımcı oluyor” diyen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “ Özel Proje Alanları’nın satışından elde edilen gelir, Beykoz halının menfaatlerine kullanılmak üzere, Beykoz Belediyesi’nin emrine verildi. Kim yapar bunu? Niye yapsınlar? Maliye’nin paraya ihtiyaç duyduğu bir noktada bu olur mu? Olmaz; vermemeleri lâzım!” yorumunu yaptı.  

Vatandaşın alımlardaki sıkıntısı beni de rahatsız ediyor

2B rayiç bedelleri konusunda, “ vatandaşların alımlarındaki sıkıntı beni de rahatsız ediyor. Bununla ilgili çalışmayı yapıyoruz” diyen Çelikbilek, şunları söyledi: “ Ben size şunu söylemem: ‘ Sıfıra veya bilmem ne değerine satacağız’ demem ama sizlere makul değerlere ineceğini söyleyeyim. Ama bu, şu anlama gelmez; ‘Beykoz’da herkes ( bu fiyatları) kabul edecek! Etmez! İmkânı olan var, olmayan var. Benim Belediye olarak görevim, imkânı olmayan arkadaşlarımızın durumlarını, dönüşüm dediğim çalışmanın içinde değerlendirmek. Herkesin cebine ben para koyup ‘git arsanı al’ diyemem. Mümkün değil ki! ‘ Beykoz’dan hiç kimse kalkmasın!’ Kalkmasın, ben de istemiyorum ama herkesin cebine para koyacağım, ‘sen bunu al, kal!’ Yok öyle bir sistem. Kim yapar bunu? Yapabilir misiniz? Ama en az yüzde 80- 90 insanın memnun olacağı bir ortamı burada kuracağız inşallah. Bundan hiç şüpheniz olmasın.”

Muhtarların tepkisi haklı

Rayiç bedellerin yüksekliğiyle ilgili olarak Beykoz muhtarlarının gösterdikleri tepkiyi            “ haklı” bulduğunu kaydeden Belediye Başkanı Çelikbilek, vatandaşların bu konudaki taleplerini ilgili yerlere iletmeleri önerisinde de bulundu.

“ Bunun kadar demokratik bir hak olmaz ama bunu saygı çerçevesinde yapın!” diyen Belediye Başkanı, geçenlerde bir vatandaşın kendisine yolladığı bir twitter mesajına atıfta bulunarak,  söz konusu mesajda annesine küfredildiğini söyledi.

Bu, bir vaat değil!

Fiyatlarda Beykoz’un çoğunluğunu memnun edecek makul bir indirim yapılacağını belirten Yücel Çelikbilek, “ bunun bir vaat olmadığını” da kaydederek, “ ben gördüğümü söylüyorum. 2B ile ilgili konu çözülecek” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında ise ilçede çalışmalarına başlanan çeşitli projeler hakkında yöre derneklerinin temsilcilerine slayt sunumu eşliğinde bilgiler aktardı.

Toplantı, Çelikbilek’in konuşmasının ardından sona erdi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...