Reklam
Reklam
2012 Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul!

2012 Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul!

Beykoz Belediyesi 2012 Faaliyet Raporu, yapılan 4 saatlik müzakerenin ardından, CHP’nin red oyu altında, oy çokluğuyla kabul edildi

2012 Faaliyet Raporu, yapılan 4 saatlik müzakerenin ardından, CHP’nin red oyu altında, oy çokluğuyla kabul edildi. Müzakereyi, kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi. 2012 Bütçesi’nin tutturulma oranı yüzde 70.

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayının son oturumunda, 2012 Faaliyet Raporu üzerinde görüşmek üzere toplandı. Birim müdürlerinin de katıldıkları toplantıyı Meclis locasında izlemeye gelenler arasında Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, bazı STK temsilcileri ve vatandaşlar olmak üzere kalabalık bir izleyici topluluğu da vardı.

Denetim Raporu krizi

Normal gündem maddeleri üzerinde başlayan görüşmelerin ardından, 2012 Faaliyet Raporu ile ilgili Denetim Komisyonu Raporu’nun okunmasına geçildi. Ancak, ilgili Komisyon’un üyesi olan CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Karababa’nın, “ rapora katılmadığı” yönündeki gerekçeli kararının dosyanın içinden çıkmaması, gerginliğe sebep oldu.

Grubu adına söz alan CHP’li Meclis üyesi Hayrullah Usta’nın, “ gerekçeli kararın çalındığını” söylemesi, gerek Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, gerekse şahsı adına konuşan Ak Partili Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu tarafından eleştirildi.

Hüseyin Karababa’nın kendine ait olan karar nüshasını temin etmek üzere salondan ayrılmasıyla birlikte, görüşmelere yaklaşık 17 dakika ara verildi. Karababa’nın Meclis salonuna dönmesiyle birlikte ise, gerekçeli karar bu sefer kendisi tarafından okundu.

Karababa, gerekçeli kararını okudu

CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Karababa’nın 2012 Yılı Faaliyet Raporu’na itiraz gerekçesi şu şekildeydi:

“ Yapılan denetleme çalışmaları sırasında, 2012 yılındaki ihale dosyalarında önemli eksiklikler görülmemesine rağmen, bazı ihalelerin şartnameleri ile sahadaki çalışmaları arasında farklılıklar... dikkati çekmektedir.  Araç kiralama ihalesi, geçmiş yıllara göre, normalin çok üzerindedir. Araç kullanımının israfa yol açtığı gözlemlerimiz dahilinde olmuştur. Özellikle lüks araçların varlığı ve 24 saat kişiye özel (kullanılması) nedeniyle Belediye bütçemiz zorlanmaktadır.

… Kavacık’ta kat karşılığı inşaat ihalesi sözleşmesi(nde), … Belediyemizin avantajı olmadığı görülmektedir.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün harcaması, geçen yıla oranla çok fazla artış göstermektedir. Bu, Belediyemiz bütçesi içinde oldukça fazla bir harcamadır.”

Faaliyet Raporu üzerinde konuşmalar yapıldı

Karababa’nın kararını okumasının ardından ise Faaliyet Raporu üzerinde görüşmelere geçildi. 5393 sayılı Belediye Kanunu gereğince, oturumun bundan sonraki bölümünü Meclis 1. Başkan Vekili Birzat Mermer tarafından yönetildi.  

Oturum Başkanı Birzat Mermer, 2012 Faaliyet Raporu üzerindeki konuşmaların siyasi parti grupları adına yarımşar saat, şahıslar adına ise 10’ar dakika olacak şekilde yapılacağını ifade etti.

Hayrullah Usta: Suç duyurusunda bulunacağız

Görüşmelerde ilk sözü, CHP Grubu adına Meclis Üyesi Hayrullah Usta aldı. CHP’li Meclis üyesi, konuşmasının başında, “ 2012 Yılı Denetleme Raporu’nun zarfı açıldığında, içinden şerhin çıkmamasını “ şiddetle kınadığını” belirterek, şunları söyledi: “  Bu, nasıl olur? … O zaman bu çalındı; burada ciddi bir sıkıntı var. Gerekli makamlara bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Böyle bir şey olmaz. Bu, çok ciddi bir ciddiyetsizliktir.”

Kalıcı bir şey var mı?

Sözlerinin devamında, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e seslenen Hayrullah Usta, “ Dört yıldan bu yana sürekli projelerden bahsediyorsunuz ama kalıcı bir şey var mı?” diye sordu.

İş imkânlarının en az olduğu ilçe

Beykoz’un kültürel ve sosyal etkinlikleri bakımından diğer ilçelerden ciddi anlamda geri kaldığını ifade eden Usta,  Belediye Başkanı’na, otopark konusunda ilgili mercilere herhangi bir talepte bulunulup bulunulmadığı ve Büyükşehir’e toplam borç miktarının ne kadar olduğu sorularını yöneltti.

Evsel katı atıkların, su faturaları üzerinde vatandaşa 15 -20 TL civarında ek yük getirdiğini belirten CHP’li Meclis üyesi, “ vatandaş bunları nasıl ödeyecek?” diye sordu.

Beykoz’un, diğer ilçelere göre “ iş imkânlarının en az olduğu ilçe” konumunda bulunduğunu ifade eden Hayrullah Usta, devlet ve özel sektör fabrikalarının kapanmasıyla birlikte, “ işsizliğin de had safhaya çıktığını” kaydederek, yerel yönetim olarak, Beykoz Belediyesi’nin işsizliğin giderilmesi yönünde ne gibi adımlar attığını sordu.

Trafik sorununa bir çözüm üretmelisiniz

Beykoz Belediyesi Bakım Evi’nin kapatılmasını da eleştiren Usta, ilçede trafik sorunun had safhada olduğunu ifade ederek, özellikle “ Kavacık’ta trafiğin çekilmez bir hal aldığını” belirtti.

Bu konuda bu zamana kadar hiç bir çözüm üretilmemiş olmasını eleştiren Meclis Üyesi, “ iktidar partisi olarak, hiç olmazsa bundan sonra trafik sorununa bir çözüm üretmelisiniz” çağrısında bulundu.

Kanayan yara: Taşeron

Konuşmasında, “ Türkiye’nin kanayan yarası” taşeronlaşma konusuna da değinen CHP’li Hayrullah Usta, taşeron firmalar dolayısıyla “Beykoz’un birçok çalışanının mağdur edildiğini gördüklerini” ifade etti.

Belediye Başkanı Çekikbilek’e, “ Beykoz’da fabrikalar iyi ki kapandı, Beykoz’un önü açıldı” şeklindeki sözünü de hatırlatan Usta, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:        “ Biz de, ( bu söz üzerine Başkan’ın) Beykoz’u bir turizm ilçesi yapacağını düşündük. Cam sanatı Avrupa’da hızla yayılırken, siz bu sanatı köreltmek için gayret sarf ediyorsunuz... Beykoz’un sorunlarının çözümü için yüzlerce önerge vermemize rağmen, maalesef halkın yararına olan icraatları yerine getirmiyorsunuz.”

On yıldır iktidardasınız

Sözlerinin devamında, Beykoz’da imar ve mülkiyet konularına da değinen CHP’li Usta, şunları kaydetti: “ Beykoz’un yıllar yılı kanayan yarası imar sorunu bir türlü çözülmüyor. Bu niye çözülmüyor? On yıldır iktidardasınız, bunları niye çözmüyorsunuz? İşinize geldiği zaman iki dakikada kanun çıkartıyorsunuz ama Beykoz’a gelince, imar konusuna gelince bu böyle olmuyor! Beykoz’da imar sorununu çözseniz, zaten Beykoz’un bütün sorunları çözülür. Demek ki, bu kangrenin böyle devam edilmesi isteniyor. Bu sorunlar nasıl çözülecek? Beykozluyu içine alarak çözülecek.”

Fiyatlar o yüzden mi yüksek çıktı?

“ 2B kapsamında dokuz mahalleyi Özel Proje Alanı olarak talep ettiniz ve aldınız. Buraları ne yapacaksınız? Vatandaşa nasıl satacaksınız? O fiyatlar çok yüksek çıkacak. Sizin amacınız, Beykoz halkını yıllardır oturduğu topraklardan göç etmeye zorlamak; Özel Proje adı altında TOKİ’ye veya başka firmalara ‘kentsel dönüşüm’ adı altında vermek mi? Bunu kamuoyuna açıklayın! … Buralarda rant var; ondan mı buraları alıyorsunuz? Bu fiyatların düşürülmesi için Ak Parti ilçesinin ve sizin çok fazla uğraştığınızı söylediniz. O yüzden mi fiyatlar çok yüksek çıktı?”

Belediye Başkanı’nı istifaya davet etti

Sözlerinin devamında, rayiç bedeller belirlenirken bürokratların Belediye’ye hiçbir şey sormadıkları şeklindeki açıklamaları da eleştiren Hayrullah Usta,  “ istifanın onurlu bir müessese olduğunu” belirterek, Başkan Yücel Çelikbilek’e hitaben, “ o zaman ben sizi istifaya davet ediyorum” dedi.

Bir bidon benzin alacağım, kendimi yakacağım!

Bir 2B mağduru olarak, söz konusu rayiç bedeller ile, yıllardır oturmakta olduğu yeri alamayacağını belirten CHP’li Meclis üyesi, “ ben bunu bu şekilde alamayacağım. Eğer bu (fiyat) makul yerlere çekilmez ise, bir bidon benzin alacağım; kendimi şu Belediye’nin ortasında yakacağım. Yaparken de birkaç kişiyi götüreceğim” dedi.

Nevin Çalışkan: İnsan merkezli belediyecilik anlayışı

Ak Parti grubu adına ise, Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan söz aldı. Çalışkan, Beykoz Belediyesi’nin her geçen yıl hizmetlerini katlayarak arttırdığını ve bugünlere geldiğini ifade etti.

“ İnsan merkezli belediyecilik anlayışları gereği, kendilerine gelen tüm talepleri imkânları ölçüsünde yerine getirmeye çalıştıklarını” belirten Belediye Başkan Yardımcısı, konuşmasının devamında ise gerçekleştirilen faaliyetler ve projeler ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundu.

Erdal Öztürk: Kimseyi mağdur etmeyeceğiz söylemi çok yavan!

Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan’ın ardından ise şahsı adına olmak üzere CHP’li Erdal Öztürk konuşma yaptı. Özellikle Büyükşehir’e devredilen ve Büyükşehir’den devralınan taşınmazlar ile ilgili olarak görüşlerini bildirmek istediğini kaydeden Öztürk, bu konuda memnuniyetleri yanında eleştiri ve endişeleri olduğunu belirtti.

“ Büyükşehir’den alınan taşınmazların üzerindeki kullanıcılara satış bedelleri tıpkı 2B rayiç bedelleri gibi astronomik olur ise, bir başka sıkıntının bir başka boyutunu çekeriz” açıklamasında bulunan CHP’li Meclis üyesi, devir alınan bu yerler karşılığında verilen taşınmaz ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “ İçinde konut olan taşınmazların, özellikle Çubuklu’da, Büyükşehir’e devri, büyük bir şüphe, büyük bir tezat oluşturuyor. ‘ Kimseyi mağdur etmeyeceğiz’ söylemi, çok yavan kalıyor.”

Tarihi Kışla eleştirisi

Konuşmasının devamında, tarihi askeri Kışla’nın “ giderlerinin Beykoz Belediyesi tarafından karşılanamayacağı” gerekçesiyle, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş olmasını da eleştiren Erdal Öztürk, bu yerin daha sonra Büyükşehir tarafından “adını sanını yeni duydukları dini bir vakfa verildiğini” öğrendiklerini kaydederek, “ bu vakfın burayı ne amaçla, ne şekilde kullanacağı belli değil;   Beykozluya nasıl hizmet verecekler belli değil” dedi.

Görünen o ki, bizim Belediye Başkanımız Büyükşehir’e vermeyi çok seviyor

Öztürk, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na atıfta bulunarak, Beykoz Belediyesi’nin giderlerini karşılayamadığı bu yerin söz konusu giderlerini “ sıradan bir vakfın” karşılayabiliyor olmasına ise üzüldüğü belirterek, şu yorumu yaptı: “ Görünen o ki, bizim Belediye Başkanımız Büyükşehir’e vermeyi çok seviyor. Ben yapamıyorum, veririm mantığı doğru bir mantık değildir.”

Tarihi askeri Kışla şehit ailelerine verilemez miydi?

Sözlerine, Şehit Aileleri Derneği’nin lokaline gönderme yaparak devam eden CHP’li Öztürk, “ bir askeri Kışla’ya bak, bir şehit ailelerinin kullandıkları küçük bir lokale bak! Şehit aileleri ve gazilerimize tarihi askeri Kışla sosyal tesis olarak verilemez miydi? Hak etmiyorlar mıydı?”

Nihat Arıcan: Yerlerin kime ait olduğunu bilemeyen bir yönetim ile karşı karşıyayız!

Öztürk’ün ardından şahsı adına söz alan CHP’li Meclis Üyesi Nihat Arıcan ise yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi tarafından Beykoz Belediyesi’ne devredilen 197 parselin içinde yer alan 46 parselin sahibinin çıktığını hatırlatarak, “ Büyükşehir Belediyesi, Beykoz’a devrettiği 197 parselin kendisine ait olup olmadığını bilmiyor! Biz hukuk devletinde yaşıyoruz. ‘ 44 tane yasa ile yönetilen’ bir yerde, yerin kime ait olduğunu bilmeyen bir yönetimle karşı karşıyayız” dedi.

Hep beraber göreceğiz!

Yalıköy’de bulunan Askeri Kışla’nın devri konusuna da değinen Arıcan, söz konusu yerin daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 25 yıllığına devredildiğini belirtti. Yaklaşık 4 milyon dolar tutarında bir paranın buranın tamiri amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından çıktığını ifade eden CHP’li Arıcan, bu yerin ilgili vakfa bedelsiz olarak verildiğini söyleyerek, “ ne eğitim verecekler, hep birlikte göreceğiz!” dedi.

Neden Beykozlu restoranlara değil de, Fatih’teki bir yere veriliyor?

Çanakkale Şehitliği’ne gidişlerde vatandaşların yoldaki iaşelerinin karşılanmasıyla ilgili olarak yapılan ihaleye de değinen Nihat Arıcan, ihaleyi alan söz konusu firmanın Fatih merkezli olduğunu hatırlatarak, Belediye Başkanı’na cevaplanmak üzere şu soruyu yöneltti:  “ Beykoz’da faaliyet gösteren yüzlerce restoran bu işi yapamayacaktı da, Fatih’teki (yemek işi yapan) bir inşaat şirketine mi bu ihale verildi? ( Bu iş) neden Beykoz’daki insanlara verilmiyor da, Fatih’teki bir yere veriliyor?”

Engin Yıldız: Büyük projelere imza attık

CHP’li Meclis üyesi Nihat Arıcan’ın ardından kürsüye çıkan Ak Partili Meclis üyesi Engin Yıldız da şahsı adına söz aldı.

Konuşmasında, Belediye olarak 2009 yılından bu yana eğitim, sağlık, kültür, spor alanında büyük işler yaptıklarını kaydeden Yıldız, “ büyük projelere imza attık, atmaya da devam edeceğiz” dedi.

Açtıkları kültür sanat kurslarının çok büyük ilgi gördüğünü kaydeden Ak Partili Meclis üyesi, “ Osman Akfırat Kütüphanesi, ‘ şimdiye kadar Beykoz’da neden bir kütüphane yoktu? sorusunu akla getirmiyor değil” yorumunda bulundu. Yıldız,  4 bin üyesi olan ve ayda 6 bin Beykozlu’nun ziyaret ettiği kütüphanenin, ziyaretçilerine çok geniş olanaklar sunduğunu da ifade etti.

TODEM’in açılmasıyla birlikte, ihtiyaç sahibi Beykozluların yardımlardan yararlandırıldığını belirten Engin Yıldız, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in gayretleriyle en çok 2B arazisizinin bulunduğu 9 mahallede Özel Proje Alanı ilan edildiğini hatırlatarak,  “ inşallah bu çalışmalarımız bittiği zaman, vatandaşlarımız ne kadar anlamlı bir iş yaptığımızı anlayacaklar. Bir işi başarmak için yaptığınız işi sevmeniz gerektiğini düşünüyorum. Biz, işimizi çok seviyoruz; Beykoz’umuzu çok seviyoruz " dedi.

Muharrem Kaşıtoğlu: CHP bulanık suda balık avlamaya çalışıyor

Yıldız’ın ardından, yine şahsı adına konuşmak üzere, Ak Parti’nin diğer bir Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu kürsüye çıktı.

Konuşmasına, kendisinden önce konuşan CHP’li Meclis Üyesi Hayrullah Usta’yı bazı ifadelerinden dolayı kınadığını ifade ederek başlayan Muharrem Kaşıtoğlu, Usta’nın, Denetim Komisyonu üyesi Hüseyin Karababa’nın ‘ gerekçeli kararının çalındığını’ söylemiş olmasıyla,    “ resmen hırsız ithamında bulunduğunu” belirtti.

Kaşıtoğlu, ikinci olarak, CHP’li Meclis üyesinin, son derece önyargılı davranarak, ‘ Beykoz Belediye Başkanı’nın kürsüye çıkarak, kendilerini yine kandıracağını’ söylemiş olmasını da kınadığını açıklayan Kaşıtoğlu, bu sözleri Usta’ya yakıştıramadığını belirtti.

Beykoz’da yetersiz olan kültür faaliyetleri değildir…

Hayrullah Usta’nın, ilçedeki kültür faaliyetlerinin yetersizliği yönündeki eleştirisine de atıfta bulunan Ak Partili Meclis Üyesi, “ Beykoz’da yetersiz olan kültür faaliyetleri değildir. 2012 yılında sadece Beykoz’da 280 tane kültür faaliyeti yapılmıştır. Mart ayında 28 adet kültür faaliyeti yapılmıştır. Oranlarda yüzde 200’lük bir artış vardır. Eksiklik nerede biliyor musunuz? Biz Belediye yöneticileri olarak bu kültür faaliyetinin kaç tanesine katıldık? Eksik olan, kültür faaliyeti değildir; eksik olan, kültür faaliyetlerine verilmesi gereken önemin verilmemesi zihniyetidir. Burada herkes kendi özeleştirisini yapsın” dedi.

Hüdayi Vakfı’nın adını duymamak, büyük bir eksikliktir

Askeri Kışla’nın Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na devri yönündeki eleştirilere de değinen Kaşıtoğlu, şunları söyledi: “ Gururla söylüyorum, Büyükşehir Belediyesi’nde buna olumlu oy veren bir kardeşinizim. Aziz Mahmud Hüdayi’yi hiç duymadık’ demek, ve vakfının adını da duymamak, büyük bir eksikliktir. ( Bu), Beykoz için önemli, doğru bir karardır.”

Kamuoyunun takdirine bırakıyorum

İlçedeki imar problemi konusunda CHP’nin “ yaman bir çelişki” içerisinde olduğunu belirten Kaşıtoğlu, davalı Beykoz Belediyesi’nin – yine davalı olarak içerisinde CHP’li Meclis üyelerinin de bulunduğu- Rüzgarlıbahçe Davası’na atıfta bulunarak, “ yargılanan da CHP’li, davayı açan da! Burada bir çelişki var. Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

CHP, 2B konusunda samimi değil

Muharrem Kaşıtoğlu, CHP’nin 2B konusunda Beykoz’da “ bulanık suda balık avlamaya çalıştığını” ifade ederek, şunları söyledi: “ Ben CHP’nin 2B konusunda yeterli samimiyeti gösterdiğini düşünmüyorum, samimi de bulmuyorum. Neden? 2003 yılından 2008 yılına kadar bizim (2B’yi) çözme noktasına getirdiğimiz her seferinde, koşarak Anayasa Mahkemesi’ne giden yine başka bir parti değildi, CHP’ydi. Anayasa Mahkemesi’ne en son 2009 Mayıs ayında CHP’li üç Grup Başkanvekili bu konuyu götürdü.”

Ak Parti döneminde bir tane fabrika kapanmadı Beykoz’da

Konuşmasına, Beykoz’da Ak Parti döneminde kapatılan tek bir fabrika, hatta tek bir atölye dahi olmadığını belirterek devam eden Meclis Üyesi, “ Şişecam Fabrikası bizim dönemimizde kapanmadı. Şişecam A.Ş., İşbankası A.Ş.’ye bağlı. İş Bankası A.Ş.’nin önemli hissedarlarından biri de CHP’dir” dedi.

Yücel Çelikbilek: Akla geleni söylemek marifet değil!

2012 Faaliyet Raporu ile ilgili Meclis görüşmesinin son sözünü ise Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek aldı.

Belediye Başkanı, yaklaşık bir saat süren konuşmasında, hem kendisine yönelik soruları, hem de eleştirileri yanıtladı.

Tek bir işçimizin bizden alacağı yoktur

Söz alan CHP’li Meclis üyelerinin konuşmalarını agresif bulduğunu belirten Çelikbilek, bunu, “ siyasette olamamanın, erk kullanmamanın ezikliği” şeklinde yorumladı.

“ Beykoz’un kazanımlar içerisinde olacağını”  ifade eden Belediye Başkanı, evsel katı atıklar ile ilgili vergilerin vatandaşın faturasına yansıdığını ifade eden CHP grubuna hitaben,   “ akla geleni söylemek marifet değil; hiç kimsenin faturasına böyle bir şey yansımamıştır” dedi.

Beykoz’a 20 bin metrekarelik bir otopark kazandırılacağını söyleyen Belediye Başkanı, Beykoz Belediyesi’nin işsizlik ile mücadele kapsamında, yaklaşık 2 bin 500 kişiyi işe yerleştirdiğini kaydetti. Yücel Çelikbilek, Beykozlu taşeron işçilerin mağdur oldukları şeklindeki eleştiriyi ise,  “ hiçbir işçiyi mağdur etmedik” şeklinde yanıtladı ve “ bugünkü tarih itibariyle, tek bir işçimizin bizden alacağı yoktur” dedi.

Taşeronların “ hayatın bir gerçeği olduğuna” işaret eden Belediye Başkanı, İstanbul’un 39 ilçesinde taşeron işçi çalıştırıldığına işaret etti. Çelikbilek, CHP’li Meclis üyelerine, İstanbul’un diğer belediyelerin bünyelerindeki taşeron işçilerine verdikleri maaşlar ile kendilerinin verdikleri maaşları karşılaştırmalarını da önerdi.

Cam atölyelerinin teşviki için adım atıyoruz

Tarihi cam sanatı ile ilgili olarak, bölgede camı tekrar marka yapmak için çalışma yapacakları yönündeki kararın bir önceki Belediye Meclisi oturumunda alındığını hatırlatan Yücel Çelikbilek, “ bölgede atölyelerin teşviki için adım atıyoruz” dedi.

1 TL’lik tazminat davası açacağım

Kendisinin de davalıları arasında bulunduğu ve kamuoyunda Rüzgarlıbahçe Davası olarak geçen yargılamalar konusuna da değinen Yücel Çelikbilek, Meclis’teki CHP grubuna seslenerek, “ Bunu biz hak etmiyoruz; bu sizin ayıbınız” dedi. Çelibilek, davanın sonuçlanması sonrasında, davayı açan CHP’li dört Meclis üyesine karşı 1 TL’lik tazminat davası açacağını da söyledi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında, hem CHP’lileri eleştirdi, hem de yapılan faaliyetler ile ilgili olarak bilgiler aktardı.

İçime sinmeyerek bu aracı kullanıyorum

Yıllık 5 milyon TL – aylık 400 bin TL- olmak üzere araç giderleri olduğunu belirten Çelikbilek, CHP’lilere, “ abarttığınız gibi değil” dedi. İstanbul’da en fakir belediye başkanlarının bile ( makam araçları konusunda) bir standart tutturduklarını kaydeden Belediye Başkanı, aksi bir uygulamanın, “şov” olarak algılanacağını belirterek, “ sırf diğer ( belediye başkanı) arkadaşlarım itham edilmesinler diye, ben içime sindirmeyerek bu aracı kullanıyorum; ben bu aracı çok sevdiğim için kullanmıyorum” açıklamasında bulunarak, “ bu Belediye’nin ölçeği içinde bunun sözü edilmez” dedi.

Rayiç bedeller makul noktaya gelecek

2B ile ilgili olarak bölgede çok güzel çalışmalar yaptıklarını söyleyen Belediye Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “ Bu konuda mücadele ediyoruz. İnşallah göreceksiniz ki, bunlar (rayiç bedel fiyatları) makul noktaya gelecek, siz de bize burada teşekkür edeceksiniz.”

Özel Proje Alanlarını dışarıdan birilerine vermek için almadık

Özel Proje Alanları ile ilgili olarak ise, bu konudaki kanunun net olduğunu belirten Çelikbilek, “ biz buraları orada oturanlara satmak veya onlar adına dönüşüm yapmak için alıyoruz; dışarıdan birilerine vermek için almadık buraları biz” dedi.

Belediye Başkanı, bu alanlarda vatandaştan donatı alanlarının parasını almayacaklarını ve bu şekilde vatandaşlar lehine yüzde 40’a varan indirim yapılmış olacağını belirtti. Çelikbilek, bu şekilde Beykoz Belediyesi’ne kaynak da yaratılmış olacağını ve bunun da ilçedeki on bin adet binanın dönüştürülmesinde kullanılacağını söyledi.

Denetim Raporu’nda neler yazılıydı?

Başkan Yalçın Çolak, Başkanvekili Yusuf Koç ve üye Hüseyin Karababa tarafından 5393 sayılı Belediye Kanunu gereğince hazırlanmış olan altı sayfalık söz konusu Denetim Komisyonu Raporu’nda, Beykoz Belediyesi’nin 01.01.2012- 31.12.2012 tarihleri arasındaki iş ve işlemlerin hukuka uygunluğu, gelir ve giderleri ile performansı ve değerlendirmeler yer almaktadır.

GİDER BÜTÇESİ

Söz konusu Denetim Komisyonu Raporu’na göre, Beykoz Belediyesi’nin bütçe gerçekleşmelerinden bazıları aşağıdaki şekledir:

Personel Giderleri ile ilgili Tahmini Bütçe: 27 milyon 139 bin 900 TL; Gerçekleşen Bütçe:  TL 27 milyon 548 bin 887, 05 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 102.

Mal ve Hizmet Alım Giderleri:  Tahmini Bütçe: 65 milyon 953 bin 700 TL; Gerçekleşen Bütçe:  61 milyon 966 bin 598, 95 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 94.

Faiz Giderleri: Tahmini Bütçe: 4 milyon 6 bin 700 TL; Gerçekleşen Bütçe:  1 milyon 305 bin 849, 16 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 33.

Cari transferler: Tahmini Bütçe: 2 milyon 946 bin 700 TL; Gerçekleşen Bütçe:  3 milyon 620 bin, 451,54 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 123.

Sermaye Giderleri: Tahmini Bütçe: 33 milyon 850 bin 900 TL; Gerçekleşen Bütçe:  8 milyon 954 bin 193,09 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 26.

Yedek Ödenekler: Tahmini Bütçe: 15 milyon 500 TL; Gerçekleşen Bütçe:  0 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 0.

Toplam Tahmini Bütçe: 155 milyon 185 bin 683 TL; Gerçekleşen Bütçe:  107 milyon 919 bin 250, 33 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 70.

Müdürlüklere göre 2012 Yılı Gider Bütçesi:

Bilgi İşlem Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 1 milyon 797 bin TL. Gerçekleşen Bütçe: 1 milyon 904 bin 830, 59 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 106.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü: 21 milyon, 860 bin 100 TL. Gerçekleşen bütçe: X15 milyon 510 bin, 170,86 TL. Gerçekleşme Oranı: Yüzde 71.

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü: 8 milyon 753 bin 900 TL. Gerçekleşen Bütçe: 1 milyon, 443 bin 649, 95 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde16.

Fen İşleri Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 19 milyon 318 bin 600 TL. Gerçekleşen Bütçe: 12 milyon, 634 bin 080, 44 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 65.

Hukuk İşleri Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 713 bin 800 TL. Gerçekleşen Bütçe: 438 bin 771, 58 TL Gerçekleşme oranı: Yüzde 61.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 3 milyon 535 bin 300 TL. Gerçekleşen Bütçe: 1 milyon, 212 bin 174, 94 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 34.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 660 bin 600 TL. Gerçekleşen Bütçe: 592 bin 941, 98 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 90.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 5 milyon 171 bin 800 TL. Gerçekleşen Bütçe: 4 milyon, 996 bin 304,48 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde 97.

Mali Hizmetler Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 21 milyon 927 bin 100 TL. Gerçekleşen Bütçe: 5 milyon, 789 bin 022,52, TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 26

Özel Kalem Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 3 milyon 729 bin 400 TL. Gerçekleşen Bütçe: 3 milyon, 649 bin 074, 05 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 98

Park ve Bahçeler Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 12 milyon 221 bin 900 TL. Gerçekleşen Bütçe: 4 milyon, 403 bin 580,48 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 36.

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 440 bin TL. Gerçekleşen Bütçe: 319 bin, 856, 95 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 73

Sağlık İşleri Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 851 bin 100 TL. Gerçekleşen Bütçe: 597 bin 127, 63 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 70.

Teftiş Kurulu Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 140 bin 200 TL. Gerçekleşen Bütçe: 90 bin 399, 85 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 64.

Temizlik İşleri Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 19 milyon, 815 bin 800 TL. Gerçekleşen Bütçe: 25 milyon, 749 bin 039,  58 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 130.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 23 milyon 588 bin 200 TL. Gerçekleşen Bütçe: 23 milyon, 773 bin 224, 35 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 99.

Yapı Kontrol Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 4 milyon 479 bin 900 TL. Gerçekleşen Bütçe: 823 bin 330, 13 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 18

Yazı İşleri Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 1 milyon 640 bin 283 TL. Gerçekleşen Bütçe: 1 milyon, 223 bin 193, 98 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 75.

Zabıta Müdürlüğü: Tahmini Bütçe: 4 milyon 540 bin 700 TL. Gerçekleşen Bütçe: 3 milyon, 263 bin 464, 81 TL. Gerçekleşme oranı: Yüzde: 72

Toplam Bütçe: 155 milyon, 185 bin 683 TL. Gerçekleşen Bütçe: 150 milyon 919 bin 250, 33 TL. Gerçekleşme Oranı:  70

GELİR BÜTÇESİ

Beykoz Belediyesi 2012 yılı faaliyet dönemi bazı gelir kalemleri ise şu şekildedir:

Vergi Gelirleri

Tahmini Bütçe: 59 milyon 468 bin TL. Gerçekleşen Bütçe: 32 milyon 925 bin 443, 55 TL. Gerçekleşme Oranı: Yüzde 33.

Teşebbüs- Mülkiyet Gelirleri:

Tahmini Bütçe: 2 milyon 728 bin TL. Gerçekleşen Bütçe: 1 milyon 456 bin 221,20 TL. Gerçekleşme Oranı: Yüzde 53.

Alınan Bağış ve Yardımlar:

Tahmini Bütçe: 1 milyon 060 bin TL. Gerçekleşen Bütçe: 976 bin 113,  82 TL. Gerçekleşme Oranı: Yüzde 92.

Sermaye gelirleri

Tahmini Bütçe: 30 milyon 300 TL. Gerçekleşen Bütçe: 30 milyon, 790 bin 624 TL. Oran: Yüzde 103.

Toplam Bütçe: 155 milyon, 185 bin 683 TL. Gerçekleşen Bütçe: 98 milyon 333 bin 939, 15 TL. Gerçekleşme Oranı:  63

Denetim Komisyonu Raporu’ndan notlar:

Beykoz Belediyesi’ne ait toplam 86 adet işyerinden 730 bin 215,48 TL gelir elde edilmekte; bu rakamın 722 bin küsurluk kısmı tahsil edilmiştir. Tahsilat oranı yaklaşık yüzde 99 olarak gerçekleşmiştir.

Bütçe tutturma oranlarına bakıldığında başarılı olan müdürlükler şunlardır: Fen İşleri Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü.

Kamu zararı olan işlem tespit edilmemiştir.

Dosya ve ihaleler, örnekleme metoduyla incelenmiştir.

Yapılan incelemelerde, eldeki hurda araç stoğunun tam olarak elden çıkarılmamış olduğu tespit edilmiştir. Bu araçlar 2012 yılında elden çıkarılarak, atıl bir stok bulundurulmaması denetim Komisyonu’nca tavsiye edilmiştir.

Alınan iş aracı stoğunun, köylerin Belediye’ye intikaliyle sonuçlanacak iş artışına göre tekrar gözden geçirilmesi iyi olacaktır.

Personel gideri, yüzde 30’un altındadır; bu, başarılı bir çalışmadır.

Bir önceki yıla göre, belediye gelirlerinde yüzde 12’lik bir artış gerçekleştirilmiştir.

Bazı müdürlüklerin kadrolarında eksiklikler tespit edilmiş ve bu konuda yapılacak personel alımının Belediye’ye katkıda bulunacağı görülmüştür. Örneğin, avukatlık kadrosu, zabıta personeli, ruhsat denetim personeli teknik denetim elemanları, Fen İşleri Müdürlüğü teknik kadrosu; İmar Müdürlüğü teknik personeli.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...