Reklam
Beykoz Lojistik'te renkli bir gün!

Beykoz Lojistik'te renkli bir gün!

Beykoz Lojistik’in düzenlediği “ 1. Kültürlerarası İletişim Günü”nde yabancı öğrencilere Türk kültüründen canlı örnekler sunun Lojistikliler, renkli bir gün geçirdiler

Okullarının düzenlediği “ 1. Kültürlerarası İletişim Günü”nde yabancı uyruklu misafir öğrencilere Türk kültüründen canlı örnekler sunun Lojistikliler, hem renkli bir gün yaşadı, hem de yaşattılar!

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu (BLMYO) Hazırlık Programı tarafından organize edilen “ 1. Uluslararası Öğrenciler ile Kültürlerarası İletişim Günü”nde Türkiye’de eğitim almakta olan yabancı uyruklu öğrenciler ile bir araya gelen Lojistikliler,  misafirlerine Türk müziği ve halk danslarından canlı örnekler sundular. Konuklarına Türk yemekleri hakkında da bilgiler aktaran Beykozlu öğrenciler, ardından ise Türk misafirperverliğinin en cömert şekilde sergilendiği sofralarını yabancı arkadaşlarına açmak suretiyle, Türk mutfağı konusunda aktardıkları teorik bilginin, pratik hayata geçirilmesini de sağlamış oldular!

Yücel Çelikbilek de katıldı

Yüksekokul’un Çubuklu yerleşkesinde düzenlenen etkinliğe, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel, Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Baki Aksu ve Prof. Dr. Okan Tuna, BLMYO Hazırlık Sınıfı Koodinatörü öğretim görevlisi Rafet Ergün, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcisi Mustafa Başkaya, Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, okul öğretmen ve öğrencileri ile yurt dışından gelen misafirler katıldılar.

Küreselleşen dünya…

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu tarafından yapılan basın duyurusunda, etkinliğin düzenlenmesindeki amaç şu şekilde tarif edildi: “ Küreselleşen dünyada kültürel zenginlikleri takdir etmenin ilk yolunun onları tanımak olduğu bilinmektedir. Bu noktadan hareket ile değişik kültürleri tanımak ve öğrencilerimizin öğrenmekte oldukları dili kullanmalarını sağlamak amacıyla, onları farklı uluslardan öğrencilerle bir araya getiriyoruz.”

Koordinatör Rafet Ergün: Etkinliğimiz geleneksel hale gelecek!

Etkinlik, yapılan selamlama konuşmaları ile başladı. BLMYO Hazırlık Programı Koordinatörü Rafet Ergün, bol alkış eşliğinde çıktığı kürsüde Türkçe ve İngilizce olarak yaptığı selamlama konuşmasında, etkinliği düzenlemekteki amaçlarını şu şekilde ifade etti:     “ Amacımız, hazırlık sınıfları öğrencileriyle, ERASMUS ( Uluslar arası Değişim) öğrencilerinin bir araya getirip birbirlerinin kültürlerini paylaşmaları, aynı zamanda da İngilizce dil iletişimi ve patrik yapma imkânı vermek.”

Söz konusu etkinlikte kurulacak olan dostlukların, daha sonra da devam etmesi temennisinde bulunan Hazırlık Programı Koordinatörü,  “ bunu son derece arzu ediyoruz; en büyük amacımız bu” dedi.

Geleneksel hale gelecek!

Bu yıl ilkini düzenledikleri etkinliği, geleneksel hale getirmeyi planladıklarını da kaydeden Ergün, konuşmasını, katılımlarından dolayı tüm misafirlerine teşekkür ederek sonlandırdı.

Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Okan Tuna: Kültürlerarası paylaşım harika bir şey!

İngilizce olarak gerçekleştirdiği konuşmasında, misafirlerini okullarında ağırlamaktan duyduğu onuru dile getiren Yüksekokul Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Okan Tuna, altı ay önce kurdukları bir hayali gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Farklı kültürler ile bir araya gelmenin ve kendi kültürünü bu kültürler ile paylaşmanın             “ harika bir şey” olduğunu kaydeden Tuna, etkinliklerini geleneksel hale getirmeyi planladıklarını belirtti.

Söz konusu kültürel etkinliğin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Okan Tuna, konuşmasını, misafirlerinin güzel bir gün geçirmesi temennisiyle sonlandırdı.

Okul öğrencisi Evrim Özalp, Türk kültürünü İngilizce olarak anlattı

Ardından ise Yüksek Okul öğrencisi Evrim Özalp, yabancı misafirlerine slayt sunumu eşliğinde Türkiye’yi tanıtıcı bilgiler aktardı. ERASMUS öğrencilerinin, Özalp’ın sunumunu ilgiyle izledikleri gözlendi.

Onlar da kendi ülkelerini tanıttılar

Etkinlikte, uluslararası öğrenciler de slayt sunumları eşliğinde ülkelerini hem kendileri gibi Türkiye’de misafir olan arkadaşlarına, hem de ev sahibi Lojistik öğrencilerine tanıtma olanağı buldular.

Söz konusu sunumlarda tanıtımları yapılan ülkeler ve tanıtımı gerçekleştiren öğrenciler şu isimlerden oluştu: Abdul Basit Adeel (Pakistan), Ala Saleh Mohammed Mohsan ve Maad Sharaf (Yemen), Koppany Bendeguz (Macaristan), Marganita Masaityte (Litvanya), George Ghırca ve arkadaşları (Romanya).

Kemençenin nağmeleriyle coştular!

Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nun öğrencileri, misafirlerine Türk kültürünün mozaik taşlarından biri olan Karadeniz Bölgesi ezgileri ve halk oyunlarından örnekler de sundular. Kemençenin nağmelerinden çıkan coşkulu ezgiler, misafir öğrencilerin de kanını kaynattı!

Zengin büfede Türk misafirperverliği!

Okul öğrencileri tarafından hazırlanan ve Türk mutfağının en güzel örneklerini oluşturan börek, baklava, kısır, yaprak sarması ve daha birçok leziz ikramdan oluşan açık büfede misafirlerine, deyim yerimdeyse, âdeta bir ziyafet sunan Lojistikliler, yeni arkadaşlarıyla sohbet ederlerken, etkinliğin düzenlenmesindeki en önemli amaçlardan birini de gerçekleştiriyorlardı: Okul yöneticilerinin arzuladıkları gibi, teorisini almakta oldukları İngilizce dilinin - konuşmak suretiyle- pratiğini yapıyorlardı!

Hangi ülkelerden gençler katıldı?

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu hazırlık sınıfları tarafından düzenlenen etkinlik, eğitim almak için Mısır, Pakistan, Yemen, Afganistan, Kosava, Filistin, Suriye, Kazakistan, Macaristan, Litvanya, Letonya, Romanya ve İspanya’dan İstanbul’a gelerek, Sakarya Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğrenim gören değişim öğrencilerini bir araya getirdi.

Haber: Arzu Başlantı

 

 

YORUMLAR...