Reklam
Reklam
Düzgün'ün bilgilendirme toplantıları devam ediyor

Düzgün'ün bilgilendirme toplantıları devam ediyor

CHP'nin Beykoz Belediyesi Başkan aday adaylarından Aydın Düzgün, mülkiyet sorunları ile ilgili bilgilendirme toplantılarına devam ediyor.

Hemen her hafta bir mahallede, o mahallenin kendine özgü mülkiyet sorunları hakkında bilgilendirme toplantıları düzenleyen CHP Beykoz Belediyesi Başkan aday adaylarından Aydın Düzgün’ün son durağı Çubuklu Konca Garden oldu. Düzgün, burada düzenlenen kahvaltı programında CHP’li üyeler ile bir araya gelerek, Çubuklu Mahallesi’nin sorunları hakkında açıklamalarda bulundu.

Hem üyelere, hem vatandaşlara

Bilgilendirme toplantıları kapsamında dönüşümlü olarak hem CHP’li üyeler, hem de vatandaşlar ile bir araya gelen CHP Beykoz Belediye Başkan aday adaylarından Aydın Düzgün, Çamlıbahçe’li parti üyelerine yönelik olarak gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısının ertesi gününde, bu kez de CHP’li Çubuklu Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Bu, Düzgün’ün parti üyeleriyle gerçekleştirdiği beşinci toplantı oldu.

Aydın Düzgün: Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor

Kahvaltının ardından yaptığı konuşmada, katılımlarından dolayı misafirlerine teşekkür eden Aydın Düzgün, “ ülkenin zorlu bir süreçten geçtiğini” ifade ederek,  kadına şiddet ve aile içi şiddetin sebepleri ile ilgili olarak, “ çok basit yollar ile” açıklamalar yapıldığı eleştirisinde bulundu. Bu sorunun polisin olaya erken müdahalesiyle çözülemeyeceğine vurgu yapan Aydın Düzgün, “ bunun bir demokrasi, bir ekonomi ve bir hukuk sorunu olduğunun” altını çizerek, bir babanın çocuğuna yaptığı kötülüğün, o babanın ruh haliyle açıklanamayacağını, bunun ardında ciddi ekonomik sıkıntıların yattığını kaydetti.

CHP’nin inde olmadığı bir barış kalıcı olamaz

CHP Beykoz Belediyesi Başkan aday adayı Düzgün, sözlerinin devamında, şunları kaydetti:  “ Neticede ülkemizde çok ciddi ekonomik sıkıntılar var. Her CHP’linin ve bu ülkede yaşayan herkesin; AKP’ye veya BDP’ye oy verenlerin de çok iyi anlamaları gereken bir şey var: Bu ülkeyi kuran, Cumhuriyet’i kuran, 90 yıldır ayakta duran ve inanıyorum ki ülkemizi gelecek aydın günlere götürecek olan CHP’nin içinde olmadığı hiçbir barış bu ülkede kalıcı olamaz. Bunu herkesin anlaması lâzım.”

Hayâsızca Büyükşehir’e devrettiler

Düzgün, genel ekonomi ve siyaset politikalarına kısa atıflarda bulunmasının ardından ise Çubuklu Mahallesi’nin mülkiyet sorunlarına değindi. Mahallenin 40 dönümlük bir alanının,    “ içindeki evler ile birlikte, hayâsızca, haince, hiç kimseye sormadan, fikri alınmadan” Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini kaydeden Aydın Düzgün, Çubuklu’daki söz konusu satış ile ilgili olarak, şu açıklamayı yaptı: “Belediye Başkanı’nın bu hevesini kursağında bırakacağım!”

Özel Proje Alanları tuzaklar ile dolu!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından 9 mahallede ilân edilen Özel Proje Alanları konusuna da değinen Aydın Düzgün, “ böyle bir verme şansın yok; hukuken de, kanunen de yok! O zaman diğer 2B’lerde verdiklerine haksızlık yaparsın! O adam tam fiyat ile alıyor; sen ise ‘ bunu (Özel Proje Alanları) ucuz vereceğim’ diyorsun! Bu da çok büyük tuzaklar ile dolu” dedi.

İşi bilme lâzım!

 “ Beykozlunun işini, aşını elinden alanlar, onu şimdi de yerinden, yurdundan etmek istiyorlar. Buna CHP olarak asla müsaade etmeyeceğiz” açıklamasında bulunan Düzgün, Belediye Başkanlığı’na aday olmasının sebebini ise şu şekilde açıkladı: “ İşi bilmek lazım, bilmediğiniz zaman olmuyor.”

Beykozlu Beykoz’da yaşayacak

Düzgün’ün konuşmasının sonrasında ise katılımcılara, Beykoz ile ilgili olarak hazırlanmış bulunan özel bir belgesel izlettirildi. İlçenin çeşitli sorunlarına yönelik bilgiler ve vatandaş röportajlarını içeren söz konusu sunumda, Aydın Düzgün’ün, Beykoz ve mülkiyet soruna ilişkin olarak şu ifadelere yer verdiği görüldü: “ Barınmak, Beykozlunun en tabii hakkıdır. 1900’lü yılların başında Anadolu’nun ve Karadeniz’in güzel köşelerinden Beykoz’a gelip Cumhuriyet’in temellerini oluşturan fabrikalarda çalışarak, geçimlerini sağlamaya çalışan bu insanların yıllarca çektikleri eziyetin ve verdikleri emeklerin karşılığında yaptıkları, oturdukları evleriyle ilgili hala sorun yaşamaları, işgalci olarak görülmelerinden daha kötü bir şey yoktur. Barınma onların en doğal hakkıdır. AKP zihniyeti bunu her ne kadar suiistimal etmeye kalkışsa da, Beykoz halkını buradan sürmeyi düşünse de, bunu asla başaramayacaklar; Beykozlu Beykoz’da yaşayacak. Bundan hiçbir vatandaşımızın endişe duymamasını istiyorum.”

Bu iş nasıl olur?

“ Ancak ‘ bu iş nasıl olur?’ hususunda, bunun net bir karşılığı var: Bu, CHP’nin yerel seçimlerde mutlaka ve mutlaka iktidar olmasıyla olacaktır. Çünkü CHP’nin çözümleri çok nettir. Bir işi erbabına vereceksin ki, iş lâyıkıyla yerine gelsin. Beykoz’un 184 bin seçmeninin yüz bininden fazlasının mülkiyet ve imar problemi var.”

On senedir Belediye Başkanlığı yapıyor, 1 metrekare yere tapu veremedi!

“ Bu problemlerin çözümü bu işi bilmekle olur. Hastalığı teşhis edip çözümü bilmek gerekir. Bu da çok ciddi bir birikim ve tecrübe ister. Bu, ‘ ben başkan olayım, bu işi nasılsa çözerim!’ demekle olmuyor! Olmadığını da Beykozlu 30 senedir görüyor. Her Belediye Başkanı ‘ ben bu işi çözerim’ diyor ama şu ana kadar 10 senedir Belediye Başkanlığı yapan Belediye Başkanı, yasa olmasına rağmen Hazine’den bir metrekare yeri alıp vatandaşa tapu veremedi… Bunların derdi rayiç bedel. En önemli dönüşüm, yerinde dönüşümdür... Beykozluyu asla kovdurmayacağız. Bu yara bir daha asla açılmamak üzere kapanacak ve Beykozlu Beykoz’da rahat bir nefes alacaktır.”

Beykoz Güncel Haber’e değerlendirdi

CHP’nin Beykoz Belediye Başkan aday adaylarından Aydın Düzgün, Beykoz Güncel Haber’e, adaylık çalışmaları kapsamında bugüne değin gerçekleştirmiş olduğu bilgilendirme toplantılarının bir değerlendirmesini yaptı. Düzgün, söz konusu söyleşi sırasında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i demogoji yapmakla ve olmayanı olmuş gibi göstermekle eleştirdi.

Halkımız, Aydın Düzgün’ün bu sorunu çözebileceğine inanıyor

 “ Gerek parti üyelerimizin desteğini almak, gerekse halkımızı bilinçlendirmek noktasında çok uğraşıyorum. Beklediğimin üzerinde bir destek ve alâka var. Gerek parti üyelerimizin desteği, gerek halkımızın duyarlılığı çok sevindirici. Kendi adıma sevinirken, Beykoz adına da seviniyorum. Çünkü Beykozlular bu sorunlardan kurtulmak istiyor. Beykozlu 30 yıldır süren bu mülkiyet, bu imar sorunundan kurtulmak istiyor ve Aydın Düzgün’ün bu sorunu çözebileceğine inanıyor. Halkımızın desteği çok önemli bir aşamaya geldi.”

Örgütün desteğini almadan hiçbir başarı gelmez

“ Toplantılarımıza katılımlar çok yüksek. Örneğin, dün parti üyelerimiz ile yaptığımız Çamlıbahçe toplantısı. CHP, bu mahallede 40 yıldır herhangi bir etkinlik ve çalışma yapmamış. Üyelerin çoğunluğu toplantımıza geldi. Buna bütün mahallelerde devam edeceğim. Bunun nedeni, örgütün desteğini almadan hiçbir başarının gelmeyeceğine inanıyor olmamdır. O nedenle bütün partililerimizin, bütün üyelerimizin Aydın Düzgün’ün neler yağacağını, neler yapabileceğini görmelerini, beni yakından tanımalarını istiyorum. Bunu çok önemsiyorum. Öncelik, parti üyelerimizin desteğini almak.”

Olmayanı olmuş gibi göstermede Belediye Başkanı’nın üstüne yok!

“ Sayın Belediye Başkanı çok güzel demogoji yapıyor. Olmayanı olmuş gibi (gösteriyor). Edebiyatta ‘ hüsni ta’lil sanatı ( nedeni bilinen bir olay, olgu ya da durumun gerçek nedenini bir yana bırakıp; onu hoşa gidecek hayalî bir nedenle açıklama ve anlamlandırma; her olayı veya olguyu güzel bir sebebe bağlama sanatı)’ derler buna! Olmayanı olmuş gibi göstermede üstüne yok! Ama onun yaptığı bütün demogojilerin gerçeğini her şekilde, her zeminde anlatacağım!”

Bence AKP geçmişi hiç deşmesin, mahçup olur!

“ CHP her zaman için vatandaşın yanında olmuş ve olmaya devam edecek bir partidir. Vatandaşın tapusunu almasının karşısında kimin olduğu bugün su yüzüne çıkmıştır. Şunu çok net söylüyorum: Eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’in 2B Yasası’na karşı çıkmasının altındaki nedenler ile AKP’nin şu anki nedenleri arasında çok ciddi bir uyum var. Şu anlamda: Sezer, bu Yasa’ya halktan yana uygulanmadığını, otellere vs satmak ile 400 metrekare yeri olan bir vatandaşa vermek arasında bir fark olması gerektiği anlamında karşı çıkmıştı. Bugün AKP’nin yaptığına bakıldığı zaman, otel sahibine de aynı fiyatı veriyor, gecekondusu olan, bin 500 TL maaş alan vatandaşa da! Ben isterim ki, AKP hiç geçmişe girmesin çünkü hepten mahçup olurlar! Bu konuda vatandaşa asla doğru bilgi verme şansları yok çünkü başından beri halktan yana değiller.”

Bunun adı tapu falan vermek değil!

“ Çubuklu Engürübağ’da, Büyükşehir Belediyesi’nden Beykoz Belediyesi’ne devredilen yerler ile ilgili olarak Yücel Çelikbilek ne dedi? Vatandaşa tapu vereceğiz’ dedi. İhaleyi çok güzel hazırlamış! Metrekaresi, 370 TL artı KDV! Bu, yaklaşık, metrekaresi 430 TL demek! Burada herkesin ortalama 300 metrekare yeri olduğunu düşünürsek, 120 bin TL’nin üzerinde bir rakam eder. Bu ihaleyi hazırlayan Belediye Başkanı, Encümen üyeleri, Emlak İstimlak Müdürü ya para saymayı bilmiyorlar, ya da vatandaşın durumunu bilmiyorlar! O yüzden bunun adı tapu vermek falan değil! Vatandaşı yerinden yurdundan kovmak için uğraşıyorlar.”

Belediye Başkanı’a tavsiyem…

“ AKP, bugün hükümette. Büyükşehir Belediyesi de onlarda. İhale yerine şunu yapabilirler:        ( İhale yerine), küçücük bir maddeyle, 4706 sayılı Yasa’nın içerisine, ‘emlak istimlak bedeli üzerinden verilebilir’ diye bir madde ekletmek çok da zor bir şey değil. Belediye Başkanı’na tavsiyem, Ankara’ya gitsin, ama 2B’de uğraştığı gibi uğraşmasın! Buna harbi uğraşsın! Vatandaşa bu yerleri emlak bedeli üzerinden vermesini tavsiye ediyorum kendisine. İstedikleri zaman bir saatte yasa değiştiriyorlar; bu, zor bir şey değil.”

2014 Mart’ı, sonun başlangıcı olacak!

“ Çözüm, çok net! 2B arazilerini vatandaşa emlak bedeli üzerinden, orman köylüsüne ise bedava vermek. Tek bir evi olana emlak bedeli üzerinden, daha fazla yeri olana; lüks yerlere ise rayiç bedel üzerinden vermek yani vatandaş ile rant elde edenlerin arasını çok iyi ayırmak. 2014 Martı’nda yerelde iktidarı aldığımız zaman, bu, AKP’nin artık tarihi sürecini tamamlamasının bir başlangıcı olacak. Bunun hemen peşinden de CHP’nin iktidar olacağını düşünüyor ve bu sorunu kökünden çözeceğimizi söylüyorum.”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...