Reklam
Reklam
Aydın Düzgün: Kimin malını kime satıyorsun?

Aydın Düzgün: Kimin malını kime satıyorsun?

CHP’nin Beykoz Belediye Başkanlığı aday adaylarından Aydın Düzgün, Çubuklu’da yaptığı 2B ve mülkiyet konulu bilgilendirme toplantısında konuştu.

CHP’nin Belediye Başkanlığı aday adaylarından Aydın Düzgün, Çubuklu’da yaptığı 2B ve mülkiyet konulu bilgilendirme toplantısında konuştu: Kimin malını kime satıyorsun?

CHP’nin Beykoz Belediye Başkanlığı aday adaylarından tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, 2B ve mülkiyet sorunları konulu bilgilendirme toplantıları için bu kez Çubuklu’daydı.

Aydın Düzgün: Çubuklu Mahallesi’nde çok ciddi sorunlar var

21 Nisan Pazar günü, Çubuklu Kenan Başaran Düğün Salonu’nda gerçekleşen toplantıya çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Düzgün, bilgilendirmesine, “ Çubuklu mahallesinde çok ciddi sorunlar var” sözleriyle başladı. Önemli olanın, vatandaşların sorunları iyi anlamaları, irdelemeleri ve her yerde savunur hale gelmeleri olduğuna işaret ederek, “ sorunlar ancak o zaman çok rahat bir şekilde çözülür” diyen Aydın Düzgün, “ hiçbir şey çözümsüz değildir. Hiçbir kanun, hiçbir kural yukarıdan gelmiyor hepsini buradakiler yapıyorlar. Nasıl yapıyorlar ise, değiştirmek de onların ellerinde” açıklamasında bulundu.

Beş farklı sorun

30 yıldan bu yana Beykoz’da tapu ve kadastro konularında uğraştığını kaydeden Aydın Düzgün, bilgilendirmesini “ emlak bedellerinin yükseltilmesi, 2B, Körfez Konutları’ndaki sorun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan ve vatandaşlara satılacak yerler, Kiremitdere’deki 835 parselin Beykoz Belediyesi tarafından üzerindeki evler ile birlikte Büyükşehir’e satılması” olmak üzere beş farklı başlık altında gerçekleştireceğini belirtti.

Emlak vergileri konusu…

Aydın Düzgün’ün, bilgilendirme toplantısında, şu ifadelere yer verdiği görüldü:

Beykoz Belediyesi, ilçede 50 TL’lik emlak bedellerinin, 250 TL’ye, 300 TL’ye, 400 TL’ye çıkarılması için tutanaklar hazırlamış, muhtarlara da ‘ imzalayın!’ demiş. Çavuşbaşı 10 TL iken, 100 TL yapmışlar; Çubuklu’yu 200 TL, 400 TL yapmışlar. ( Adalete, hakkaniyete) hiç dikkat etmemişler.

Muhtarlarımız bunu imzalamamışlar. Muhtarlarımız, “ oy” konusuna değinince, ( Belediye Başkanı) ‘yok’ demiş; ‘anketler gayet güzel gösteriyor, ben çalışmalarıma devam edeceğim!’” Çalışmalarına devam etsin sayın Başkan; bakalım ne olacak? Anketlerin ne göstereceğini, yakında görecekler.

Emlak vergileri de çok önemli. Ödediğiniz vergiler, 5 misline çıkıyor. Bundaki niyeti çok da anlamış değilim. Fiyatları 5 misli niye yükseltiyorsun birden bire? Bunda 2B fiyatları ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

Muhtarlarımız bu konuyu İdare Mahkemesi’ne vereceklerini söylediler. Bu kararlarına da katılıyorum, doğrusunu yaparlar.

Körfez Konutları’ndaki “ saçmalık!”

Orman Başmüfettişi, burayla ilgili davayı açarken diyor ki, ‘ 1947 yılında çizilen sınır, yanlış çizilmiş.’ İddia bu. Olabilir, yanlış çizmiş olabilirsiniz. Böyle bir saçmalık yok. Burası, şu andaki mevcut haritalarda da orman görünmüyor. Burası orman değil. Bu, utanç verici bir dava. Buradaki 4 bloğun 3 tanesi ormanda.  1 adet blokun ise yarısı ormanda, yarısı 2B’de.

Körfez Konutları bir ilk değil. Çamlıbahçe’de 50, 60 senedir oturan 250 haneye, bir buçuk ay önce Orman İdaresi ceza gönderdi. Şu anda yargılanmaları başlıyor. Ne yapmak istediklerini, ne düşündüklerini, Beykoz üzerinde nasıl bir senaryo düşündüklerini bilemiyorum. Bu da onların bir alt yapısı mıdır? Böyle bir durum var.

Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan yerler konusu…

(Beykoz Belediyesi tarafından) 225 dönüm civarında alan, Büyükşehir Belediyesi’nden devralındı. Şu anda bunu vatandaşa satmak istiyorlar. Çok güzel; vatandaşın tapu sorunu çözülsün. Belediye Başkanı, buraları Büyükşehir’den 60 TL’den aldı, 370 artı yüzde 18 KDV ile yani 440 TL’ye satacak. Bir vatandaşımızın 400 m2 yeri olduğunu farz edersek, 160 bin TL yapıyor.  Böyle bir para istenmez. Kimin malını kime satıyorsun? Bu insanlar 60 senedir burada oturuyor. 60 TL’den aldın, hadi 100 TL’ye sat! Beş misli kâr!

2B…

Beykoz’un yüzde 70’i 0 (sıfır)  ile bin 500 TL arasında gelire sahip. Ben şimdi soruyorum: Bu paraları Beykozlu ödeyemez. Buna eminim. Ben Beykoz profilinde vatandaşların ödeyebileceği rakamları çıkardım. Ayda 500 TL taksidi geçtiği zaman sıkıntı başlıyor. Bunun üstüne çıktığı zaman zulüm etmiş olursun.

Bu Yasa’yı uygulayamayacaklarını zaten anlıyorlar. Bu Yasa, üç kez değişti. Bu Yasa tamamen değişene kadar da bizler, hep birlikte bunun mücadelesini, vermeye çalışacağız. Ama sizlerden de bu konuda çok ciddi bir destek bekliyoruz. Beykozlu, Beykoz’da oturacak. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.

Kiremitdere’de Büyükşehir’e devredilen yerler…

Beykoz Belediyesi, üzerinde 70'in üzerinde ev olan bir parseli hiç kimseye sormadan, danışmadan İBB'ye satıyor. Burada, iyi niyet, kötü niyet, nasıl bir niyet var bilemiyorum. Bu konunun üzerine gittiğimizde ise Başkan diyor k, “İBB daha iyi imkânlara sahip!"

Çubuklu'daki tüm 2B'lerin ortasında imar sorunu olmayan çok temiz bir yeri İBB'ye vermek istiyorlar. Tıpkı Medipol'un yerine 3 ayda imar verip hallettikleri gibi...

Bu konuda niyet hiç iyi değil. Müteahhit ile anlaşacaklar. Müteahhit herkese "ben size 3'er katlı ev yaparım" diyecek değil herhalde.

Önce evrak yolluyorlar eve, çıkmazsan sonra " Enkaz bedelini de senden alırız" diyorlar. Vatandaş bu sefer Belediye’ye koşuyor. Belediye’nin akıllı bir Emlak İstimlak Müdürü var ya,  o da kalkıp " ya sen al bu parayı,  yürü!" diyecek. Bu işi böyle çözüyorlar.

4706 sayılı Yasa’ya göre, Beykoz Belediyesi Hazine üzerindeki binalar için  Defterdarlık’a müracaat edip buraları emlak vergisi üzerinden alarak, vatandaşa verebilir. Ama 10 yılda bir metrekare yeri veremediler. Bu derece beceriksizler!

( Belediye Başkanı) gelsin desin ki, "Aydın Düzgün yalan söylüyor ben 370 TL'den değil 100 TL üzerinden vereceğim" desin, ben de özür dileyeyim.

70 tane hanenin olduğu parseli sattırmayacağım" dedim ve sattırmayacağım. Birileri de yetkili, yetkisiz "Aydın Düzgün ortalığı karıştırıyor!" diyor. Bu satışların olması için Belediye Meclisi’nde kabul edilmesi gerekiyor. Eksik ne kaldı; encümen kararı. Aldılar mı almadılar mı? Bilemiyorum; çünkü, bu çok gizli bir konu!

2B ve mülkiyet konulu belgesel izlendi

Aydın Düzgün, bilgilendirmesinin sonrasında ise mahalle sakinleri tarafından kendisine yöneltilen soruları cevaplandı. Çubuklulular, daha sonra özel olarak hazırlanmış bulunan “Beykoz- 2B ve mülkiyet sorunu” konulu belgeseli izlediler.

Haber: Arzu Başlantı

 

YORUMLAR...