Reklam
Reklam
Faruk Şen'in kaleminden ''Benim Kanlıca'm ''

Faruk Şen'in kaleminden ''Benim Kanlıca'm ''

Beykoz Kanlıca hayranı olan TAVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in kaleminden Benim Kanlıca’m..

Kanlıca hayranı olan Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in kaleminden,

Benim Kanlıca’m..

Kanlıca, Boğaz’ın Anadolu yakasının en ünlü semtlerinden biridir. Tarihsel dokusunu kaybetmeyen Kanlıca, yoğurdu ile ünlü olmasına rağmen artık İstanbul elitinin severek oturduğu, İstanbul’luların restoranlarında yemek yediği ve yeşillikler arasında gezdiği bir semttir. Mihrabat Korusu’ndan başlayarak Kanlıca’nın güzelliklerini görmek mümkündür.

 İsmi konusunda birçok rivayetler var. Bizans döneminde Glaros (Martı Kuşu) olarak isimlendirilen Kanlıca,  üzerine yazılan şiirler ve şarkıları ile de ün kazanmıştır. Zeki Müren’in “Bir geceye bin ömür verilir Kanlıca” şarkısı Kanlıca’yı anlatanlar arasında en iyilerinden biridir.

“Bir geceye bin ömür verilir Kanlıca’da

 İstanbul’un sırrına erilir Kanlıca’da

 Mehtap oynar su ile Işıklar gelir dile

 Geçmiş sevdalar bile Dirilir Kanlıca’da

 İstanbul’un sırrına erilir Kanlıca’da

Kanlıca birçok ünlünün de mekanıdır. Sezen Aksu’nun yalısının da bulunduğu Kanlıca’yı daha iyi tanımak için Aksu’nun şarkısının sözlerine göz atmakta yarar vardır.   

“Uzanıp Kanlıca’nın orta yerinde bi taşa

Gözümün yaşını yüzdürdüm Hisar’a doğru

Yapacak hiçbir şey yok gitmek istedi gitti

Hem anlıyorum hem çok acı tek taraflı bitti

Bi lodos lazım şimdi bana, bi kürek, bi kayık

Zulada birkaç şişe yakut yer gök kırmızı

Söverim gelmişine geçmişine ayıpsa ayıp

Düşer üstüme akşamdan kalma sabah yıldızı”

Kanlıca son yıllarda İstanbul’daki gastronomininde göz bebeği haline geldi. Kanlıca körfezinde yer alan Lacivert Restaurant İstanbul’da en iyi 5 restaurant saymanız gerekirse ilk sıralarda yer alır. Hüseyin Usta’nın balık çorbasının ve pazar brunchlarının tadına doyum olmuyor.

12 yıldır faaliyet gösteren Lacivert’te Suvla şarapları ile enfes balık mönülerinden kaza kadar güzel bir ziyafet çekebilirsiniz

Bunun dışında Kanlıca- Çubuklu arasında Peyzaj Restaurant enfes manzarası ile sanatçı Sibel Mirkelam’ı dinlerken levrek yemesine doyum olmayacak bir mekan.

Peyzaj’ın brunchı da çok meşhur

Ayrıca Kanlıca’nın içinde de sayılı restaurantlar yer almaktadır. 2. Bahar Restaurant’ı tandırı ve pideleri ile dört dörtlük bir mekandır. Sahibi Erdoğan Öztaş konukları ile tek tek ilgilenmektedir.

Kanlıca’nın içinde güzel bir mekan

İstanbul’da güzel ve iyi döner yemek isteyenler için tavsiye edilecek diğer bir mekanda Kavacık’ta Bayramoğlu Dönercisi’dir. Döner yemeye İstanbul’un birçok semtinden insanlar buraya gelmektedir. Halim Aslan’ın dörtgen dönerine doyum olmaz.

Soğuk atmosferine rağmen Hotel Agio Kanlıca’nın bugünkü ihtiyarlarına eskiden ilkokul olarak hizmet veriyordu. Hotel Agio, Kanlıca’daki tek otel konumunu koruyor. 14 odası bulunan butik otelin mutfağı da iyi. 

Gelelim Kanlıca’nın (genç) ihtiyarlarına,

Kanlıca’nın ihtiyarları bir bir hatırlar geçen sonbaharları

Kanlıca’nın ilginç simalarının başında Berber Mustafa Mert’i anabiliriz. Kendisi 45 yıldır berber olarak çalışıyor. Erol Simavi’den başlayarak Kanlıca’da oturan birçok kişinin saçlarını kesen Mustafa, Kanlıca’nın doğal bir simgesi olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu simgenin yanında Kanlıca’da diğer bir kişide eski futbolcu Yavuz Toker’dir. Yavuz, Kanlıca’da uzun süreler futbol oynadıktan sonra Sivasspor’a profesyonel olarak giden ve takım kaptanlığını yapan bir futbolcudur. Artık günlerini bu semtte yoğurt yiyerek ve kahvesinde çay içerek geçirmektedir.

Yavuz Toker İskender Paşa türbesinin önünde. Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden olan İskender Paşa, Magosa Fatihi olarak anılmaktadır.

Kanlıca’nın diğer ilginç bir simasını da 50 yıldır Kanlıca’nın bir çınarı olan Memiş Sak’ta görmek mümkündür. Karadenizli olan Memiş Sak, Kanlıca’da, 60’lı yıllarda ilk hediyelik eşya dükkanını açmış ve turistik bir atraksiyon olarak burada yaşamaktadır.

Kanlıca- Emirgan Bağlantısı

Kanlıca dediğimiz zaman deniz trafiğine de  de göz atmamızda büyük yarar vardır. Kanlıca ile Emirgan arasında bağlantıyı kuran Cemil Topçu Darling adlı motoru ile aşıkları Emirgan’dan Kanlıca’ya getirmekte ve Kanlıcalılar’ı da Avrupa yakasında işlerine gitmek için karşı tarafa götürmektedir.

 

Cemil Topçu, “Darling” motoru ile Kanlıca önlerinde

Kanlıca’nın Yenileri

 Gelelim Kanlıca’nın yerlilerine. Son yıllarda bir çok sanatçı, iş dünyasının önemli kişiler, basın mensupları ve bilim adamları Kanlıca’da yalılar başta olmak üzere bir çok yerleşim yerini eski Kanlıca’lılardan almış bulunmaktadır. Kanlıca’nın eski yenilerinden Sezen Aksu’nun yanında 34 yıl Almanya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen ve Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Türkiye’nin en önemli estetik cerrahı olarak çalışan Serdar Eren’in yanında yine Almanya’da 40 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye dönen ve Kanlıca’da yerleşen Psikiyatr Dr. İnci Şen’de Kanlıca’nın yenileri arasında yer almaktadır.

Dr. Serdar Eren, 2 yıl önce Almanya’dan dönüp İstanbul’un nadir semtlerinden biri olan Kanlıca’ya sevdalanmış bir estetik cerrahı

Kanlıca Sevdalıları

Kanlıca Bize Bize diye bir internet sitesi kuran Melda Erduran, site üzerinden ayda bir 135 kişilik bir kitleyi yazıları ve çağrıları ile birbirine bağlıyor. Boğaz’da hiçbir köyün bugüne kadar böyle bir girişimi gerçekleşmedi.

Kanlıca’ya Gitmeli          

Genel olarak muhakkak bir hafta sonunu Kanlıca’da geçirin. Vapurla Kanlıca iskelesine geldikten sonra iskelede yoğurdunuzu yiyin, öğle yemeğinizi 2. Bahar’da tattıktan sonra Mihrabat Korusu’nu dolaşın ve akşam Lacivert’te akşam yemeğini yedikten sonra motorla karşıya geçin ve Rumelihisarı’ndan oturduğunuz evinize gidin. Bir günlük macera ömrünüze ömür katacaktır.

 Yazar: Faruk ŞEN

YORUMLAR...