Reklam
Aydın Düzgün Ulusal Kanal'da konuştu

Aydın Düzgün Ulusal Kanal'da konuştu

CHP’nin Beykoz Belediye Başkanlığı aday adaylarından Aydın Düzgün, Ulusal Kanal’da konuştu: Beykozlu iktidara gerekli cezayı verecek!

CHP’nin 2014 mahalli seçimleri Belediye Başkanlığı aday adaylarından tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Ulusal Kanal TV’de konuştu. 2B Yasası’nın bugüne değin üç kez değişikliğe uğradığını hatırlatan Düzgün, Kavacık Kavşağı’da bulunan ve Medipol Vakfı’na 49 yıllığına kiralanan yaklaşık 4 milyar dolarlık yerin, söz konusu Vakıf’a bedava verildiğini iddia etti. Düzgün, Beykozlu’nun hükümete gereken cezayı vereceğini düşündüğünü söyledi.

Ulusal Kanal’da yayınlanan “ Ekopolitik” isimli programda Çetin Ünsalan’ın konuğu olan Aydın Düzgün, hükümeti ve Beykoz Belediyesi’ni eleştirdi.

Sözlerine, “ Beykoz, 2B’nin Türkiye’de çok güzel bir örneği” şeklinde başlayan Aydın Düzgün, 1930’lu yıllarda Cumhuriyet’in temeli olan fabrikaların kurulmasıyla birlikte, Beykoz’un, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden kopup gelen insanların yerleştikleri bir bölge haline geldiğini kaydederek, gelen bu insanların ise barınma ile ilgili sorunlarını giderebilmek için söz konusu fabrikalara yakın yerlerde evlerini kurduklarını belirtti.

Başbakan, 1995’te Beykoz’a, ‘tapularınızı halledeceğim’ demişti!

Aydın Düzgün, şunları söyledi: “ Bu insanlar 70 yıldır buralarda çocuklarını yetiştirdiler ve şimdi torunlarını yetiştiriyorlar. İşlerinden, aşlarından oldular; fabrikalar kapandı ve şu anda da hepsi çok ciddi sıkıntıda, mağdur. Neden mağdur? Bunu en iyi bilenlerden birisi sayın Başbakan. 1994- 1995 yıllarında o zamanlar yanılmıyor isem, İl Başkanı idi ve (Beykoz) Gümüşsuyu’na geldi. ‘ Buradaki bu sorunlarınızı, bu tapularınızı ben halledeceğim’ dedi. Sayın Belediye Başkanı (Yücel Çelikbilek) de bu sorunu çok iyi biliyor ama bunu bilmelerine rağmen ortaya böyle bir sonuç çıktı.”

Beykozlu’ya, ‘ 70 sene buralarda oturdunuz, yeter artık!’ diyorlar!

Konuşmasının devamında, Beykoz’da 20 bine yakın 2B parseli bulunduğu ve söz konusu bu parsel sahiplerinin yüzde 46’sının 0 TL ile 1.000 (bin) TL arasında; yüzde 70’inin ise 0 TL ile 1.500 (bin beşyüz)  TL arasında bir gelire sahip olduklarının bizzat Beykoz Belediyesi’nce  yaptırılmış olan bir araştırma ile ortaya konduğu hatırlatmasında bulunan Aydın Düzgün, şöyle konuştu: “ Şimdi ben soruyorum: örneğin, Görele Köyü! Buraya 500 TL fiyat belirlediler. Çiğdem Mahallesi için 500 TL fiyat belirlediler. Bunun gibi gidiyor. Yüzde 70 bir indirime gittiler. Sonra, ‘ 400 metre kareye kadar olan yerlerde yüzde 50’ye indirdik’ dediler. Ama fiyatlara baktığınız zaman, 400 m2 yer, 250 TL’den 200 bin TL yapar. Şimdi herkese soruyorum: 0 ile 1.500 TL arasında gelire sahip olan bir insan, bu parayı nasıl ödeyecek? Bunun Türkçe anlamı budur; ‘ siz almayın! Siz 70 sene burada oturdunuz, yeter artık! Bundan sonra bizim başka planlarımız var’ demektir bu.”

Beykozlu onlara gerekli cezayı verecek!

“ Ama Beykozlu mutlaka yerinde kalacaktır. Barınma, onların en doğal hakkıdır. (Hükümet) bunu asla başaramayacak. Ben inanıyorum ki, Beykozlu onlara gerekli cezayı verecektir.”

Beykoz Belediyesi, 60 TL’den aldığı yerleri 450 TL’ye satıyor!

CHP aday adaylarından Aydın Düzgün, program sunucusu Çetin Ünsalan’ın, “ 2B Yasası’nın aynı zamanda bir toprak devşirme yasasına dönüştüğü” yönündeki yorumu üzerine ise şunları kaydetti: “ AKP zihniyeti şu anda orada barınma hakkını yok etmek için elinden gelen her türlü çabayı sarf ediyor. Belediye Başkanı ( Yücel Çelikbilek) ve ( İlçe)  yöneticileri diyorlar ki, ‘ biz bunu halledemedik, Başbakan’a çok gittik, geldik. Hükümete baskı yaptık; milletvekilleri uğraştı, olmadı; bu fiyatlar oldu.’ Peki, Çubuklu, Çiğdem ve Tokatköy’de üç tane mahallemiz var bizim. Çok önemli mahalleler bunlar. Beykoz Belediyesi, buralarda Büyükşehir Belediyesi’nden yaklaşık 2 bin’e yakın arsa devraldı. Bu yerleri 60 TL’den aldı. Ancak 370 TL artı yüzde 18 KDV ile satıyor! Yani, 450 TL’ye geliyor yaklaşık. 400 metre yeri olan bir vatandaştan 160 bin TL istiyorlar. Bunu da çekinmeden söylüyorlar. ‘ ( Belediye Başkanı) çok para kazanacağım, bu paralar ile 10 bin tane konut yapacağım’ diyor. Bunu da çekinmeden söylüyorlar.”

Sorunlu alanlar, toplamın sadece yüzde 5’i

Türkiye’de 2B’nin sadece yüzde 5’lik bir alanının barınma ile ilgili olan yerleri kapsadığını da kaydeden Düzgün, şu örneği verdi: “ Beykoz’un Alibahadır Köyü, Anadolufeneri Köyü, Mahmut Şevket Paşa Köyü’ne 1970 senesinde kadastro gelmiş. 1955 senesinde de Beykoz’a gelmiş. Kadastro ölçer, biçer ve vatandaşın 20 senenin üzerinde bir zilliyeti var ise, üzerine tapuyu yazar, askısını asar; orada bir itiraz yok ise, bir başkasının itirazı yok ise, bu kesinleşir; vatandaş da gider tapusunu alır.”

Bu bir saçmalık!

“ Gümüşsuyu’nun tepesi, İncirköy, Soğuksu, Zerzevat Köyü olduğu gibi 2B! Yani, özünde bu bir saçmalık! Bu insanlar buralara yıllar önce gelmişler, yerleşmişler. Ancak şunu da ayırmamız lâzım tabii: Yıllar önce Çavuşbaşı’na gelmiş insanlarımız, oturmuş. Ama Unakıtan da gelmiş oradan 50 dönüm yer almış! Şimdi Unakıtan ile oradaki köylümden aynı parayı (isterseniz), bu adalet de değil.”

Beykoz’un sadece yüzde 12’si 2B

“ Beykoz, 312 km alanlı ve Avrupa’nın yeşili en büyük ilçesi. Beykoz’un yüzde 81’i devlet ormanı. Yüzde 7’si de özel orman. Biz şu anda ( 2B ile ilgili olarak) bunun sadece yüzde 12’sini konuşuyoruz. Bu yüzde 12’nin yüzde 76’sının ise mülkiyet problemi var.”

Sen bir kere mevcut ormanlarını koru!

Konuşmasının devamında, Çubuklu Mesire Alanı ile Beykoz Fidanlığı’nın imara açılması, Elmalı Şehir Ormanı projesinden de örnekler veren Aydın Düzgün, hükümete “ Sen bir kere mevcut ormanlarını koru; ben iyi niyetini anlayayım!” şeklinde seslenerek, “ (bunlar) tamamen özel amaçlı, özel çıkar amaçlı yapılan şeyler” dedi.

Kavacık Kavşağı’ndaki yeri Medipol Vakfı’na bedavaya verdiler!

Kavacık Kavşağı’ndaki 250 dönümlük yerin Medipol Vakfı’na 49 yıllığına verildiğini kaydeden Düzgün, “ şu anda 2B’ler ile ilgili olarak, hükümet 20 milyar dolar para bekliyor. Bunun aşağı yukarı 4 milyar dolarını da Beykoz’dan bekliyor, Beykozlu’dan almaya çalışıyor. Beykozlu’nun olmayan parasını almaya çalışıyor. Ancak alamayacaklar. Beykoz’un öyle bir parası yok. Burası ( Medipol Vakfı’na verilen yer), 3- 4 milyar dolar civarında kıymete sahip bir yer. Burayı 4-5 ay içinde imara açtılar. Burada 3-4 milyon dolarlık bir rantı sen yandaşına veriyorsun, ondan para almıyorsun, ama Beykozlu’dan, bin TL- 1500 TL maaş alan insanlardan (alıyorsun). Medipol Vakfı’ndan para alınmadı; kiralık verdiler burayı. Al oradan 4 milyar dolar parayı, vatandaşa da bedava ver tapusunu. Kimin malını kime veriyorsun? İnsanların 70 yıldır üzerinde yaşadığı yerden para kazanmaya çalışıyorsun!” dedi.

Bu Yasa’nın uygulama şansı olduğunu hiç sanmıyorum!

“ Ama ben inanıyorum ki, bu 2B Yasası’nı üç sefer değiştirdiler. Bu Yasa’nın uygulanma şansı olduğunu hiç sanmıyorum. Ya emlak bedeline indirecekler, ki Belediye Başkanı ve yöneticileri emlak bedelini de şu an beş, on misli arttırıyorlar! Bunu da yükseltip, yarın ‘bakın emlak vergisinden veriyoruz’ deseler yalan olmayacak!”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...