Reklam
Reklam
CHP'li Gökhan Günaydın'dan 2B eleştirileri

CHP'li Gökhan Günaydın'dan 2B eleştirileri

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın davetlisi olarak Beykoz’a gelen Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın'dan 2B eleştirileri.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın davetlisi olarak, Çavuşbaşı Fatih Mahallesi, Başaran Düğün Salonu’nda partililer ve mahalle sakinleri ile bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, konuşmasında Beykoz Belediyesi tarafından ilân edilen “ Özel Proje Alanı” uygulamasını eleştirerek, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in 9 mahalle dışında kalan 36 mahalleyi “ kazıkladığı” yorumunda bulundu ve Beykozluları bu projeye ‘ hayır’ demeye çağırdı.

TOKİ’yi ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı da eleştiren CHP’li Günaydın, Başbakan Erdoğan için de, “ Memleketi bir yerlere pazarlamaya çalışıyor” yorumunu yaptı.

Kalabalık katılım

“ 2B ve Özel Proje Alanları” konulu bilgilendirme toplantısına, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri Doğan Çakmak, Füsun Sökmez ve Şükrü Metin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Mesudiye Topçam Belediye Başkanı Erhan Keloğlu, partililer ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Hızır Yılmaz: Diğer partiler ile ortak bir miting yapacağız!

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, 2B Yasası’na atıfta bulunarak, sözlerine; “ Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beykoz halkı için çıkardığı ‘Sürgün Yasası’na karşı Beykoz halkının yalnız olmadığını, Başbakan’ın gücünün ancak ve ancak Muhteşem Yüzyıl adlı televizyon dizisini kapatamaya yeteceğini” belirterek, başladı.

CHP olarak, siyasi parti ayırımı gözetmeksizin, 2B Yasası’na karşı her zaman ortak mücadeleye hazır olduklarını kaydeden CHP İlçe Başkanı Yılmaz, “ yakında diğer siyasi partiler ile ortak bir miting yapacağız” açıklamasında bulundu ve “ orada herkes kendi bayrağını taşıyacak ve böylelikle Beykoz halkı kimin sürgün yasasından yana, kimin Beykoz halkından yana olduğunu görecektir” dedi.

Gökhan Günaydın: Özel Proje Alanı’na hayır demek, mücadelenin en önemli unsuru

Hızır Yılmaz’ın ardından söz alan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise, Çavuşbaşı Mahallesi’nde vatandaşlar ile bir araya gelişlerindeki amacın, “ CHP’nin kendini anlatma çabası olmadığına” işaret ederek, şunları söyledi: “ Bu toplantının yapılmasının amacı, geçmişte hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun, vatandaşlarımızın haklı taleplerini çok etkin bir şekilde dile getirme konusunda sarsılmaz irademizi paylaşmaktır.”

Suni gündem yaratıyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ çoktandır ağzına 2B’yi almadığını” belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı, “ onun başka dertleri var. O başka dertler ile uğraşıyor; birileriyle müzakere ediyor. Onun üzerinden memleketi bir yerlere pazarlamaya çalışıyor. Türkiye’nin suni gündemi neyle dolu olursa olsun, CHP halkın gerçek gündemimin peşinden gitmeye devam edecek” dedi.

Halkın sorunu, CHP’nin sorunudur

“ Halkın sorunu” olan 2B konusunun, “ CHP’nin de sorunu” olduğunu kaydeden Gökhan Günaydın, “ bu, öyle olmaya da devam edecektir” açıklamasında bulunarak, genel seçimler öncesinde parti olarak halk ile ilgili projeler ürettiklerini ancak o zamanlar bu projelerin Ak Parti tarafından eleştirildiğini hatırlattı. Günaydın, buna örnek olarak ise İntibak Yasası’nı gösterdi.

O zamanlar, “ Kimse İntibak Yasası çıkartamaz’ diyen Başbakan Erdoğan’ın daha sonra bu yasayı çıkartmak zorunda kaldığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, “ ama bu, bizim istediğimizin çok gerisinde bir yasa (oldu)” dedi.

Ak Parti’nin projesi, CHP’nin 2B projesinin gerisinde

Genel seçimler öncesinde, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi tarafından 2B ile ilgili olarak da bir proje hazırladıklarını kaydeden Günaydın, bu projenin de halka açıklandığını hatırlatarak, kendilerinin, “ orman köylüsüne ücretsiz, mesken veya ticari amaç dışı kullanım alanların emlak değeri; ticari olarak kullanılan alanların ise rayiç bedel üzerinden verilmesi”  şeklindeki söz konusu 2B projelerine karşılık, Ak Parti’nin 2B projesinde sadece rayiç bedel uygulamasının gündeme gelmiş olmasını ise eleştirdi.

Bu yasayı çıkarmaktaki amaçları farklı!

CHP milletvekilleri olarak, söz konusu 2B Yasası’na karşı sürekli mücadele verdiklerini belirten CHP Grup Başkan Vekili Günaydın, Ak Parti’nin bu yasayı çıkarmaktaki amacının   “ farklı” olduğunu ifade etti ve Ak Parti yönetimine şu şekilde seslendi: “ Sen buraları rantiyecilere devretme niyetindesin çünkü 2B alanlarına baktığı zaman, senin gözün dolar dolar çakıyor; sen 2B’de dolar görüyorsun, başka bir şey görmüyorsun!”

Onların dertleri Beykoz’la değil, Beykozlular ile

CHP olarak Beykoz’daki 2B sürecini adım adım takip ettiklerini kaydeden Günaydın, şu açıklamayı yaptı: “ 2B meselesi Beykoz’da 110 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bu 110 bin yurttaşımızın yüzde 76’sının aylık geliri bin 500 TL’nin altında. Beykoz’da fiyatlar ise metrekare başına 60 TL ile bin TL arasında değişiyor. Yüzde 50’sini peşin verdiniz mi, o alan sizin! Bunun Beykoz’da gerçek hak sahipleri tarafından ödenebilir bir para olmadığını istatistikler biliyor da, AKP hükümeti bilmiyor mu sanıyorsunuz? Onların Beykoz’la dertleri yok, onların Beykozlular ile dertleri var. Çünkü bu güzelim orman alanlarından sizleri sürsünler ki, buralara başka sahipler gelsin,  buraları kapışsınlar. Dertleri budur.”

Beykozlu, bu dayatmacı anlayışa ‘dur’ der ise…

“ O zaman Beykozlu bir karar verecek. Bu rantiyeci anlayışa, bu dayatmacı anlayışa, bu zulmeden zalimlere bir dur diyecek miyiz? Beykozlu hep beraber ‘dur’ der ise, hiç kimse bir şey yapamaz. Bölünmeden, parçalanmadan, bu hak mücadelesini hep beraber verirseniz, kimse bir şey yapamaz.”

Behey, Belediye Başkanı! Diğer 36 mahalleyi kazıkladın, öyle mi?

Beykoz Belediyesi’nin 9 mahalleyi Özel Proje Alanı olarak ilân etmesini de eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı, şu yorumda bulundu: “ Demek ki, Belediye sizin için özel şeyler düşünüyor. Özel Proje Alanı ilân ettiğine göre, aklında sizin için özel bir iş var! Mantık denilen bir şey var; Belediye Başkanı diyor muş ki, ‘ bu 9 mahalleyi ucuza vereceğim; buraları onun için Özel Proje Alanı ilân ettim.’ Beykoz’da 45 mahalle yok mu? Behey Belediye Başkanı, bu 9 mahalleyi düşünüyorsun da, geriye kalan 36 mahalleyi niye düşünmüyorsun? Yani, oraları kazıkladın, bunlara ucuz vereceğim’ diyorsun, öyle mi? Bunun akla, mantığa sığar bir yanı var mı?”

Özel Proje Alanı’na hayır deyin!

“ Bu rayiç bedeller ile bu işi çeviremeyeceklerini görüyorlar ve sizi Özel Proje Alanı ilân ederek hakkınızdan, hukukunuzdan tümüyle yoksun bırakmak istiyorlar. Özel Proje Alanı’na ‘hayır’ demek, 2B mücadelesinin en önemli unsuru olmalıdır.”

Erdoğan Bayraktar,  yeşil alana bakınca, TOKİ görür!

“ Öyle alengirli kanunlar çıkartıyorlar ki! ‘ Afet Alanlarında Kentsel Dönüşüm’ diye bir kanun çıkarttılar. Eskiden TOKİ’nin başkanı olan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeşil alana bakınca, TOKİ görür! Bunu çıkarttıkları kanuna dayanarak söylüyorum. Çünkü o kanun diyor ki, ‘ bir yeri rezerv alan olarak ilân ettin mi, vatandaş oraya dava açsa bile, yürütmeyi durdurma talep edemez.’ Yani, siz dava açacaksınız, yürütmeyi durdurma alamayacaksınız; o arada bazı şeyler yürüyecek, dört yıl sonra davayı kazanacaksınız ama iş işten geçmiş olacak. İşte bunların kurduğu tezgâh budur.”

Buraları üçüncü şahıslara peşkeş çekmeye çalışıyorlar

“ Erdoğan Bayraktar efendi, bir yeri ‘ Özel Proje Alanı’ ya da ‘ rezerv alanı’ olarak ilân ederse, diğer yasaların koruyucu hükümleri orada uygulanamaz. Yani, ne demek istiyorlar? Ben buralarda elektriği keserim, suyu keserim, doğal gazı keserim, seni tahliye ederim, dava açmak serbest, ancak yürütmeyi durdurma alamazsın ve üstelik de diğer koruyucu kanunların hükümlerinden yaralanamazsın. Bunun hak ile, hukuk ile, adalet ile açıklanabilir bir yanı yoktur. Türkiye’nin her yanında 2B alanlarında vatandaşı sürmek ve yerine yeni sakinleri yerleştirmek istiyorlar. Sizden alamayacakları parayı talep ediyorlar, buraları üçüncü şahıslara peşkeş çekmeye çalışıyorlar.”

Beykoz’u bu hale getirenlerin sonu yakındır!

“ Beykoz, ‘hayır!’ der ise, Beykoz’u bu hale getirenlerin sonu yakındır. 2014’ün Mart’ında derslerini alacaklar. 2B alanlarımızı hiç kimseye teslim etmeyeceğiz. Bu alanlar, hak sahiplerini olmaya devam edecek.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, sözlerini 2B mücadelesinde her zaman Beykozlu’nun yanında olmaya söz vererek, sonlandırdı.

Genel Başkan Yardımcısı Günaydın’ın ardından ise, sırasıyla İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Topçam Belediye Başkanı Erhan Keloğlu söz aldılar. Toplantının son konuşmasını ise, evine yıkım kararı gönderilen Rüzgarlıbahçe Mahallesi sakini Haydar Sataloğlu yaptı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...