Reklam
Reklam
Minik eller, büyük işler başaracak!

Minik eller, büyük işler başaracak!

Beykoz’daki 26 bin 530 ‘ minik el,’ büyük işler başaracak ve çam tohumlarını önce fidana, sonra ise bir ağaca dönüştürecek

Beykoz’daki 49 adet resmi ilk ve ortaokulun 1. ile 8. sınıfları arasında okumakta olan toplam 26 bin 530 ‘ minik el,’ büyük işler başaracak ve çam tohumlarını önce fidana, sonra ise bir ağaca dönüştürecek. Kasım ayına kadar göz bebeği gibi bakılacak olan fidanlar, daha sonra  Anadolufeneri’nde oluşturulacak olan bir ormana dikilecek!

ÇEKÜD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği), Beykoz Belediyesi ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen proje ile, çevreye karşı duyarlı, içinde ağaç ve orman sevgisi taşıyan ve yeşil sevgisi ile büyüyen “ yeni” nesiller yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Proje, 30 Nisan’da başladı

30 Nisan 2013 Salı günü Beykoz Saadettin Gökçepınar İlkokulu’nda başlatılan projenin tanıtımı, Ortaçeşme’de bulunan Hacı Numan Ortaokulu’nda yapıldı.

Proje tanıtım toplantısına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Torun ve Hanefi Dilmaç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, bazı Belediye Meclis üyeleri, Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz: ormanlar geleceğe taşınacak!

Tanıtım toplantısının ilk konuşmasını ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz yaptı. Yorulmaz, Beykoz’a övgülerde bulunduğu konuşmasında, şunları söyledi: “ Beykoz, İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri. Beykoz’da yaşayan çocuklar mevcut imkânların en güzelini buluyorlar. Bir de eğitimsiz, sevgisiz, bu imkânlardan uzak yetişen çocuklar var. Beykoz’u daha yaşanılabilir bir yer haline getirmek için el emeğiyle yapılan en büyük projelerden birini hayata geçiriyoruz. Bu proje, hem ulusal ağaçlandırma seferberliğine katkı sunacak, hem de ormanların geleceğe taşınmasına katkı sunacak. Hayırlı uğurlu olsun!”

H. Nazmi Yekrek: Kıyametin kopacağını dahi bilsen, ağaç dik!

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek ise, yıllar içinde artan çevre tahribatına değindi ve öğrencilere, “ Eskiden çevre tahribatı çok azdı. 21. asra girerken çevre kirliliği insan hayatını tehdit ediyor. Ana sınıfından üniversiteye kadar 21 milyon öğrenci bu işe sahip çıkar ise, ülkemizi tertemiz yemyeşil bir hale getiririz. Bizler, ‘ Yarın kıyametin kopacağını bilsen dahi ağaç dik’ diyen bir misyonun sahibiyiz. Bu misyonun hakkını verelim ve çevremize sahip çıkalım!”  şeklinde seslendi.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Doğayı, çevrenizi ve yeşili çok sevin”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yekrek’in ardından kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, konuşmasında doğa sevgisinin önemine değinerek, doğaya emek verildiğinde, bunun karşılığının da alınacağını kaydetti.

Yücel Çelikbilek, salonu dolduran okul öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, kendilerinin de şu an fidana dönüşmüş bir tohum oldukları benzetmesinde bulunarak, şunları söyledi: “ Bu hizmetleri bizler sizin için yapıyoruz. Bu tohumları, çevrenizi, yeşili çok sevin. Doğayı ne kadar çok severseniz o da size karşılığını o kadar verir. Dünya’da ağaç kalmaz ise,  medeniyet de kalmaz. İnsanın yaşaması ağaçlar ile mümkündür. Bu tohumlar sizlerin sevgisi ve emeğiyle yeşerecek, büyüyecek. Bugün burada ciddi bir adım attınız! Sizleri kutluyorum, ağaçlara gözünüz gibi bakın!”

En iyi günlüğü tutan okul öğrencisine ödül!

Çelikbilek, konuşmasının devamında, Hacı Numan Ortaokulu’nun öğrencilerine, kendilerine dağıtılacak olan tohumlara çok iyi bakmaları, hatta onların fidana dönüşme sürecini dikkatle takip ederken bir günlük tutarak, bu günlüğe duygularını aktarmaları önerisinde bulundu.

Belediye Başkanı, yapılacak olan değerlendirme neticesinde, Beykoz genelindeki okul öğrencileri arasında en iyi şekilde kaleme alınmış olan günlüğün ödüllendirileceği müjdesini de verdi!

Kaymakam Erdoğan: “Bu kampanya doğayı ve çevreyi anlama kampanyası”

Tanıtım toplantısının son konuşmasını ise Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan yaptı. Beykoz Kaymakamı Erdoğan, söz konusu kampanyanın sadece fidan dikme amacını taşımadığını; doğayı, çevreyi ve kâinatı anlama şeklinde daha geniş amaçları içerdiğini kaydederek, şunları söyledi: “ Aşırı tüketim ve teknolojiyle hayatı kullanılmaz hale getirdik. Kendini tanıyan ve kendisiyle barışık olan bir insan doğaya zarar veremez Bu kampanyanın uygulanmasında öğrencilerin bilinçlenmesinde öğretmenlerimize de çok iş düşüyor. Bu kampanya ile gelecek nesillerin çevreye zarar verme ihtimali azalacak.”

Öğrencilere tohumları dağıtıldı ve bunlara nasıl bakacakları öğretildi

Tanıtım toplantısının sonunda ise öğrencilere fıstık çamı tohumları dağıtılarak, bunların nasıl dikilecekleri ve Kasım ayına kadar fidana dönüşmeleri süreci içerisinde bakımlarının nasıl yapılacağı konusunda bilgiler aktarıldı.

YORUMLAR...