Reklam
Reklam
CHP, darağacındaki ''Deniz''leri andı

CHP, darağacındaki ''Deniz''leri andı

CHP Beykoz Gençlik Kolları, idam edilişlerinin yıldönümünde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı andı

CHP Beykoz İlçe Örgütü Gençlik Kolları, idam edilişlerinin yıldönümünde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı andı.

Karanfiller, mum ışıkları ve darağacı…

12 Mart darbesini takip eden günlerde yakalanarak, yargılamaları yapılan ve 6 Mayıs 1972 tarihinde darağacında idam edilmek suretiyle infazları gerçekleştirilen Deniz Gezmiş, Hüseyin inan ve Yusuf Aslan, vefatlarının 41. yıl dönümünde CHP Beykoz Gençlik Kolları tarafından anıldılar.

CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan ve Yönetim Kurulu üyeleri, 68’liler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Osman Usta ve Rafet Akalın, Beykoz Belediye Meclisi’nin bazı CHP’li üyeleri, partinin Belediye Başkan aday adayları Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Dr. Devrim Altıntaş ve Aydın Düzgün ile partililerin katılımı altında gerçekleşen anma programı, 6 Mayıs Çarşamba akşamı, Kavacık’ta bulunan İlçe merkezinde gerçekleştirildi.

Düğümlenmiş idam ipinde 3 tane karanfil…

Toplantı salonuna kurdukları temsili darağacının altına Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı simgeleyen birer fidan yerleştirerek, mumlar yakan CHP’li gençlerin, infaza giden süreçleri yansıtan fotoğraf karelerini de temsili darağacına yapıştırdıkları; yine, bu üç gence gönderme yapan üç adet karanfili de idam ipinden sarkıttıkları görüldü.

Etkinliğin sunumunu, İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Ozan Yılmaz yaptı.

Hızır Yılmaz: Deniz bugün yaşasaydı, nasıl bir adam olurdu?

Anma programının ilk konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, partililere şu şekilde seslendi:            “ Bugün, 6 Mayıs. Yani, üç fidanımızın faşist iktidarlar tarafından darağacına çekildikleri gün. Bugün nutuk atma günü değil; olmamalı. Söyleyeceklerim önce kendime, sonra da pay alan herkese: Deniz bugün yaşasaydı, nasıl bir adam olurdu? Nasıl bir yurttaş olurdu? Nasıl bir demokrat olurdu? Deniz bugün yaşasaydı, görev aldığı partisinde kendi       ( kişisel) kaygılarıyla, çalıştığı amirlerinden kaçmak için köşe başlarında saklanır mıydı? Yoksa dimdik ayakta mı dururdu? Her an ( kükremeye)  hazır, celladını korkuturcasına onun gözlerinin içine mi bakardı?

Devrimcilik günümüzde soytarılık oluş!

“ Ama devrimcilik, maalesef günümüzde soytarılık olmuş! Konuşurken herkes Marksist, herkes sosyalist, herkes cesur ama iş ufak bir menfaatimize dokunduğu zaman, ‘ çocuğumun geleceği, işimin kaygısı, amirime, memuruma, yönetenime, kaymakamıma, savcıma kul köle! Köşe bucak kaçma. Niye? ‘ İşimi kaybederim.’ Niye? ‘Aşımı kaybederim.’ Ya Deniz’ler? Bir tek söz istedi ondan cellatlar; ‘ pişmanız deyin, sizi affedelim; asmayalım!’ Ama onlar celladının yüzüne tükürdüler. Kendi tekme vurdu sandalyesine, cellada bile lâyık görmedi.”

Ege Ercan: Vatan, topraklarını parsel parsel satanların değildir

İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın ardından bir konuşma yapan CHP Beykoz Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan ise, anma programına katılan herkese gençlik örgütü adına teşekkürlerini sunarak, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının “ hiçbir karşılık beklemeden, sonlarını düşünmeden vatan için mücadele ettiklerini” hatırlattı ve “ onlar gerçek devrimcilerdi. Kısacık ömürlerini Türkiye’nin bağımsızlığına ve halkın mutluluğuna adadılar. Bizler, onların yoldaşı olmaktan onur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

1 Mayıs müdahalelerini şiddetle kınıyorum!

Konuşmasının devamında, 1 Mayıs’ta yaşananlara da değinen İlçe Gençlik Kolları Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “ 1 Mayıs’ta polislerin emekçilere göstermiş olduğu ağır müdahaleleri gençlik örgütüm adına şiddet ile kınıyorum. Bir emekçiye gereken saygıyı göstermeyenler, bu ülkeye ne verebilir?

Ak Parti’ye seslendi: Bizi gazla, copla, tazyikli suyla korkutamazsınız!

Gençlik Kolları Başkanı Ercan, sözlerinin devamında Ak Parti Hükümeti’ne seslenerek, şunları söyledi: “ Cumhuriyet Halk Partisi gençlerini gaz ile, cop ile, tazyikli suyla korkutamazsınız! Vatan, toraklarını parsel parsel satanların değil, uğruna darağacına gidenlerindir; darağacına gitmeyi göze alanlarındır. Bütün CHP’li genç kardeşlerim de bu özelliği taşıyor.”

Her yiğidin harcı değil!

Ege Ercan, konuşmasını şu şekilde noktaladı: “ Deniz’ler, her vatanseverin ortak paydasıdır. Hepimizin ağabeyidir, hepimize önderdir. Hepimiz ondan örnek alıyoruz. Ölümü göze alarak bazı şeyler yapmak, devlete karşı durabilmek, düşüncelerini her ortamda özgür şekilde dile getirmek, her yiğidin harcı değildir. Onları saygıyla, şükranla ve minnet ile anıyoruz.”

Birlikte belgesel bir film izlediler

Yapılan konuşmaların ardından ise, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamları sürecinde yaşananları anlatan bir belgesel film izlendi.

68’liler kuşağından iki konuşmacı anlattı…

Belgesel film sonrasında ise, 68’liler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Osman Usta ve Rafet Akalın birer konuşma yaparak, o dönemde yaşananları anlattılar.

Usta ve Akalın, katılımcılar tarafından kendilerine yöneltilen soruları da yanıtladılar.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...