Reklam
Reklam
Başkan Çelikbilek 2B ve Özel Proje Alanlarını anlattı

Başkan Çelikbilek 2B ve Özel Proje Alanlarını anlattı

Beykoz Belediye Meclisi'nde konuşan Başkan Yücel Çelikbilek, 2B ve Özel Proje Alanları hakkında açıklamalarda bulundu.

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayının son oturumunu gerçekleştirdi. Oturumda, CHP’nin önergesi üzerine, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B, rayiç fiyatlar ve ayrıntılı bir şekilde de 9 mahalleye ilişkin olarak ilân edilen Özel Proje Alanları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, oturumda yaptığı konuşmalarda, Özel Proje Alanları konusunda verdiği destekten ötürü hükümetin Beykoz’a kıyak yaptığını kaydetti; CHP’li Meclis üyelerine de, “ vatandaş, Bostancı daha ucuz, Beykoz lüks’ diyecek ve parayı cebine koyup gidecek” açıklamasını yaptı.

CHP tarafından sunulan önergeler

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleşen oturumda, CHP grubu tarafından sunulan önergeler şunlar oldu:

Kıyılara uyarı levhaları

Ulusal bir televizyon kanalında devam eden, “ Ben Buradan Atlarım” programı da göz önüne alınarak, yaz sezonu ve deniz mevsiminin açılması dolayısıyla, ilçemizin kıyı şeritlerinin de fazla olmasından dolayı, sığ sulara ve çok derin yerlere balıklama ve çivileme atlamaların yapılamaması için, engelli vatandaşlarımız da göz önüne alarak, uygun yerlerin tespit edilmesi ve uyarı levhalarının konulması.

Kaç adet atık su arıtma tesisimiz var?

İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de kıyısı olan ilçemizde sahil şeridinin sağlıklı kullanımı esastır. Beykoz ilçemizde toplam kaç adet atık su arıtma tesisi vardır? Bu konuda devam eden çalışmalar hangi aşamadadır? Faal olarak kullanılan kısımları nereleridir? Çevre ve Sağlık Komisyonu’nca, gerekli çalışmanın yerinde yapılarak, Beykoz Belediye Meclisi’nin bilgilendirilmesi.

Metrelerce tual üzerine topluca resim çizimi

10- 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle, konu hakkında toplumda farkındalık yaratmak amaçlı olarak, zihinsel engelli gençlere fotoğraf ve resim kursları açılarak, kendilerini ifade etme imkânı verilmesi için çalışmalar yapılmasının sağlanması ve bu hafta içerisinde Beykoz Devlet Hastanesi, Burunbahçe’de Beykoz’la ilgili resimlerin yer aldığı duvarda ve Şehitler ve Atatürk Anıtı’nın olduğu bölgede, duvarlarda metrelerce kağıt tual üzerinde toplu serbest resim ve boyama çalışması yapılması.

Yenimahalle’de bakım gerektiren sokaklar

Yenimahalle Kardelen Sokak ve Başak Sokak’ın yollarının bakımsız ve asfaltsız olması nedeniyle, vatandaşlarımız sıkıntı yaşamaktadır. Bu sokakların bakım ve onarımlarının yapılması.

9 mahallenin Özel Proje Alanı olmasına ilişkin sorular

Beykoz Belediyesi, 9 mahalleyi Özel Proje Alanı kapsamında talepte bulunduğunu Belediye Başkanımızın beyanlarıyla öğrenmiş bulunmaktayız. Belediye Başkanımızın beyanları doğru ise,  aşağıdaki sorularımızın yanıtlanmasını istiyoruz:

Beykoz Belediyesi’nin Özel Proje Alanı olarak talep ettiği 9 mahalle, Beykoz Belediyesi’nin emrine verilmiş midir?

Özel Proje Alanı ilân edilerek, Beykoz Belediyesi’nin emrine verilen 9 mahallenin metrekare alanı ne kadardır?

6292 sayılı Kanun’un 8. Maddesi’nde, ‘ teklif sahibi idare tarafından onay tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde onaylanan proje alanının içinde kalan 2B alanlarındaki taşınmazların talep edilmesi üzerine, bu taşınmazlardan Maliye Bakanlığı’nca uygun görülen hak sahipleri ve mevcut hakları da belirtilmek suretiyle emlak vergi değeri üzerinden talep sahibi idareye devredilir. Devir bedeli peşin veya bu kanunda belirlenen sürelerde idareye ödenebilir’ (deniyor.)

Beykoz Belediyesi, 9 mahalle için kaç TL ödeyecektir?

9 mahallenin bedelini peşin ödemeyi düşünüyor musunuz?

9 mahallede taksitli ödeme yolunu seçerseniz, Beykoz Belediyesi ilk taksit için kaç TL ödeyecektir?

Belediye’nin, bütçesinde ilk taksidi ve taksitleri ödeyecek parası var mıdır?

Kanun’un ilgili maddesine göre, ‘ süresi içinde sorumluluklarını yerine getirmeyen kişi veya kurum, haklarını itirazsız kaybeder’ hükmü mevcuttur. Beykoz Belediyesi’nin 9 mahalle için taahhütlerini yerine getirmeme ve 9 mahalle halkının tüm haklarını kaybetme riskine karşı olmanız nedir?

Yücel Çelikbilek, Özel Proje Alanı’na ilişkin sorulara sözlü olarak yanıt verdi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP grubunun ilgili önergesine sözlü olarak şu yanıtı verdi:

“ ( Özel Proje Alanı kapsamındaki 9 mahalle) belediyemizin emrine şu anda daha verilmedi ama geçti, yazısı çıktı bunun. Buralarda 13 bin hak sahibi ve 10 bin 813 parsel var. Arsaların Maliye Bakanlığı’nca geçişi onaylandı; Defterdarlık, bize bildirdi bunu. Şu anda bunların tapu devirleri ile ilgili çalışma yapılıyor. Defterdarlık, bu 9 mahalleden iadesi gereken yerler var mı diye araştırma yapıyor.

Satış Protokolü’nü Meclis’e getireceğiz!

Yani, şöyle; daha önce buralarda tapusu olup da, 2B ile ilgili iptal edilmiş, yeni çıkan yasadan dolayı bunları bedelsiz alması gerekenler var mı diye bir çalışma yapıyorlar. Son bir mahalle kaldı.  Orayı da taradıktan sonra, bunların tamamını bize devredecekler. ( Bize) geçtikten sonra da biz, burasıyla ilgili olarak bu Meclis’e satış şartlarını belirleyen Satış Protokolü’nü getireceğiz.

11 milyon 500 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor

Burası metrekare alanı olarak, 11 milyon 500 bin metrekaredir. Bizim talep ettiğimiz rakam bu ama bunun içinde iade gereken çıkar ise, metrekare (alanı) iner. Yani, bu 9 mahalle içerisinde eskiden tapusu olup iptal edilmiş (olup) düşülmesi gerekenler var ise, düşebilir. Ama şu andaki bizim elimizdeki liste bu; bize verilen rakamlar bunlar.

Belediye, bu yerler için 199 milyon 28 bin TL para ödeyecek

Beykoz Belediyesi bu 9 mahalle için 199 milyon 28 bin TL bir para ödeyecek. Devlet bana taksit yapma imkânı vermiş, peşin ödemenin anlamlı bir tarafı yok; o kadar parayı nereden bulacağım? Ben de milletten alacağım, öyle ödeyeceğim.

Ödeme sıkıntımız yok!

Peşin yüzde 20 olduğu için, 40 milyon TL civarında peşin ödememiz lâzım. ‘ Böyle bir kaynağımız var mı?’ diye soruyorsunuz; var! 27 milyon TL bizim şu anda devletten alacağımız var. Üzerine bir 13 milyon TL ilâve edeceğiz; taksit ile ödeyeceğiz. Tabii ki, biz bu arada vatandaşa da dönerek, bu satışları yapacağımız için, oradan alacağımız paralar ile bu ödemeyi kapatmış olacağız. Ödemede sıkıntımız yok!

Vatandaşın iki türlü kazancı olacak!

( Kötü binalar ve deprem dolayısıyla) bölgede hiçbir insanın burnunun kanamasını istemiyoruz. Bizim buraya girmemizin sebebi de bu. Özel Proje Alanı’nı bunun için tercih ettik biz. Özel Proje Alanları’nda oturanların iki türlü kazançları olacak: Bir tanesi; biz bu alanları vatandaşlara net parseller üzerinden satacağız ve hak sahibi yapacağız. ( Diğer)  mahallelerde, brüt parseller üzerinden kadastral parsellerden satış yapılacak; biz oraya ( 9 mahallenin dışındaki mahallelere) imar planı uyguladığımız zaman yüzde 40’ını kamu ortak   ( malı) olarak alacağız. Ama Özel Proje Alanları’nda bizim sözümüz var; biz burada net proje alanı oluşturacağız ve vatandaştan net metrekare üzerinden bedel alacağız. Bu da şunu sağlayacak; Özel Proje Alanları’nda vatandaşın cebinde yüzde 40 daha kâr para kalacak.

On bin bina yıkmayacağım; on bin binayı dönüştüreceğim

Biz ( 9 mahalle dışında kalan mahalleleri) proje dönüştürme yapmaya uygun olmadıkları için alamadık. Bu 9 mahalleyi aldığımız için de, sizlerin bize Meclis üyeleri olarak minnet borcunuz var. Bu Beykoz’a biz hatırı sayılır bir kaynak kazandırıyoruz. (Elde edilen gelir), bu Belediye’nin kasasında kalacak ve Belediye (bunu) burada en az on bin binanın dönüşümü için kullanacak. On bin bina yıkmayacağım; bu kaynak ile en az on bin binanın destek ve dönüşümünü sağlayacağız. İkisini karıştırmamak lâzım. Bu kaynaklar ile bu bölgede deprem riski taşıyan, sıkıntı olan alanları iyileştireceğiz.  

Bu hükümet Beykoz’a çok kıyak yaptı!

Ben hükümetime teşekkür ediyorum! Bu, siyasi bir reklamdır! Bu hükümet Beykoz’a çok kıyak yaptı! Bu kaynağı bizim kasamıza bırakarak, Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığını (yaparak), devletten tek kaynak alan belediye biziz; başkası yok. Biz Beykoz’u yeni baştan ihya edeceğiz.

Çarpık yapılaşmada hepimizin kabahati var

Geçmişin çarpık yapılaşmasında, hepimizin kabahati var; çok büyük hatalar yaptık. İsteyerek yapmadık ama istesek bunları durdurabilir miydik? Durdurabilirdik de.  Ama çeşitli sebepler ile engelleyememişiz belki. ( Her Belediye Başkanı) burada hata yapmıştır, hem de haddinden fazla! Bunun günahını da Beykozlular çekiyor.

Vatandaş rayiç değeri ödemeyecek!

Beykoz halkı ve sizler, inşallah 2B’den kârlı çıkacaksınız. Bir sıkıntımız var; şu an çıkan fiyatlar belki bizi tatmin etmiyor. Vatandaş, alışkanlık olarak, fiyatları konuşurken ödemeyeceği fiyatı konuşuyor, ödeyeceği fiyatı konuşmuyor. Vatandaş, rayiç değeri ödemeyecek, rayiç değerin indirimli kısmını ödeyecek! Yani, 400 metrekareye kadar yeri olan vatandaş, yüzde 50’sini ödeyecek rayiç bedelin. Onun üzerinde kalan kısım için yüzde 70’ini ödeyecek.

Vatandaş kandırılmasın!

Vatandaş kandırılmasın, doğrudan cebinden çıkacağı bilsin! Cebinden çıkmayacak bir parayla vatandaşı şey yapmamak lâzım, bu çok doğru bir yaklaşım olmaz.

Fiyatların daha iyileştirilmesi gerektiğine inanıyorum!

Buna rağmen, bu fiyatların Beykoz için daha iyileştirilmesi ( gerektiğine) inanıyorum. Bu düşüncemi her yerde söylemekten de hiç imtina etmiyorum, söylemeye de devam edeceğim. Çünkü ben vatandaşımın durumunu biliyorum. Ama bu Kanun sadece Beykoz için çıkmadı; Türkiye Kanunu olduğu için de, onun getirdiği zorluklara da biz katlanıyoruz. Ama ben ümid ediyorum ki, hükümetimiz bu konuda bizim beklentilerimizin hepsini karşılamasa bile…

Özel Proje Alanları, çok önemli bir adımdır

Zaman bizim lehimize; buna inanıyorum. 2B’nin tapuya dönüşmesi ile, artık insanlar burada geçmişe ait olan kırılmış ümitlerini yeniden canlandırmış oluyorlar. Tabii, vatandaşın işin parasal yönü ile ilgili tereddütleri var. O da inşallah çözülür; bu konuda gayret ediyoruz. Özel Proje Alanları (ÖPA), bizim attığımız çok önemli bir adımdır. Beykoz, bu kaynağı hiçbir şekilde on yıllık bir gelir ile elde edemez.

Hayrullah Usta: İşin hâlâ daha dalga tarafındayız gibi geliyor bana!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in bu bilgilendirmesinin ardından söz alan CHP’li Meclis üyesi Hayrullah Usta ise, Çelikbilek’e hitaben şunları söyledi: “ Sayın Başkan, size 2B ile ilgili teşekkür etme fırsatımız kalmayacak; çünkü biz bu ecrimisil geldikten sonra bu evleri alamayacağımız için, Beykoz’da olamayacağımız için veya Beykoz’un dışına çıkacağımız için, size teşekkür etme fırsatı kalmayacak. Biz,  işin hâlâ daha dalga tarafındayız gibi geliyor bana! Verdiğiniz cevaplar çelişkili! Biz vatandaş olarak da, parti olarak da 2B’nin vatandaşa verilmesine karşı değiliz. Yalnız, şurası anlaşılmıyor; Bizim isyan ettiğimiz taraf, fiyatlar çok yüksek. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz; biz 2B’nin hak sahibine verilmesine hiçbir zaman karşı değiliz.”

Beykozlu’nun iyi niyetini suiistimal etmeyin

“ Antalya’da fiyatlar çok çok düşük olmasına rağmen, insanlar neler yapıyor! Beykoz halkının iyi niyetini hâlâ suiistimal etmeyin. Beykoz halkı bu sorunun çözülmesini istiyor ama bıçak buraya geldiği zaman ne olur bilemiyorum.”

Yücel Çelikbilek: Yarın, ‘ Bostancı daha ucuz, Beykoz lüks’ diyecek ve parayı cebine koyup gidecekler

CHP’li Usta’nın bu konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkanı ise, şu açıklamada bulundu: “ Hayrullah Bey’in söylediklerinin bir kısmına katlıyorum; bir kısmına ise katılmam mümkün değil, çünkü bizim bu konuda yaptığımız çalışmaların bilinmemesi mümkün değil. Ankara’nın yolu hep açık, gitmenizde hiçbir engel yok. Gideriz ama Ankara’ya gitmek hiç çözüm değil; keşke çözülse. Bu Kanun ile ilgili olarak biz 6 aydan fazla özel çalışma yaptık, gayret gösterdik.  ( CHP grubu olarak) sizinle bu konuda ortak çalışamadık, çalışabilme şansını yakalayamadık. Bir ara yakalamaya kalktık, farklı şeyler gündeme gelince, ortada başka işler olunca, bütün irtibatımız koptu. O zaman kaldık tek başımıza çünkü fayda göremedik.”

Halk, parayı gördüğü anda hemen değişecek

“ Biz grup olarak da, İlçe Başkanlığı olarak da çok büyük bir gayret gösterdik; eğer ortada bir iyileştirme var ise, bu gayretlerin sonucudur. Ben, iyileştirmelerin devam edeceğine inanıyorum. Bu konuda en az sizin kadar hassasız; bu halk hepimize emanettir. Hepimizin gönlünde bu halkın yeri var. Ama şunu söyleyeyim: Yarın buralar imar geçip düzeltildikten sonra, bu bağırdığınız, ettiğiniz şeyin çoğunun siz tersini göreceksiniz. Yarın, vatandaşın çoğu satıp buradan gidecekler çünkü çok para alacaklar; halk böyle!

O,  ‘hayır ben burada oturacağım’ diyen var ya, yarın parayı gördüğü anda hemen değişecek. Belki ileride Bostancı’da oturur; ‘ burası daha ucuz, Beykoz gibi lüks yerde oturmam’ der; cebine parayı koyar ve gider. Bunu da böyle bilin. O bağırdığınız, ettiğiniz; geçmişte tapu tahsislerini verdiğimizin hepsi, çoğunlukla satıp gittiler. Parayı gördüler ve gittiler.”

Muhtarlar Derneği’ne Gümüşsuyu’nda yer tahsis edildi

Çelikbilek’in konuşması sonrasında ise, raporlar üzerinde oylamaya geçildi. Kabul edilen bu raporlardan bazıları şunlar oldu:

Gümüşsuyu Mahallesi, Şehit Bülent Kocabıyık Caddesi, 7/A kapı sayılı yerde bulunan 55 metrekare yüzölçümlü binanın Beykoz Muhtarlar Derneği’ne tahsisi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu ( Oybirliğiyle kabul edildi.)

Riva Deresi Çevre Koruma ve Bölgesel Kalkınma Projesi ile ilgili Protokol hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu (CHP’nin karşı oylarıyla, oy çokluğu altında kabul edildi.)

Belediye’ye 21 adet sözleşmeli personel alınması hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu.

Çubuklu Mahallesi’ndeki muhtelif alanların “ Afet Riski Altındaki Alan” olarak belirlenip ilân edilmesine dair Hukuk Komisyonu Raporu ( CHP’nin karşı oylarıyla, oy çokluğu altında kabul edildi.)

İspanya’ya yurt dışı teknik temas ve inceleme gezisi hakkındaki Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Raporu. ( Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği gezi; oy birliğiyle kabul edildi.)

CHP’li Nusret Yılmaz, Riva Deresi Projesi hakkında bilgi istedi

Raporların oylanması sırasında, sıra Riva Deresi ile ilgili Hukuk Komisyonu Raporu’na geldiğinde CHP grubu üyesi Nusret Yılmaz söz alarak, söz konusu bu projenin kimler tarafından yapıldığı hakkında bilgi istedi.

Nevzat Oral söz aldı

Bunun üzerine ise Ak Partili Meclis üyesi Nevzat Oral, konu hakkında açıklamada bulundu. Oral, Riva’da bulunan sivil toplum örgütleri, DSİ, Büyükşehir, İSKİ ve Beykoz Belediyesi arasında yaklaşık bir buçuk yıldan bu yana yapılan bir çalışma ile, bir proje ekibinin taslak bir çalışması yapmasına prensip itibariyle karar verildiğini kaydetti.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de bu konuda faaliyet gösteren ilgili derneğin 2012 yılında kurulduğu bilgisini vererek, “ bu dernek, o bölge insanlarının, sivil insanların kurduğu bir dernek. Bunun içerisinde muhtarlar var, başka insanlar var. Yani o bölgede daha önce söz sahibi olan, o bölgede arsası olan, olmayan ama herkesin ortak kurduğu bir dernektir” dedi.

Bacelona ve Madrid’in kentsel dönüşüm örneği

Raporların görüşülmesinin ardından ise, gündem maddelerinden biri olarak, Ak Partili Meclis üyesi Yalçın Çolak tarafından, son İspanya gezisi ile ilgili olarak hazırlanmış bulunan slayt sunumu izlettirildi. Çolak, bilgilendirmesinde Barcelona ve Madrid’in kentsel dönüşüm süreçleri hakkında bilgiler aktardı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...