Reklam
Reklam
Muhammed Küçükkonuklar

Üç Aylar

Yüce Rabbimize şükürler olsun ki; mübarek üç aylara ulaştık.

Rabbimizin, biz kullarına rahmet ve mağfiretini bol bol indirdiği üç aylar, kıymetini bilenler için çok güzel fırsat aylarıdır. Çünkü bu aylarda bolca feyz ve bereketler vardır. Dört adet mübarek kandil geceleri bu aylardadır. Bunlar; Regaib, Miraç, Beraat ve Kadir geceleridir.

                                                                          * * *

Üç aylar; hayat gailesi içinde boğuşurken adeta mola verdiğimiz, dinlenmek için ara verdiğimiz, bunalımlarımızda manevi bir sığınak bulduğumuz kurtuluş zamanlarıdır. Bir başka deyişle üç aylar; manevi ucuzluk zamanlarıdır. Allahımızın rızasını kazanmak için yaptığımız hayır ve hasenata, kıldığımız namaz ve tuttuğumuz oruçlarımıza her zamankinden daha çok sevabın verildiği bolluk aylarıdır. Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: beş gece vardır ki, onda yapılan dualar reddedilmez, kabul edilir.

1-      Recep ayının ilk gecesi

2-      Şaban ayının yarısı gecesi (Beraat gecesi)

3-      Cuma gecesi

4-      Ramazan bayramı gecesi

5-      Kurban bayramı gecesi

Üç ayların ilki recep ayıdır. Bu ayın ilk Cuma gecesi de Regaib kandili ile taçlandırılmaktadır. Bu geceye regaib denmesinin sebebi, rabbimizin afv ve mağfiretinin kulları üzerine bol bol yapılacağı, günahlarının bağışlanacağı gece olmasıdır.

                                                                         * * *

Mübarek gün ve gecelerin bizler için en önemli yönlerinden biri de; kendimizi her bakımdan muhasebeye çekme fırsatı yakalamamızdır. Allahımızın böyle gün ve gecelerde affının bol olduğunu düşünerek çokça tevbe etmeli, dua ve niyazda bulunmalıyız.

Receb ayı çıktıktan sonra Allah’ın huzuruna varır. Allahü Teala ona ey benim ayım kullarım seni sevdiler mi? Diye sorar. Receb ayı susar. Cenab-ı Hak tekrar sorar. O zaman Receb ayı; kusurları örten sensin Allahım, kullarına da başkasının ayıplarını örtmesini emreden de sensin. Ben kullarının itaatini işittim, günahlarını duymadım. Diye cevap verir.. Bunun için bu aya sağır ay denmiştir. Bunun üzerine Cenab-ı Hak ben de senin hürmetine onları affettim buyurur.

                                                                          * * *

Şaban ayı içinde bir mübarek gece vardır. Bu geceye Beraat gecesi diyoruz. Duaların reddedilmeyip, kabul edildiği beş geceden biridir. Beraat gecesinde gelecek bir yıl içinde doğum, ölüm, rızıklar ve tabiat olayları gibi meydana gelecek bütün olayların programlandırıldığı bir gecedir. Yani hayat programımızın tespit edildiği bir gecedir. Ayrıca bu gece genel bir afv gecesidir. Ve nihayet üç ayların ve bütün ayların sultanı Ramazan Ayı.. İçinde bin aydan hayırlı olan Kadir gecesinin bulunduğu bu mübarek ay hakkındaki yazımızı, o ayı idrak ettiğimiz zaman genişçe anlatacağız inşallah.

Rabbim üç ayları hakkıyla idrak etmeyi nasib etsin inşallah.

Kalın sağlıcakla!

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...