Reklam
Reklam
MHP'nin Engelliler Haftası ziyareti

MHP'nin Engelliler Haftası ziyareti

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı, Engelliler Haftası kapsamında Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi’ni ziyaret etti.

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı, Engelliler Haftası kapsamında Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi’ni ziyaret etti. Burada Dernek Başkanı Saniye Efe ile sohbet eden MHP’liler, partilerinin Engelliler Komisyonu tarafından hazırlanmış bulunan, “ 2023- Engelsiz Bir Türkiye” konulu kitapçıkları da kendisine takdim ettiler.

Saniye Efe: Gözü yaşlı bir babayı geri çevirmek çok zor

Misafirlerine ziyaretlerinden ötürü teşekkürlerini sunan OFD Beykoz Şubesi Başkanı Efe, dernek olarak üyelerinin isteklerine ellerinden geldiği kadar cevap vermeye çalıştıklarını ifade ederek, havaların ısınmasıyla birlikte, dışarı çıkma yönünde taleplerin de arttığını dile getirdi.  Efe, dernek olarak engelli üyelerinin hayata dahil olmalarının önündeki engelleri kaldırmak ve onları mutlu etmek için ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerini belirtti.

Efe, duygularını şu sözler ile tarif etti: “ Öyle bir an oluyor ki, gözü yaşlı bir baba size gelerek, ‘ 14 yaşında bir oğlum var, artık onu kaldıramıyorum, okuluna götüremiyorum, sandalyesi artık kullanılır gibi değil’ dediğinde ve dernekte de o oğul için verilecek bir sandalye olmadığında, o babayı geri çevirmek, bana çok zor geliyor.”

Zor durumdaki engellileri ya da engelli ailelerini mutlu etmek için hemen bir arayış içine girdiklerini ve dertlere çare olabilmek için çözüm yolları aradıklarını belirten Efe,  “ benim de altımdan sandalyemi alsalar, çaresiz kalırım. O acıyı bildiğimiz için de, daha duyarlı davranmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Biz, üyelerimizin çoğalmasına üzülüyoruz

Trafik kazası ve benzeri sebepler ile, her gün derneklerine yeni insanlar geldiğini  kaydeden Efe, “ başka dernekler üyelerinin çoğalmasını bekler, ama biz üyelerimizin çoğalmasına üzülüyoruz” dedi.

450’nin üzerinde üye

Bir soru üzerine, Beykoz’da yaklaşık 250 civarında üyeleri bulunduğunu kaydeden Efe, tüm Anadolu Yakası’na hizmet verdiklerini hatırlatarak, “ sağlıklı üyelerimiz ile beraber üye sayımız 450’nin üzerinde” açıklamasını yaptı.

Merdivenli sokaklarda yaşayan engelliler, dışarı çıkamıyor

Beykoz’un özellikle bazı merdivenli sokaklarında yaşamakta olan engellilerin, dışarı çıkmakta sorun yaşadıklarını kaydeden Saniye Efe, engelli vatandaşların yaşadığı bu tür yerlere lift konulması gerektiğine işaret etti.

Ali Emanet: Belediye’yi aldığımızda, engelliler için özel projelerimizi uygulayacağız

En sağlıklı insanın da, bir engelli adayı olduğunu kaydeden MHP Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Ali Emanet ise, “ biraz sonra ne olacağımızı hiçbirimiz bilmiyoruz” dedi.

Engelli vatandaşların sokağa çıkarak, sağlıklı insanlar ile birlikte hayata karışmalarını önleyen tüm engellerin kaldırılmasının, yerel yönetimlere düşen bir görev olduğunu kaydeden MHP İlçe Başkanı, şunları söyledi: “ Engelli kardeşlerimizi yok sayma gibi bir lüksümüz yok. Yerel yönetimlerin, bu kardeşlerimizin ihtiyaçlarına çare üretmesi gerekiyor. Mesela, dik yokuşlarda yaşlılar için merdivenler olmalı; korkuluklar olmalı; tutunma demirleri olmalı. Engelli vatandaşlarımız için benim düşüncem şudur: Biz inşallah Beykoz Belediyesi’ni aldığımız takdirde yapacağımız projelerden biri şudur; onu da burada açıklıyorum: Engelli kardeşlerimizin yaşadığı mahallelere, tekerlekli sandalye kullanımının müsait olmadığı yerlerde, ana arterlere çıkışı sağlayacak asansörler yapılmasını düşünüyoruz. İnşallah, muvaffak olduğumuzda bunları da gerçekleştireceğiz.”

Bazı belediyeler bunu görmezden geliyor

Kartal- Cevizli’deki tren yolu altgeçidinde, bu şekilde bir uygulamaya rastladığını hatırlatan İlçe Başkanı Ali Emanet,  “ istense bunu İstanbul’daki bütün diğer belediyeler uygulayabilirler ama bazıları bunu görmezden geliyor. Yoksa, bir Avrupa şehrinde bunların hepsi muntazam bir şekilde hayata geçirilmiş durumda” açıklamasında bulundu.

Taraflar, Beykoz’da engelli olmak konusu üzerine, çay eşliğinde sohbetlerine devam ettiler.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...