Reklam
Reklam
Doğu Karadenizliler'den Karadeniz rüzgarı!

Doğu Karadenizliler'den Karadeniz rüzgarı!

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, Beykoz protokolüne özel bir “Karadeniz Gecesi” düzenledi. Gecede bol yöresel lezzet ikramı, horon ve İbrahim Can vardı!

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, Beykoz protokolüne özel bir “ Karadeniz Gecesi” düzenledi. Gecede bol yöresel lezzet, horon ve İbrahim Can vardı!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Nevin Çalışkan ve av. Yüksel Baki, Belediye eski Başkanı Muharrem Ergül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Jandarma Yüzbaşı Kadir Kalaycı, Beykoz Hak Eğitim Müdürü Beycan Kal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tevfik Kaşıkçı ve bazı iş adamları; derneğin Kavacık’ta bulunan lokalinde, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz ve Yönetim Kulu üyeleri tarafından ağırlandılar.  

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, daha geç bir saatte iştirak ettiği davete, Türk Halk müziğinin sevilen sesi, TRT sanatçısı İbrahim Can da, havaalanında yaşadığı bir sorun dolayısıyla, sonradan katılabildi.

Dernek üyesi kadınlar bol beğeni topladı

Dernek üyesi kadınların Karadeniz yemekleri konusunda marifetlerini konuşturdukları gecede, ekmek dışında her şey ev yapımıydı ve ikramların lezzeti büyük beğeni topladı.

Misafirlere sunulan mönüde ise şunlar vardı: Karalahana çorbası, etli karalahana sarması, muhlama, turşu kavurması, börek çeşitleri, mısır ekmeği, baklava, laz böreği ve yoğurt.

Bina, horon vuruşları ile inledi!

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’nin İbrahim Demircioğlu yönetimindeki folklor ekibi ile bu ekibe eşlik eden Semih Aytaç’ın kemençesi, geceye ayrı bir renk kattı.

Ekip üyeleri, protokol davetlilerinin de katılımıyla, Karadeniz’in sert dalgaları misali sert horon vuruşlarıyla dernek binasını, deyim yerindeyse,  inlettiler!

Emin Yavuz: Derneğimizde her yöreden insan var

Dernek Başkanı Emin Yavuz, gecede yaptığı konuşmada, düzenlemiş oldukları etkinliği geleneksel bir hale getirmek istediklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı: “ Bu toplantıya Beykoz’un yöneticilerini ağırlayarak başlıyoruz. İstedik ki, sivil toplum örgütleri farklı etkinliklere kucak açsın. Müziğiyle, yemeğiyle, halk oyunlarıyla yöremizi sizler ile buluşturmak istedik.”

Beykoz Güncel Haber’in de sorularını yanıtlayan Dernek Başkanı Emin Yavuz, ikramların tamamının dernek üyesi kadınlar tarafından yapıldığı hatırlatmasında bulunarak, Doğu Karadenizliler Derneği’nin, sadece Doğu Karadenizlileri değil, Türkiye’nin her yöresinden insanı bünyesinde barındırdığına dikkat çekti.

Önümüzdeki günlerde, her ay farklı bir yöre olmak üzere etkinliklerine devam edeceklerini kaydeden Yavuz, bir açılış olmak mahiyetinde, ilk daveti Beykoz protokolüne verdiklerini, bundan sonraki ilk etkinliğin yine Karadeniz yöresini içereceğini ancak bu kez davetli profilinin değişeceğini söyledi.

İbrahim Can ile halk müziği keyfi

Konuklar, gecenin ilerleyen saatlerinde ise Türk Halk Müziği’nin sevilen sesi İbrahim Can’ın bağlaması ve duygulu sesinden türküler dinlediler.

Her ay, ayrı bir yöresel lezzet tanıtılacak

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, bundan böyle her ay Türkiye’nin 7 bölgesinin farklı lezzet ve folklorünü Beykozlular ile buluşturmaya devam edecek.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...