Reklam
Reklam
İstanbul'un fatihleri tarihi namazgâh'ta dualarla anıldı

İstanbul'un fatihleri tarihi namazgâh'ta dualarla anıldı

İstanbul’un 560. Fetih Yıldönümü’nde Tarihi Beykoz Anadoluhisarı Namazgâhı’nın sezon açılışı dualarla yapıldı.  

İstanbul’un 560. Fetih Yıldönümü’nde, şehrin fethine katılan atalarımız, Beykoz Belediyesi tarafından Tarihi Anadoluhisarı Namazgâhı’nın sezon açılışında dualarla anıldı.  

İstanbul’u fethetmek için Anadolu içlerinden gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadolu Hisarı’ndaki tarihi namazgâh İstanbul’un 560. Fetih Yıl dönümü haftasında anlamlı bir törene ev sahipliği yaptı.

Cuma namazı öncesinde sergilenen Mehter Takımı’nın gösterisi tüm Beykozlular tarafından ilgiyle izlendi.

İlçe sakinlerinin kıldığı Cuma namazının ardından bugüne kadar İstanbul kuşatmalarına ve fethe katılan tüm asker ve kumandanlara da dualar edildi.       

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt, Anadoluhisarı Namazgâhı’nı, İstanbul kuşatması kapsamında 1396’da askerlerin ibadet edebilmeleri için yaptırmıştı. Beyazıt çetin kış koşulları dolayısıyla şehri almayı başaramayınca fetih 29 Mayıs 1453 sabahında Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuştu.

Fethin anlam ve önemini hatırlamak ve atalarımızı anmak için düzenlen törende Cuma Namazı’nın ardından bugüne kadar fethe katılanlar ve namazgâhın yapımında emeği geçenler için dua edildi.

Cuma namazının ardından vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi. 

 

YORUMLAR...