Reklam
Reklam
ADD Beykoz'dan türkü ziyafeti

ADD Beykoz'dan türkü ziyafeti

ADD Beykoz Şubesi, türküler, şiirler ve dansı harmanladığı konserinde, izleyenlerinin “ bir daha” sloganları arasında, bol alkışlı bir geceyi başarı performansları arasına kattı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi’nin  “ Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu;” türküler, şiirler ve dansı harmanladığı konserinde, izleyenlerinin “ bir daha” sloganları arasındaki bol alkışlı bir performansı, başarı sayfaları arasına katmanın mutluluğunu yaşadı.

Geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren Türk Halk Müziği sanatçısı Neşet Ertaş anısına düzenlenen konserde, sanatçı ile babası arasındaki ilginç bir türkü atışmasının sunulduğu sinevizyon gösterisi de misafirlerin büyük beğenisini topladı.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konsere, CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nusret Yılmaz, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Onursal Başkanı Ferda Kazancıbaşı, Batum Havalisi Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç ve Yönetim Kurulu üyeleri, Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Başkanı Adnan Güner, CHP Belediye Başkan aday adaylarından Aydın Düzgün ve Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ve eşi, Beykoz Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Bayram Yıldız, BEYFAD kurucularından Mukuşa Yılmaz, Çağdaş Musiki Derneği Başkanı Ömer Dilek ve Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Burhan Yıldırım, bağlaması ile eşlik etti

Sunumu, koro üyelerinden Cemaynur Demirbaş tarafından yapılan konser, Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Türk Halk Müziği sanatçısı Burhan Yıldırım’ın şefliğinde gerçekleşen konser, “ Bu konser Neşet Ertaş Anısınadır” sloganı ile iki bölüm halinde sunuldu. Konser, Ankara yöresine ait,           “ Ankara’nın Taşına Bak” isimli marş ile başladı.

Dekorasyon tam not aldı

Sahne dekorasyonunda kullanılan ve yöresel türküler ile uyum içerisindeki dekorasyon da, misafirlerden tam not aldı.

Kültür Merkezini çiçek kokusu sardı

Konserin bir başka özelliği de, konser boyunca salonu saran çiçek kokuları oldu. Konsere gönderilen çelenkler arasında, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile ADD eski Başkanı ( CHP İl Başkan Yardımcısı) Füsun Sökmez’e ait olanlar dikkat çekti.

İl Başkan Yardımcısı Füsun Sökmez’in, annesinin rahatsızlığı dolayısıyla konsere katılamadığı öğrenildi.

Sadece solo yapmadılar!

Solo yapanların, şarkılarına başlamaları öncesinde kısa birer konuşma yapmaları ve sadece seslerini değil, bedenlerini de ezgilerin nağmelerine özgürce bırakışları konserin dikkat çeken bir başka noktası oldu!

Gecede, Birsen Yılmaz; solosu arasında sahneye davet edilen halk oyunları eğitmeni eşi Mukuşa Yılmaz ile birlikte misafirlere Kafkas yöresine ait bir dans gösterisi sundu. İkiliye, Beykoz Belediyesi’nin Halk Dansları Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Bayram Yıldız da eşlik etti.

Sazlar eşliğinde marş

Koristlerden Olgun Özmen ile Yakup Çelik’in, “ Annem Beni Yetiştirdi” isimli marşı, şiir olarak birlikte seslendirmeleri de, dinleyicilerden bol alkış aldı.

Sahnede pastalı evlilik yıldönümü kutlaması!

Solistlerden Filiz Bulut, türküsünü seslendirmesi öncesinde sahneye davet edilen eşi ve çocuğu ile birlikte, evlilik yıldönümünü kutladı. Sahne üzerinde pasta kesen çift, ilk lokmayı şef Burhan Yıldırım’a tattırdı!

CHP Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, sahnede!

Konserin ikinci bölümünde CHP Beykoz İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz’ın, Afşin yöresine ait, “ Hele Bak Saçlarına” isimli türkü ile misafirlerin karşısına çıktığı görüldü; Yılmaz, ilk solosu olmasına rağmen, rahat tavırları ile dikkat çekti!

Sahnede bir konuk sanatçı

Konserde ayrıca, Türk Halk Müziği sanatçısı Cihan Yılmaz, şef Burhan Yıldırım tarafından sahneye davet edildi. Yılmaz, okuduğu uzun havanın ardından seslendirdiği “ Saçlarını Taramışsın” isimli türkü ile beğeni topladı!

Stand-up da vardı!

Şef Burhan Yıldırım’ın ricasıyla, koristlerden Eylem Sabırhoşgör’ün, doğu ve Karadeniz ağzı ile yaptığı taklitler de, geceye renk katan anlardan biri oldu!

Ekrem Başlantı: İyi ki varsınız!

Gecenin sonunda konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen ADD Beykoz Şubesi Başkanı Ekrem Başlantı, şef Burhan Yıldırım’a şu sözler teşekkür etti: “ Biz yan yana yürüdük, bugünlere geldik. Koromuz ve siz, iyi ki varsınız! Birbirimize gerçekten ihtiyacımız var.”

 Plaket verildi

Gecede, emeği geçenlere de plaket takdim edildi. Bu kapsamda şef Burhan Yıldırım ve ADD Yönetim Kurulu üyesi ( aynı zamanda Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu’nun fikir anası) Nuriye Gürbüz’e, ADD’ye katkılarından dolayı plaket sunuldu.  

Hızır Yılmaz: Binlerce Mustafa Kemal gelecek

Plaket takdiminde bulunmak üzere sahneye davet edilen CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ekrem Başlantı ile şef Burhan Yıldırım’a teşekkür ederek, şunları söyledi: “ İnanın, hangi arkadaşımızın hangi parçayı söylediğini bilmiyorum ama şunu biliyorum; hepsinin söylediklerinde aşk vardı, barış vardı, umut vardı. Ve yine biliyorum; bir daha Samsun’dan o kadar güzel gözlü, mavi gözlü biri gelmeyecek. O kadar güzel sarı saçlı biri bir daha gelmeyecek ancak onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin başı dertte ise, Artvin’den, Rize’den, Samsun’dan, Konya’dan, İstanbul’dan, Beykoz’dan binlerce Mustafa Kemal gelecek.”

Hızır Yılmaz, sözlerini; “ her kim ki, anası Anadolu, atası Mustafa Kemal ise, hepsine selam olsun!” şeklinde noktaladı.

Burhan Yıldırım: Beykoz’da böyle bir olgunun olması gerekiyordu

Sanatçı şef Burhan Yıldırım ise söz alarak, duygularını şu sözler ile ifade etti: “ Biz koromuzu bundan 5 yıl önce kurduk. Gördüğünüz gibi, koromuzun çoğunluğu ev hanımı, çalışan;  ancak gönüllerini koydular bu işe.  Onların hepsini tek tek yüreklerinden öpüyorum; bu güzel başarıyı gösterdiler. Böyle bir olgunun Beykoz’da gerçekten olması gerekiyordu. Biz bir şeyi başarmak için yola çıktık; ‘ biz de varız!’ demek için yola çıktık.”

Koristlere bol çiçekli gece!

Gecede, ADD Başkanı Ekrem Başlantı ve CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın da, koro mensupları ve sazendelere çiçek takdim etikleri görüldü.

Misket havası!

Konserin bitiminde ise, konuklar ve koristler sahne üzerinde misket havası eşliğinde oynayarak, geceyi noktaladılar.

Konserde icra edilen türküler şunlar oldu:

BİRİNCİ BÖLÜM: Ankara’nın Taşına Bak ( Ankara, Koro), Nar tanesi ( Kırşehir, Songül Öztürk), Annem Beni Yetiştirdi ( Marş, Olgun Özmen & Yakup Çelik), Dünya Uğruna Meyil Verme ( Erzincan, Melike Şahin), Fındık Toplayan Gelin ( Giresun, Güldane & Adem Çevik), Ey Şahin Bakışlım ( Erzincan, Nuriye Gürbüz), Gönül Gel Seninle ( Erzincan, Zöhre & Bahar Varlık), Harmandan Gel Harmandan ( Tokat, Huriye Karaca, Hatice Uğurlu), Zeybek Kerimoğlu ( Muğla, Mirkan Kemal Alp), Ayva Turunç Var ( Kırşehir, Figen Kanbur), Yazımı Kışa Çevirdin ( Kırşehir, Senem Aydın), Bugün Benim Efkarım Var ( Amasya, Cemaynur Demirbaş), Ayletme Beni ( Bulgaristan, Mehmet Hayat), Bahçada Yeşil Çınar ( Diyarbakır, Ayla Özenç), Mavrova’dan Aldım Sümbül ( Rumeli, Melek Kandemir),

İKİNCİ BÖLÜM:  Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına ( Elazığ, Özal Özenç), Ağlama Yar Alama ( Diyarbakır, Şennur Karaman), Vakt-i Seherde ( Bolu, Birsen Yılmaz), Ekin idim Oldum Harman ( Malatya, Vijdan & Mehmet Çatal), Hele Bak Saçlarına ( Afşin, Esengül Yılmaz), Çekin Uşaklar ( Trabzon, Hasan Yılmaz), Dedim Kız Yaşın Nedir ( Azerbaycan, Burhan Yıldırım & Eylem Sabırhoşgör), Şu Yüce Dağları Duman Kaplamış ( Erzincan, Duygu Yılmaz), Karadır Kaşların ( Zonguldak, Neriman Keresteci), Kadir Mevlam ( Adana, Ayla İşitmen), Dağlar Dağımdır ( Elazığ, Filiz Bulut), Yolcu ( Kırşehir, Burhan Yıldırım), Pınar ( Erzurum, Esra Merve Başalan), Beni Ağlatırsan ( Arguvan, Burhan Yıldırım).

Şiirler: Bilal Balta, Sezen Uğurlu

İşte, ADD Korosu elemanları:

 Vijdan Çatal, Adem Çevik, A. Yakup Çelik, Ayla Özenç, Ayla İşitmez, Bilal Balta, Birsen Yılmaz, Cemaynur Demirbaş, Cemile Beşiktaş, Duygu Yılmaz, Esengül Yılmaz, Esra Merve Başalan, Eylem Sabırhoşgör, Figen Kanbur, Filiz Bulut, Güldane Çevik, Hatice Uğurlu, Hasan Yılmaz, Huriye Karaca, Melike Şahin, Melek Kandemir, Mirkan Kemal Alp, Müzeyyen Eren, Nuriye Gürbüz, Nermin Keresteci, Nevruz Erdoğan, Özal Özenç, Olgun Özmen, Sezen Uğurlu, Senem Aydın, Songül Öztürk, Şennur Karaman, Zöhre Varlık.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...