Reklam
Reklam
Karakolda Cümbüş Var!

Karakolda Cümbüş Var!

Karakolda Cümbüş Var… Beykoz Paşabahçe İlköğretim Okulu öğrencilerinin sergilediği, bol kahkahalı bir tiyatro oyunu!

Karakolda Cümbüş Var… Paşabahçe İlköğretim Okulu öğrencilerinin bu yıl sergilediği müzikal bir tiyatro oyunu!

Okul öğrencileri, geçtiğimiz günlerde oyunu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü TDP Şube Müdür Yardımcısı ( Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü eski Başkomiseri) Leman Süheyla Soylu, Beykoz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, Paşabahçe Polis Karakolu’nda görevli memurlar ve Toplum Destekli Polislik (TDP) memurları için özel olarak sahnelediler. Gerçek hayattan kesintilerin sergilendiği oyun, polisler başta olmak üzere, izleyenleri tarafından bol kahkaha eşliğinde izlendi!

Bu yıl içinde 5. kez sahnelenmiş oldu!

Okul Müdürü Korkmaz Gülen ve bazı veli ve öğrencilerin de hazır bulundukları tiyatro oyunu, bu şekilde bu öğretim yılı içinde 5. kez sahnelenmiş oldu. Sahnede canlandırdıkları karakterlerinden oldukça keyif aldıkları gözlenen öğrenciler, hem güldürdüler, hem de ders verdiler!

Orada bir karakol var uzakta!

Hasan Başkomiser, ya da nam-ı diğer “ Baba Hasan,” işini bilir (!) çaycı Hıdır, fren Nebahat, evde kalmış polis memuresi Pakize, kör şoför Şinasi, İstanbul’dan kaçarak, Anadolu’ya sığınmış hafif meşrep Aysel,  cebi delik devlet memuru Başkomiser Hasan’ın alışveriş meraklısı karısı Neriman, körkütük sarhoş bir halde yoldaki ineğe çarpan şoför Mülayim Hiçiçmez (!), popstar yarışmalarında umduğunu bulamamış, ‘ ama birinci ben olmalıydım!’ diyerek, kendisini içkiye veren Yeşim Yeşer ve diğerleri…  Acaba, “ Gakgoşlar” diyarındaki bu yer, geçekten bir karakol mu, yoksa bir tımarhane mi? Yoksa, karakollar hep böyle mi?

Trafik kuralları etrafında koca bir hayat dersi ve bol kahkaha!

Elazığ’da bir polis karakolunda gün içinde geçen ve trafik kuralları ihlallerinden örnekler sunulan oyun,  didaktik olmaksızın (yani, ders verircesine bir anlatım içermeksizin), izleyenlerine keyifli anlar yaşattı. Müziğin de yer aldığı oyunda rol alan öğrenciler, bir yandan tiyatro yeteneklerini sergilerlerken, kurtlarını da dökmüş oldular!

Anonim oyuna eklemeler yapıldı

Anonim bir oyun olan “ Karakolda Cümbüş Var”, Paşabahçe İlköğretim Okulu İngilizce öğretmeni Emin Koç tarafından yapılan eklemeler ile son halini aldı. Gazetemize yaptığı değerlendirmede, söz konusu oyuna eklemeler yaparken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü TDP Şube Müdür Yardımcısı Leman Süheyla Soylu’yu arayarak, kendisinden polislik mesleği hakkında anekdotlar aldığını belirten Koç, 14 öğrencisi ile oldukça başarılı bir oyun sahneledi.

BOĞAZ ESİNTİSİ!

Okul olarak çıkardıkları BOĞAZ ESİNTİSİ isimli ve 4 ayda bir yayınlanan periyodik dergilerine atıfta bulunarak, söz konusu tiyatro oyununun, dergileri tarafından çıkartıldığını hatırlatan eğitmen Emin Koç’un okul öğrencileri ile birlikte çıkardığı ve gurur ile dikkatimize sunduğu okul dergisinde - deyim yerindeyse- yok yok! Milli futbolcular Tanju Çolak ve Hami Mandıralı röportajları, ünlü televizyon sunucusu Fatih Portakal ile gündem üzerine sohbet,  “ Ben Bilmem Eşim Bilir”in sevimli sunucusu İlker Ayrık röportajı, Beykoz’un gururu - YGS birincisi - Hümeyra Çolak’tan, sınavlara hazırlanmak üzerine alınan tiyolar ve daha birçok şey!

Oyun, Başkomiser Hasan’ın mesajı ile son buldu!

“ Karakolda Cümbüş Var” isimli oyun, Başkomiser Hasan’ın, trafik kazalarına atıfta bulunduğu şu mesaj ile sona erdi: “ Aileler yok olmasın, ocaklar sönmesin; kazasız belasız en güzel günler sizlerin olsun!”

Söz, gerçek polislerde!

Leman Süheyla Soylu: Çok eğlendik!

Oyunun sonunda bir konuşma yapan İstanbul Emniyet Müdürlüğü TDP Şube Müdür Yardımcısı Leman Süheyla Soylu, oyunda emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, oyunu çok beğendiklerini ve çok eğlendiklerini ifade etti. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak, çocukların ve gençlerin her zaman yanında olduklarını belirten Soylu, Paşabahçe’ye davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tülay Çik, oyuncuları çaya davet etti!

Beykoz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik ise,  oyundaki karakolda yaşanan örneklerin, gerçek hayattan kesitler içerdiğini belirterek, “ bu oyuncuların içinden birkaç polis çıkar!” yorumunda bulundu. Çik, oyunda rol alan oyuncuları ve okul yetkililerini, kendi özel çay karışımından içmek üzere, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne davet etmeyi de ihmal etmedi!

Selçuk Küçük: Bireysel müdahale etmeyin!

Etkinlikte TDP polis memuru Selçuk Küçük de söz alarak, salonda bulunan davetlilere, ihtiyaç ve şüphe durumunda ALO 155 veya 1550’yi aramaları ve olaylara bireysel olarak müdahale etmemeleri uyarısında bulundu.

Güne noktayı, hatıra fotoğrafı koydu!

Oyunun sonunda minik tiyatrocular, gerçek polis ağabeyi ve ablalarıyla birlikte gazetemiz objektifine poz vererek, başarılarını bir hatıra karesi ile ölümsüzleştirmiş oldular!   

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...