Reklam
Çelikbilek: Köpekleri imha etmemi beklemeyin!

Çelikbilek: Köpekleri imha etmemi beklemeyin!

Göksu Evleri Hayvan Severleri Grubu, Beykoz ormanlarındaki sokak hayvanlarını besleyecekleri mamaları satın alabilmek amacıyla bir kahvaltı düzenledi

Göksu Evleri Hayvan Severleri, Beykoz’daki sokak hayvanlarını besleyecekleri mamaları satın alabilmek amacıyla bir kahvaltı düzenledi. Kahvaltıya, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de katıldı. Belediye Başkanı, Beykozluların sokak hayvanlarının çeteleşmelerinden duydukları rahatsızlıkların gün geçtikçe arttığını ve bu yöndeki şikâyetlerin kendisine her ortamda iletildiğini hatırlatarak, hayvan severlere, “ bu şikâyetlerden ben de rahatsız olmaya başladım” dedi ve hayvan severleri çözüm konusunda kafa yormak noktasında fikir teatisinde bulunmaya çağırdı.

 Yücel Çelikbilek, kahvaltıda

Anadolu Hisarı’nda bulunan Göksu Marine Restoran’da düzenlenen yardım amaçlı kahvaltı etkinliğine, CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, CHP Belediye Başkan aday adaylarından Aydın Düzgün, Anadolu Hisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Başkanı Adnan Güner, Beykoz Belediyesi veterinerleri ile hayvan severler katılım gösterdi.

Kahvaltıya daha geç bir saatte iştirak eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, burada Göksulu Hayvan Severler ile uzun süre sohbet ettiler.

Misafirler, Göksulu Hayvan Severler’e alkışlarıyla teşekkür etti!

Lunch Müzik’in genç yorumcusu Gülçin Eren’in sesi eşliğinde Türkçe pop müziğinin sevilen eserlerine eşlik eden misafirlerini Göksu Evleri Hayvan Severleri Grubu adına selamlayan Semra Tecimen,  yaptığı konuşmada, katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

Tecimen, misafirlerinin, “ biz sana teşekkür ediyoruz” alkışları arasında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i konuşma yapmak üzere mikrofona davet etti.

Yücel Çelikbilek: İyi ki varsınız!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, Göksu Evleri Havyan Severleri şahsında tüm hayvan severlere, “ iyi ki varsınız!” şeklinde seslenerek, şunları söyledi: “ Bu, laf olsun diye söylenmiş bir söz değil. Bunu samimi dileklerim ile söylüyorum. Sizin bana bir borcunuz yok, benim size teşekkür anlamında bir borcum var. Çünkü siz bu bölgeye, bu bölgedeki varlıklara hizmet ediyorsunuz. Benim yapmam gereken görevi sizler yapmak suretiyle işimi kolaylaştırıyorsunuz. Emin olun, siz bize de insanlık dersi veriyorsunuz.”

Eksiklerimizi siz telafi ediyorsunuz

“ Biz, anlayış olarak çok farklı insani hasletleri ön plana çıkaran bir düşüncenin mensuplarıyız. Kainatın bizlere bir emanet olduğunu ve ona bakmanın da görevimiz bulunduğunu bilen insanlarız. Ama zaman zaman eksik davranışlarımız olabilir. İşte bu noktada, eksikliklerimizi telafi eden sizlersiniz.”

Geçmişte insani olmayan, gaddarca çalışmalar yapıldı

“ 5 yıllık hizmet dönemimde bu bölgedeki canlılar ile ilgili sizin ilgilendiğiniz alanda yeteri kadar duyarlılık gösterdiğimi söylesem yalan olur. O gün ortam ve olgular çok farklıydı ve o ortam içerisinde hayvanlar ile ilgili olarak yapılan işlemler, biraz gaddarca ve insani olmayan türden çalışmalardı. Ama Türkiye’de çok şey değişti. Sokak hayvanları ile ilgili yasanın çıkmış olması, insanları bir anda empati yapmaya zorladı. Ancak bunda sizlerin, sokakta bu görevi yapan, hatta zaman zaman belediyelerin veya farklı kuruluşların önünde protestolar yapan insanların katkısı olmadığını söylemek mümkün değildir. Türkiye’de haklar bazen bu yol ile, bazen de farkında olmadan verilir. Ne olursa olsun, netice itibariyle Türkiye’de hayvanlar ile ilgili bir şuurlanma kendisini gösterdi.”

Beykoz, bu konuda İstanbul’un en iyi belediyelerinden biri

Konuşmasının devamında, yaptığı mahalle ziyaretleri sırasında, “ bugünlerde Beykoz’a yine sokak hayvanlarının gelmeye başladığının” sürekli olarak dile getirildiğini kaydederek, Göksulu Hayvan Severler’e hitaben, “ halbuki biz bu konuda sizler ile beraber çok ciddi adımlar attık ve rehabilite noktasında ciddi katkılarımız oldu. O kadar beraber çalıştık, iyi işler yaptık; iyi sonuçlar aldığımıza da inanıyorum. Rehabilite noktasında Beykoz, İstanbul’un en iyi belediyelerinden bir tanesi. Bir tane hayvanımıza dokunmadık ve burnunu kanatmadık” dedi.

Ben de rahatsız olmaya başladım

Belediye Başkanı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Sokak hayvanlarının iyi ortamlarda bulunmaları için karşılıklı çabalarımız devam ediyor. Bilmiyorum, bizim bu yaptığımız çalışmalar, acaba sokak hayvanlarının tarzını mı değiştirdi? Şimdi hayvanlar, belki de kendilerini koruma içgüdüsüyle toplu olarak gezmeye başladılar? Böyle bir yaklaşımları var. Ancak bu da vatandaşları korkutmaya başladı. Bunun çaresini sizin de, bizim de düşünmemiz lâzım. Her gittiğim yerde şikâyetler yoğunlaşmaya başladı. Bu şikâyetler niye çok? Ben de rahatsız olmaya başladım.”

Acaba başka bir formül m arayalım?

“ Bu konuyu siz de düşünün, biz de kafa yoralım. Acaba bizim sokaklardan çöp toplamamız, onları kontrol altına almamız acaba bu hayvanları yiyecek bulma noktasında sıkıntıya mı soktu? O zaman acaba bir başka formül mü arayalım biz? Hayvanların sokaklarda beslenmeleri için farklı bir alternatif üzerinde mi çalışalım? Yoksa, yaptığımız çalışmalar yetersiz kaldı da, onu mu arttıralım?”

Şikâyetçi olanlar, köpekleri imha edeceğimi söylememi bekliyor

“ Bana şikâyette bulunan vatandaşların benden beklentisi şu;  ‘ Belediye Başkanı çıksın, o sokak hayvanlarını toplayacağını ve götürüp imha edeceğini söylesin!’  Biz asla onların öldürülmelerini düşünmüyoruz. Ben de onlara şunu söyledim: ‘Bugün bu dünyanın hâkimi biz insanlarız. Eğer bu dünyanın hâkimi sokak hayvanları olsaydı ve onlar da sizin şu anda düşündüğünüzü yapmaya kalksalardı, buna razı olur muydunuz?’ Kusura bakmayın, ben başkan olduğum sürece bu söylediklerinizi Beykoz’da yapmayacağım; yapana da karşı çıkacağım.’”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...