Reklam
Reklam
Cavit Gül: Köylünün canı yanacak!

Cavit Gül: Köylünün canı yanacak!

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, temeli atılan 3. Köprü dolayısıyla Beykoz köylüsünün mağdur olacağını açıkladı

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, yapımına başlanan 3. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu yolu ile birlikte Alibahadır Köyü’nde 150 dönüm tarım arazisinin kamulaştırılacak olması ile ilgili bir yerel basın toplantısı düzenledi. Gül, burada yaptığı açıklamada, “ Köylünün canı yanacak” dedi.

Beykoz Muhtarlar Derneği’nin Gümüşsuyu’nda bulunan merkezinde yerel basın ile bir toplantı gerçekleştiren Cavit Gül, 3. Köprü ile birlikte özellikle Alibahadır ve Paşamandıra köylerinde gerçekleştirilecek kamulaştırmalar dolayısıyla vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda, ilgili kurumlara bir yazı gönderdiklerini belirten Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı, “ her ne kadar kamulaştırma olsa da, halkımızın mağduriyeti söz konusudur” açıklamasında bulundu.

Önce bilgi verilmek istenmedi

Geçtiğimiz günlerde Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne gittiğini ve burada oto yolun güzergâhının nereden geçtiğiyle alakalı bilgi almak istediğini belirten Gül, kendisine önce bilgi verilmek istenmediğini kaydederek, buradaki yetkililere, “ siz devlet, ben devlet. Sonuçta bu güzergâh köyümüzün neresinden geçiyorsa; bu gizli de olsa, bunun bilgisini almak zorundayım. Benimde arazim var, vermeyecek misiniz?” dediğini belirtti.

Güzergâh ile ilgili bilgiye bu şekilde ulaştığını kaydeden Cavit Gül, yapılmış bulunan ilk plan kapsamında Alibahadır Köyü’nde az miktarda kamulaştırma söz konusu olduğunu ancak ikinci planda ise, köye 500 metre daha yaklaşıldığını ifade etti.

Tapulu yere kamulaştırma bedeli verilecek

Bu şekilde, 20 parselde toplam 150 dönüm arazinin kamulaştıracağına ve söz konusu bu alanın içinde de çiftlik ve evlerin olduğuna dikkat çeken Gül, şu açıklamayı yaptı: “ Eğer bu yerler tapulu ise, vatandaşa kamulaştırma bedeli verilecek. Tapusuz ise, devlet enkaz bedeli öder. Vatandaşın zilliyetinde kullandığı yer var ise, - mesela 2B için müracaat etmiş olan vatandaşlar- bunlara da Milli Emlak Müdürlüğü’nden yer gösterilecekmiş. Gösterilir mi gösterilmez mi; gösterileceğini de sanmıyorum.”

Alibahadır ve Paşamandıra köylerinde 10’ar ev gidiyor

“ Sağ olsun CHP Milletvekili Akif Hamza Çebi de konuyla ilgili T.B.M.M’ne sıcağı sıcağına önerge vermiş. Kendisini aradım ve teşekkür ettim. Kendisine şu an 3. Köprü’nün ayağının yapılacak olduğu yerin zemininin çok yumuşak olduğunu ve bunun maliyetinin fazla olacağını, kamulaştırma bedelinin de fazla olacağını vurguladık. Alibahadır’da 10 ev gidiyor. Bunun yanı sıra Paşamandıra Köyü’nde de yaklaşık 10 ev gidiyor. Poyraz- Fener sınırı, Paşamandıra, Öğümce, Bozhane ve İshaklı köyü etkilenecek olan yerler. Yani en fazla zarar gören 2 köy var; bunlar, Alibahadır ve Paşamandıra köyleri. Toplamda bu durum 50 aileyi ilgilendirmektedir. Bu konuda muhtar ve dernekler gibi kanaat önderlerinin fikirlerini almıyorlar, bu konuların gizlilik arz ettiğini söyleyip bilgi vermiyorlar. Bunu, Karayolları’nda Proje Müdürlüğü söylüyor. Her ne kadar bir kamulaştırma olsa da, halkımızın mağduriyeti söz konusudur. Bu vatandaşların yerinden, yurdundan, işinden aşından olmamaları gerekir. Tarım yapan vatandaşlarımız bu üretim ile geçimlerini sağlamaktalar.”

Henüz eylem planı yapmadık 

“ Proje tam anlamıyla tamamlanıp bizim elimize geçmediği için söz konusu köylerin muhtarları ile henüz bir eylem planı hazırlığı yapmadık. Hukuksal olarak gidebileceğimiz yere gideceğiz ve ilk girişimlerimiz ilgili kurumlara yazılar yazmak oldu.”

İşte, ilgililere gönderilen, 29 Mayıs 2013 tarihli yazının metni:

KONU: 3. köprü güzergâhındaki tarım arazileri

SAYI: 2013/18

İstanbul Beykoz Alibahadır köyü’nden geçen 3. Köprü yolu çok sayıda tarım arazilerimizin üzerinden geçmektedir. İlk projede tamamen ormandan geçmekteydi ve geçen yol güzergahı zemini taşlık ve sert bir zemindi. İkinci projede ise köyümüz sınırlarında yaklaşık 150 dönüm tarım arazisi bulunmaktadır. Bu arazilerin bulunduğu alanların zemini bataklık ve toprak zemini yumuşaktır. Köyümüzden yolun geçtiği parseller 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 137, 138, 139, 140, 150, 153, 236, 237, 264 parsellerden geçmektedir. Başta devletimizin kasasından maddi olarak yol yapımında ve kamulaştırmada bedel ödeyip zarara uğrayacaktır ve köyümüz halkı da çiftçilik yaparak geçimini sağlamaktadır; mağduriyeti söz konusudur. Alternatif olarak köyümüz sınırlarından geçen ilk projenin uygulanması için incelenip gereğinin yapılmasını köyümüz halkı adına talep ediyoruz. Bilgilerinize saygılarımla arz ederim.

Alibahadır Köyü Muhtarı

Cavit GÜL

Mektup kimlere gönderildi?

Cumhurbaşkanlığı, T.C. Başbakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul 1. Bölge Karayolları Müdürlüğü,  İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı, Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediye Başkanlığı, Ak Parti 1. Bölge Millet Vekili Metin Külünk, CHP 1. Bölge Milletvekili M.Akif Hamza Çebi, MHP İstanbul Milletvekili D.Ali Torlak, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...