Reklam
Reklam
40 bin Giresunlu piknikte buluştu

40 bin Giresunlu piknikte buluştu

Beykozlu Giresunlular Derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kaymakdonduran Yayla Şenliğinin 25. yapıldı.

Katılımın yoğun olduğu şenliklerde yaklaşık 40.000 Giresunlu hemşerinin bir araya geldikleri açıklandı.  25.Kaymakdonduran Şenliklerine Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykozlu İl Derneklerin Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile siyasilerin ve muhtarların yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Giresun Federasyonu Genel Başkanı Sayın Hasan Turan, Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) Genel Başkanı Sayın Haldun Domaç ve BUFED Bulancak Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Fahrettin Henden Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte katıldılar.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Celal Adan, MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak ve İstanbul Milletvekili İhsan Barutçu, MHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları, MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte katıldılar.

CHP Grup Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ile beraberinde CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Gülizar Emecan ve eşi Zeytinburnu Eski Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte katıldılar.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı  Adem Sefer, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç ,Nevin Çalışkan ile birlikte AK Parti Beykoz İlçe yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katıldılar.

Beykoz Belediyesi Meclis Üyelerinin de çoğunluğunun katıldığı şenliklerde Beykoz Muhtarlarının da yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Özellikle Beykoz muhtarlar derneği başkanı Cavit Gül, Çamlıbahçe Mahalle Muhtarı Necmettin Kahveci, Soğuksu Mahallesi Muhtarı Muammer Aydın, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal, İncirköy Mahalle Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz ve Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç ilk göze çarpanlardandı.

Mavi Karadeniz Televizyonu tarafından canlı yayınlanan şenlikte sunuculuğu Erdal Dağcı yaptı. Sanatçıların yanı sıra senaryoları Fahri Şirin tarafından yazılan kısa skeç ve piyesleri de sahnelendi.

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya konuşmasında, Kaymakdonduran Yayla Şenliğinin sadece bir eğlence şenliğin olmadığını, aynı zamanda bir açık hava fuarı olduğunu ifade etti. Hasan Karakaya konuşmasında “Şimdiye kadar çok konuştuk. Bu konuşmalarımızdan birileri ciddi olarak rahatsız oluyorlar ve endişeleniyorlar. Artık her şey ortada çok konuşmanın da  bir faydası yok. Beykoz da çok ciddi bir 2 B problemi varken bu festivali yapıp yapmama kararı alırken oldukça zorlandık. Ancak çeyrek yüzyıldır gelenekselleşmiş olan şenliği yapma durumunda kaldık Beykoz da Giresunluları bölmeye, parçalamaya çalışanlar buna asla muvaffak olamayacaklar. Ey Giresunlular size derneğinize sahip çıkın demiyorum. Size kendinize sahip çıkın diyorum. 5 yıldır size hizmet etmek onur duydum. Bu sizinle Kaymakdonduran da son buluşmam.  Benim sizin üzerinizde hakkım varsa ben hakkımı helal ediyorum. Sizlerde bana hakkınızı helal ediniz” dedi.

Bu yıl Beykoz’da bulunan Giresun Dernekleri şenlik alanına stantlar kurarak hem derneklerini tanıttı, hem de kültürel ürünlerini sergilediler. Çeşitli ikramlarda bulundular. Özellikle Beykozlu Giresunlular Derneğinin üyelerinden oluşan Horon ekibi sergiledikleri oyun ile göz doldurdular.

Beykozlu Giresunlular Derneğinin yıl boyunca yoğun faaliyetlerde bulundu. Özellikle Pancar Çorbası Fikir Kulübü adı altında on sekiz ayrı günde yapılan sohbetlerde Giresunlu Hemşeriler kaynaştılar. Ramazan ayı boyunca her gün kurulan iftar çadırı yaklaşık yirmi bin iftar yemeği dağıtılırken, kadın kollarının yaptığı faaliyetler ve düzenlenen diksiyon, horon gibi kurslarda Beykozlu Giresunlular bir araya geldiler. Tüm bu faaliyetlerinde maddi ve manevi destek veren kişiler plaketleri verilirdi. Katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Afyon Giresunlular Şehitliği Komitesi Başkanı Abdullah Yümsel yaptığı konuşmasında bu yıl 29 Ağustosta tüm Giresunluları Afyon İsçehisar İlçesinde bulunan Giresunlular Şehitliğinde yapılacak resmi anma törenine çağırdı. Ayrıca Türkiye’nin tek il şehitliği olan Afyon Giresunlular Şehitliğinin tanıtımı ve düzenlenmesi amacıyla yapılan çalışmalardan söz eden Abdullah Yümsel komitede üyelerine de teşekkür etti.

Gün boyu devam eden şenlikte insanların son derece memnun kaldıkları ayrıca tiyatro skeçlerinin ayrı bir hava kattığı gözlendi.

YORUMLAR...