Reklam
Reklam
Kültürler kiraz festivalinde buluştu

Kültürler kiraz festivalinde buluştu

Geleneksel hale gelen Polonezköy Kiraz Festivali bu yıl da oldukça renkli bir atmosfer altında gerçekleştirildi.

Polonya'nın Mielec şehrinden gelen halk dansları topluluğunun sahnelediği birbirinden renkli dans gösterilerine, Beykoz Doğukaradenizliler Derneği Halk Dansları topluluğu eşlik ederken, festivale katılım oldukça yoğundu.

Festivale CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi başta olmak üzere, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediyesi Eski Başkanı Muharrem Ergül, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Beykoz Jandarma Komutanı Kadir Kalaycı, Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, KAS-DER Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık, Samsunlular Dernek Başkanı Fatih Yılmaz, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ile muhtarlar ve bir çok vatandaş katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını Polonezköy Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Denis Noviçki yaparken, protokol konuşmalarını sırası ile Polonezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan gerçekleştirdi.

Antoni Vilkoşevski: Festivalin anlamı benim için bir birleşmedir, yani dostluktur. Dostlukda burada tam 170 yıl önce başlamıştır. Dedelerimiz Osmanlı döneminde buraya geldiler ve sevgi saygı ile bu günlere kadar geldik.

Burada müslüman ve hristiyan dostlarla birliktete yaşıyoruz ve Avrupa ile Türkiye arasında bir köprü vazifesini oluşturduk. Bu festival bizim için önemli çünkü burada ağırladığımız misafirler kendi ülkelerine döndüklerinde gözleri arkada kalıyor ve tekrar gelmek istiyorlar.

Yücel Çelikbilek: Artık "iki farklı toplum" değil "biz biriz" demeliyiz. Farklı farklı adetlerimiz olabilir ama biz aileyiz. Dışarıdan gelen misafirlerimizi ağırlamaktan da onur duyuyoruz.

5 yıldır fiilen bu festivale katılıyoruz. Tüm katılımcılara katıldıkları için teşekkür ediyoruz. Artık Polonezköy'ün herkes dostudur. Şu an burada muhabbet içinde geçen bir günümüz var, bu dostluk ortamına gelen yurt dışındaki dostlarımızı en iyi şekilde ağırlamaktan şeref duyuyoruz.

Süleyman Erdoğan: Bu milletin evlatları ile ilgili dün ve bu gün bir şey için ağzını açanlar öncelikle tarihimizin dününü ve bu gününü iyi bilmelidirler.

Bizim milletimiz kim olursa olsun kapısını kim çalarsa çalsın alır içeri ve misafir eder. Dün Osmanlı zamanında darda kalan dünyanın muhtelif yerlerinde inleyen insanlara ecdadımız buyur gel demiş.

Günümüzde de yakınımızda savaşlar var, Balkanlar'da da savaşlar var ve herkese kapımız her zaman açıktır. Bu gün böyle olumsuzluklar yaşandığında herkes Türkiye'ye geliyor ve kendileri ile ekmeğimizi paylaşıyoruz.

Günümüzde de talihsiz savaşlar varsa da, Beykozumuz da bile uzaktan gelen misafirlerimiz var ve ekmeğimizi paylaşıyoruz. Batılı toplumlarda bu maalesef yoktur, paran varsa otelde yer var ama paran yoksa sokaktasındır.

Bu köyümüzde dünden bu güne bu misafirperliğin bir örneği var. Dün bu topraklara gelenler misafirken bu gün bu toprakların evlatlarıdır.

Hepimizin yaratıcısı bir. Kimimiz Tanrı kimimiz Allah diyoruz. O zaman bu ayrılık gayrılık niye. Dünya hepimize yeter. Payına düşenlerden fazla istendiği için bu gün Afrika'da açlık ölümler zulumler var. Bu konuda adımlar atılırsa bu gün Ortadoğu'da büyük oyunlar gerçekleşmeş.

Yeniden düşünmek lazım. Biz bu gün ne yapıyoruz. Bu ülke silah tüccarlarının uluslararası sömürgecilerin oyununa gelirse bir daha toparlanamayabilir.

Bazı arkadaşlarım Polonezköy için "burası köyse Anadolu'daki yerler nedir" diyorlar. Diğer köylerimizide böyle yaparsak işte o zaman büyük işler başarmış oluruz.

Camı tekrar canlandıralım diye düşünüyoruz ve buradaki eski okulu tekrar faal hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun için belediyemizle dernek ve muhtarlarımızla birlikte cam sanatları merkezi haline getireceğiz. Daha sonra diğer cam köyler ve cam parklarımız olacak.

Protokol konuşmalarından sonra karşılıklı hediye alışverişi yapılırken, festivalin yapıldı Santa Maria Kilisesi'nin bahçesinde davetlilere kiraz ve etli pilav ikram edildi.

Not;Haber ve fotograflar için beykoztr gazetesine teşekkür ediyoruz

YORUMLAR...